DAUGAVPILS DRAUDZĪGĀ AICINĀJUMA VIDUSSKOLA

Latvijas skolas soma

2022.-2023.m.g.

Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas programmas “Latvijas skolas soma” plānotie pasākumi 01.09.2022.- 31.12.2022. (Aveņu iela 40)

 

 

Programma “Latvijas skolas soma” Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolā: nodarbība «Senā skola»

2022.gada 31. oktobrī programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros 2.a klases skolēni kopā ar skolotāju Natāliju un Ludmilu apmeklēja Daugavpils Novadpētniecības muzejā nodarbību «Senā skola». Pasākuma mērķis: papildināt savas zināšanas par Latvijas skolas sistēmu senajos laikos.

Tā kā mēs esam tik zinātkāri, noskaidrojām, ka agrāk zēni un meitenes mācījās atsevišķi un visiem bija vienota skolas forma bez izņēmumiem. Skolas portfelis arī izskatījās savādāks nekā mūsdienās.  Mums likās, ka agrāk mācīties bija  grūtāk nekā tagad: mācības notika arī sestdienās, bet mācību stunda ilga 90 minūtes. Skolēnu rokraksts bija brīnumskaists, tāpēc ka viens no galvenajiem mācību priekšmetiem bija glītrakstīšana. Mēs arī izmēģinājām rakstīt ar tintes pildspalvām. Bija diezgan grūti, bet mums viss sanāca! Mēs tik ļoti centāmies, ka visi pirksti bija zili! 

Jaunās zināšanas noderēs arī mācību procesā: sociālo zinību stundās.

Paldies muzeja darbiniekiem par izzinošu nodarbību! Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju uzzināt, kā bērni mācījās senāk, salīdzināt un saprast, ar ko atšķiras senā un mūsdienu skola.

Sagatavoja skolotāja Natālija Labute un 2.a klases skolēni

 

Programma “Latvijas skolas soma” Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolā: koncertlekcija “Leģendas mūzikā”

2022.gada 5.oktobrī programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros 5.a , 6.b, 7.a, 7.b, 7.c, 8.b, 9.a, 9.b, 12.a klases skolēni un pedagogi apmeklēja  koncertlekciju “Leģendas mūzikā”. Pasākuma mērķis – iepazīties ar  20. un 21. gadsimta mūzikas leģendām, kas ir ietekmējušas paaudzes, atspoguļo mūsu valsts un pasaules vēsturi un kultūras mantojumu.

Pasākuma laikā skolēni iepazinās ar leģendāru mūziku pilnīgi jaunā mūzikas programmā ar jauniem stāstiem par Latvijas un pasaules leģendām mūzikā.Pārsteidza koncertlekcijas vadītāju mūzikas dotības – virtuozā mūzikas instrumentu spēlēšana un lieliskā balss. Paldies mūziķiem Mikum un Artai Abaroniņiem! Daudzi no klausītājiem pirmoreiz dzirdēja  Latvijas slaveno mūziķu vārdus  un viņu daiļdarbus. Skolēni ar lielu prieku kopā ar viesiem dziedāja populāras un aizraujošas  dziesmas, kā arī dejoja.

 Svarīgi, ka tāda veida pasākumi ir ne tikai jautri, bet arī noderīgi un izglītojoši . Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: mūzikas, sociālo zinību un valodas  stundās.

Sagatavoja Valentīna Ribakova, 6.b kl.audzinātāja

 un Žanna Ugarenko, 7.c kl.audzinātāja

 

Programma “Latvijas skolas soma” Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolā: ekskursija uz Kolkasragu un Ventspili

2022.gada 14. oktobrī programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros 8.a un 10.a klases skolēni kopā ar klases audzinātājām Jeļenu Šilovu un Svetlanu Rudjko apmeklēja Kolku un Ventspili. Pasākuma mērķis: papildināt savas zināšanas par Latvijas vēsturi un ainavu.

Kolka ir Kurzemes pussalas tālākais ziemeļu punkts, kas kā apdzīvota vieta pirmo reizi rakstos minēta 1387.gada dokumentā. Kolkas rags ir dabas izveidota tikšanās vieta: tur satiekas jūra un zeme, daba un cilvēks. Tā ir vieta, kur vērojama divu jūru – atklātās Baltijas jūras un Rīgas līča – viļņu sadursme.Mūs iepriecināja šīs vietas skaistums – no visām pusēm to ieskauj jūra. Tālumā bija redzama bāka! Tā patiešām ir skaista vieta, kuru vērts vērot klātienē!

Pēc tam devāmies uz Ventspili – klusu, ērtu ostas pilsētu, kur apmeklējām “Vizium” zinātnes centru. Tas bija aizraujoši.  Lai uzzinātu dažus faktus vai redzētu zinātnes brīnumus, uzdrošinieties doties uz turieni! Visinteresantākā mums bija Livonijas ordeņa pils. Bija diezgan interesanti uzzināt par tās vēsturi un redzēt, kas reiz patiešām bija! Ventspils pils (vēsturiski pazīstama kā Vindavas pils) ir lielākā un līdz mūsdienām vislabāk saglabājusies ordeņa pils Latvijā. Tā tika uzcelta 1290. gadā Ventas upes dienvidu krastā, 1 km no Baltijas jūras. Pilī atradās komtura mītne, pārtikas un bruņojuma noliktava karaspēkam kara gadījumā. Livonijas ordeņa pils no citiem viduslaiku cietokšņiem atšķiras ar savu interjeru, kurā modernais muzeja eksponātu stendu noformējums saskan ar vēsturisko vidi.

Lai gan ceļojums bija garš un grūts, mēs bijām labā garastāvoklī un domājam, ka ne velti to veicām! Ekskursijas laikā katrs skolēns atklāja sev kaut ko jaunu, ieguva jaunās zināšanas, kas noderēs arī mācību procesā: ģeogrāfijas, vēstures un  sociālo zinību stundās un valodas stundās.

Paldies par doto iespēju programmai “Latvijas skolas soma”.

 

Programma “Latvijas skolas soma”: koncertlekcija “Sprādziens mūzikā”

Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolā šī gada 7.oktobris bija neparasta diena. Mācību dienas beigās skolēnus sagaidīja  klātienes koncertlekcija «Sprādziens mūzikā» (programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros).  Muzikālās nodarbības laikā tika stāstīts par 20.gs. popmūzikas attīstību: džezs, rokenrols, rokmūzika, Bītli un, beidzot, mūsdienu populārā mūzika Latvijā.  Dziedātājs Mikus Abaroniņš  un multiinstrumentāliste Arta Abaroniņa  izpildīja 20.gadsimta leģendāras dziesmas, kā arī mūsdienu Latvijas muzikantu dziesmas,  kas aizkustināja skatītāju sirdis.Koncerta laikā skolēniem bija iespēja iepazīties ar  dažādiem mūzikas instrumentiem (čellu, kontrabasu, basģitāru…), atbildēt uz āķīgiem jautājumiem, saņemt saldās dāvanas un, protams, dziedāt līdzi un dejot.

Paldies par šo „muzikālo sprādzienu” mūsu skolā!

Sagatavoja Oksana Staņeviča, 11.d klases audzinātāja

Programma “Latvijas skolas soma”: ekskursija ar tramvaju

Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 1.d klases skolēni 6.oktobrī programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros devās ekskursijā, lai iepazītu  mūsu pilsētas skaistākās vietas. Ekskursijā devās ar retrotramvaju. Mājīgā atmosfērā skolēni klausījās ģida stāstus par mūsu pilsētu un pa logiem vēroja vecas un jaunas ēkas, arhitektūras pieminekļus, skaistus parkus. Tas bija ļoti izzinoši un aizraujoši.

Sagatavoja Tatjana Krūmiņa, 1.d klases audzinātāja

Programma “Latvijas skolas soma” Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolā: Muzejpedagoģiskā nodarbība «Atklātnes pasaule»

2022.gada 4. oktobrī 2.c klases skolēni kopā ar klases audzinātāju Viktoriju Mikuļinu, skolas psihologu Ludmilu Budreviču un sociālo pedagogu Ludmilu Voicehovsku programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Daugavpils  Novadpētniecības un mākslas muzeju un piedalījās muzejpadagoģiskā nodarbībā „Atklātnes pasaule”. Pasākuma mērķis: papildināt savas zināšanas par pilsētas vēsturi un izveidot savu atklātni.

Programmas vadītāja parādīja prezentāciju un pastāstīja par vecām atklātnēm. Skolēni iepazina atklātņu vēsturi, apskatīja pirmās atklātnes, uzzināja, kas ir atklātā vēstule. Viņiem bija iespēja apskatīt vecās atklātnes ar Daugavpils pilsētas skatiem un salīdzināt ar mūsdienu fotogrāfijām. Bija ļoti interesanti redzēt, kā izskatījās cilvēki, ēkas, transports un ielas pirms simts gadiem. Vērojot vecās atklātnes skolēni izzināja, kā mainījās mūsu pilsēta.  Nodarbības otrajā daļā viņi izveidoja savu atklātni. Bērniem bija iespēja izbaudīt atklātnes noformēšanu (adrese, teksts, datums, paraksts, zīmogs ar vārdiem “Dinaburg, Dvinsk, Daugavpils”). Atklātnes otrajā pusē ievietoja attēlu ar veciem Daugavpils skatiem un “novecoja” savu atklātni ar kafijas šķidrumu. Tas bija aizraujoši.

Nodarbības laikā katrs skolēns atklāja sev kaut ko jaunu, ieguva jaunās zināšanas, uzzināja ka atklātnes ir vēstures avots, kas palīdz uzzināt pilsētas pagātni. Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: vēstures un  sociālo zinību stundās.

Paldies par doto iespēju programmai “Latvijas skolas soma”.

Sagatavoja Viktorija Mikuļina, 2.c kl. audzinātāja

 

Arhīvs