DAUGAVPILS DRAUDZĪGĀ AICINĀJUMA VIDUSSKOLA

Latvijas skolas soma

 

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: mūzikla “Džeina Eira” apmeklējums

2024. gada 8. februārī programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros mūsu skolas 8.A un 8.B klašu skolēni noskatījās izrādi “Džeina Eira” Daugavpils teātrī. Pasākuma mērķis – iepazīt mūsdienu teātra mākslu.

Izrāde bija veidota kā mūzikls, notikumus un aktieru emocijas attēlojot dziesmā un dejā. Mūzikls ir izveidots pēc angļu rakstnieces Šarlotes Brontē romāna «Džeina Eira».

Džeina Eira ir sinonīms spēcīgai personībai ar augstsirdīgu dabu, dzelžainu gribu un augstiem morāles principiem. Mūziklā bija iespējams  redzēt labsirdīgas un godprātīgas meitenes Džeinas sarežģīto dzīvi pēc vecāku nāves, nonākot pie tantes, kura viņu nemīlēja, pēc tam viņai nācās nokļūt internātskolā un meklēt darbu. Džeina piedzīvoja mīlestību un rūpes, nonākot ģimenē, kurā strādāja par auklīti. Tomēr ceļš līdz mīlestībai bija ērkšķains un grūts, viņa saskarās ar dīvainām parādībām un negaidītiem notikumiem.

Aktieru emocijas tika pastiprinātas ar moderno tehnoloģiju radītiem efektiem, mūziku un deju. Mums bija dota iespēja  vērot lielisku aktierspēli un dejotāju plastiku, klausīties brīnišķīgu vokālu. Dekorācijas un  vizuālie efekti  pastiprināja mūsu iespaidus un emocijas, sniedzot iespēju pilnā mērā izjust teātra izrādi. Skatītāji izrādes beigās ar sajūsmu kliedza: “Bravo”, pateicoties aktieriem par brīnišķīgu spēli.

Iegūtās zināšanas noderēs arī literatūras, valodas, mūzikas, vizuālās mākslas, dizaina un tehnoloģiju stundās. Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt teātri.

Sagatavoja: 8.b klases skolēns D.Pečonka

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: “Vargāna stāsts”

Kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 3.a, 3.b, 3.c, 4.a, 4.b un 4.c klases skolēni š.g. 17.janvārī  piedalījās nodarbībā  “Vargāna stāsts”, kuru vadīja stāstniece un kultūrmantojuma glabātāja Līga Reitere. Pasākuma mērķis bija iepazīt ritma nozīmi sadzīvē un kultūrā, vērot un klausīties vargāna spēli, iepazīt dažādas instrumenta spēles tehnikas.

Nodarbības sākumā skolēni ieklausījās nepazīstamā instrumenta skanējumā. Tas bija vargāns – mazs, bet diezgan izplatīts tradicionālais mūzikas instruments Latvijā un pasaulē. Stāstniece Līga Reitere to nodemonstrēja, kā arī parādīja savu dažādu valstu vargānu kolekciju. Turpinājumā skolēni paši mēģināja spēlēt vārganu. Vadītāja radīja, kā pareizi turēt mūzikas instrumentu, lai tas varētu skanēt. Vargānu liek pie lūpām vai zobiem, pieturot ar vienu roku, bet ar otras rokas rādītājpirkstu strinkšķina tā dzelzs mēlīti. Izradās, tas nav tik vienkārši. Nodarbības beigās skolēni veidoja muzikālu saspēli, kad kopā vienā ritmā spēlēja vargānu. 

Liels paldies Līgai Reiterei par kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu un nodošanu nākamajām paaudzēm. Nodarbība bija ļoti interesanta, aizraujoša un iedvesmoja mūsu skolēnus lepoties ar mūsu tautas seno kultūras mantojumu, kas ir saglabājies līdz mūsu dienām cauri gadsimtiem.

Sagatavoja: 3.un 4. klašu audzinātājas

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: koncerts “Ziemassvētku ekspresis”

Š.g. 15. decembrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolā (Aveņu 40) notika koncerti “Ziemassvētku ekspresis”. Tie sniedza jauniešiem iespēju iepazīt plašo mūzikas kultūras slāni, kas ir gadu simtiem veidojies ap šiem svētkiem. Koncertus apmeklēja 1., 3.c, 4.a, 4.c, 5. – 8., 9.c, 10.a klases skolēni un skolotāji.

“Ziemassvētku ekspresis” ir Ziemas saulgriežu ieskaņas koncerts, kuru vadīja un dziesmas izpildīja  Mikus Abaroniņš un Arta Abaroniņa. Pasākuma laikā  skanēja Jāņa Lūsēna, Valta Pūces, Raimonda Paula Ziemassvētku dziesmas, kā arī tradicionālie vācu un amerikāņu baznīcas korāļi jaunos aranžējumos. Tika stāstīts par to, kur radušās tradicionālās dziesmas un kas tās tādas vispār ir, kāda bija Ziemassvētku nozīme toreiz un kāda tā ir tagad, kādas ir tās patiesās Ziemassvētku vērtības, kuras rada īpašo svētku sajūtu. Skolēni aktīvi atbildēja uz vadītāju jautājumiem un dziedāja līdzi pazīstamas dziesmas.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma”, Mikum Abaroniņam un Artai Abaroniņai par iespēju piedalīties aizraujošā muzikālajā pasākumā.

Sagatavoja:  7.a klases audzinātāja Anželika Anufrijeva

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Bausku

2023.gada 20. oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 8.b, 8.c un 9.a klases skolēni kopā ar klases audzinātājām Jeļenu Abramovu, Žannu Ugarenko un Jeļenu Šilovu apmeklēja Bausku. Pasākuma mērķis bija papildināt savas zināšanas par Latvijas vēsturi un kultūru.

Vispirms mēs apmeklējām Rīgas Motormuzeja Bauskas filiāli, kurā veidotas dažādas tematiskās izstādes: “Daudzveidīgais RAF”, militārā tehnika, sadzīve laukos, spēkrati Latvijā. No gida stāsta mēs uzzinājām, kāpēc auto īpašnieki pirmo degvielu pirka aptiekā, ka 1925.g. 1.aprīlī Rīgā oficiāli sāka kursēt pirmie taksometri un kā tie izskatījās.

Pēc tam devāmies uz Bauskas pili, lai uzzinātu par tās vēsturi. Pils atrodas Bauskas pilsētas teritorijā un sastāv no divām daļām. Vecākā – Livonijas ordeņpils – celta 15. gadsimta vidū, bet līdz mūsdienām saglabājušās tikai drupas. Jaunākā – Kurzemes hercogu rezidence – tika uzbūvēta 16. gadsimta beigās. Bauskas pils raksturo 15.–17. gadsimta militāro būvju arhitektūru Latvijā. Celtne ir vienīgā daļēji saglabājusies Kurzemes un Zemgales hercogu Ketleru rezidence. Mēs arī piedalījāmies muzejpedagoģiskajā programmā “Sadzīves kultūra 16.gs. beigās – 17.gs. 1. pusē: spēles”.

Atgriežoties mājās, dalījāmies neaizmirstamos iespaidos.

Mihails Buga: “Viduslaiku spēles izrādījušās interesantas un atraktīvas.”

Vilcāne Julianna: “Bija interesanti uzzināt, kā spēlēja bērni bez spēlēm mobilajā telefonā.”

Stepanovs Jegors: “Brauciens man patika, motormuzejā bija interesanta ekspozīcija ar leģendārajiem Rīgas autobusu fabrikas (RAF) eksponātiem.”

Ekskursijas laikā katrs skolēns atklāja sev kaut ko jaunu, ieguva jaunas zināšanas, kas noderēs arī mācību procesā: valodas, vēstures un  sociālo zinību stundās.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par doto iespēju.

Sagatavoja: Žanna Ugarenko, 8.c kl.audzinātāja

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: Aspazijas mājas apmeklējums

Savu sirdi, kurā saulei vieta,

Kurā rīta zelts un purpurrieta,

Visu savu mīlas pasaulsvaru

Kur lai lieku!

(«Devēja sirds», Aspazija)

Jūrmalā, tikai piecu minūšu gājienā no Dubultu stacijas, atrodas senatnīgs koka divstāvu nams, kurā mita viena no izcilākajām sievietēm Latvijas vēsturē – dzejniece un dramaturģe Aspazija (1865-1943).

Tieši uz turieni agrā rudens rītā devās 9.b, 10.a un 11.a klases skolēni, pasākums notika programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros. Mēs ieradāmies Aspazijas mājā, lai uzzinātu skaistu stāstu par mīlestību, iedvesmu, dzeju un radošumu.  Un mūsu cerības piepildījās.

Mēs  uzzinājām, ka savulaik dzejnieki Aspazija un Rainis uz šo vietu skatījušies savām acīm – bieži te staigājuši un sapņojuši. Liktenim bija savs ceļš: dzejnieka atraitnei bija jādzīvo skaistā mājā līdz savai nāvei. Mājā valda tāda atmosfēra, it kā mīļotais cilvēks izietu dārzā uz minūti. Šo izjūtu rada ne tikai laikmetam atbilstošais interjers – krāšņais viesu salons, omulīgās verandas, greznā darbistaba, oriģinālie mākslas darbi un šaurās koka kāpnes. Ar digitālo tehnoloģiju palīdzību muzejā var satikt arī pašu dzejnieci un viņas mūžīgos pavadoņus – kaķus, kuri laiski izlaidušies, par sevi atgādina ņaudot. Muzeja jaunākos apmeklētājus sajūsmina interaktīvais spēļu galds Aspazijas ēdamistabā, tajā iekļautās spēles aizraujošā veidā iepazīstina ar dzejnieces daiļradi gan bērnus, gan pieaugušos.

Divas interaktīvas sesijas mums palīdzēja labāk izprast divu izcilu dzejnieku darba noslēpumus. Katrs iejutās gida lomā, apmeklējām dzejnieku iecienītākās vietas pie jūras, mēģinājām dzejot paši. Vēlamies teikt paldies muzeja darbiniekiem, jo izstāde ne tikai vēsta par latviešu dzejnieces piemiņu, bet izsaka viņas darba garu.

Iedvesmojušies no jūras, rudens skaistuma un Aspazijas dzejoļiem, mēs atgriezāmies mājās.

  Sagatavoja:  Svetlana Zarjanova, Svetlana Rudjko, Karina Bagijeva

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Bebreni

Š.g. 16.oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 4.b klases skolēni apmeklēja Bebreni ar mērķi iepazīt pilsētas vēsturi un papildināt savas zināšanas par Latvijas vēsturi un ainavu.

Vispirms tika apmeklētas Bebrenes dzirnavas, kuras aizrauj ar savu burvību – laukakmeņu mūri, senajiem koka dēļiem, savdabīgo interjeru un īpašo miltu smaržu. Bebrenes dzirnavas ir nozīmīgs industriālā mantojuma objekts un vērtīgs arhitektūras būvniecības paraugs, kas bagātina Bebrenes muižas apbūvi. Ekskursijas laikā skolēni noklausījās interesantu gida stāstu par dzirnavām un to darbību. Viņiem tika parādīts, kā agrāk tika malti milti, izmantojot speciālās ierīces, un kā darbojas dzirnavas mehānismi pēc tās pārbūves.

Vēlāk devāmies ekskursijā pa Bebrenes pilsētu gida pavadījumā. Mums bija iespēja apmeklēt Bebrenes muižas parku, kur varējām apskatīt dažādus kokus un krūmus, dižkokus un savdabīgos kokus, aizsargājamas vaboles un putnus. Tad apskatījām grāfu Plāteru-Zībergu muižu, kur mūsdienās atrodas skola. Pēdējā vieta, ko apskatījām ekskursijā pa Bebrenes pilsētu, bija Bebrenes Romas katoļu baznīca, kura atrodas uz vienas ass ar grāfu Plāteru-Zībergu muižu ansambli un parku. Bebrenes Romas katoļu baznīca apbrīnoja ar savu greznumu un platību.

Pēc ekskursijas pa Bebrenes dzirnavām un Bebrenes pilsētu devāmies apmeklēt dabas parku “Dvietes paliene”, kas apbrīno ar savu lauku plašumu, dabas parkā dzīvojošo dzīvnieku un putnu skaitu. Ekskursiju sākām ar putnu un dzīvnieku, īpaši dažādu sugu ērgļu, savvaļas zirgu un savvaļas govju, vērošanu Dvietes senleju plašumos. Uzzinājām, ka visinteresantāk vērot dzīvniekus un putnus ir pavasara palu laikā. Tad devāmies uz Dvietes senlejas informācijas centru “Gulbji”, kur ir izveidota Bebrenes simbola un Dvietes palienes iemītnieka bebra ekspozīcija, kura sniedz iespēju iepazīties ar Eirāzijas bebru, tā dzīvesveidu un paradumiem, sliktajiem un labajiem darbiem. Pēc ekskursijas skolēniem bija iespēja palēkāt pa siena ruļļiem, lai izbaudītu lauku bērnu dzīvi un izklaides pilnā mērā.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma”  par iespēju apmeklēt Bebreni.

Sagatavoja: 4.b klases audzinātāja Valērija Sudnika

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: gadskārtu dziesmas

2023.gada 6.oktobrī Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolā (Valmieras 5) viesojās tautas mūzikas grupas “Tautumeitas” dalībnieces – māsas Asnate un Aurēlija Rancānes. Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros dziedātājas novadīja aizraujošo nodarbību “Gadskārtu dziesmas” 1.-4. un 7.klašu skolēniem. Pasākuma mērķis bija iepazīstināt skolēnus ar gadskārtu svētku tradīcijām, demonstrējot rituālus, tradicionālos tautastērpus, dziedot dziesmas, kā arī iesaistot pašus skolēnus dažādās aktivitātēs.

Kopā ar skolēniem Asnate un Aurēlija pētīja, kāds izskatās gads, dzīvojot saskaņā ar dabu, latviešu tradīcijām un svinot gadskārtu svētkus. Kopā tika dziedātas dziesmas, stāstīti stāsti un apskatīti foto un video vēsturiskie fragmenti. Jaunieši iesaistījās rituālos un rotaļās, lai uzburtu sajūtu, kāda rodas, piedaloties latviešu tradicionālo svētku svinēšanā. Koncertā skanēja latviešu tautasdziesmu apdares, kā arī spilgtākās kompozīcijas no grupu “Iļģi”, “Raxtu raxti”, “Tautumeitas”, “Auļi” daiļrades.

Tā bija interesanta un neparasta stunda. Aizraujošs tautasdziesmu izpildījums neatstāja skatītājus vienaldzīgus.

Informāciju sagatavoja: vēstures skolotāja Oksana Staņeviča

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Cēsīm

Š.g. 29. septembrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 12.a klases skolēni apmeklēja Cēsis ar mērķi uzzināt kāda bija dzīve viduslaiku pilsētā un papildināt savas zināšanas par Latvijas vēsturi un kultūru.

Mūsu pirmā pietura bija arheoloģiskais parks “Āraišu ezerpils”. Tajā var apskatīt rekonstruētas ezera māju apbūves un viduslaiku pilsdrupu ansambli, izstādi par dzīves apstākļiem Meitu salā akmens un bronzas laikmetā. Jāpiemin, ka Āraišu ezerpils daudzu gadsimtu gaitā ir bijis ir viens no senākajiem un krāšņākajiem Latvijas vēstures lieciniekiem. Mēs ne tikai apskatījām šo burvīgo vietu, bet arī piedalījāmies kvesta spēlē, kuras laikā apmeklējām senas mājas, ieguvām jaunu informāciju un veicām uzdevumus, uzzinot vairāk informācijas par cilvēku dzīvi akmens un bronzas laikmetā.

Pēc tam mēs patstāvīgi devāmies uz Cēsu vecpilsētu, kur baudījām tās burvīgo atmosfēru un skaistas ēkas. Apmeklējām arī Svētā Jāņa baznīcu, kas ir viens no vecākajiem viduslaiku arhitektūras pieminekļiem un viena no senākajām kulta celtnēm Latvijā.

Nākamā pietura bija Cēsu pils – galvenais mūsu ceļojuma mērķis, jo tas ir iespaidīgākais pils drupu ansamblis Baltijā, kas piesaista viesus ar savu romantisko viduslaiku arhitektūru. Ekskursijā tika iekļautas arī viduslaiku spēka un veiklības spēles, ar kurām mūs iepazīstināja jaukas gides 16. gadsimta kalpoņu tērpos. Mēs izmēģinājām savas spējas, cīnoties ar maisiem, staigājot uz koka kājām, turējām rokās zobenus, kuru svars pietuvināts īstajiem tērauda zobeniem. Pēc spēlēm gida pavadībā devāmies ekskursijā pa Cēsu pili, apstaigājot to ar īstiem 13. un 16. gadsimta lukturiem, apskatījām pils Ziemeļu torni. Arī mums tika dota iespēja patstāvīgi izstaigāt dažas pils daļas.

Nedaudz noguruši, toties iedvesmoti un priecīgi mēs atgriezāmies mājās. Zināšanas un pieredze, ko guvām ekskursijā, laiks, ko pavadījām kopā ar klasesbiedriem, kļūs par neaizmirstamām un siltām atmiņām mūsu 12. klasei.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt Cēsis.

Sagatavoja: 12.a klases skolniece Alīna Ščelčkova

Programma “Latvijas skolas soma» DDAV: nodarbība “Senās skolas stāsts”

Kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 2.a, 2.b, 2.c, 3.b un 3.c klases skolēni š.g. 27.septembrī  piedalījās nodarbībā  “Senās skolas stāsts”, kuru vadīja stāstniece Līga Reitere. Pasākuma mērķis bija uzzināt, kā mācījās bērni 19. gadsimta beigās – 20. gadsimta sākumā, iepazīt dažādus priekšmetus, kas raksturo skolu pirms 100 un vairāk gadiem, un saprast, ar ko senās skolas atšķiras no mūsdienu skolām.

Piedaloties nodarbībā, skolēni it kā iesoļoja aizpagājušā gadsimta klasē. Visiem uz galda bija tintnīca un īsta putna spalva. Nodarbības sākumā vadītāja pastāstīja par noteikumiem senajā skolā, par to, kādi sodi bija skolēniem par disciplīnas neievērošanu un sarunām stundu laikā. Tāpēc arī nodarbībā visiem audzēkņiem vajadzēja uzvesties kā senajā skolā.

Pasākuma laikā skolēni iepazina senāko alfabētu un burtu rakstīšanu, salīdzināja to ar mūsdienu rakstību. Kopā ar nodarbības vadītāju viņi mācījās glītrakstīšanu, rakstīja burtus un savu vārdu. Tas bija ļoti aizraujoši, jo visi pirmo reizi rakstīja  ar tinti un putna spalvu. Pēc tam skolēniem bija iespēja ielūkoties vecās liecībās. Viņi uzzināja, kādi mācību priekšmeti un vērtēšanas sistēma (no 1 līdz 5) bija senā skolā. Bija interesanti izpētīt skolēnu liecības (dažas tika izdotas pirms 100 un vairāk gadiem).

Nodarbības vadītāja parādīja senās skolas lietas no savas privātkolekcijas un pastāstīja par tām. Vecajā dienasgrāmatā skolēni pētīja stundu sarakstu un uzzināja, ka uz skolu vajadzēja iet arī sestdienās. Arī viņi uzzināja, ka agrāk nebija mācību grāmatu un uz skolu bērni ņēma tikai burtnīcas un mazu penāli. Kolekcijā arī bija maza koka kastīte, kurā bērni ņēma līdzi ēdamo, jo skolā viņus neēdināja.

Pēc nodarbības skolēni vienojas, ka agrāk mācīties bija grūtāk nekā tagad. Nebija daudz mācību priekšmetu, taču bija ļoti stingri noteikumi.

Paldies stāstniecei Līgai Reiterei par aizraujošu stāstu par seno skolu! Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju uzzināt, kā bērni mācījās senāk, salīdzināt un saprast, ar ko atšķiras senā un mūsdienu skola.

Sagatavoja Viktorija Mikuļina, 3.c klases audzinātāja

2022.2023.m.g.

Arhīvs