DAUGAVPILS DRAUDZĪGĀ AICINĀJUMA VIDUSSKOLA

Latvijas skolas soma

 

 

 

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Tukumu

Š.g. 28.maijā projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros 10.a klasei kopā  ar skolotājām J.Šilovu un S.Rudjko bija iespēja apmeklēt Tukuma muzeju, kurā aizraujošā un izzinošā ekskursijā iepazināmies ar Jēkabpils mākslinieka Ugas Skulmes daiļradi un dzīvesstāstu. To vadīja zinoša un atsaucīga gide, kura prata ieinteresēt gan ar faktiem, gan ar stāstiem, padarot katru mirkli par vērtīgu pieredzi.

Uga Skulme, viens no nozīmīgākajiem latviešu māksliniekiem, pārstāvēja modernisma virzienu un savā daiļradē bieži atainoja Latvijas dabas skaistumu, pilsētvidi un cilvēku tēlus. Muzejā bija skatāmas gan viņa agrīnās gleznas, gan arī vēlīnā perioda darbi, kas ļāva ieraudzīt mākslinieka attīstību un rokraksta izmaiņas laika gaitā. Gide pastāstīja arī par viņa dzīvi, radošo darbību un ieguldījumu Latvijas mākslas vēsturē.

Pēc muzeja apmeklējuma devāmies nelielā pastaigā pa Tukuma pilsētu. Gide mūs iepazīstināja ar vairākām interesantām vietām – vēsturisko vecpilsētu, Tukuma evaņģēliski luterisko baznīcu, Brīvības laukumu un pilsētas veco dārzu. Katrs stūrītis izstaroja vēstures elpu, un mēs uzzinājām daudz jauna par Tukuma kultūras un arhitektūras mantojumu.

Dienās otrajā pusē devāmies uz kino pilsētiņu “Cinevilla”, kur mēs piedalījāmies filmas uzņemšanā, labirinta pārvarēšanā un kvesta izpildīšanā, visi pasākumi bija ļoti aizraujoši un saliedēja mūs, rezultātā klase kļuva draudzīgāka.

Šī ekskursija bija ne tikai izglītojoša, bet arī iedvesmojoša – tā deva iespēju novērtēt mākslas nozīmi mūsu kultūrā un iepazīt Latvijas vēstures bagātību. Esam pateicīgi par šo iespēju un ar prieku atcerēsimies šo dienu vēl ilgi.

Informāciju sagatavoja: 10.a klases skolniece V.Visokinska

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: koncerts “Tautasdziesma, kas tu esi?”

Tuvojoties mācību gada noslēgumam, Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 1.d, 2.d, 3.d, 3.e, 4.d, 5.d, 6.d, 6.e, 7.d un 8.d klases skolēni piedalījās sirsnīgā un emocionālā koncertā “Tautasdziesma, kas tu esi?”, ko piedāvāja programma “Latvijas skolas soma”. Koncerta mērķis bija atgādināt, cik svarīgi ir mīlēt un cienīt mūsu valsti un apzināties, ka tautasdziesma ir daļa no mūsu bagātības.

Tas bija skaists veltījums mūsu tēvzemei – Latvijai. Skolēni klausījās dziesmas par dabu, cilvēkiem, darbu, gadalaikiem un to, cik bagāta ir mūsu zeme. Dziesmas palīdzēja izjust un saprast, cik vērtīgs ir mūsu tautas mantojums. Šāds pasākums nav tikai skaists kultūras notikums – tā ir vērtīga mācību pieredze, kas palīdz labāk izprast tautas vērtības un saknes.

Skolēniem bija iespēja ne tikai klausīties, bet arī parādīt savas zināšanas un aktīvi līdzdarboties, padarot koncertu par aizraujošu un izzinošu pieredzi.

Paldies māksliniekiem un programmai “Latvijas skolas soma” – jūs padarījāt mūsu mācību gada noslēgumu īpašu un siltu!

Informāciju sagatavoja: 7.d klases audzinātāja Agita Pavloviča

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz “Inženieru arsenālu”

2025. gada 29. maijā 5.B klases skolēni devās izzinošā un aizraujošā ekskursijā uz Daugavpils Tehnikas un industriālā dizaina centru “Inženieru arsenāls”, kas atrodas Daugavpils cietokšņa teritorijā. Šī ekskursija tika īstenota, pateicoties programmai “Latvijas Skolas soma”.

“Inženieru arsenāls” pārsteidza ar savu unikālo atmosfēru – vēsturiskā 19. gadsimta ēka, kurā ierīkotas mūsdienīgas un vizuāli iespaidīgas tehnikas ekspozīcijas, sniedza skolēniem neaizmirstamu pieredzi. Skolēni ar lielu interesi aplūkoja vairāk nekā 30 retro automašīnas, vairāk nekā 75 motociklus un mopēdus, kā arī citas industriālā dizaina un specializētās tehnikas vienības.

Īpašu uzmanību piesaistīja spīdvejam veltītā motociklu izstāde, kā arī Latvijas rūpnīcā “Sarkanā Zvaigzne” ražotās mototehnikas kolekcija. Skolēniem bija iespēja uzzināt, kā gadu gaitā mainījies tehnikas dizains un funkcionalitāte, kā arī saprast, cik nozīmīgs ir kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas darbs.

Ekskursija bija ne tikai izzinoša, bet arī ļoti iedvesmojoša. Skolēni ar prieku dalījās iespaidos, uzsvēra, ka pasākums bijis ļoti interesants un vēlētos “Inženieru arsenālā” atgriezties vēlreiz – šoreiz jau kopā ar vecākiem. Ekskursija lieliski papildināja mācību tēmas sociālajās zinībās un vēsturē, dizainā un tehnoloģijās, kā arī kultūras izpratnē, ļaujot skolēniem ieraudzīt mācību saturu dzīvē.

Sirsnīgs paldies programmai “Latvijas Skolas soma” par dāvāto iespēju izzināt Latvijas industriālo mantojumu tik aizraujošā veidā!

Informāciju sagatavoja: 5.b klases audzinātāja Valērija Sudnika

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Rīgu

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros šī gada 21. maijā 4.a un 4.b klases skolēni devās uz Rīgu. Laiks bija saulains un silts, visiem bija priecīgs noskaņojums.

Rīgas Motormuzejā skolēni piedalījās izzinošā tehniski radošajā nodarbībā “Atlecošā bumbiņa”, kuras laikā iepazinās ar dažādām vielām un to īpašībām un paši no dažādām izejvielām taisīja atlecošo bumbiņu. Viņiem radās interese par zinātni un dažādiem eksperimentiem. Muzejā mēs apskatījām Baltijā lielāko un daudzveidīgāko seno spēkratu kolekciju, apmeklējām arī interaktīvās ekspozīcijas. 

LU Botāniskajā dārzā mēs apskatījām brīvdabas dažādu augu ekspozīciju: dekoratīvos lakstaugus (peonijas, dienziedes, hostas, flokšus, īrisus, dekoratīvās zāles, papardes, ūdensaugus, kā arī dālijas un lilijas. Dārzā apskatāmi arī dažādi eksotiskie koki, augi un puķes: rododendri, palmas, sakuras koki , acālijas, aprikožu un persiku stādi. Tropu Tauriņu mājā skolēni aplūkoja un nofotografēja brīnumskaistus lielus tauriņus.

Aizraujošā un brīnišķīga bija pastaiga pa Vecrīgu. Visinteresantākais bija Svētā Pētera baznīcas apmeklējums. Bērni ar skolotājām varēja pacelties augstā skatu tornī, no kura pavērās plašs panorāmas skats uz Rīgu un tās apkārtni.

Ekskursija bija aizraujošā un interesanta. Mēs esam pateicīgi programmai “Latvijas skolas soma” par brīnišķīgu iespēju apmeklēt Latvijas interesantākās vietas. 

Informāciju sagatavoja: 4. a un 4. b klases audzinātājas V. Kalugina-Romanova un A.Nipāne

Brīnišķīga diena kopā ar Latvijas Skolas somu – neaizmirstama ekskursija uz Jēkabpils Vēstures muzeju

Kā jauki un interesanti pavadīt laiku kopā ar klasesbiedriem? Mēs, 1.d un 2. d klases skolēni, kopā ar saviem skolotājiem nolēmām doties aizraujošā ceļojumā zināšanu un radošuma pasaulē. Mūsu izvēle – ekskursija uz Jēkabpils Vēstures muzeju – izrādījās īsts piedzīvojums, kas iepriecināja gan bērnus, gan pieaugušos.

Ekskursijas laikā piedalījāmies īpašā radošajā darbnīcā “Gaismu pašu rokām”. Tā bija ne tikai izglītojoša, bet arī ļoti sirsnīga un iedvesmojoša pieredze. Bērni ar aizrautību klausījās stāstījumā par sveču vēsturi, to rašanās stāstiem un dažādajiem materiāliem, no kuriem sveces tiek gatavotas. Uzzinājām arī daudz interesantu faktu par pašu muzeju un tā vēsturi.

Darbnīcas praktiskā daļa sagādāja īstu prieku – katrs bērns varēja pats izveidot savu skaisto un unikālo sveci. Gatavo darbiņu iesaiņojām, lai aizvestu mājās kā siltu un mīļu atmiņu par šo īpašo dienu.

Jēkabpils Vēstures muzejs mūs uzņēma īpaši viesmīlīgi – ar smaidu, siltu attieksmi un lielu ieinteresētību. Muzeja darbinieki bija zinoši, atsaucīgi un draudzīgi, radot vidi, kurā bērniem bija gan interesanti, gan jautri. Tā ir lieliska vieta, kur mācīties, darboties un atklāt jaunas zināšanas caur praktisku pieredzi.

Liels paldies programmai «Latvijas Skolas soma» par iespēju piedalīties šajā pasākumā un Jēkabpils Vēstures muzeja kolektīvam – par sirsnīgo uzņemšanu un iedvesmojošo piedzīvojumu! Šī diena noteikti paliks mūsu atmiņā kā viena no sirsnīgākajām šajā mācību gadā.

Informāciju sagatavoja: 2.d klases audzinātāja Kristīne Oļehnoviča

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Raiņa muzeju Tadenavā

Kā aizraujoši pavadīt skaistu, bet lietainu pavasara dienu? Mēs, 4.d klases skolēni, audzinātāja Olga Bančenkova un bibliotekāre Aiga Soldatjonoka, zinām atbildi uz šo jautājumu! Jādodas pēc jaunām zināšanām un prasmēm uz  Raiņa muzeju Tadenavā.

Sākotnēji varētu šķist, ka šī būs garlaicīga senu ēku, mēbeļu apskate un Raiņa dzejoļu deklamēšana, bet ne šoreiz. Te ir paradīze skolēniem! Ekskursijas sākumā tikām iepazīstināti ar Raiņa dzīvi Tadenavā. Pēc tam apskatījām Raiņa māju, kurā mūs sagaidīja daudz dažādu aktivitāšu mūsdienīgā noformējumā. Neizpalika bez sacensības gara un komandu spēles. Gan zēni, gan meitenes īpaši aktīvi pildīja praktiskus uzdevumus: naglu kalšanu, zāģēšanu un ēvelēšanu. Ekskursijas noslēgumā skolēni jautāja, vai brauksim uz šo muzeju vēl. Noteikti, jo tā ir vieta, kur vērts atgriezties!

Paldies programmas “Latvijas skolas soma” organizatoriem par iespēju iepazīt skaisto Jēkabpils novada “perlīti” – Raiņa muzeju Tadenavā.

Informāciju sagatavoja: 4.d klases audzinātāja Olga Bančenkova

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Jūrmalas Brīvdabas muzeju

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros šī gada 15. maijā 6. d un 6. e  klases devās uz Jūrmalu, uz Jūrmalas Brīvdabas muzeju, kas atrodas Buļļu ciemā. Tā  bija izglītojoša ekskursija, kuras mērķis – iepazīstināt skolēnus ar Latvijas zvejnieku dzīvi, tradīcijām un sadzīvi senākos laikos. Jūrmalas Brīvdabas muzejā izveidotā ekspozīcija vēsta par zvejnieku amatu un dzīvi 19. un 20. gadsimtā. Ienākot muzejā, iespējams sajust pagātnes elpu un autentisku noskaņu. Muzejā izveidota 19. gs. beigu un 20. gs. sākuma piekrastes zvejnieka sēta ar tai raksturīgām ēkām – tīklu būda, dzīvojamā māja, klēts, zivju kūre, peldu būda u.c. Muzejs īpaši lepojas ar plašo enkuru, zvejas laivu un bagātīgāko virvju un striķu vīšanas piederumu un materiālu kolekciju Latvijā.

Informāciju sagatavoja: 6.d klases audzinātāja Jūlija Vaikule

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: Raiņa muzeja “Jasmuiža” apmeklējums

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros šī gada 16.maijā 2.a klases skolēni un klases audzinātāja apmeklēja Raiņa muzeju “Jasmuiža”, kas atrodas Preiļu novada Aizkalnē.

Muzejs izvietojies Jasmuižas muižas ēkās klusā lauku nostūrī, nelielās Jašas upītes krastā. Jasmuižā Rainis (Jānis Pliekšāns) pavadīja savas laimīgās vasaras dienas. Latgales vidē dzejnieks pavadīja ģimnāzijas un universitātes brīvlaikus. 

Sākumā mēs devāmies ekskursijā pa muzeja (muižas) telpām, iegremdējoties tā laika atmosfērā, klausoties stāstu par Raiņa dzīvi vasaras mēnešos, kurus viņš labprāt pavadīja Jasmuižā, apskatot senās mēbeles, grāmatu plauktus, rakstāmpiederumus. Arī izbaudījām skaisto dabu muižas apkārtnē. Piedalījāmies izglītojošā nodarbībā “Rainis. Dzimumdiena”. Skolēni runāja par Raiņa bērnu dzejoļiem, izspēlēja lomu spēles, veidoja glezniņas no smiltīm, izmantojot arī dabas materiālu (pupiņas, čiekurus, ozolzīles). Šī nodarbe skolēnus ļoti aizrāva, laiks paskrēja nemanot. Piedalījāmies arī izglītojošā nodarbībā “Svecniek, lej sveces!”, kura notika saruna par bišu stropiem un vaska liešanu, vaska sveces liešana.

Tas bija aizraujoši, pamācoši un priecīgi. Mēs esam pateicīgi programmai “Latvijas skolas soma”, kura dot iespēju iepazīt Latvijas vēsturi. 

Informāciju sagatavoja: 2.a klases audzinātāja Alīna Šumilo

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Jūrmalas Brīvdabas muzeju

2025.gada 8. maijā programmas “Skolas soma” ietvaros 3.d klase kopā ar audzinātāju Valentīnu un 3.e klase kopā ar skolotāju Anastasiju un skolotāju palīgu Agitu devās izzinošā un emocijām bagātā ekskursijā uz Jūrmalas Brīvdabas muzeju.

Šī ekskursija bija ne vien izklaidējoša, bet arī izglītojoša – tās mērķis bija iepazīstināt skolēnus ar Latvijas piejūras zvejnieku dzīvi, tradīcijām un sadzīvi senākos laikos. Jūrmalas Brīvdabas muzejs pārsteidza ar savu dabisko vidi un autentiskajām ekspozīcijām. Skolēni varēja ieiet īstos zvejnieku namiņos, apskatīt zvejas rīkus, laivas un citus senos priekšmetus, kas stāsta par dzīvi pie jūras pirms daudziem gadiem. Bērni ar interesi klausījās gida stāstījumā un uzdeva daudz jautājumu. 

Pēc muzeja apmeklējuma skolēni devās nelielā pastaigā līdz Baltijas jūrai. Jūras vējš, smilšu smarža un putnu balsis aizrāva bērnus – viņi skraidīja pa pludmali, krāja gliemežvākus, zīmēja smiltīs un baudīja brīvību un dabas skaistumu. Bija dzirdami izsaucieni: “Skolotāj, cik skaisti!” un “Šī ir vislabākā diena!”, bērnu sejās bija redzams patiesas laimes starojums.

Šī ekskursija bija lielisks piemērs tam, kā mācības var notikt ārpus skolas sienām, vienlaikus bagātinot skolēnu zināšanas un sniedzot neaizmirstamus iespaidus. 

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: interaktīvā nodarbība «Sapņu pilsēta. Pētera stāsts»

Šī gada 7. maijā Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 5.b klases audzēkņi “Latvijas skolas somas” programmas ietvaros apmeklēja Rotko muzeju. Skolēni piedalījās izzinoši interaktīvā nodarbībā “Sapņu pilsēta. Pētera stāsts” Rotko muzeja Martinsona mājā.

Pirmajā nodarbības daļā skolēni kopā ar gidu apskatīja Latgales reģiona mākslinieku konkursa izstādi “Vēlēšanās”. Ekspozīcijā tika piedāvāti mākslinieku darbi dažādos mākslas medijos – glezniecībā, grafikā, keramikā, tekstilā, multimediju mākslā un instalācijā.

Nodarbības otrajā daļā skolēni kopā ar muzejpedagogu līdzdarbojās Rotko muzeja radošo nodarbību telpā. Atkārtojot mākslas jēdzienus un gūstot jaunus iespaidus, skolēni padziļināja izpratni par mūsdienu mākslu, pilnveidoja prasmes vizuālajā mākslā un komunikācijā. Katrs nodarbības dalībnieks izveidoja nelielu, oriģinālu “vēlēšanu” kastīti, kuru paņēma līdzi.

Paldies programmai “Latvijas Skolas soma” par iespēju iepazīties ar Rotko muzeja ekspozīcijām, radoši darboties un attīstīt interesi par mūsdienu mākslu!

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: koncerts “Man patīk dzīvot Latvijā”

Sagaidot Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienu, Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolā š.g. 28. aprīlī viesojās mūziķi Ivo Grīsniņš Grīslis un Arians Sevišķis ar koncertu “Man patīk dzīvot Latvijā”. Pasākums tika organizēts programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros, tajā piedalījās 4.a, 4.c, 5.a, 5.c, 6.a, 6.b, 6.c, 7.c, 8.a un 8.b  klašu skolēni. Tā mērķis ir veicināt izglītojamo patriotismu, piederības sajūtu savai pilsētai un Latvijai.

Valsts svētku tēmai veltītajā koncertā skolēni baudīja jaunās paaudzes Latvijas komponistu mūziku, dziedāja līdzi. Skanēja skaņdarbi, kurus veidojuši tādi mākslinieki kā Jānis Aišpurs (grupa “The Sound Poets”), Kaspars Zemītis, Dagnis Roziņš un Roberts Memmēns (grupa “Citi Zēni”), Elizabete Gaile, Patriks Tabaks. Komponisti radījuši skaņdarbus, kas viņiem asociējas ar Latviju un ar izvirzīto tēzi – man patīk dzīvot Latvijā. Tas aktualizē mūsu dzimteni Latviju kā plaukstošu valsti, kurā var gūt panākumus, veidot savu nākotni un lepoties ar to. Papildus jaundarbiem, koncertā skanēja arī Ērika Ešenvalda mūzika. Pasākumā dziesmas mijās ar stāstiem par Latvijas kultūru, vērtībām un vēsturi, skolēni atbildēja, ar ko viņi lepojas Daugavpilī un Latvijā. Koncerts noritēja pacilātā gaisotnē, uzlādēja ikvienu ar pozitīvām emocijām.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju baudīt jaunās paaudzes komponistu mūziku!

Informāciju sagatavoja: 8.a klases audzinātāja A.Anufrijeva

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Ventspili

Šī gada 24. un 25.aprīlī Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 10.d, 11.d, 12.d klases skolēni kopā ar klašu audzinātājām Irinu Hiļmani, Innu Kolpakovu un Oksanu Staņeviču viesojās Ventspilī, kur programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros piedalījās divos pasākumos: apmeklēja Livonijas ordeņa pili un Piejūras brīvdabas muzeju. Brauciena mērķis bija paplašināt skolēnu redzesloku, papildināt zināšanas par Livonijas ordeni, seno kuršu un lībiešu vēsturi.

Ekskursijas laikā skolēni uzzināja, ka Livonijas ordeņa pils ir senākā saglabājusies būve Ventspilī, celta 13. gs. otrajā pusē.  Viduslaikos pils kalpoja kā dzīves un patvēruma vieta Livonijas ordeņa bruņiniekiem un to kalpotājiem. Pili var uzskatīt par vecāko viduslaiku cietoksni Latvijā, kas tikpat kā nemainītā veidā saglabājis savu pirmatnējo apjomu, neskatoties un vēstures notikumiem un varas maiņām.

Piejūras brīvdabas muzejā skolēni piedalījās nodarbībā par Kurzemes piekrastes iedzīvotāju ikdienu. Aplūkojot muzeja ekspozīciju un pastaigājoties pa muzeja teritoriju, skolēni meklēja atbildes uz jautājumiem par latviešu, lībiešu zemnieku tradicionālo dzīvesveidu, ikdienas darbiem.

Paldies programmai “Latvijas Skolas soma” par iespēju iepazīties ar Latvijas novadu kultūrvēsturisko mantojumu!

Informāciju sagatavoja: 12.d klases audzinātāja Oksana Staņeviča

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: “Laimas” šokolādes muzeja apmeklējums

Programmas “Latvijas skolas somas” ietvaros š.g.17.aprīlī 7.b klase apmeklēja “Laimas” šokolādes muzeju Rīgā.

Gida vadībā skolēni devās izzinošā ceļojumā un noskaidroja, kā senie acteki izmantoja kakao pupiņas, izsekoja kakao pupiņu ceļam no kakao koka līdz veikala plauktam un uzzināja, kā sākās saldumu rūpniecība Latvijā. Viņi iepazina vēsturiskos saldumu iepakojumus un izpētīja, kuri no tiem laika gaitā mainījušies vismazāk. Apskatīja unikālas šokolādes skulptūras un iemūžināja savu saldo piedzīvojumu jautros foto un video.

Muzejā skolēniem bija iespēja nogaršot karsto šokolādes dzērienu no šokolādes strūklakas, noskaidrot, kā top šokolāde, apskatīt tās sastāvdaļas, uzzināt atšķirības starp šokolādes veidiem, kā arī pārrunāt, kura no šokolādēm ir veselīgāka. Viņi uzzināja nedzirdētus faktus no vēstures. Izbaudot ceļojumu šokolādes pasaulē,  skolēni aplūkoja iepakojuma veidus, kādus bērni nav redzējuši, pieskarās kakao pupiņu sienai un uzzināja, cik gadus aug kakao koks.

Jaunieši iepazinās ar šokolādes vēsturi, tapšanas procesu no auga līdz gatavam produktam, paši iemēģināja roku šokolādes konfekšu pagatavošanā un rotāšanā ar dažādiem gardumiem. Pasākuma noslēgumā tapa brīnišķīgas konfekšu kastītes, ko varēja uzdāvināt saviem vecākiem, draugiem.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par piedāvāto iespēju!

Informāciju sagatavoja: 7.b klases audzinātāja L.Andrijenko

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: animācijas filma “Straume”

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros šī gada 14.aprīlī Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 7.d, 9.d un 9.e klases skolēni kopā ar skolotājām devās uz Daugavpils Kultūras pili Multimediju zāli, lai noskatītos animācijas filmu “Straume”. Pasākuma mērķis bija paplašināt skolēnu zināšanas par Latvijas kultūras un mākslas daudzveidību, iepazīstot latviešu animācijas filmu saturu un mākslinieciskos izteiksmes līdzekļus.

Filmas galvenais mērķis ir izcelt sadarbības un draudzības nozīmi, īpaši grūtībās, uzsverot, ka kopā ir vieglāk pārvarēt izaicinājumus nekā vienatnē. Turklāt tā rosina skolēnus domāt par klimata pārmaiņām un bēgļu krīzi, aicinot skatītājus domāt par globālām problēmām un nepieciešamību sadarboties to risināšanā. Filma ir unikāla ar to, ka tajā nav dialogu, tas ļauj koncentrēties uz vizuālo stāstījumu un mūziku.

Paldies programmai “Latvijas Skolas soma” par iespēju noskatīties animācijas filmu “Straume”! Šī pieredze bija gan izzinoša, gan iedvesmojoša, tā ne tikai paplašināja redzesloku, bet arī sniedza patiesu prieku.

Informāciju sagatavoja: 7.d klases audzinātāja Agita Pavloviča , 9.d, 9.e klases audzinātāja Alla Mihailova

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: muzeja “Andrupenes lauku sēta” apmeklējums

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros š.g. 2.aprīlī Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 12.a klases skolēni kopā ar skolotājiem devās uz Andrupeni, lai apmeklētu muzeju “Andrupenes lauku sēta”. Brauciena mērķis: iepazīt maizes gatavošanu, māla apstrādi un keramikas veidošanu Latgalē.

Skolēni apskatīja simts gadu vecu lauku māju, klēti, melno pirti, smēdi, dažādus darbarīkus un sadzīves priekšmetus, kā arī podnieku darbnīcu. Tajā viņi papildināja zināšanas par keramiku, apskatīja un iepazina, piemēram, tradicionālo Latgales saimniecības un dekoratīvo trauku paraugus, malkas cepli, podnieka virpu un citus saistītos priekšmetus. Arī visi ar interesi noklausījās par Latvijas ārstniecības augiem, no kuriem var pagatavot veselību uzlabojošas tējas.

Nodarbības “Latgales maizes stāsts” laikā skolēni uzzināja par rudzu maizes gatavošanas procesu un tam nepieciešamajiem piederumiem, kā arī par Latgalei raksturīgo maizes cepšanas tradīciju piekopšanu. Viņi iepazina maizi kā roku darbu, kas agrāk bijis laikietilpīgs un tajā pašā laikā svēts, un godājams. Nodarbības beigās visi kopā cepa maizi.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par piedāvāto iespēju.

Informāciju sagatavoja: 12.a klases skolēns D. Truskovskis

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Rundāles pili

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 9.B klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju Tatjanu Pečonku un Jeļenu Šilovu devās uz Rundāles pili, lai apmeklētu pils muzeja pamatekspozīciju un iepazītos ar hercogu reprezentācijas telpām, centrālā korpusa hercoga parādes un privātajiem apartamentiem, savukārt rietumu korpusā – hercogienes apartamentiem. Pasākuma mērķis – iepazīties ar Latvijas kultūras objektu, jo Rundāles pils ir viens no valsts izcilākajiem baroka stila arhitektūras pieminekļiem. Šī pils ir ievērojama ne tikai arhitektūras ziņā, bet arī ar savu vēsturi un kultūras mantojumu.

Mūsu ekskursija sākās ar gida Olafa tikšanos, kurš iepazīstināja mūs ar pils vēsturi. Jau no pirmajām minūtēm viņš ar savu stāstījumu ieinteresēja ne tikai skolotājus, bet arī mūs – jauniešus. Ar mūsu brīnišķīgo gidu mēs apskatījām Zelta zāli, Balto zāli, Lielo galeriju, kā arī centrālā korpusa hercoga parādes un privātos apartamentus, savukārt rietumu korpusā – hercogienes apartamentu. Mums izdevās arī apskatīt interjeros iekļautās kultūrvēsturiski vērtīgās un izcilās mākslas priekšmetu kolekcijas. Fantastiskais gids atklāja tā laika vēdekļu žestu valodu, kas ļāva hercogienēm sarunāties par personīgām lietām ar saviem favorītiem, esot ļaužu pilnā telpā. Tas bija ļoti interesanti un izglītojoši!

Gids mūs iepazīstināja ar to, kas ir popūrijs. Tā bija īpaša masa ar patīkamu smaržu, lai pārsegtu naktspoda nepatīkamo aromātu. Olafs mums deva iespēju uzzināt ne tikai vēsturiskos faktus, bet arī neordinārus un humoristiskus notikumus.

Ekskursijas laikā mēs uzzinājām daudz jaunas informācijas par vēsturi un Kurzemes hercoga Ernsta Johana Bīrona dzīves faktiem, kā arī par izcilāko baroka un rokoko arhitektūru.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” un skolas administrācijai par tādu lielisku iespēju iepazīties ar Latvijas vēstures objektiem.

Informāciju sagatavoja: 9.b klases skolēns D.Pečonka

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: Kas ir Nameja gredzens?

Š.g. 24.martā 8.d klases skolēni kopā ar savu klases audzinātāju I.Hiļmani un skolotāja palīgu A.Pavloviču devās uz kinoteātri, lai noskatītos Aigara Graubas režisētu Latvijas spēlfilmu par Zemgales ķēniņu Nameju un viņa vadītajām zemgaļu brīvības cīņām pret krustnešiem – “Nameja gredzens”. Skolēni uzzināja, ka Nameja gredzens ir ne tikai viena no latviešu rotaslietām, kam  ir raksturīgs bizes veida trīsdaļīgs vijums, kur katrs no tiem simbolizē vienu no trim Latvijas novadiem – Vidzemi, Latgali un Kurzemi – un to vienotību, bet arī visas latviešu tautas vienotības spēks un gars, kas palīdzēja uzvarēt sīvā cīņā un saglabāt savu identitāti. Filmā ir runāts par vērtībām, ko svarīgi apzināties ikvienam. Tās veido mūsu nacionālo pašapziņu un izceļ unikālo brīvības kodu, ar ko varam lepoties.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par piedāvāto iespēju!

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: animācijas filma “Straume”

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros no 2025.g. 24. februāra līdz 7. martam Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas skolēni noskatījās animācijas filmu “Straume” ar mērķi iepazīt mūsdienu Latvijas animācijas mākslu, tās vērtību,  prast apkārtējā pasaulē saskatīt un analizēt filmas saturā iekļautas idejas par savstarpējo attiecību veidošanu. To noskatījās 23 klases (1.c, 2.a, 2.b, 3.a, 3.b, 3.c, 4.a, 4.c, 4.b, 5.a, 5.b, 5.c, 6.a, 6.b, 6.c, 7.a, 7.c, 7.b, 8.a, 8.b, 9.a, 9.c, 10.a).

Pilnmetrāžas filma “Straume” ir 3D animācijas tehnikā veidots darbs, kas stāsta par Kaķi – vientuļnieku un individuālistu, kurš negaidītu un lielu plūdu dēļ pazaudē savas mājas un nonāk nelielā laivā, kurā spiests sadarboties ar citiem zvēriem, lai izdzīvotu. Filma veidota režisoram Gintam Zilbalodim raksturīgajā autorrokrakstā – tas ir reizē poētisks un vizuāli grandiozs ceļojums cauri pārplūdušai pasaulei, kurā no cilvēkiem nav ne miņas. Pie “Straumes” strādājusi starptautiska komanda – filmas tēlu animācija veidota Francijā, skaņas pēcapstrāde veikta Beļģijā, tēli un vides elementi, vizuālie efekti un mūzika tapa Latvijā.

Animācijas filma “Straume” piedzīvojusi milzīgus starptautiskus panākumus, iegūstot gan skatītāju un kritiķu atzinību, gan arī nominācijas un apbalvojumus vairākos festivālos un profesionālajā kino vidē. Starp nozīmīgākajiem sasniegumiem minami trīs filmai piešķirtie prestižākie apbalvojumi – Eiropas Kinoakadēmijas balva (gada Eiropas animācijas filma), ASV kino un TV industrijas balva “Zelta globuss” (labākā animācijas filma) un ASV Kinoakadēmijas balva “Oskars” (labākā pilnmetrāžas animācijas filma).

Pēc animācijas filmas noskatīšanās skolēni aktīvi iesaistījās sarunās un diskusijās par tās grafiku, iekļautajām idejām, dalījās pārdomās par savu guvumu un pārdzīvojumiem. Audzēkņus patīkami pārsteidza, kā filmā, izmantojot grafiskos efektus, bez vārdiem tika atklātas varoņu emocijas un pārdzīvojumi. Viņi atzina, ka ļoti daudz izsaka neverbālie saziņas līdzekļi, žesti un mīmika. Skolēni aizdomājās par tādiem jēdzieniem kā draudzība, sadarbība un izpalīdzība, saprata, ka bez tiem nav iespējams veidot pozitīvās savstarpējās attiecības. Mūsu pasaulē vientuļniekam ir ļoti grūti, taču, sadarbojoties un atrodot domubiedrus, var gāzt kalnus un īstenot iecerēto, justies pilnvērtīgam un laimīgam. Skolēnu galvenais secinājums ir, ka jāprot sadarboties un draudzēties.

Izjustais un pārdzīvotais noderēs skolēniem gan mācību stundās, gan veidojot savstarpējās attiecības ar līdzcilvēkiem.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju iepazīt vienu no mūsdienu animācijas mākslas labākajiem darbiem!

Informāciju sagatavoja: 8. a klases audzinātāja A.Anufrijeva

 

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: cirka izrāde “PantoCirks”

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 2025.g. 7.martā Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas aktu zālē notika teatrāla pantomīma un cirka izrāde “PantoCirks”, kuru apmeklēja 1.a, 1. b,  1.c, 2.a, 2.b un 2.c klases skolēni.

Skanot mūzikai, uz skatuves iznāca divi cirka mākslinieki, sasveicinājās ar skolēniem un burvība sākās. Izrādes laikā akrobāti vingroja, rādīja dažādus virtuozus burvju trikus ar gaismas efektiem, iegulās caurspīdīgā stikla kastē un uzvilka sev lielu baltu balonu, mainīja sejas maskas, žonglēja ar krāsainiem riņķiem. Skolēniem cirka mākslinieku uzstāšanās ļoti patika, viņi bija priecīgi un iedvesmoti, skaļi un priecīgi reaģēja uz cirka atrakcijām. Pavisam negaidīti akrobāti pasniedza skolēniem jaukas dāvanas – dažādu formu piepūšamos balonus.

Skatītāji pārliecinājās, kā cirks ir īpaša mākslas forma, radošas izpausmes veids, pārsteidzoša, burvīga un pasakaina māksla.

Paldies cirka māksliniekiem par jauku piedzīvojumu! Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju iepazīt un baidīt cirka mākslu!

Informāciju sagatavoja: 1.c klases audzinātāja Ludmila Kuzmina

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: deju izrāde “Riekstkodis”

Š. g. 11. decembrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas aktu zālē (Aveņu iela 40) norisinājās īpaša deju izrāde “Riekstkodis”, kuru baudīja 1.a, 1.b, 1.c, 2.b, 2.c, 3.a, 3.b, 3.c, 4.b, 4.c, 5.a, 5.b, 5.c, 6.a, 6.c, 7.b un 8.b klases skolēni ar skolotājiem. Pasākuma mērķis ir iepazīt dejas mākslu Latvijā.

Deju izrāde ir veidota pēc E.T.A. Hofmaņa pasakas “Riekstkodis un Peļu ķēniņš” motīviem. Tas ir klasiskais Ziemassvētku stāsts par drosmi, draudzību un pieaugšanu jaunā iestudējumā. Riekstkoža un Marijas stāstu izdejoja divas balerīnas (Kate Ikauniece un Annija Glaudāne). Izrādē tika atskaņota Pētera Čaikovska klasiskā baleta “Riekstkodis” skaņdarbi  – “Cukurplūmju laumiņas deja”, “Pas de deux”, “Puķu valsis” un citi. Īpašu vizuālo burvību iestudējumam piešķīra videomākslinieces Madaras Dzintras Plušas radītās animācijas.

Skolēni, elpu aizturējuši, vēroja uz skatuves notiekošo, juta līdzi Marijai un Riekstkodim viņu piedzīvojumos, baudīja šo klasisko Ziemassvētku stāstu, kas apvienoja deju, mūziku un vizuālo mākslu.

Paldies visiem, kas piedalījās un palīdzēja radīt šo burvīgo notikumu! Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par dāvāto iespēju iegrimt mūzikas un deju pasaulē!

Informāciju sagatavoja: 4.c klases audzinātāja Kristina Loginova

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: Rīgas Motormuzeja apmeklējums

Šī gada 29.oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 8.d, 9.d un 9.e klases skolēni kopā ar klašu audzinātājām Irinu Hiļmani, Liliju Puzāni, Allu Mihailovu un vēstures skolotāju Oksanu Staņeviču devās aizraujošā braucienā uz Rīgas Motormuzeju, kas ir lielākais un modernākais seno spēkratu muzejs Latvijā un Baltijas valstīs. Tajā skolēniem bija iespēja aplūkot gan muzeja ekspozīciju, gan piedalīties muzejpedagoģiskajā nodarbībā, lai iepazītos  ar spēkratu vēsturi un tehnikas mantojumu Latvijā un pasaulē.

Muzejā skolēnus sagaidīja gids, kas aizraujoši, atraktīvi iepazīstināja viņus ar automobiļu attīstību no to izgudrošanas brīža līdz pat 21. gadsimta sākumam gan Latvijā, gan pasaulē. Skolēni uzzināja, ar kādiem autobusiem viņu vecvecāki brauca uz skolu, kā bija aprīkotas ugunsdzēsējmašīnas 20.gs.sākumā, kādas mašīnas izmantoja Otrā pasaules kara laikā. Īpaši  interesanti bija  fakti  par “Krastin” auto, Ogrē konstruēto “OSCar”, kā arī “Cadillac”, ar kuru brauca Kārlis Ulmanis.

Pēc ekskursijas skolēni piedalījās muzejpedagoģiskajā nodarbībā, kuras mērķis bija bagātināt zināšanas par Latvijas un pasaules industriālo mantojumu, kā arī radīt interesi par zinātni, tās sasniegumiem un pielietojumu ikdienā. Skolēni iepazinās ar izcilā zinātnieka Tomasa Edisona slavenākajiem izgudrojumiem un to ietekmi uz  Latvijas un pasaules industriālo attīstību. Bija iespēja uzzināt arī par latviešu inženiera un autosportista Andra Dambja elektroautomobiļu sasniegumiem. Nodarbības praktiskajā daļā skolēni izveidoja elektrisko ķēdi un pārbaudīja, vai no citroniem var ražot elektrību, kā arī atkārtoja Edisona eksperimentu un iededza paši savu spuldzīti.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par interesantu piedāvājumu!

Informāciju sagatavoja: vēstures skolotāja Oksana Staņeviča

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: Daugavpils teātra apmeklējums

Šī gada 18.oktobrī, realizējot programmu “Latvijas skolas soma”, Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 3.d, 3.e un 4.d klases skolēni apmeklēja Daugavpils teātri, lai noskatītos izrādi visai ģimenei “Spreideits”, kurai 2022. gadā tika piešķirta Latgaliešu kultūras gada balva “Boņuks”.

Izrāde „Spreideits” (pēc Annas Brigaderes pasaku lugas) ir pirmā pasaulē profesionālā teātra izrāde bērniem latgaliešu valodā. Tas bija izaicinājums mūsu skolēniem, bet, pateicoties aktierspēlei, scenogrāfijai, mūzikai, laiks pagāja nemanot.

Mazais Sprīdītis, dodoties savā ceļojumā, kārtējo reizi mums atgādināja, ka katrs ir pats savas dzīves un laimes kalējs, ka nekur nav tik labi kā mājās, nekur nav tik labi kā mūsu mīļajā Latgalē.

Izrādes laikā skolēni kopā ar Sprīdīti un lugas varoņiem smējās un baidījās, pārdzīvoja visus priecīgos un skumjos brīžus. Vēl ilgi pēc izrādes viņi dalījās ar savām emocijām, kas viņiem patika un kas vairāk palika atmiņā.

Paldies Daugavpils teātra komandai par iespēju nokļūt pasakā un iejusties burvīgo lugas varoņu lomā!

Informāciju sagatavoja: klašu audzinātājas Tatjana Krūmiņa, Ņina Dubovska, Olga Bančenkova

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: šokolādes fabrikas “Laima” apmeklējums

Š.g. 17. oktobrī 5.d un 6.d  klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros devās uz Rīgu, lai apmeklētu Rīgas šokolādes fabriku “Laima”. Tā bija  lieliska iespēja iepazīties ar šokolādes rašanās vēsturi, šokolādes iegūšanu, apstrādāšanu un lietošanu. Muzeja darbiniece  maksimāli izsmeļoši, viegli uztverami un atmiņā paliekoši izstāstīja  par pašu slavenāko Latvijas konfekšu, piemēram, „ Serenāde”, „ Vāverīte” u.c., ražošanas procesu.

Skolēniem bija iespēja piedalīties meistarklasē, kurā visi varēja  izveidot savas šokolādes  konfektes un nodegustēt tās. Bija liels prieks par to, ka “Laima” ir nākotnē orientēts uzņēmums. Saprotot tirgus apstākļus, saglabājot konkurētspēju un paplašinot darbību, “Laima” šobrīd ir lielākais saldumu ražotājs Baltijā.

Visiem pēc ekskursijas palika visjaukākie iespaidi!

Informāciju sagatavoja: 6.d klases audzinātāja J.Vaikule

 

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Cēsu novadu

2024. gada 17. oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 8.a un 9.c klases skolēni kopā ar klases audzinātājām A. Anufrijevu, Ž.Ugarenko, skolotāju T. Puzirevsku un sociālo pedagoģi I. Ivanovu devās uz Cēsīm, lai apmeklētu viduslaiku pili un Āraišu ezerpili. Pasākuma mērķis: izzināt Latvijas vēsturi, vērtības, kultūrvēsturisko mantojumu dinamiskā un jēgpilnā darbībā, tādējādi spēcinot piederības sajūtu un valstisko identitāti.

Vispirms mēs apmeklējām Cēsu pili. Komplekss atrodas pašā pilsētas centrā, kur nelielā teritorijā izvietoti vairāki unikāli dažādu vēstures laikmetu liecinieki, tas sastāv no galvenās pils un trim priekšpilīm. Kopā ar gidu mēs apskatījām pils apkārtni un iekšējās telpas, apgaismojot sev ceļu ar sveču lukturiem. No gida stāsta skolēni uzzināja, kas un kā dzīvoja Cēsu viduslaiku pilī, piedalījās aizraujošās darbnīcās: apguva īsu apmācības kursu par likumiem Zobenbrāļu ordenī, kā sasveicināties, kā to darīja bruņinieki un sievietes viduslaikos, spēļu meistara vadībā apguva dažādas viduslaiku bērnu iecienītās veiklības, spēka un prāta spēles.

 Pēc tam devāmies uz Āraišu ezerpili. Tā bija no 9. līdz 10. gadsimtam apdzīvota nocietināta latgaļu ezerpils uz Āraišu ezera salas. Arheologa Jāņa Apala vadībā tā ir daļēji rekonstruēta un ir viens no populārākajiem arheoloģiskā tūrisma objektiem Latvijā. Kvesta laikā skolēni izdarīja secinājumus par katru no Āraišu arheoloģiskā parkā esošajiem laikmetiem, arheoloģijas kā avota nozīmi aizvēstures un viduslaiku vēstures pētniecībā. Papildus tiešai vēstures procesu izziņai attīstīja prasmes orientēties vidē, izmantoja tādas praktiskas prasmes kā darbs ar mālu, graudu beršana, senā apģērba komplektēšana, trāpīšana mērķī, izmantojot trebušeta mini versiju. Praktiskās nodarbības “Putra un maize” laikā iepazina, kā senie ezerpilieši gatavoja ēst, pagaršoja putru un paši cepa maizi uz ugunskura.

Atgriežoties mājās, dalījāmies ar neaizmirstamiem iespaidiem. Ekskursijas laikā katrs skolēns atklāja sev kaut ko jaunu, ieguva jaunās zināšanas, kas noderēs arī mācību procesā: vēstures un sociālo zinību stundās un valodas stundās.

Paldies par doto iespēju programmai “Latvijas skolas soma”.

Informāciju sagatavoja: 9.c klases audzinātāja Ž. Ugarenko un 8.a klases audzinātāja A. Anufrijeva

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Valmieru

Š. g. 16. oktobrī 10.a un 12.a klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Valmieras muzeju, kurā varēja piedalīties divās interesantās aktivitātēs.

Pirmā aktivitāte bija par kultūras mantojumu. Nodarbības laikā skolēni uzzināja, kā cilvēki dzīvoja īpašā, strukturētā telpā jeb muižā. Vairāku līdzās esošo ēku komplekss muižas iemītniekiem nodrošināja vietu, kur dzīvot, strādāt un atpūsties. Muižas kompleksā dzīvoja gan īpašnieki, gan viņu padotie. Neatņemama muižas sastāvdaļa bija telpas, kas nodrošināja saimniecisko darbību. Krāšņākās no muižām piesaistīja apkārtējo uzmanību, tādējādi pildot arī reprezentatīvās funkcijas. Skolēni uzmanīgi noklausījās lektora stāstījumu un pēc tam sacentās Kahoot spēlē, kurā atklājās Valmieras novada muižu noslēpumi. Uzvarētāji saņēma nelielas balvas. Pēc tam dalībniekiem tika dota iespēja apskatīt muzejā prezentēto muižu iedzīvotāju sadzīves priekšmetu kolekciju.

Otrā muzejpedagoģiskā nodarbība, kurā skolēni aktīvi piedalījās bija “Viduslaiku influenceri – Hanzas tirgotāji”. Hanza bija ne vien tirgotāju apvienība, kuras centrā atradās darījumi, bet arī tīklojums, kurā norisinājās ideju, gaumes, dzīves stila u. c. zināšanu pārnese. Ceļojot un atvedot jaunas preces, tirgotāji arī dalījās ar stāstiem par to, kā cilvēki dzīvo citviet. Tā kā viduslaikos vairums cilvēku nedevās garos ceļojumos, tieši tirgotāji bija sava veida influenceri, kuri zināja, kādi apģērbi, ēdieni u. c. lietas ir modē. Nodarbībā skolēni uzzināja par ideju pārnesi un preču pārvadāšanu viduslaikos. Īpaša uzmanība tika pievērsta Valmieras un citu Livonijas pilsētu tirgotājiem Hanzas darījumos. Skolēni tika aicināti reflektēt par līdzībām un atšķirībām mūsdienu globalizētajā pasaulē un viduslaikos.

Strādājot grupās, skolēni prezentēja savas pētījumus par vienu no Hanzas precēm. 12.a klases viena grupa izvēlējās un pavēstīja par garšvielām, otrā izgaismoja pārējos par sāls nozīmi viduslaikos, trešā grupa interesanti pastāstīja par Hanzas tirgoto vīnu un visbeidzot ceturtā grupa stāstīja klausītājiem par koka mēbeļu tirdzniecību. 10.a klases viena grupa stāstīja par siļķi, otra ļoti aizraujoši skaidroja par medus priekšrocībām, trešā kā 12.a klasē stāstīja par garšvielām un ceturtā par vīnu. Rezultātā tika noskaidroti un apbalvoti uzvarētāji.

Pēc tam visiem skolēniem bija pusotra stunda brīva laika, ko izmantoja, lai pastaigātos pa Valmieras centru, uzkāptu uz senās katedrāles jumta un nokāptu no Bastejkalna līdz Gaujai, kas plūst pa pilsētas centru. Diena bija saulaina, bija zelta rudens, kas vēl vairāk papildināja iespaidu.

Ekskursija bija visai izzinoša, īpaši, ja ņem vērā, ka grupa brauca cauri Gaujas nacionālajam parkam, Gaujas upei, aizsargājamai ainavai, Vecpiebalgas kultūrvēsturiskajam novadam un spēja uzkāpt Bregža kalna skatu tornī.

Atsevišķs bonuss bija iespēja apmeklēt Lazertagu un jautri pavadīt tur laiku.

Skolēni guva neaizmirstamas emocijas, kā arī kļuva gudrāki un zinošāki par Latvijas vēsturi un tās kultūrvēsturisko mantojumu.

Informāciju sagatavoja: 12.a klases audzinātāja Svetlana Rudjko un 10.a klases audzinātāja Jeļena Šilova

 

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Rīgu

Šī gada 15.oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 7.a klases skolēni ar klases audzinātāju Karīnu Gomolu un skolotāju Ilonu Šestaku devās uz Rīgu, lai apmeklētu nozīmīgās pilsētas kultūrvēsturiskās vietas. Pasākuma mērķis bija attīstīt ieradumu būt zinātkāram un intelektuāli atvērtam, pētot personību veikumu nacionālās pašapziņas nostiprināšanai.

Sākumā mēs apmeklējām grezno Melngalvju namu. Tā ir viena no krāšņākajām ēkām Rīgā, kas glabā unikālu vēsturisko mantojumu par leģendāro Melngalvju brālību un Rīgas vēsturi. Nams celts tālajā 1334. gadā kā Rīgas pilsētas Rātslaukuma ansambļa sastāvdaļa. Tas atrodas pašā Vecrīgas sirdī un ir Rīgas vizītkarte un viena no nozīmīgākajām svinību vietām pilsētā. Melngalvju nams gadsimtiem kalpojis kā pilsētas centrālais reprezentācijas nams augstu viesu uzņemšanai. Staigājot pa Melngalvju nama zālēm, izjutām to varenību, bagātību un greznību.

No putna lidojuma izbaudījām greznu un burvīgu skatu uz Rīgas pilsētu, uzkāpjot skatu laukumā “Rīgas panorāma”, kas atrodas Zinātņu akadēmijas 17. stāvā.

Pēdējais piestājpunkts bija Latvijas Nacionālā bibliotēka – Gaismas pils, kur skolēniem gida pavadībā bija iespēja izstaigāt bibliotēku, tika piedāvāta radošā darbnīca ar bibliotēkas periodiku, skolēni meklēja laikrakstos nepieciešamo informāciju.

Paldies programmai  “Latvijas skolas soma” par šo jauko iespēju iegrimt mūsu valsts senatnē. Varam doties mācību ekskursijās klātienē un izbaudīt skaisto dabu, valsts vēsturi un jauki pavadīt laiku ar klasesbiedriem un skolotājiem.

Informāciju sagatavoja: 7.a klases audzinātāja Karīna Gomola

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: interaktīvā ekskursija “Kas dzīvoja Cēsu viduslaiku pilī?”

2024. gada 10. oktobrī 9.a un 9.b klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros devās uz Cēsīm, lai apmeklētu viduslaiku pili. Pasākuma mērķis: paplašināt redzesloku, papildinot zināšanas par Latvijas kultūrvēsturisko mantojumu.

Cēsu pils tika celta 1218.gadā un ir lielākā viduslaiku pils Latvijā, tā sastāv no galvenās pils un trim priekšpilīm. Kopā ar gidu mēs apskatījām pils apkārtni un iekšējās telpas, apgaismojot sev ceļu ar sveču lukturiem. Mēs kāpām pa ļoti stāvām un šaurām vītņu kāpnēm no pils zemākajiem stāviem uz augstākajiem. Šīs kāpnes bija tik šauras, ka pa tām varēja iet tikai pa vienam.

Arī mēs noskatījāmies filmu par to, kā tika celta Cēsu pils un kas ar to notika daudzu gadsimtu laikā. Mūs pārsteidza, ka pils celtniecība bija ļoti nevienmērīga, tajā varēja būt vairāku gadu pārtraukumi. Daudzu gadsimtu gaitā pils tika pārbūvēta un paplašināta.

Mēs uzzinājām, ka pēc vienās no teorijām Latvija karogs, kas ir viens no senākajiem Eiropā, nāca no Cēsīm, jo pēc leģendas sarkanbaltsarkanais karogs pirmo reizi tika pamanīts pie Cēsīm.

Lielu iespaidu atstāja stāsts par Ivanu Bargo. Uzzinājām, ka, iekarojot šīs zemes, Ivans Bargais nopostīja vienu no Cēsu pils ārējām sienām, nogalinot visus, kas aiz tās slēpās. Tie bija ne tikai karavīri, bet arī mierīgie pils iedzīvotāji.

Mēs izgājām arī īsu apmācības kursu – mācījāmies sasveicināties, kā to darīja bruņinieki un sievietes viduslaikos. Uzzinājām, kā bija jāuzvedas bruņās un ar zobenu rokā.

Iesakām arī citiem apmeklēt Cēsu pili, ja vēlaties iejusties viduslaiku atmosfērā, uzzināt interesantus faktus par Cēsu un Latvijas vēsturi.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par brīnišķīgo iespēju tuvāk iepazīt dzimtenes kultūrvēsturisko mantojumu.

Informāciju sagatavoja: 9.a klases skolnieks D.Teļicins

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: Daugavpils Māla mākslas centra apmeklējums

Šī gada 10.oktobrī programmas «Latvijas skolas soma» ietvaros Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 6.e klases skolēni apmeklēja izglītojošo nodarbību Daugavpils Māla mākslas centrā. Mācību ekskursijas laikā audzēkņiem bija iespēja aplūkot keramikas darbu izstādi, iepazīties ar keramiķu darba tehnoloģiju, darba iekārtām un māla īpašībām.

Māla mākslas centra darbinieki ļoti interesanti pastāstīja bērniem par centra vēsturi, iepazīstināja ar mūsdienīgām iekārtām. Skolēniem bija iespēja apskatīt dažādas vāzes, svečturus, bļodas un daudzus citus priekšmetus, kuri ir izgatavoti no māla.

Visinteresantākais bija pašiem skolēniem piedalīties radošajā darbnīcā un no māla izveidot kādu figūru. Viņi guva jaunu pieredzi – darboties ar mālu – un  jau nevar sagaidīt, kad viņu darinātie māla darbi, jau apdedzināti ceplī, atgriezīsies pie saviem autoriem. Māla centrs iedvesmo skolēnus radošumam un pozitīvai noskaņai! Paldies par jaukām emocijām!

Informāciju sagatavoja: 6.e klases audzinātāja Marina Pučka

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Cinevillu 

2024. gada 9. oktobrī Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 10.d – 12.d klašu skolēni devās ekskursijā uz Cinevillu programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros. Cinevilla ir unikāls filmu parks, kurā skolēniem bija iespēja tuvāk iepazīt kino specefektu veidošanas procesu un citus kino radīšanas aizkulises.

Nodarbība «Specefekti kino. Kā tie rodas? Kas tos rada?» piedāvāja skolēniem interaktīvu iesaistīšanos un dziļāku izpratni par kinomākslu. Ekskursijas laikā skolēni piedalījās praktiskās nodarbībās profesionālā kino studijā, kur viņi guva ieskatu dažādu kino speciālistu – operatoru, režisoru un pasākumu vadītāju – darbā. Ar zaļā fona un citu specefektu tehniku palīdzību skolēni ieguva pieredzi, kā tiek radīti vizuālie un audiālie specefekti. Tika izzinātas arī dažādas tehniskās nianses, piemēram, gaismas un skaņas tehnikas lietojums filmēšanas laukumā. Viens no ekskursijas nozīmīgākajiem elementiem bija iespēja apmeklēt Cinevillas teritoriju un izpētīt statisko kadru tehniku, kā arī filmēšanas dekorācijas. Tas ļāva skolēniem radošā un interaktīvā veidā radīt savu audiovizuālo un fotomateriālu.

Šī ekskursija palīdzēja skolēniem atklāt audiovizuālās mākslas nianses un saprast, cik daudzveidīgs un radošs ir kino veidošanas process. Visi skolēni atgriezās mājās ar spilgtiem iespaidiem.

Informāciju sagatavoja: 12.d klases skolniece Samanta Deļvere

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: muzejpedagoģiskā nodarbība “Pa seno cilvēku pēdām”

Šī gada 8.oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 7.d klases skolēni kopā ar vēstures skolotāju Oksanu Staņeviču un klases audzinātāju Gaļinu Beļavsku piedalījās muzejpedagoģiskajā nodarbībā “Pa seno cilvēku pēdām”.

Nodarbība notika Daugavpils Vēstures un mākslas muzeja pamatekspozīcijas zālē “Novada senvēsture”, kurā ir apskatāmas unikālas Latvijas vēstures arheoloģijas liecības no akmens, bronzas un dzelzs laikmeta. Pasākuma mērķis bija papildināt skolēnu vēstures stundās iegūtās zināšanas par senvēstures periodu Latvijas un Latgales teritorijā, iepazīstot daudzveidīgus arheoloģiskos priekšmetus – ieročus, darba rīkus, sadzīves priekšmetus, keramiku, bronzas rotas, apģērbu rekonstrukcijas,  vairāk uzzināt par mūsu senču dzīvesveidu. Skolēni strādāja grupās,  praktiski darbojās gan ar attēliem, gan ar arheoloģiskiem priekšmetiem: māla trauku fragmentiem, krama rīkiem, akmens laikmeta priekšmetiem – cirvjiem, makšķerāķiem un bultu galiem, bronzas rotām.

Paldies par lielisku iespēju pieskarties seno cilvēku dzīvei!

Informāciju sagatavoja: vēstures skolotāja Oksana Staņeviča

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Jēkabpili

2024. gada 8. oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 5.b un 5.c klases skolēni kopā ar klases audzinātājām Valēriju Sudniku, Natašu Semjonovu un skolotāju Tatjanu Pečonku devās ekskursijā uz Jēkabpili, lai iepazītu Latvijas kultūrvēsturi un tradīcijas.

Ekskursija sākās ar viesošanos Sēļu sētā – unikālā brīvdabas muzejā, kur skolēniem tika sniegta iespēja iepazīties ar senlatviešu dzīvesveidu un lauku sadzīvi. Viņi redzēja, kā senāk tika uzturētas lauku mājas un kādi bija zemnieku ikdienas pienākumi. Skolēni ar lielu interesi vēroja un apskatīja dzīvojamo māju, graudu klēti, mazo klēti, kalvi, vējdzirnavas un pirti. Arī viņiem bija piedāvāts izspēlēt dažādas senās spēles un sacensties savā starpā.

Viens no aizraujošākajiem ekskursijas mirkļiem Sēļu sētā bija radošā muzejpedagoģiskā nodarbība “Jēkabpils cukurfabrikas stāsts”, kurā skolēni paši gatavoja cukura izstrādājumus – ledenes. Tas bija interesants process, kas ļāva audzēkniem uzzināt, kā no pavisam vienkāršām sastāvdaļām radīt ko garšīgu un skaistu, ko pēc tam varēja arī nogaršot. Radošā aktivitāte palīdzēja skolēniem labāk saprast, kā senāk tika gatavoti saldumi, un deva iespēju izbaudīt procesa prieku.

Pēc tam mēs devāmies uz Krustpils pili, kas ir viena no nozīmīgākajām kultūrvēsturiskajām vietām Latvijā. Tā bērniem atklāja aizraujošu vēsturi par Latvijas viduslaiku periodu un vietējām leģendām. Pils gida stāsti par senajiem notikumiem lika skolēniem justies kā īstajiem piedzīvojumu meklētājiem. Vēsturiskās telpas un eksponāti radīja autentisku sajūtu, ka viņi ir nokļuvuši atpakaļ viduslaikos.

Brauciena laikā mēs guvām jaunas zināšanas un neaizmirstamas sajūtas. Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par lielisku iespēju!

Informāciju sagatavoja: 5.b klases audzinātāja V. Sudnika un 5.c klases audzinātāja N. Semjonova

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: Lūznavas muižas apmeklējums

2024. gada 9. oktobrī programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros 2.b klases skolēni kopā ar klases audzinātāju Karīnu Gomolu  un skolotāju Ilonu Šestaku apmeklēja Lūznavas muižu. Pasākuma mērķis: papildināt savas zināšanas par Latvijas vēsturi un ainavu.

Ekskursija notika pa muižas ēkas un parka teritoriju gida-stāstnieka pavadībā. Bija interesanti uzzināt muižas vēsturi un  jūgendstila pazīmes. Lūznavas muiža ir Latgales jūgendstila pērle, kas 20. gadsimta sākumā celta kā vieta mākslai un mūzikai, ir piedzīvojusi vēsturiskās pārmaiņas, kļūstot par skolu, kara štābu, atkal skolu, pagasta pārvaldi un bibliotēku, bet 2015. gadā atdzimusi no jauna, lai iedvesmotu un kļūtu par īsto vietu, kur mīt MŪZA. Pēc tam apmeklējām izglītojošu detektīvu nodarbību,  mēs  piedalījāmies aktīvā nodarbībā “Ēkas interesanto vietu challenge”.

Ekskursijas laikā katrs skolēns atklāja sev ko jaunu, kas noderēs arī mācību procesā. 

Paldies par doto iespēju programmai “Latvijas skolas soma”.

Informāciju sagatavoja: 2.b klases audzinātāja Karīna Gomola

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: Daugavpils Māla mākslas centra apmeklējums

Šī gada 26.septembrī  programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 1.d klases skolēni apmeklēja izglītojošo nodarbību Daugavpils Māla mākslas centrā. Nodarbības mērķis bija iepazīstināt skolēnus ar podniecības vēsturi un tās tradīcijām, pievēršot uzmanību darbam uz podnieka virpas, keramikas izstrādājumu veidošanai, žūšanai un termiskajai apstrādei, kā arī radīt priekšstatu par Latvijas kultūras mantojuma daudzveidību.

Māla mākslas centra darbinieki ļoti interesanti pastāstīja bērniem par centra dibinātājiem, kā arī par dažādiem vēsturiskiem faktiem, iepazīstināja bērnus ar mūsdienīgām iekārtām. Bērniem bija iespēja apskatīt dažādas vāzes, svečturus, bļodas un daudzus citus priekšmetus, kuri ir izgatavoti no māla. Skolēniem bija unikāla iespēja vērot meistarus darbā, kā māla gabaliņš pārtop par skaistu vāzi vai par oriģinālo šķīvi. Bērni paši apguva tradicionālā amata prasmes un iemaņas, šādi papildinot brīvā laika pavadīšanas iespējas, mēģinot izgatavot kādu māla trauku vai priekšmetu.

Paldies par jaukām emocijām!

Informāciju sagatavoja: 1.d klases audzinātāja Anastasija Baranovska

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: izglītojošā nodarbība “Cirks kā izpausmes veids”

2024. gada 11. septembrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros mūsu skolā notika izglītojošās nodarbības “Cirks kā izpausmes veids”, kurās piedalījās 4.a, 4.b, 4.c un 6.b klases skolēni. Nodarbību mērķis – aktīvi darbojoties, iepazīt cirku kā vienu no mākslas veidiem.

Pasākuma laikā bērni tikās ar cirka māksliniekiem, ar interesi iepazina dažādus šīs profesijas noslēpumus, vēroja trikus, kā arī paši mēģināja izpildīt dažus no tiem. Skolēni bija sajūsmā, kad tie viņiem izdevās. Tas bija aktīvi un lietderīgi pavadīts laiks, piepildīts ar jaunām zināšanām, kustības prieku un pozitīvām emocijām.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par piedāvāto iespēju! Pateicamies Rīgas cirka māksliniekiem par sagādāto prieku!

Informāciju sagatavoja: 4.b klases audzinātāja A. Nipāne


2023.2024.m.g.
2022.2023.m.g.

Arhīvs