DAUGAVPILS DRAUDZĪGĀ AICINĀJUMA VIDUSSKOLA

2023.-24.m.g. Latvijas skolas soma

Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas

programmas “Latvijas skolas soma” plānotie pasākumi

01.01.2024.- 31.05.2024.

   

 

 

 

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: muzejpedagoģiskā nodarbība “Ciemos pie meistariem keramikas darbnīcā”

Maija beigās programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 11.a klases skolēni apmeklēja Latgales keramikas centru, kurā jauniešiem bija iespēja darboties meistardarbnīcā podnieka vadībā. Nodarbības mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar podniecības vēsturi un tās tradīcijām, pievēršot uzmanību darbam uz podnieka virpas, keramikas izstrādājumu veidošanai, žūšanai un termiskajai apstrādei, kā arī radīt priekšstatu par Latvijas kultūras mantojuma daudzveidību.

Latgales keramika – tautas podniecības nozare ar īpatnējām, spilgtām, noturīgām novada tradīcijām. “Latgales keramika” kā jēdziens sevi pieteica 20. gadsimtā. Daugavpils keramiķu studija ir pirmā Latgalē, kas ieguvusi Tautas lietišķās mākslas studijas nosaukumu. Tajā kopš dibināšanas kopā darbojas gan tautas daiļamata meistari, gan amatnieki, gan keramiķi ar akadēmisko izglītību.

Iepazīstoties ar keramikas ekspozīcijām, apskatot video par darbu tapšanu un apdedzināšanu, skolēniem bija iespēja iejusties keramiķa lomā. Tāpat nodarbības laikā viņi uzzināja vēsturiskus faktus un nostāstus gan par ēkas vēsturi, kurā 70. gados strādāja tēlnieki, gan arī par vienu no lielākajām malkas krāsnīm Latgalē. Skolēni noskatījās Daugavpils keramiķu izstādi un paši veselu stundu veidoja savus meistardarbus no māla, ko darbnīcā piegādā no Lietuvas.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju iepazīt keramikas mākslu!

Sagatavoja:11.a klases audzinātāja Svetlana Rudjko

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: izzinoši radoša nodarbība “Notverts mākslā” Rotko muzejā

Š.g. 29.maijā programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 4.b klases skolēni apmeklēja Rotko muzeju ar mērķi piedalīties izzinoši radošā nodarbībā “Notverts mākslā” un apmeklētu izstādi.

Vispirms skolēnus sagaidīja māksliniece Mairita Folkmane, kuras vadībā skolēni veica radošo uzdevumu – pierakstīja savu vasaras sapni un ielika to burvīgajā kastītē, kuru dekorēja ar pieejamajiem materiāliem – nelieliem pašlīmējošā papīra gabaliņiem.  Skolēni aktīvi piedalījās diskusijā par krāsām – garlaicīgām un spožām. Izveidotās kastītes skolēni paņēma sev līdzi, lai augusta beigās pārbaudītu vai sapnis ir piepildījies.

Pēc radošās nodarbības gida pavadībā skolēni devās aizraujošā ceļojumā pa Rotko muzeju. Skolēni tika iepazīstināti ar trim glezniecības stiliem – reālisms, sirreālisms un abstraktais ekspresionisms, izpētot dažādas slaveno autoru gleznas un atbildot uz gida jautājumiem par redzēto un dzirdēto.

Vēlāk bija aizraujošs stāstījums par Marka Rotko biogrāfiju un daiļrades attīstību. Skolēni bija sajūsmā no iespējas uzzināt informāciju no speciāliem digitālajiem monitoriem. Pētot Marka Rotko gleznas digitālajā vidē, skolēniem vajadzēja uzminēt, kāds glezniecības stils ir pielietots.

Skolēni apskatīja Marka Rotko slavenās gleznas un veica pētniecisko uzdevumu – kopā ar gidu pētīja, kādas krāsas tika izmantotas gleznas veidošanas laikā. Skolēni bija izbrīnīti, ka slavenais gleznotājs nemaz nelietoja tās krāsas, kuras mēs redzam. Tāpēc skolēni iemācījās skatīties gleznu dziļumā un tur meklēt pareizas krāsas.

Ekskursijas beigās skolēniem tika sniegta iespēja aplūkot Baltijas slaveno gleznotāju darbus. Skolēni ļoti rūpīgi izskatīja katru darbu, pievēršot uzmanību gan nosaukumam, gan krāsu pielietojumam, gan tam, kas ir attēlots gleznās.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par lielisku iespēju iepazīt mākslas pasauli un radoši izpausties!

Sagatavoja: 4.b klases audzinātāja Valērija Sudnika

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Liepāju

Šī gada 14.maijā programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 11.a, 9.a, 8.b un 7.b skolēni kopā ar skolotājām Jeļenu Šilovu, Svetlanu Rudjko un Jeļenu Markovu devās ekskursijā uz Liepāju.

Sākumā mēs apmeklējām Karostas cietumu un piedalījāmies spiegu spēlē “Bēgšana no PSRS”. Mums bija piedāvāta iespēja iejusties ieslodzīto lomā, uzzināt par to pāraudzināšanas metodēm, disciplinārsodiem un kā viņi izdzīvoja to laiku nežēlīgos apstākļos.  Spēle deva mums iespēju izbaudīt sajūtas, kuras nav viegli atrast mūsdienu ikdienā. Mēs meklējām norādījumus, skraidījām pa mežu, vilkām gāzmaskas, sastādījām karti, ar lāpām iegājām bunkuros, rāpāmies pa virvi, šāvām ienaidniekus, un tas viss, lai glābtu mūsu ievainoto draugu. Visi komandas dalībnieki pārbaudīja savus spēkus, aktīvi līdzdarbojās, domāja, meklēja, slēpās un palīdzēja cits citam.

Pēc tam gida pavadībā mēs devāmies ekskursijā pa Liepāju, uzzinot daudz interesantu faktu par pilsētu, apskatījām brīnišķīgus dažādu konfesiju dievnamus, Rožu parku, no vietējās ražotnes ķieģeļiem veidotās ieliņas un ietves ar notīm, jo Liepāja ir mūziķu pilsēta. Pastaigājāmies pie jūras. Mēs sapratām, ka daudz ko nezinājām par šo burvīgo pilsētu un par to nozīmi Latvijas vēsturē.  Apmeklējām arī interjera muzeju “Hoijeres kundzes viesu nams”, kurā mums pastāstīja par 17.–19. gs. mājas interjeru un Stenderu ģimenes vēsturi. Atmiņā palicis rotaļlietu sliežu ceļš bērnistabā, ko parādīja darbībā.

Brauciena laikā mēs guvām jaunas zināšanas un neaizmirstamas sajūtas. Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par lielisku iespēju!

Sagatavoja: 11.a klases skolēni

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: Rīgas Motormuzeja un Latvijas Nacionālās bibliotēkas apmeklējums

2024.gada 10.majā programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 7.a un 8.c klases skolēni kopā ar skolotājām A. Anufrijevu, Ž. Ugarenko, J. Markovu un I. Šestaku devās uz Latvijas galvaspilsētu, lai apmeklētu Rīgas Motormuzeju un Latvijas Nacionālo bibliotēku. Mācību ekskursijas mērķi bija uzzināt par Latvijas industriālo attīstību un par LNB jeb Gaismas pili – mūsdienīgu un radošu pasaules līmeņa informācijas un kultūras centru.

Mūsu ceļojuma pirmā pietura bija Rīgas Motormuzejs, kurā skolēni uzzināja interesantus faktus par tā izveidi un celtniecību, noklausījās gida stāstījumu par automobiļu attīstības vēsturi un aplūkoja unikālus eksponātus. Pēc tam jaunieši piedalījās tehniski radošajā darbnīcā “No kvēlspuldzes līdz elektroauto”. Nodarbības teorētiskajā daļā viņiem tika pastāstīts par Tomasu Alvu Edisonu – izcilu zinātnieku un izgudrotāju –, viņa slavenākajiem izgudrojumiem un to, kā tie ietekmējuši pasaules industriālo attīstību, sākot no gaismas iedegšanas ik mājā visā pasaulē līdz pat elektroautomobiļiem un to uzlādei Latvijā. Praktiskajā daļā dalībniekus aicināja iejusties Edisona lomā un izveidot elektrisko spuldzīti, kā arī noskaidrot, kāpēc elektrību ražo ābols un citrons.

Mūsu nākamā pietura bija Latvijas Nacionālā bibliotēka. Ekskursijas laikā gids pastāstīja par Gaismas pils ēku, lasītavām un pakalpojumiem. Skolēnus pārsteidza, ka LNB fondos ir ap 4 miljoniem vienību – grāmatu un citu kultūrvēsturisko priekšmetu. Jauniešiem bija iespēja aplūkot Dainu skapi, Ziedoņa zāli, dāvināto grāmatu sienu, apmeklēt meditācijas telpu. Uzkāpjot bibliotēkas 11. stāvā, skolēni izbaudīja lielisku skatu uz Rīgu un Svētā Pētera baznīcu. Piedaloties radošajā darbnīcā, jaunieši iepazinās  un izmēģināja senu papīra dekorēšanas tehniku – marmorēšanu. Katrs skolēns, izvēloties savus krāsu salikumus un intensitāti, veidoja rakstu uz ūdens virsmas, no kuras tas tiek pārnests uz papīra. Marmorēšanas raksti ir unikāli – tos nav iespējams atkārtot un nokopēt. Process bija tik aizraujošs, ka laiks pagāja nemanāmi!  “Ekskursija ar klasi izrādījās ļoti interesanta. Tā paliks mūsu atmiņās kā ceļojums, pilns ar neaizmirstamām emocijām,” teica Ksenija Kazakeviča.

Jaunas zināšanas skolēniem noderēs vēstures, fizikas, literatūras un vizuālās mākslas stundās.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju bagātināt skolēnu zināšanas par Latvijas vēsturi, kultūru un paplašināt redzesloku!

Sagatavoja: 8.c klases audzinātāja Ž.Ugarenko un 7.a klases audzinātāja A.Anufrijeva

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: RSU Anatomijas muzejnodarbība

2024.gada 2. maijā programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros RSU Anatomijas muzejs piedāvāja Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 8.d klases skolēniem tiešsaistes muzejpedagoģisko nodarbību un zīmēšanas stundu “Galvaskauss”.

Nodarbībā bija divas daļas – teorētisks ievads un zīmēšanas nodarbība. Teorētiskajā ievadā skolēni iepazinās ar muzeja kranioloģisko (galvaskausu) kolekciju, galvaskausa pazīmēm, kas palīdz noteikt vecumu (avotiņi, šuves, zobi u.c.), galvaskausa pazīmēm, kas palīdz noteikt dzimumu (uzacu loks, žokļa līnija u.c.) un cilvēku ķermeņu dažādību. Zīmēšanas nodarbībā viņi muzeja speciālista vadībā iemācījās uzzīmēt anatomiski precīzu galvaskausu. Izmantojot teorētiskajā daļā iegūtās zināšanas, skolēni mēģināja attēlot dažāda vecuma vai dzimuma galvaskausus. Nodarbības rezultātā jaunieši ieguva zināšanas par galvaskausu anatomiskām atšķirībām, kā arī relaksējoši radošu māksliniecisko pieredzi.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt nodarbību! Paldies Rūtai Žiaugrei, RSU Muzeja izglītības projektu vadītājai, par aizraujošo interaktīvo stundu.

Sagatavoja: bioloģijas skolotāja Marina Pučka

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Araišu ezerpili

Šī gada 26.aprīlī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 9.d, 7.d un 5.d klašu skolēni kopā ar skolotājām Oksanu Staņeviču, Irinu Hiļmani, Allu Mihailovu un Liliju Petkuni devās aizraujošā ceļojumā uz seno latgaliešu apmetni – Āraišu ezerpili.  Tā ir vienīgā 8./9.–10. gadsimta nocietinātas dzīvesvietas rekonstrukcija Eiropā, kultūrvēsturisks objekts, kas izceļas ar unikāliem arheoloģiskiem atradumiem, rekonstrukcijas atrašanos oriģinālā vidē un Vidzemei raksturīgo, labi saglabājušos kultūrvēsturisko ainavu.

Skolēniem bija novadīta ekskursija pa Āraišu ezerpili, kur skolēni varēja iepazīties ar seno latgaliešu dzīvesveidu, tradīcijām, aplūkot un pataustīt darbarīkus, un pielaikot īstu latgaliešu tautastērpu un rotaslietas.

Pēc ekskursijas skolēniem tika novadīta praktiskā nodarbība. Tas bija īstais piedzīvojums! Audzēkņus sadalīja grupās. Katra saņēma savu grozu ar uzdevumiem un devās ceļojumā, meklējot objektus un pildot dažādus uzdevumus, lai pasākuma beigās iegūtu dāvanas. Skolēni lasīja Atskaņu hronikas fragmentu par Saules kauju, mēģināja ieņemt Āraišu kastellas tipa viduslaiku pilsdrupas, izmantojot trebušetu. Meitu salā bija aplūkojamas celtnes, veidotas kā rekonstrukcijas pēc Latvijā un kaimiņu zemēs iegūtajiem arheoloģiskajiem datiem par šāda veida akmens un bronzas laikmeta mājokļiem. Tur bērni varēja iejusties seno laiku cilvēku dzīvē un papūlēties, lai izgatavotu traukus, sagādāt sev miltus maizes cepšanai, pārģērbties tautas tērpos, un, atbildot uz  āķīgiem vēstures jautājumiem, atrast ceļu atpakaļ uz Apmeklētāju centru. Ātrākie, prasmīgākie un zinošākie grupu dalībnieki saņēma dāvanas.

Šajā pasākumā mūsu skolēni savām acīm varēja ieraudzīt to, par ko tik daudz lasīja vēstures stundās. Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju bagātināt skolēnu zināšanas par Latvijas vēsturi un paplašināt redzesloku!

Sagatavoja: vēstures skolotāja Oksana Staņeviča

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Rīgas muzejiem

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 2024. gada 26.aprīlī 12.a klases skolēni kopā ar skolotājiem devās aizmirstamā ceļojumā uz Latvijas sirdi – Rīgu.

Mūsu ceļojums sākās ar unikālā muzeja “Laima” apmeklējumu. Mēs iedziļinājāmies slavenā Latvijas saldumu un šokolādes ražošanas uzņēmuma bagātajā vēsturē (tās saknes sniedzas tālajā 1870. gadā). Muzejā mēs ne tikai iepazināmies ar uzņēmuma vēsturi, bet arī iesaistījāmies pašu burvīgāko gardumu – šokolādes un zefīra – ražošanas procesā, kā arī ar prieku nogaršojām karsto šokolādi.

Mūsu ceļojuma nākamā pietura bija Rīgas motormuzejs – iespaidīga ēka, kurā izvietoti brīnišķīgi eksponāti. Klausoties gida stāstījumu un aplūkojot ekspozīciju, mēs iepazinām automobiļu rašanās un attīstības vēsturi. Muzeja trīs stāvi ir pilni ar unikāliem automobiļu un dzinēju modeļiem.

Mūsu pēdējā ekskursija ar klasi izrādījās ļoti piesātināta un interesanta. Tā paliks mūsu atmiņās kā brīnumains piedzīvojums, pilns ar neaizmirstamām emocijām un negaidītiem atklājumiem.

Sagatavoja: 12.a klases skolniece Liliāna Kiva

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Krustpils pili

Programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros 26.aprīlī 5.b klases skolēni  devas uz Jēkabpili, lai apmeklētu Krustpils pili ar mērķi iepazīties ar reģiona vēsturi, ar to , kā cilvēki dzīvoja senatnē.

Skolēniem bija iespēja iepazīties ar Latvijas vēsturi, uzzināt, ka Krustpils pils ir viena no senākajām Latvijas pilīm, kas dibināta 13.gs. Nikolajs de Magdeburgs, Rīgas arhibīskaps, pavēlēja sākt būvēšanas darbus 1237.gadā. 16.gs. vidū Krustpils pils nonāca Polijas karaļa Stefana Batorija īpašumā un kļuva par muižas centru. Vairāk nekā  300 gadus šeit saimniekoja baroni fon Korfi. Skolēni iepazinās ar Jēkabpils muzeja ekspozīcijām, uzzināja par brīvības cīņas laikiem, vecticībnieku dzīvi, varēja aplūkot, kā izskatījās dažādi priekšmeti agrāk un salīdzināt ar to izskatu mūsdienās. Apmeklējam arī darbnīcu “Mazgāšanas ieradumi senatnē”, kurā mums ļoti interesanti pastāstīja par higiēnu senatnē, ziepju izgatavošanu, piedalījāmies  arī to veidošanas  procesā.

Jaunas zināšanas skolēniem noderēs vēstures stundās, sociālo zinību stundās.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju vairāk uzzināt par Latvijas vēsturi.

Sagatavoja: 5.b klases audzinātāja Leonarda Krukovska

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: Līvānu stikla un amatniecības centra apmeklējums

Projekta “Latvijas skolas soma” ietvaros 1.a un 1.b klases skolēni kopā ar klases audzinātājām Alīnu Šumilo un Karīnu Gomolu devās uz Līvānu stikla un amatniecības centru. Apmeklējuma mērķis – iepazīt stikla pūtēja profesiju, vērojot, kā tā rokās top stikla izstrādājumi, un izzinot tā izstrādes tehnoloģijas noslēpumus.

Skolēni iepazina stikla pūtēja profesiju, vēroja, kā karsē stiklu un izgatavo stikla izstrādājumus, apskatīja stikla kolekcijas un izstādes. Nodarbībā bija iespēja iepazīt stikla fabrikas vēsturi, kā arī  apmeklēt stikla pūšanas darbnīcu un aplūkot muzeja pastāvīgo ekspozīciju, kurā izvietoti eksponāti, kas ražoti Līvānu stikla fabrikā. Skolēni darbojās ar mākslinieci Kristīni – gru tehnikā viņi veidoja neparastus mākslas darbus.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt Līvānu stikla muzeju.

Sagatavoja: 1.b klases audzinātāja Karīna Gomola

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: centra “Inženieru arsenāls” apmeklējums

Programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros 2024.gada 11. aprīlī 2.b klases skolēni devās uz Daugavpils Tehnikas un industriālā dizaina centru “Inženieru arsenāls” ar mērķi uzzināt par reģiona, Latvijas un pasaules tehnikas un dizaina attīstības vēsturi.

Centra apmeklējuma laikā 2.b klases skolēniem bija iespēja iepazīt plašāko motorizēto transportlīdzekļu ekspozīciju Latgalē. Tā ir unikāla retro tehnikas un lietišķā dizaina ekspozīciju platforma, kas ir izvietota vēsturiskajā 19. gs. ēkā Daugavpils cietoksnī. “Inženieru arsenālā” ir izveidotas četras ekspozīciju zonas ar kopējo platību 2500 m2: industriālā dizaina vēstures un spectehnikas, padomju spēkratu, mototehnikas un rietumu retro automobiļu sektori. Īpaša loma veltīta Daugavpils industriālajam mantojumam (skrošu rūpnīca, pievadķēžu rūpnīca). Ekspozīcijas galvenā daļa ir pārstāvēta ar objektiem no privātkolekcijām. Vecākie no tiem datēti ar 19. gadsimtu. Skolēni uzzināja, ka vēsturiski šeit izgatavoja un remontēja apbruņojuma priekšmetus, instrumentus fortifikācijas un sapieru pasākumiem. Šeit atradās krāsošanas, namdaru, ratu, virpotāju, galdnieku, atslēdznieku darbnīcas, lietuve, rasētava, modeļtelpas un citas darbnīcas. 

Skolēnu atsauksmes:

„Izstādē ir retro mašīnas, kuras uz 90% sastāv no oriģinālām detaļām, un daudz mašīnu ir atjaunotas.” (Anastasija)

“Interesanti bija uzzināt, ka vilcienā ir poga, kuras nosaukums ir „Dead man`s  switch” vai mirušā vīrieša slēdzis, kas ir paredzēts vilciena apturēšanai, piemēram, nāves, samaņas zuduma dēļ.” (Romans)

“Es uzmanīgi klausījos stāstījumu, uzzināju daudz jaunas informācijas par vilciena uzbūvi, mašīnām un motocikliem.” (Vasilisa)

 “Ar lielu interesi apskatīju spīdveja motociklus, tērpus, balvas.” (Konstantīns)

„Palika atmiņā piramīda no veciem telefoniem, radio, mūzikas atskaņotājiem.” (Kirills)

Jaunās zināšanas noderēs arī mācību procesā: sociālo zinību stundās, dizaina un tehnoloģiju un vizuālās mākslas stundās.

Paldies Daugavpils tehnikas un industriālā dizaina centram un gidei Jūlijai par interesantu stāstījumu! Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju uzzināt par bruņinieku dzīvi un Dinaburgas pils vēsturi.

Sagatavoja: 2.b klases audzinātāja I.Šestaka

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Liepāju

Šī gada 22. martā mūsu skolas 9. c klases skolēni ar skolotājiem Alīnu Šumilo un Juri Bleideli programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Liepāju – pilsētu, kurā piedzimst vējš, kura atrodas “vētru un dzintara krastā”.

Liepāja mūs sagaidīja ar smidzinošu lietu un jūras gaisa svaigumu. Sākumā devāmies izzinošā ekskursijā pa pilsētu, apmeklējām Karaostas kanālmalu – vietu, kurā no karakuģa “Saratov” nokāpa Latvijas valdība, lai veidotu nesen nodibināto valsti. Redzējām Dzintara smilšu pulksteni, kas atgādina par pasaules mainību un laika neatgriezeniskumu. Vislielākās emocijas daudziem izraisīja tikšanās ar Baltijas jūru. Ekskursijas turpinājumā apmeklējām koncertzāli “Lielais Dzintars”, kur varējām apbrīnot arhitektu, projektētāju un celtnieku kopdarba iemiesojumu dzintarkrāsas stiklā un metālā.

Protams, ar vislielāko nepacietību gaidījām braucienu uz Karaostas Ziemeļu nocietinājumiem, lai piedalītos spēlē “Izlaušanās no PSRS”. Tā ļauj dalībniekiem atgriezties 40 gadus senā pagātnē, atgādinot par mūsu valsts neseno vēsturi – PSRS okupācijas periodu. Spēles uzdevums ir, saliedēti darbojoties, pārvarēt dažādus šķēršļus, nepamanītam karaostas nocietinājumu labirintos izlauzties brīvībā. Komanda darbojas pēc devīzes “Viens par visiem, visi par vienu!”. Svarīgākais šajā spēlē ir komandas gars, savstarpēja izpalīdzība un „drauga pleca” sajūta. Atrodoties PSRS pierobežas zonā, ir jāpārvietojas klusu, slēpjoties un izlūkojot apkārtni. Ja kādu no komandas pamanīs robežsargi, tiks sacelta trauksme, un spēle ir beigusies. Uzdevums nav izpildīts.

Spēles laikā mēs darbojāmies divās komandās, atbalstījām viens otru, saliedējāmies. Bija pat nedaudz bail, ekstremālas situācijas un adrenalīns bija šīs spēles pavadoņi. Beigās spēles vadītāji, kuri bija ģērbušies kamuflāžas formā, mūs uzslavēja par neatlaidību un cīņassparu, pārvarot visdažādākos šķēršļus. Katra no komandām saņēma sertifikātu par dalību spēlē un saldumus.

Lai gan mājupceļš bija tāls, tas pagāja ātri, jo bijām guvuši tik daudz iespaidu un pozitīvu emociju. Arī citām klasēm varam ieteikt – brauciet ekskursijā uz Liepāju, tur ir ko redzēt!

Sagatavoja: J.Bleidelis

 

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: centra “Inženieru arsenāls” apmeklējums

Kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 6.c klase apmeklēja Daugavpils Tehnikas un industriālā dizaina centru “Inženieru arsenāls”.

Tā ir unikāla tehnikas, dizaina un kultūras platforma vēsturiskajā Daugavpils cietoksnī, kur iekārtota Latgalē plašākā retro tehnikas un industriālā dizaina ekspozīcija.  Tajā skatāmas vairāk nekā 30 retro automašīnas, 75 motocikli un mopēdi, 350 auto un moto modeļi, kā arī unikāla foto tehnikas kolekcija ar slaveno VEF ražoto spiegu kameru “Minox” priekšgalā.

Mēs apskatījām automobiļus, kurus daudzi redzējuši iemīļotajās kino filmās. Daudzveidīgo moto transporta pasauli iepazinām spīdvejam veltītajā motociklu izstādē un rūpnīcas “Sarkanā Zvaigzne” moto tehnikas kolekcijas plašajā izstādē. Šī izstāde bija īpaši interesanta zēniem, kuriem patīk tehnoloģijas, automašīnas un motocikli.

Sagatavoja: 6.c klases audzinātāja S.Zarjanova

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: centra “Inženieru arsenāls” apmeklējums

2024.gada 21. martā kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 4.d klases skolēni apmeklēja Daugavpils Tehnikas un industriālā dizaina centru “Inženieru arsenāls”. Centrā bija iespēja apskatīt Latgalē plašāko retro tehnikas un industriālā dizaina ekspozīciju. Ekskursijas laikā gide uzdeva āķīgus jautājumus, bet skolēni centās uz tiem atbildēt. Tas nebija viegli. Visiem patika dzelzceļam veltīta ekspozīcija un, protams, retro automašīnas.

Sagatavoja: 4.d klases audzinātāja Jeļena Storožuka 

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: Daugavpils māla centra apmeklējums

Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 1.d klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Daugavpils Māla mākslas centru. Ekskursijas laikā bērni uzzināja ļoti daudz interesantu faktu  no keramikas trauku vēstures.

Māla izstrādājumi ir ļoti skaisti un praktiski. Podniecība ir mūsu tautas vērtība un lepnums. Šis mākslas veids ir viens no vissenākajiem, un mūsdienās tas joprojām attīstās. Mūsu ekskursija bija ne tikai izzinoša, bet arī radoša. Skolēni ar prieku piedalījās radošajā darbnīcā – veidoja no māla Lieldienu figūriņas, traukus, suvenīrus.

Paldies Māla mākslas centra darbiniekiem par ekskursijas un radošās darbnīcas organizēšanu.

Sagatavoja: I.Trofimova un A.Baranovska

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: nodarbība “Mākslas un zinātnes krustpunkti”

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros mūsu skolā (Aveņu 40) notika izglītojošās nodarbības “Mākslas un zinātnes krustpunkti”, kurās piedalījās 5.a, 5.c, 6.a, 6.b, 6.c, 7.b, 8.c, 9.a un 9.b klases skolēni. Nodarbību mērķis – uzzināt, kā mūsdienās zinātne palīdz veidot filmas un teātra izrādes.  

Par pamatu izmantojot Latvijas filmu “Dvēseļu putenis”, skolēniem tika rādīts, kas nepieciešams, lai izveidotu ticamus efektus un pēc iespējas precīzāk attēlotu filmā redzamos notikumus. Skolēni uzzināja, kā gatavo mākslīgās asinis, speciālus degošos šķidrumus, kā dažādu darbību veikšanai trenējas kaskadieri. Aktīvi piedaloties izzinošajās nodarbībās, skolēni ieguva jaunas zināšanas un neaizmirstamas emocijas.

Kirills Šarapa: “Man ļoti patika. Es pats aktīvi piedalījos eksperimentos.’’

Ksenija Kazakeviča: “Bija interesanti vairāk izzināt par to, kā veidot specefektus. Paldies darbnīcas vadītājam.”

Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: ķīmijas  un fizikas stundās.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju uzzināt daudz jauna!

  Sagatavoja: Žanna Ugarenko, 8.c klases audzinātāja

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: mūzikla “Džeina Eira” apmeklējums

2024. gada 8. februārī programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros mūsu skolas 8.A un 8.B klašu skolēni noskatījās izrādi “Džeina Eira” Daugavpils teātrī. Pasākuma mērķis – iepazīt mūsdienu teātra mākslu.

Izrāde bija veidota kā mūzikls, notikumus un aktieru emocijas attēlojot dziesmā un dejā. Mūzikls ir izveidots pēc angļu rakstnieces Šarlotes Brontē romāna «Džeina Eira».

Džeina Eira ir sinonīms spēcīgai personībai ar augstsirdīgu dabu, dzelžainu gribu un augstiem morāles principiem. Mūziklā bija iespējams  redzēt labsirdīgas un godprātīgas meitenes Džeinas sarežģīto dzīvi pēc vecāku nāves, nonākot pie tantes, kura viņu nemīlēja, pēc tam viņai nācās nokļūt internātskolā un meklēt darbu. Džeina piedzīvoja mīlestību un rūpes, nonākot ģimenē, kurā strādāja par auklīti. Tomēr ceļš līdz mīlestībai bija ērkšķains un grūts, viņa saskarās ar dīvainām parādībām un negaidītiem notikumiem.

Aktieru emocijas tika pastiprinātas ar moderno tehnoloģiju radītiem efektiem, mūziku un deju. Mums bija dota iespēja  vērot lielisku aktierspēli un dejotāju plastiku, klausīties brīnišķīgu vokālu. Dekorācijas un  vizuālie efekti  pastiprināja mūsu iespaidus un emocijas, sniedzot iespēju pilnā mērā izjust teātra izrādi. Skatītāji izrādes beigās ar sajūsmu kliedza: “Bravo”, pateicoties aktieriem par brīnišķīgu spēli.

Iegūtās zināšanas noderēs arī literatūras, valodas, mūzikas, vizuālās mākslas, dizaina un tehnoloģiju stundās. Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt teātri.

Sagatavoja: 8.b klases skolēns D.Pečonka

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: “Vargāna stāsts”

Kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 3.a, 3.b, 3.c, 4.a, 4.b un 4.c klases skolēni š.g. 17.janvārī  piedalījās nodarbībā  “Vargāna stāsts”, kuru vadīja stāstniece un kultūrmantojuma glabātāja Līga Reitere. Pasākuma mērķis bija iepazīt ritma nozīmi sadzīvē un kultūrā, vērot un klausīties vargāna spēli, iepazīt dažādas instrumenta spēles tehnikas.

Nodarbības sākumā skolēni ieklausījās nepazīstamā instrumenta skanējumā. Tas bija vargāns – mazs, bet diezgan izplatīts tradicionālais mūzikas instruments Latvijā un pasaulē. Stāstniece Līga Reitere to nodemonstrēja, kā arī parādīja savu dažādu valstu vargānu kolekciju. Turpinājumā skolēni paši mēģināja spēlēt vārganu. Vadītāja radīja, kā pareizi turēt mūzikas instrumentu, lai tas varētu skanēt. Vargānu liek pie lūpām vai zobiem, pieturot ar vienu roku, bet ar otras rokas rādītājpirkstu strinkšķina tā dzelzs mēlīti. Izradās, tas nav tik vienkārši. Nodarbības beigās skolēni veidoja muzikālu saspēli, kad kopā vienā ritmā spēlēja vargānu. 

Liels paldies Līgai Reiterei par kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu un nodošanu nākamajām paaudzēm. Nodarbība bija ļoti interesanta, aizraujoša un iedvesmoja mūsu skolēnus lepoties ar mūsu tautas seno kultūras mantojumu, kas ir saglabājies līdz mūsu dienām cauri gadsimtiem.

Sagatavoja: 3.un 4. klašu audzinātājas

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: koncerts “Ziemassvētku ekspresis”

Š.g. 15. decembrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolā (Aveņu 40) notika koncerti “Ziemassvētku ekspresis”. Tie sniedza jauniešiem iespēju iepazīt plašo mūzikas kultūras slāni, kas ir gadu simtiem veidojies ap šiem svētkiem. Koncertus apmeklēja 1., 3.c, 4.a, 4.c, 5. – 8., 9.c, 10.a klases skolēni un skolotāji.

“Ziemassvētku ekspresis” ir Ziemas saulgriežu ieskaņas koncerts, kuru vadīja un dziesmas izpildīja  Mikus Abaroniņš un Arta Abaroniņa. Pasākuma laikā  skanēja Jāņa Lūsēna, Valta Pūces, Raimonda Paula Ziemassvētku dziesmas, kā arī tradicionālie vācu un amerikāņu baznīcas korāļi jaunos aranžējumos. Tika stāstīts par to, kur radušās tradicionālās dziesmas un kas tās tādas vispār ir, kāda bija Ziemassvētku nozīme toreiz un kāda tā ir tagad, kādas ir tās patiesās Ziemassvētku vērtības, kuras rada īpašo svētku sajūtu. Skolēni aktīvi atbildēja uz vadītāju jautājumiem un dziedāja līdzi pazīstamas dziesmas.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma”, Mikum Abaroniņam un Artai Abaroniņai par iespēju piedalīties aizraujošā muzikālajā pasākumā.

Sagatavoja:  7.a klases audzinātāja Anželika Anufrijeva

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Bausku

2023.gada 20. oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 8.b, 8.c un 9.a klases skolēni kopā ar klases audzinātājām Jeļenu Abramovu, Žannu Ugarenko un Jeļenu Šilovu apmeklēja Bausku. Pasākuma mērķis bija papildināt savas zināšanas par Latvijas vēsturi un kultūru.

Vispirms mēs apmeklējām Rīgas Motormuzeja Bauskas filiāli, kurā veidotas dažādas tematiskās izstādes: “Daudzveidīgais RAF”, militārā tehnika, sadzīve laukos, spēkrati Latvijā. No gida stāsta mēs uzzinājām, kāpēc auto īpašnieki pirmo degvielu pirka aptiekā, ka 1925.g. 1.aprīlī Rīgā oficiāli sāka kursēt pirmie taksometri un kā tie izskatījās.

Pēc tam devāmies uz Bauskas pili, lai uzzinātu par tās vēsturi. Pils atrodas Bauskas pilsētas teritorijā un sastāv no divām daļām. Vecākā – Livonijas ordeņpils – celta 15. gadsimta vidū, bet līdz mūsdienām saglabājušās tikai drupas. Jaunākā – Kurzemes hercogu rezidence – tika uzbūvēta 16. gadsimta beigās. Bauskas pils raksturo 15.–17. gadsimta militāro būvju arhitektūru Latvijā. Celtne ir vienīgā daļēji saglabājusies Kurzemes un Zemgales hercogu Ketleru rezidence. Mēs arī piedalījāmies muzejpedagoģiskajā programmā “Sadzīves kultūra 16.gs. beigās – 17.gs. 1. pusē: spēles”.

Atgriežoties mājās, dalījāmies neaizmirstamos iespaidos.

Mihails Buga: “Viduslaiku spēles izrādījušās interesantas un atraktīvas.”

Vilcāne Julianna: “Bija interesanti uzzināt, kā spēlēja bērni bez spēlēm mobilajā telefonā.”

Stepanovs Jegors: “Brauciens man patika, motormuzejā bija interesanta ekspozīcija ar leģendārajiem Rīgas autobusu fabrikas (RAF) eksponātiem.”

Ekskursijas laikā katrs skolēns atklāja sev kaut ko jaunu, ieguva jaunas zināšanas, kas noderēs arī mācību procesā: valodas, vēstures un  sociālo zinību stundās.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par doto iespēju.

Sagatavoja: Žanna Ugarenko, 8.c kl.audzinātāja

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: Aspazijas mājas apmeklējums

Savu sirdi, kurā saulei vieta,

Kurā rīta zelts un purpurrieta,

Visu savu mīlas pasaulsvaru

Kur lai lieku!

(«Devēja sirds», Aspazija)

Jūrmalā, tikai piecu minūšu gājienā no Dubultu stacijas, atrodas senatnīgs koka divstāvu nams, kurā mita viena no izcilākajām sievietēm Latvijas vēsturē – dzejniece un dramaturģe Aspazija (1865-1943).

Tieši uz turieni agrā rudens rītā devās 9.b, 10.a un 11.a klases skolēni, pasākums notika programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros. Mēs ieradāmies Aspazijas mājā, lai uzzinātu skaistu stāstu par mīlestību, iedvesmu, dzeju un radošumu.  Un mūsu cerības piepildījās.

Mēs  uzzinājām, ka savulaik dzejnieki Aspazija un Rainis uz šo vietu skatījušies savām acīm – bieži te staigājuši un sapņojuši. Liktenim bija savs ceļš: dzejnieka atraitnei bija jādzīvo skaistā mājā līdz savai nāvei. Mājā valda tāda atmosfēra, it kā mīļotais cilvēks izietu dārzā uz minūti. Šo izjūtu rada ne tikai laikmetam atbilstošais interjers – krāšņais viesu salons, omulīgās verandas, greznā darbistaba, oriģinālie mākslas darbi un šaurās koka kāpnes. Ar digitālo tehnoloģiju palīdzību muzejā var satikt arī pašu dzejnieci un viņas mūžīgos pavadoņus – kaķus, kuri laiski izlaidušies, par sevi atgādina ņaudot. Muzeja jaunākos apmeklētājus sajūsmina interaktīvais spēļu galds Aspazijas ēdamistabā, tajā iekļautās spēles aizraujošā veidā iepazīstina ar dzejnieces daiļradi gan bērnus, gan pieaugušos.

Divas interaktīvas sesijas mums palīdzēja labāk izprast divu izcilu dzejnieku darba noslēpumus. Katrs iejutās gida lomā, apmeklējām dzejnieku iecienītākās vietas pie jūras, mēģinājām dzejot paši. Vēlamies teikt paldies muzeja darbiniekiem, jo izstāde ne tikai vēsta par latviešu dzejnieces piemiņu, bet izsaka viņas darba garu.

Iedvesmojušies no jūras, rudens skaistuma un Aspazijas dzejoļiem, mēs atgriezāmies mājās.

  Sagatavoja:  Svetlana Zarjanova, Svetlana Rudjko, Karina Bagijeva

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Bebreni

Š.g. 16.oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 4.b klases skolēni apmeklēja Bebreni ar mērķi iepazīt pilsētas vēsturi un papildināt savas zināšanas par Latvijas vēsturi un ainavu.

Vispirms tika apmeklētas Bebrenes dzirnavas, kuras aizrauj ar savu burvību – laukakmeņu mūri, senajiem koka dēļiem, savdabīgo interjeru un īpašo miltu smaržu. Bebrenes dzirnavas ir nozīmīgs industriālā mantojuma objekts un vērtīgs arhitektūras būvniecības paraugs, kas bagātina Bebrenes muižas apbūvi. Ekskursijas laikā skolēni noklausījās interesantu gida stāstu par dzirnavām un to darbību. Viņiem tika parādīts, kā agrāk tika malti milti, izmantojot speciālās ierīces, un kā darbojas dzirnavas mehānismi pēc tās pārbūves.

Vēlāk devāmies ekskursijā pa Bebrenes pilsētu gida pavadījumā. Mums bija iespēja apmeklēt Bebrenes muižas parku, kur varējām apskatīt dažādus kokus un krūmus, dižkokus un savdabīgos kokus, aizsargājamas vaboles un putnus. Tad apskatījām grāfu Plāteru-Zībergu muižu, kur mūsdienās atrodas skola. Pēdējā vieta, ko apskatījām ekskursijā pa Bebrenes pilsētu, bija Bebrenes Romas katoļu baznīca, kura atrodas uz vienas ass ar grāfu Plāteru-Zībergu muižu ansambli un parku. Bebrenes Romas katoļu baznīca apbrīnoja ar savu greznumu un platību.

Pēc ekskursijas pa Bebrenes dzirnavām un Bebrenes pilsētu devāmies apmeklēt dabas parku “Dvietes paliene”, kas apbrīno ar savu lauku plašumu, dabas parkā dzīvojošo dzīvnieku un putnu skaitu. Ekskursiju sākām ar putnu un dzīvnieku, īpaši dažādu sugu ērgļu, savvaļas zirgu un savvaļas govju, vērošanu Dvietes senleju plašumos. Uzzinājām, ka visinteresantāk vērot dzīvniekus un putnus ir pavasara palu laikā. Tad devāmies uz Dvietes senlejas informācijas centru “Gulbji”, kur ir izveidota Bebrenes simbola un Dvietes palienes iemītnieka bebra ekspozīcija, kura sniedz iespēju iepazīties ar Eirāzijas bebru, tā dzīvesveidu un paradumiem, sliktajiem un labajiem darbiem. Pēc ekskursijas skolēniem bija iespēja palēkāt pa siena ruļļiem, lai izbaudītu lauku bērnu dzīvi un izklaides pilnā mērā.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma”  par iespēju apmeklēt Bebreni.

Sagatavoja: 4.b klases audzinātāja Valērija Sudnika

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: gadskārtu dziesmas

2023.gada 6.oktobrī Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolā (Valmieras 5) viesojās tautas mūzikas grupas “Tautumeitas” dalībnieces – māsas Asnate un Aurēlija Rancānes. Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros dziedātājas novadīja aizraujošo nodarbību “Gadskārtu dziesmas” 1.-4. un 7.klašu skolēniem. Pasākuma mērķis bija iepazīstināt skolēnus ar gadskārtu svētku tradīcijām, demonstrējot rituālus, tradicionālos tautastērpus, dziedot dziesmas, kā arī iesaistot pašus skolēnus dažādās aktivitātēs.

Kopā ar skolēniem Asnate un Aurēlija pētīja, kāds izskatās gads, dzīvojot saskaņā ar dabu, latviešu tradīcijām un svinot gadskārtu svētkus. Kopā tika dziedātas dziesmas, stāstīti stāsti un apskatīti foto un video vēsturiskie fragmenti. Jaunieši iesaistījās rituālos un rotaļās, lai uzburtu sajūtu, kāda rodas, piedaloties latviešu tradicionālo svētku svinēšanā. Koncertā skanēja latviešu tautasdziesmu apdares, kā arī spilgtākās kompozīcijas no grupu “Iļģi”, “Raxtu raxti”, “Tautumeitas”, “Auļi” daiļrades.

Tā bija interesanta un neparasta stunda. Aizraujošs tautasdziesmu izpildījums neatstāja skatītājus vienaldzīgus.

Informāciju sagatavoja: vēstures skolotāja Oksana Staņeviča

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Cēsīm

Š.g. 29. septembrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 12.a klases skolēni apmeklēja Cēsis ar mērķi uzzināt kāda bija dzīve viduslaiku pilsētā un papildināt savas zināšanas par Latvijas vēsturi un kultūru.

Mūsu pirmā pietura bija arheoloģiskais parks “Āraišu ezerpils”. Tajā var apskatīt rekonstruētas ezera māju apbūves un viduslaiku pilsdrupu ansambli, izstādi par dzīves apstākļiem Meitu salā akmens un bronzas laikmetā. Jāpiemin, ka Āraišu ezerpils daudzu gadsimtu gaitā ir bijis ir viens no senākajiem un krāšņākajiem Latvijas vēstures lieciniekiem. Mēs ne tikai apskatījām šo burvīgo vietu, bet arī piedalījāmies kvesta spēlē, kuras laikā apmeklējām senas mājas, ieguvām jaunu informāciju un veicām uzdevumus, uzzinot vairāk informācijas par cilvēku dzīvi akmens un bronzas laikmetā.

Pēc tam mēs patstāvīgi devāmies uz Cēsu vecpilsētu, kur baudījām tās burvīgo atmosfēru un skaistas ēkas. Apmeklējām arī Svētā Jāņa baznīcu, kas ir viens no vecākajiem viduslaiku arhitektūras pieminekļiem un viena no senākajām kulta celtnēm Latvijā.

Nākamā pietura bija Cēsu pils – galvenais mūsu ceļojuma mērķis, jo tas ir iespaidīgākais pils drupu ansamblis Baltijā, kas piesaista viesus ar savu romantisko viduslaiku arhitektūru. Ekskursijā tika iekļautas arī viduslaiku spēka un veiklības spēles, ar kurām mūs iepazīstināja jaukas gides 16. gadsimta kalpoņu tērpos. Mēs izmēģinājām savas spējas, cīnoties ar maisiem, staigājot uz koka kājām, turējām rokās zobenus, kuru svars pietuvināts īstajiem tērauda zobeniem. Pēc spēlēm gida pavadībā devāmies ekskursijā pa Cēsu pili, apstaigājot to ar īstiem 13. un 16. gadsimta lukturiem, apskatījām pils Ziemeļu torni. Arī mums tika dota iespēja patstāvīgi izstaigāt dažas pils daļas.

Nedaudz noguruši, toties iedvesmoti un priecīgi mēs atgriezāmies mājās. Zināšanas un pieredze, ko guvām ekskursijā, laiks, ko pavadījām kopā ar klasesbiedriem, kļūs par neaizmirstamām un siltām atmiņām mūsu 12. klasei.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt Cēsis.

Sagatavoja: 12.a klases skolniece Alīna Ščelčkova

Programma “Latvijas skolas soma» DDAV: nodarbība “Senās skolas stāsts”

Kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 2.a, 2.b, 2.c, 3.b un 3.c klases skolēni š.g. 27.septembrī  piedalījās nodarbībā  “Senās skolas stāsts”, kuru vadīja stāstniece Līga Reitere. Pasākuma mērķis bija uzzināt, kā mācījās bērni 19. gadsimta beigās – 20. gadsimta sākumā, iepazīt dažādus priekšmetus, kas raksturo skolu pirms 100 un vairāk gadiem, un saprast, ar ko senās skolas atšķiras no mūsdienu skolām.

Piedaloties nodarbībā, skolēni it kā iesoļoja aizpagājušā gadsimta klasē. Visiem uz galda bija tintnīca un īsta putna spalva. Nodarbības sākumā vadītāja pastāstīja par noteikumiem senajā skolā, par to, kādi sodi bija skolēniem par disciplīnas neievērošanu un sarunām stundu laikā. Tāpēc arī nodarbībā visiem audzēkņiem vajadzēja uzvesties kā senajā skolā.

Pasākuma laikā skolēni iepazina senāko alfabētu un burtu rakstīšanu, salīdzināja to ar mūsdienu rakstību. Kopā ar nodarbības vadītāju viņi mācījās glītrakstīšanu, rakstīja burtus un savu vārdu. Tas bija ļoti aizraujoši, jo visi pirmo reizi rakstīja  ar tinti un putna spalvu. Pēc tam skolēniem bija iespēja ielūkoties vecās liecībās. Viņi uzzināja, kādi mācību priekšmeti un vērtēšanas sistēma (no 1 līdz 5) bija senā skolā. Bija interesanti izpētīt skolēnu liecības (dažas tika izdotas pirms 100 un vairāk gadiem).

Nodarbības vadītāja parādīja senās skolas lietas no savas privātkolekcijas un pastāstīja par tām. Vecajā dienasgrāmatā skolēni pētīja stundu sarakstu un uzzināja, ka uz skolu vajadzēja iet arī sestdienās. Arī viņi uzzināja, ka agrāk nebija mācību grāmatu un uz skolu bērni ņēma tikai burtnīcas un mazu penāli. Kolekcijā arī bija maza koka kastīte, kurā bērni ņēma līdzi ēdamo, jo skolā viņus neēdināja.

Pēc nodarbības skolēni vienojas, ka agrāk mācīties bija grūtāk nekā tagad. Nebija daudz mācību priekšmetu, taču bija ļoti stingri noteikumi.

Paldies stāstniecei Līgai Reiterei par aizraujošu stāstu par seno skolu! Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju uzzināt, kā bērni mācījās senāk, salīdzināt un saprast, ar ko atšķiras senā un mūsdienu skola.

Sagatavoja Viktorija Mikuļina, 3.c klases audzinātāja