DAUGAVPILS DRAUDZĪGĀ AICINĀJUMA VIDUSSKOLA

Arhivs LSS

2021.-2022.m.g.

Daugavpils 16.vidusskolas programmas “Latvijas skolas soma”

plānotie pasākumi 01.01.2022.- 31.05.2022.

 

Programma “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: ceļojums pa Zemgali

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 9. a klases skolēni un Jauno Ģeogrāfijas Kluba locekļi maijā vidu  devās uz Zemgali. Ekskursijas mērķis bija iepazīties ar  dažādiem vēsturiskiem populārākajiem apskates objektiem Zemgales novadā.

Iepazīšanās ar novadu sākās no Bauskas, kur skolēni varēja pastaigāties pa pilsētas centru, aplūkojot ievērojamākos objektus, no kuriem galvenā bija Bauskas pils.

 

Nākamā pietura – Rundāles pils, kas ir nozīmīgākā baroka stila pils Latvijā. Klausoties gida stāstījumu, ekskursanti uzzināja, ka  Krievijas Impērijā strādājošā itāļu arhitekta Frančesko Bartolomeo Rastrelli projektētā pils celta no 1736. līdz 1768. gadam kā Kurzemes un Zemgales hercoga Ernsta Johana Bīrona vasaras rezidence. Rundāles pils ansamblī ietilpst arī saimniecības ēkas un parks. Tā ir iekļauta Latvijas kultūras kanonā.

Pēc tam grupa devās uz Tērveti, kur vispirms apmeklēja koka pili, kur  muzeja ekspozīcija vēsta par seno zemgaļu un Tērvetes vēsturi no 9. līdz 13. gadsimtam. Tērvetes koka pils trīs stāvu ekspozīcijā skolēni  aplūkoja Tērvetes pils maketu, zemgaļu pilskalnu attēlus, ieročus, sadzīves priekšmetus, zemgaļu tērpus. Bija interesanti klausīties muzeja īpašnieku un radītāju, kurš ir zinātnieks un arheologs, viņš turpina strādāt pie ekspozīcijas papildināšanas.

Maršruta galapunkts bija dabas parks “Tērvetes sils”. Pasaku mežā dalībnieki iepazinās ar pēc Annas Brigaderes pasaku lugu motīviem izveidotām pieturas vietām un izzināja rakstnieces daiļradi un saistību ar Tērvetes silu, sasaistot viņas bērnības takas un to atainojumus triloģijā “Dievs. Daba. Darbs”, viesojās Iršu dārzā un apskatīja vienas no pirmajām dabas parka skulptūru kompozīcijām “Annele ar draudzenēm” un lugu ainu attēlojumu dabas parka koktēlniecības infrastruktūrā.

Atpakaļceļš veda caur Jelgavu, kur ekskursantiem bija iespēja iepazīt hercoga Bīrona ziemas rezidenci, brīnišķīgu pili, kurā tagad atrodas Lauksaimniecības akadēmija.

Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: valodas stundās, Latvijas vēstures stundās, sociālo zinību stundās.

Paldies programmai  “Latvijas skolas soma” par šo jauko iespēju iepazīt mūsu Latvijas daudzveidību, kā arī jauki pavadīt laiku ar klases biedriem un skolotājiem.

Sagatavoja Svetlana Rudjko, ģeogrāfijas  un dabaszinību skolotāja, JĢK vadītāja

 

Programma “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: ekskursija uz Jaunpili

Programmas «Latvijas skolas soma» ietvaros 2022.gada 29. aprīlī Daugavpils 16.vidusskolas 10. un 11. klašu skolēni devās ekskursijā uz omulīgo Jaunpils pilsētiņu. Pasākuma mērķis bija iepazīt Latvijas kultūrvēsturisko mantojumu, latviešu dzīvi un pasaules redzējumu viduslaikos.

Jau pašā ekskursijas sākumā, braucot pa šaurajām ieliņām, atzīmējām Jaunpils viesmīlību, jo tā mūs sagaidīja ar spilgtiem saules stariem un gleznainām ainavām. Nonākot pie pils, mēs ieraudzījām tās patieso varenību: augstu torni un greznus rotājumus. Pils pagalms izstaroja viduslaiku garu, un tieši tur mūs sagaidīja gids, kurš iepazīstināja ar noslēpumaino pils vēsturi un pastāstīja par neparastajām pagājušo gadsimtu dzīves detaļām.

Mēs arī piedalījāmies bruņinieku apmācībās, kur praksē uzzinājām, kā slaveni bruņinieki gatavojās kaujām. Vispirms mums detalizēti pastāstīja par aprīkojumu un ieročiem, kas piederēja viduslaiku bruņiniekam: meitenes ar apbrīnu raudzījās uz dzirkstošajām bruņām un zēni mēģināja pacelt dzelzs zobenus, pielaikoja tā laikmeta karotāju tērpus. Pēc tam katram pārdrošniekam tika dota iespēja pārbaudīt savu veiklību un spēku turnīrā, loka šaušanā un šaušanā ar arbaletu, kā arī šķēpa un kaujas cirvja mešanā.

Atgriežoties mājās, mēs, vietējās atmosfēras valdzināti, pārrunājām aizvadīto dienu.

Ekskursijas laikā iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā, īpaši vēstures un literatūras stundās.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par šo jauku iespēju.

Skolēnu atsauksmes.

Bija interesanti klausīties par to, kas ir bruņinieki un kā tie dzīvoja. Tāpat bija patīkami piedalīties bruņinieku spēlēs. Es iemācījos šaut ar loku. (Ērika M.)

Patika Bruņinieku skolā, viduslaiku spēles, īpaši loka šaušana. (Evelīna V.)

Man patika ekskursija, kuras laikā uzzināju daudz interesanta par tā laika dzīvi. Arī bija aizraujošas interaktīvas spēles, kurās izmēģināju gan šķēpa un cirvja mešanu, gan loka šaušanu. (Deniels J.) 

Man patika ekskursija pa pili, kuras laikā gids stāstīja par vēsturiskiem notikumiem, viduslaiku bruņinieku un parasto zemnieku dzīvi un pasaules redzējumu. (Viktorija G.)

Sagatavoja 10.klases skolniece Liliāna Kiva

 

 

Programma “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: nodarbības «Daugavpils atklātnēs» apmeklējums

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 3.b un 3.c klašu skolēniem bija iespēja apmeklēt muzejpedagoģisko nodarbību «Daugavpils atklātnēs» Daugavpils novadpētniecības muzejā.

Nodarbības mērķis bija veidot cieņpilnas attieksmi  pret dzimto pilsētu un tās vēsturi un mantojumu.

Nodarbības vadītāja  pastāstīja skolēniem par to, kā un kad radās pirmās atklātnes, parādīja, kādas tās bija, bērni varēja apskatīt un pataustīt vecus fotoaparātus. Skolēni virtuāli ceļoja pa Daugavpils ielām, mēģināja atpazīt konkrētu vietu, ēku, ielu, parku un salīdzināt to ar mūsdienām, vai ir saglabājušās ēkas, kā ir mainījušies ielu nosaukumi un pati pilsēta.

Darbojoties praktiski, skolēni mācījās novecot papīru, zīmējot ar kafiju, un izgatavot atklātnes ar Daugavpils pilsētas seno ēku skatiem,  pareizi parakstīt atklātnes saviem tuvajiem cilvēkiem. 

Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: sociālo zinību  un vizuālās mākslas stundās.

Paldies programmai  “Latvijas skolas soma” par šo jauko iespēju!

Skolēnu atsauksmes.

Muzejā es biju pirmo reizi. Es uzzināju par to, ka agrāk  mūsu pilsētai bija cits nosaukums – Dinaburga. Apskatīju vecas atklātnes un biju pārsteigts, cik mūsu pilsēta ir mainījusies. (Emīls, 3.b)

Muzejā es redzēju daudz vecu mantu. Man bija interesanti ieraudzīt vecus priekšmetus, apģērbu, atklātnes. (Tatjana, 3.b)  

Nodarbības laikā es uzzināju, kādas atklātnes bija senatnē. Mums parādīja attēlus, kā izskatījās mūsu pilsēta pagātnē. Biju pārsteigta, kā izskatījās ēkas pirms 100 gadiem. (Darja, 3.b)  

Bija interesanti! Es uztaisīju atklātni savai mammai. Man ļoti patika nodarbība. (Aleksandra, 3.b)

Man patika viss! Atklātne sanāca ļoti skaista un garšīgi smaržoja pēc kafijas. (Anna, 3.c)

Es uzmanīgi klausījos stāstījumus, uzzināju daudz jaunas informācijas par savu pilsētu. Atklātni uzdāvināju vecākiem! (Aļina, 3.c)

Es biju sajūsmā, kad ieraudzīju veco fotoaparātu! Biju ļoti pārsteigts un ieinteresēts tajā. (Daniils, 3.c)

Sagatavoja V.Aleinikova,3.c klases audzinātāja,
  un I.Šestaka, 3.b klases audzinātaja

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: Melngalvju nama apmeklējums

Šī gada 7. un 8. aprīlī iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros 5.a un 5.b klases skolēni ar klases audzinātājām Karīnu Gomolu un Nadeždu Dzalbi apmeklēja grezno Melngalvju namu. Pasākuma mērķis bija attīstīt ieradumu būt zinātkāram un intelektuāli atvērtam, pētot personību veikumu nacionālās pašapziņas nostiprināšanai.

Melngalvju nams ir viena no krāšņākajām ēkām Rīgā, kas glabā unikālu vēsturisko mantojumu par leģendāro Melngalvju brālību un Rīgas vēsturi. Nams celts tālajā 1334. gadā kā Rīgas pilsētas Rātslaukuma ansambļa sastāvdaļa. Tas atrodas pašā Vecrīgas sirdī un ir Rīgas vizītkarte un viena no nozīmīgākajām svinību vietām pilsētā. Melngalvju nams gadsimtiem kalpojis kā pilsētas centrālais reprezentācijas nams augstu viesu uzņemšanai. Staigājot pa Melngalvju nama zālēm, izjutām to varenību, bagātību, greznību.

Pēc Melngalvju nama apmeklējuma skolēni dalījās iespaidos.

Roberts Gutāns: “Mani interesē vēsture, tāpēc es ar lielu interesi klausījos par nama tapšanu un tā vēsturi, atbildēju uz dažādiem jautājumiem.»

Alisa Stepanova; «Cik ideāli grezns un skaists nams, nu gan cilvēki dzīvoja agrāk!»

Gļebs Mihailovs: “Cik skaista ir Vecrīga, cik jauki, ka dzīvoju Latvijā un iepazīstu savas valsts vēsturi!”

Angelina Rimoviča: “Es atkal braucu uz galvaspilsētu. Mūsu ģimene bieži brauc uz Rīgu. Man ļoti patīk šī pilsēta, jo katru reizi atklāju kaut ko jaunu. Šodien iepazinu Melngalvju namu, tā greznību un bagātu cilvēku dzīvi. Šīs plašās telpas, kurās mūsdienās notiek oficiālas pieņemšanas, lielās gleznas, caur kurām izjūtu vēstures klātbūtni. Tas ir aizraujoši un paliks atmiņā ilgi.”

Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā.

Paldies programmai  “Latvijas skolas soma” par šo jauko iespēju iegrimt mūsu valsts senatnē. Varam doties mācību ekskursijās klātienē un izbaudīt skaisto dabu, valsts vēsturi un jauki pavadīt laiku ar klases biedriem un skolotājiem.

Sagatavoja 5.a kl.audzinātāja Karīna Gomola
 un 5.b kl.audzinātāja Nadežda Dzalbe

Programma “Latvijas skolas soma”: koncertlekcija “Ziemassvētku pasaka”

Ziemassvētki ir paši mājīgākie, sirsnīgākie svētki. Ziemassvētku gaidīšanas laiks ir brīnumu laiks. Lai izjustu šo skaistāko laiku, 2021.gada 21.decembrī iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros Daugavpils 16. vidusskolas 2.b un 2.c  klases skolēni  noskatījās koncertlekciju “Ziemassvētku pasaka”. Tās mērķis – iepazīties  ar citu valstu pasakām par Ziemassvētkiem.

Koncertlekcijas laikā mēs iepazinām H. K. Andersena, M. Stārastes, Brāļu Grimmu un K. Skalbes pasakas, kopā izdziedājām  skaistākās  Ziemassvētku dziesmas un pēc tam varējām pārbaudīt sevi, atbildot uz jautājumiem un  aizpildot krustvārdu mīklu. Skolēni arī labprāt izstāstīja savas izjūtas: stāstīja, ka Ziemassvētku pasakas viņiem ļoti patika, ka tās ir pilnas ar brīnumiem. Daudziem patika baleta deja no T.Hofmaņa pasakas “Riekstkodis”. Skolēni priekš sevis atklāja daudz ko jaunu!

Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: literatūras un valodas stundās, mūzikas un sociālo zinību  stundās.

Liels paldies iniciatīvai „Latvijas skolas soma” par iespēju noskatīties  koncertlekciju “Ziemassvētku pasaka”. 

Sagatavoja 2.b kl. audzinātāja Elvīra Ivanova un

2.c kl. audzinātāja  Jeļena Osipova

 

Programma “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: koncertlekcija “Dzeja un mūzika”

Programmas  «Latvijas skolas soma» ietvaros 2021.gada 09.decembrī 6.c klases skolēni un klases audzinātāja skatījās  digitālo koncertlekciju “Dzeja un mūzika”. Programmas mērķis ir iepazīties ar mūsu kultūras dižgariem, uzzināt vairāk par to, kādas bija dzejas attiecības ar mūziku.

Koncertlekcijā dzeja satiekas ar mūziku. Pasākuma laikā mums stāstīja par Raini, Aspaziju, Vizmu Belševicu, Klāvu Elsbergu, Ojāru Vācieti, Aleksandru Čaku, Imantu Ziedoni un citiem dzejniekiem. Mēs uzzinājām, kuri komponisti ir rakstījuši mūziku šo rakstnieku dzejas rindām un kā veidojās sadarbība starp šīm mākslām. Viesojāmies dzejnieku muzejos un tikāmies ar muzeju speciālistiem. Mēs klausījāmies Jāņa Lūsēna, Zigmāra Liepiņa, Raimonda Paula, Kaspara Dimitera un citu Latvijas komponistu mūziku. Koncertlekciju vadīja dziedātājs Mikus Abaroniņš un Radio Bigbenda ģitārists Rihards Goba.

Pēc lekcijas noskatīšanās skolēni strādāja ar darba lapu un atbildēja uz jautājumiem, kuri saistīti ar koncertlekcijas saturu, piemēram, kas ir mūzikas autors dziesmai “Miglā asaro logs?, kā arī sacerēja savu četrrindi.

Deniss Matusevičs: “Pagājušajā gadā mēs skatījāmies filmu “Bille” un man bija interesanti uzzināt par Vizmas Belševičas dēlu – komponistu Klāvu Elsbergu.”

Anastasija Kurča:     Mūzika un dzeja.

Skaista, jūtīga, sirsnīga.

Uzlabo, priecē un palīdz.

Garastāvoklis.

Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: mūzikas, valodas un literatūras stundās.

Mēs esam pateicīgi iniciatīvai  «Latvijas skolas soma» par iespēju vairāk iepazīt savas valsts kultūru, uzzināt interesantu informāciju par latviešu dižgariem.

Sagatavoja Žanna Ugarenko,  6.c klases audzinātāja

 

Programma “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: koncertlekcija “Ziemassvētku pasaka”

2021.gada 21.decembrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Daugavpils 16. vidusskolas 3.b klases skolēni  noskatījās koncertlekciju “Ziemassvētku pasaka”. Pasākuma mērķis bija uzzināt, kāds ir Ziemassvētku galvenais vēstījums.

Koncertlekcijas laikā skolēniem bija iespēja paviesoties Anglijā, Vācijā, Dānijā un citu zemju Ziemassvētku pasakās. Sākumā devāmies uz Angliju, kur 17.gs.vidū Ziemassvētki bija aizliegti. Vairāki entuziasti gribēja atdzīvināt tradīcijas. Karalienes Viktorijas vīrs princis Alberts no savas dzimtās Vācijas atveda Ziemassvētku eglīti, tā paša gada decembrī Č.Dikens izdeva savu grāmatu „Ziemassvētku dziesma”, kura stāsta mums ne tikai par Skrūdža dvēseles atdzimšanu, bet arī par Ziemassvētku tradīciju atdzimšanu Anglijā.

E.T.A. Hofmaņa stāsts par Riekstkodi un peļu ķēniņu ietekmēja gan rakstniekus, gan mūziķus un turpina iedvesmot visus fantāzijas cienītājus. Savā pasakā viņš atver durvis iztēlei, ļauj apvienot ikdienu ar nereālo, pat neiespējamo un sniedz radošo burvību.

Skolēni priekš sevis atklāja jaunu, nedzirdēto  Brāļu Grimmu  pasaku  „Elfi un kurpnieks”, kura māca savstarpēji palīdzēt un būt pateicīgiem par labo attieksmi.

M.Stārastes Ziemassvētku stāsts par ziņkārīgo piparkūku vīriņu Kraukšķīti, ko izcepa Salatēta čaklā mazmeita Sniegbaltīte. Nepacietīgais Kraukšķītis ļoti gribēja  doties iepriecināt bērnus Ziemassvētku vakarā. Rakstniece  ļoti labi saprot bērnus un to, kas viņus interesē, un prot uzburt to brīnišķo pasauli, kas notiek arī bērna prātā, un tāpēc viņiem tik interesanti vēl arī mūsdienās  lasīt  pasakas.

Liels paldies iniciatīvai „Latvijas skolas soma” par iespēju noskatīties  koncertlekciju “Ziemassvētku pasaka”.  Skolēni atzīmēja, ka daudzas pasakas esot lasījuši vai skatījušies multfilmas. Šoreiz bija iespēja atcerēties par Ziemassvētku pasakām. Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: literatūras un valodas stundās, mūzikas un sociālo zinību  stundās, kā arī atgādina mums par Ziemassvētku  tradīcijām un brīnumiem.

Sagatavoja Ilona Šestaka, 3.b klases audzinātāja

 

Programma “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: tālizrādes “Taņas dzimšanas diena. WEB” apmeklējums

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 2021. gada 8.novembrī 10.-12. klašu skolēni apmeklēja tiešsaistes izrādi “Taņas dzimšanas diena”. Pasākuma mērķis bija iepazīt mūsdienu teātra mākslu, ielūkoties dzimtas un valsts vēstures lappusēs, aizdomājoties par pagātni un nākotni, sabiedrību, kurā dzīvojam.

Ģertrūdes ielas teātra izrāde “Taņas dzimšanas diena” veidota kā stāsti par pagājušā gadsimta Latviju, to varētu nosaukt par atmiņu vakaru. Izrāde ir izklaidējoša, drusku haotiska, dzirkstoši viegla, vienlaikus tā ir nozīmīgs papildinājums sarunā par to, kā Latvijā atceramies 20. gadsimtu un kā patlaban dzīvojam. Stāsti, ko izrādes vajadzībām dramaturģiskā formā sakārtojusi Laila Burāne, ir reālu cilvēku stāsti. Tie ņemti no “Atmiņu lādes”, ko projektā “Tavas atmiņas Latvijas nākotnei” vāca Gētes institūts un Žaņa Lipkes muzejs. Projekta mērķauditorija bija jaunieši – tātad paaudze, kas 20. gadsimtu a priori pieredzējuši tikai caur vecāku un vecvecāku stāstiem. Tas ir būtiski, jo akcentē to, ko mēs reizēm piemirstam, ka atmiņas nav objektīvi notikušā fiksējumi, bet gan subjektīvas interpretācijas, stāsti. Izrādē ir daudz eifēmismu, ironijas, noklusējumu, stāsts nav hronoloģisks, bet lēkā no anekdotēm un nejaušām piezīmēm par privāto dzīvi pie politiskām uzrunām vai vēstures faktu skaidrošanas un atpakaļ. “Taņas dzimšanas diena” ir tehniski smalki izstrādāts un mākslinieciski ietekmīgs darbs, ko bez šaubīšanās sapratīs visi, kam labi pazīstama pagājušā gadsimta Latvijas vēsture.

 Skolēnu pārdomas:

L.Kiva: “Izrāde starp lielāko daļu teātra izrāžu nepārprotami izceļas tieši ar savu interaktivitāti. Sēžot pie datora ekrāniem, mēs paši kļuvām par daļu no notiekošā. Ikviens varēja atklāti dalīties ar dvēseli sildošām atmiņām no savas dzīves un klausīties citu cilvēku aizkustinošos stāstus. Kā liela ģimene visi kopā pārrunājām nozīmīgus un dažkārt pat pretrunīgus notikumus mūsu dzimtenes vēsturē, kas labi saglabājušies aculiecinieku atmiņās. Izrāde ir kļuvusi par lielisku iespēju jauniešiem iegrimt pagātnes gaisotnē, uzzināt vairāk par dzīves grūtībām 20. gadsimtā, kā arī izteikt savu viedokli par pagātni un padomāt par savas valsts nākotni.”

V.Grāvele: “Teātra izrādei ir interesants formāts. Man patika viss, neskatoties uz to, ka dažreiz es nesapratu, par ko aktieri runāja. Temats par vēsturiskam notikumiem un atmiņām ir nopietns un ļoti interesants. Visvairāk izrādē man patika dziesmas.”

Ņ.Degtjarovs: “Man ļoti patika priekšnesums. Priecātos, ja tas nebūtu digitālais iestudējums, bet dzīva komunikācija, labprāt pievienotos arī es. Man patika viss, es labprāt satiktos ar aktieriem dzīvajā, lai vienkārši parunātu par pagātni, nākotni, mūsu sabiedrību.”

A.Ščelčkova: “Par spīti digitālajam formātam iespaidi bija neaizmirstami. Izrādē skatītāji kļuva par viesiem Taņas dzimšanas dienas svinībās. Jau no paša sākuma aktieri mūs iepazīstināja ar pagātnes notikumiem. Tika rādītas vecas fotogrāfijas, vēstules, pieraksti no personiskām dienasgrāmatām, kara laiku lietas. Bija interesanti dzirdēt par cilvēku dzīvi tajos gados. Taņas dzimšanas dienas svinībās tika apspriesta arī mūsu iespējamā nākotne. Kā mainīsies mūsu pasaule, kad mūsu paaudze pilnībā nomainīs iepriekšējo? Šis jautājums joprojām liek man domāt… Man ļoti patika izrāde, es uzzināju daudz jauna un interesanta, iegrimu neparastā atmosfērā. Es iesaku visiem apmeklēt šo izrādi.”

Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: vēstures un sociālo zinātņu, literatūras un valodas stundās. Liels paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt šo digitālo izrādi.

Sagatavoja 10. un 11. kl. skolēni

 

Programma “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: animācijas filmas “Lupatiņi” demonstrēšana

Šī gada 25.novembrī iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros Daugavpils 16. vidusskolas 1.b un 1.c klases skolēni  noskatījās animācijas filmu “Lupatiņi”. Pasākuma mērķis bija iepazīties ar Latvijā uzņemtajām animācijas filmām, palīdzēt bērniem saprast pašiem sevi, mācīties dzīvot.

Filmiņas noskatīšanos organizēja Latgales vēstniecība GORS. Pasākuma sākumā Latgales vēstniecības GORS direktore Diāna Zirniņa ar savu meitu Agnesi iepazīstināja ar daudzfunkcionālo kultūras centru Rēzeknē. Skolēni uzzināja, ka latgaliešu vārds gors latviski ir gars. Skolēniem tika parādīta koncertzāle, kur notiek dažādi koncerti. Interesanti, ka GORā ir bērnu istaba, kur var spēlēties un zīmēt, kamēr vecāki apmeklē pasākumus.

Multfilmu režisors un mākslinieks Edmunds Jansons parādīja lelles un pastāstīja par četriem maziem Lupatiņiem. Zeķīte, Cimdiņš, Spilventiņš un Lakatiņš ir audumu bērniņi no audumu mājas. Zeķītei patīk saimniekot un ieviest kārtību. Lakatiņš prot izdomāt brīnumu lietas un pastāstīt to citiem bērniem. Cimdiņš ir ļoti draudzīgs, stiprs, visu dara ātri. Spilventiņš ir labsirdīgs, uzticams draugs.  Lupatiņi lieliski prot spēlēties, bet daudz kas cits viņiem vēl jāiemācās. Blakus viņiem ir gudrais Kaķis, kurš pieskata Lupatiņus, rūpējas, paskaidro, pamāca un samīļo.  Reizēm Kaķis pasmīn ūsās un saka: “Dumiķīši paliek dumiķīši!” Kaķa lomā filmējies runcis Mikiņš no Burtniekiem.

Skolēni atzīmēja, ka jau redzēja  dažas sērijas no “Lupatiņiem”. Šoreiz bija iespēja iepazīties ar jaunām sērijām: “Kā Lupatiņi brokastoja”, “Kā Lupatiņi kārtoja”, “Kā Lupatiņi precējās”. Multfilmas stāsta bērniem, kā draudzīgi sadzīvot, kā palīdzēt viens otram, kā uzvesties pie galda, kā sakārtot māju, ar ko būtu interesanti precēties. Pēc filmas noskatīšanas skolēni parunāja par redzēto un uzzīmēja ilustrācijas. Skolēni arī izrādīja interesi izlasīt grāmatas par Lupatiņiem.

 Liels paldies iniciatīvai  “Latvijas skolas soma” par iespēju noskatīties jaunas sērijas par Lupatiņiem, jo iepriekš uzņemtās filmas saņēmušas nozīmīgas balvas: «Lielo Kristapu» par labāko animācijas filmu mākslinieku Nacionālajā Filmu Festivālā, Latvijā, 2012. gadā, Balvu kā Labākā filma bērniem vecumā no 2-5 gadiem Čikāgas Starptautiskājā bērnu filmu festivālā, ASV, 2013. gadā, un Sudraba Delfīnu Ksiamenas filmu festivālā, Ķīnā, 2012. gadā.

Sagatavoja Viktorija Mikuļina un Tatjana Puzirevska, 1.c un 1.b kl. audzinātājas

 

Programma “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: digitāls koncerts DAGAMBA feat TCHAIKOVSKY un LudwigVanRammstein

Programmas «Latvijas skolas soma» 2021.gada 4. novembrī Daugavpils 16. vidusskolas 3.a klases skolēni un klases audzinātāja skatījās digitālo koncertu DAGAMBA feat TCHAIKOVSKY un LudwigVanRammstein. Pasākuma mērķis: starpžanru mūzikas iepazīšana.

Videokoncerts iepazīstina bērnus un jauniešus ar crossover mūzikas starpžanru.  Šī unikālā koncertpieredze palīdz veicināt izpratni par klasiskās mūzikas dažādību un rosina vēlmi meklēt kontrastus, iesaistīties mākslas radīšanas procesos, izmantojot iepriekš skolas solā un mūzikas stundās iegūtās zināšanas. Projekta filmēšana tika organizēta 18.gs. iecienītākajā rīdzinieku koncertvietā – Melngalvju namā, iegūstot ne tikai akustiski, bet arī vizuāli un mākslinieciski baudāmu digitālo koncertpieredzi.

Mēs esam gandarīti par to, ka pirmie Latvijā skatījāmies šo digitālo koncertu. Mums tas ļoti patika. Tā bija mūzika, kuras laikā skolēni dungoja melodiju ritmu uz skolas soliem un kustējās ritmā līdzi. Šī starpžanru mūzika skolēniem bija liels izaicinājums, jo viņi vēl nav tik lieli klasiskās mūzikas koncertam. Un tomēr mums ļoti patika iesaistīšana mākslas radīšanas procesā un klasiskās mūzikas dažādībā.

Skolēnu viedokļi:

Darja Davidova: “Man gribas dejot un sist plaukstas. Es gribu apmeklēt šo skaisto namu.”

Jūlija Stankeviča: “Esmu priecīga, ka piedalos koncertā, jo man patīk klasiskā mūzika. Gribu redzēt un iepazīt šo grupu, par kuru vēl neko nezinu.”

Karina Lavrinoviča: “Man sākumā drusciņ bija bailes, jo man nepatīk pagrabtelpas. Man patika stāstītājs, kurš iepazīstināja ar mūzikas žanriem. Skaisti puiši skaisti spēlēja. Man ļoti patika arī lielās zāles un lielās gleznas. Paldies par koncertu.”

Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: sociālo zinību, mūzikas   un valodas stundās. Mēs sakām lielu paldies iniciatīvai  “Latvijas skolas soma” par iespēju šajā sarežģītajā laikā vieniem no pirmajiem redzēt, dzirdēt un vērot šo digitālo koncertu ar grupas DAGAMBO piedalīšanos.

Sagatavoja Alīna Šumilo, 3.a klases audzinātāja

Programma “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: Melngalvju nama apmeklējums

Šī gada 24.septembrī iniciatīvas «Latvijas skolas soma” ietvaros 7.c klases skolēni un klases audzinātāja apmeklēja grezno Melngalvju namu. Pasākuma mērķis bija attīstīt ieradumu būt zinātkāram un intelektuāli atvērtam, pētot personību veikumu nacionālās pašapziņas nostiprināšanai.

Šis nams ir pašā Vecrīgas sirdī. Mēs apmeklējām tā greznās telpas, dzirdējām interesantu stāstu par tā vēsturi, iepazinām viduslaiku priekšmetus, senas tā laikmeta mēbeles. Izjutām tā laika pasākuma dalībniekus. Staigājot pa Melngalvju nama zālēm, izjutām to varenību, bagātību, greznību. Mūs sevī ieskāva greznās zāles, lielās gleznas, nama varenums. Mēs arī, skatoties filmu, ceļojām pa Latvijas vēsturiskām un greznām pilīm, skaistām un koptām mūsu zemes pilsētām. Guvām neaprakstāmas emocijas cauri gadsimtiem.

Pēc filmas noskatīšanās un Melngalvju nama apmeklējuma skolēni dalījās iespaidos.

Jelizaveta Žukovska: “Redzot šo grezno namu, man gribējās  ātrāk apskatīt to un izjust tā atmosfēru. Man tas izdevās, iegrimt bagāto cilvēku dzīvē, jo tikai turīgi cilvēki var uzcelt tik greznu          namu  un tajā dzīvot.

Jevgēņijs Paljunis: “Esmu redzējis daudz namu dažādās valstīs, bet šis nams ir ļoti grezns un bagāts. Mani interesē vēsture, tāpēc es ar lielu interesi klausījos par nama tapšanu un tā vēsturi. Atjaunot tik greznu namu Latvijas pastāvēšanas laikā, tas ir kolosāli ne tikai mūsu iedzīvotājiem, bet arī tūristiem, kuri apmeklē mūsu valsti.”

Jelizaveta Purpliša: “Cik skaista ir Vecrīga! Cik mīļa mūsu Daugava! Cik jauki, ka dzīvoju Latvijā un iepazīstu savas valsts vēsturi!”

Polina Martinkeviča: “Es atkal braucu uz galvaspilsētu. Mūsu ģimene bieži brauc uz Rīgu. Man ļoti patīk šī pilsēta, jo katru reizi atklāju kaut ko jaunu. Šodien iepazinu Melngalvju namu, tā greznību un bagātu cilvēku dzīvi. Šīs plašās telpas, kurās mūsdienās notiek oficiālas pieņemšanas, lielās gleznas, caur kurām izjūtu vēstures klātbūtni. Tas ir aizraujoši un paliks atmiņā ilgi.”

Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: sociālo zinību, Latvijas un pasaules vēstures  un valodas stundās.

Paldies programmai  “Latvijas skolas soma” par šo jauko iespēju iegrimt mūsu valsts senatnē. Varam doties mācību ekskursijās klātienē un izbaudīt skaisto dabu, valsts vēsturi un jauki pavadīt laiku ar klases biedriem un skolotājiem.

Sagatavoja Alīna Šumilo, 7.c klases audzinātāja

 

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: Ludzas apmeklējums

Programmas  “Latvijas skolas soma” ietvaros šī gada 6.oktobrī mūsu skolas 3.a klases skolēni un klases audzinātāja apmeklēja seno Latvijas pilsētu Ludzu. Ekskursijas mērķis bija veidot cieņpilnas attiecības pret Latvijas, Latgales novada vēsturi un mantojumu.

Ludza ir pilsēta ar savām vēsturiskajām ēkām, pilsēta starp diviem ezeriem: Lielo un Mazo Ludzas ezeru. Skolēni apmeklēja Ludzas Novadpētniecības muzeju, kur bija iespēja iepazīties ar Austrumlatvijas dabu, tās iemītniekiem. Ceļojums notika kopā ar Meža māti, kura bija mīļa un jauka. Mūs pavadīja putnu  un dzīvnieku balsis. Mēs bijām kā dabas pētnieki. Arī apskatījām Ludzas viduslaiku pilsdrupas pilskalnā starp Lielo un Mazo Ludzas ezeru. No šīs vietas paveras skaistākā pilsētas panorāma. Noklausījāmies leģendu par seno pili, noburto princesi un skaisto ķēniņu. Apmeklējām Ludzas katoļu baznīcu, apskatījām saules pulksteni, pastaigājāmies pa pilsētas parku, kurā atrodas pasaku tēli, dažādi vides objekti un strūklaka.

Pēc ekskursijas skolēni, daloties iespaidos, atzīmēja:

Darja Davidova: “Man gribas daudz zināt. Man ir interesanti, kas ir Austrumlatvija? Man bija jauki satikt Meža māti un doties ekskursijā uz Dzīvnieku pasauli.”

Aigars Ļutinskis: “Esmu priecīgs, ka varu braukt mācību ekskursijā, iepazīt Latvijas pilsētas, redzēt senās ēkas, doties interesantā dabas ceļojumā.”

Edgars Leikums: “Man ļoti patīk daba. Es bieži kopā ar vectēvu eju uz mežu. Vēroju augus un dzīvniekus. Arī tagad gribu dzirdēt stāstu par dzīvniekiem, minēt mīklas par tiem.”

Violeta Kaļiņina: «Mani iedvesmoja šis brauciens. Īpaši patika Ludzas senās pilsdrupas, no kurām paveras brīnišķīgs skats uz Ludzas Lielo ezeru. Tas ir kā jūra, jo es nekad nebiju pie jūras. Es esmu laimīga.»

Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: sociālo zinību, dabaszinību   un valodas stundās. Mēs esam pateicīgi programmai «Latvijas skolas soma» par šādu iespēju iepazīt savu dzimteni, tās kultūrvēsturisko novadu Latgali (mūsu dzīvesvietu) un apmeklēt Latvijas vēsturiskās pilsētas.

Sagatavoja Alīna Šumilo, 3.a klases audzinātāja

 

 

Programma “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: muzejpedagoģiskas programmas “Princeses smaids” Varakļānos apmeklējums

Kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 3.c klases skolēni 2021.gada 4.oktobrī apmeklēja muzejpedagoģisko programmu “Princeses smaids” Varakļānos. Mērķis: popularizēt Latvijas kultūras mantojumu, vēstot par grāfa Mihaela Borha un citu ievērojamu personību lomu Latgales novada vēsturē.

“Princeses smaids” ir radoša, izklaidējoša programma, kurā skolēni  palīdz princesei atrast pazudušo smaidu. Tas tiek paveikts, izpildot dažādus radošus, veiklības uzdevumus. Ierodoties muzejā, skolēnus sagaida muzejpedagogs, apvaicājas par skolēnu sajūtām, par to, ko viņi sagaida no programmas, izstāsta tās norises gaitu. Pēc tam skolēniem tiek piedāvāts pārģērbties princešu un prinču tērpos. Pārģērbušies skolēni kopā ar muzejpedagogu apskata muzeja ekspozīcijas, īpašu uzmanību pievēršot grāfu Borhu ģimenei, ar kuras iniciatīvu tika uzcelta Varakļānu pils 18.gs. Turpinājumā skolēniem tiek piedāvāts darboties radoši, izveidojot katram savu īpašo kroni, lūpiņas un ūsas. Pēc radošas darbošanās skolēniem ir iespēja izkustēties, uzspēlējot jautru spēli ar dažādiem atribūtiem “Grāfa izbrauciens ar karieti”.

Nodarbības noslēgumā mēs, priecājoties par saulaino un silto rudeni, pastaigājāmies pa parku, daloties iespaidos, nobaudījām skaistu ainavu, gandarīti un laimīgi devāmies mājup.

Maksimova Aļina:” «Man liekas, ka tas ir viens no īpašajiem mācību braucieniem, kurā mēs daudz uzzinājām”.

Jerockis Vjačeslavs: “Man patika muzejā. Gide stāstīja ļoti interesanti un piedāvāja neparastus uzdevumus”.

Sudnika Daniela: “Patika kopā ar klasi pavadītais laiks. Paldies par šo interesanto, jauko, izzinošo pasākumu!”

Kovaļenko Jevgenijs: “Mēs  vēlamies, lai šādu ekskursiju būtu vairāk!”

Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: sociālo zinību, vizuālās mākslas un valodas stundās.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt muzeju.

Sagatavoja V,Vasiļonoka, 3.c klases audzinātāja

 

 

2020.-2021.m.g.

Programma “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: pasākuma «Senā skola» apmeklējums

Kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 2.b un 2.c  klases skolēni  2021.gada 28.maijā  apmeklēja tiešsaistes pasākumu “Senā skola”. Pasākuma mērķis bija uzzināt, kā mācījās zemnieku bērni 19. gadsimta beigās – 20. gadsimta sākumā, iepazīt dažādus priekšmetus, kas raksturo skolu pirms 100 un vairāk gadiem, un saprast, ar ko senās skolas atšķīrās no mūsdienu skolām.

Nodarbības vadītāja rādīja  muzeja krājumā esošos interesantus vēsturiskus priekšmetus: 19. gadsimta grāmatas, penāļus, skolas lādi, tāfeles un grifeles, tintnīcas un spalvaskātus. Nodarbība veidota mācību stundas formātā, tāpēc tās dalībniekiem bija jārisina arī dažādi āķīgi uzdevumi. Bija iespēja salīdzināt, kas ir kopīgs un kas atšķirīgs senajā skolā un mūsdienu skolā. Liels pārsteigums skolēniem  bija īsais skolas laiks, kurš sākās pēc rudens darbiem un beidzās, iesākoties pavasara darbiem. Skolā tikai viena klase? Klasē gan lielie, gan mazie? Jā! Brīnums!  Protams, skolēniem radās vēlme apmeklēt muzeju klātienē.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par doto iespēju!  

Sagatavoja Vita Vasiļonoka un Ilona Šestaka

 

 

 

Programma “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: koncertlekcijas «Atmodas dziesmas» apmeklējums

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 6.a klases skolēni 2021.gada 6.maijā. noskatījās koncertlekciju «Atmodas dziesmas». Pasākuma  mērķis ir celt patriotismu jauniešos, vairot zināšanas par vienu no svarīgākajiem Latvijas vēstures notikumiem un palīdzēt iepazīt mūzikas klātbūtni vēsturiskos notikumos.

Koncertlekcija ir stāsts par mūsu skaisto dzimteni – Latviju, par Latvijas vēstures notikumiem laikā no 1986. gada līdz 1991. gadam. Koncerta stāsts ir par neseniem vēstures notikumiem: Trešo atmodu – dziesmoto revolūciju un Latvijas neatkarības atjaunošanu. Programmā iekļautas nozīmīgākās un simboliskākās Atmodas laika dziesmas, kas savijas kopā ar stāstu par Latvijas valsts neatkarības atgūšanu. Koncertlekcijā skolēni klausījās Z.Liepiņa, J.Lūsēna, R.Paula, I. Kalniņa, J. Kulakova, U.Marhilēviča un arī citu komponistu mūziku.

Pēc koncertlekcijas noskatīšanas skolēni izteica savu viedokli par redzēto un atminēja krustvārdu mīklu.

“Visvairāk man patika dziesmas, tās man lika aizdomāties par Latvijas valsts vēsturi, laiku, par mūsu valsts atjaunošanu.” (D. Vasiļjeva)

“Man ir prieks teikt, ka es dzīvoju Latvijā. Šī ir visskaistākā zeme, mums ir  visskaistākie  parki un pilsētas.”  (A. Belouss)

“Mums, jauniešiem,  ir jābūt pateicīgiem tiem cilvēkiem, kuri izcīnīja Latvijas brīvību, un jābūt atbildīgiem, lai Latvijas vārdu varam nest pasaulē ar godu.” (A. Pliska)

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par doto iespēju, jo skolēni atzina, ka pārmaiņu procesi, Baltijas valstīm atgūstot neatkarību, bija revolucionāri, jo tika mainīts Latvijas tiesiskais statuss, notika pārmaiņas visās dzīves jomās. Taču vienlaikus tas bija romantisma un lielu cerību pilns laiks, tāpēc vēsturē iegājis nevis kā ārdošs, kareivīgs, bet gan dziesmots, garīgu vērtību piepildīts process.

Sagatavoja Jeļena Šilova, 6.a klases audzinātāja

Programma “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: Iluzionisma teātra, muzeja “Mystero” apmeklējums

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 3.c klases skolēniem bija iespēja piedalīties virtuālajā ekskursijā uz Iluzionisma teātri un muzeju “Mystero”. Pasākuma mērķis bija uzzināt par iluzionisma skatuves mākslas žanru daudzveidību un attīstības vēsturi pasaulē un Latvijā.

Pasākumu vadīja burvju mākslinieki Dace, Dante un Enrico Pecoli, kuri pazīstami pasaulē ar savu ziepju burbuļu šovu. Mākslinieki viesojušies 79 valstīs un 2018.gadā saņēma prestižu balvu “Best family show”. Programmas vadītāji pastāstīja par iluzionisma vēsturi un triku veidošanu no Senas Ēģiptes laikiem līdz mūsdienām. Skolēni uzzināja par tādiem iluzionistiem kā Pinetti, Hudins, Hudini, Koperfīlds.

Ekskursijas laikā skolēniem bija iespēja ielūkoties dažādās istabās. Galvenajā zālē mākslinieki trenējas. Te ir daudz plakātu, vecākā ir 1875. gada afiša. Zālē stāv neparasti krēsli. Aizskatuvē atrodas grimētava, kur burvju mākslinieki gatavojas priekšnesumam. Zelta istabā ir kastīšu kolekcija ar dažādiem priekšmetiem, ko izmantoja burvju mākslinieki no daudzām valstīm. Hudini istabā ir daudz slēdžu, ko iluzionists izmantoja savos trikos. Hudini pirmais izdomāja burvju kino trikus. Mistērijas istabā zinātne satiekas ar maģiju. Šajā istabā var aplūkot krūzi, kuru izgudroja Pitagors. Skolēni uzzināja, kas ir alķīmiķis. Aberthallē skolēni uzzināja par burvju mākslu Latvijā, interesanti bija klausīties par Latvijas iluzionistiem J.Štrausu, profesoru Kastoricu (J.Krastiņš), Kastello (I.Kastorskis), J.Borsuku.

Ekskursijas laikā skolēni vēroja dažādu triku demonstrējumu, daži no tiem tika paskaidroti. Skolēni  bija liecinieki cilvēka levitācijas iespējamībai un daļai no “trīsgalvainas Amazones džungļu puķes” ilūzijas. Programmas noslēgumā vērojām spilgtākos kadrus no burvju mākslinieku šova.

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju uzzināt daudz jauna, nedzirdētā par iluzionismu un tā vēsturi, kā arī par Latvijas burvju māksliniekiem.

Sagatavoja 3.c klases audzinātāja Viktorija Mikuļina

Programma “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: virtuālā ekskursija uz Iluzionisma teātri, muzeju “ Mystero”

Programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros mums, 7.a klases skolēniem, tika piedāvāta lieliska iespēja tiešsaistē apmeklēt Rīgas Iluzionisma teātri, muzeju. Virtuālās ekskursijas mērķis – uzzināt par oriģinālās iluzionisma skatuves mākslas žanru daudzveidību, par  burvju skatuves mākslas noslēpumiem un attīstības vēsturi Latvijā un pasaulē. Rīgas  Iluzionisma teātra, muzeja Mystero, izveidotāji ir burvju mākslinieki Dace, Dante un Enrico Pecoli (Pezzoli). 

Mūsu ceļojums bija ļoti aizraujošs, interesants, burvīgs. Ceļojot pa muzeja zālēm, mēs ieskatījāmies burvju mākslas pasaulē. Mēs bijām grimētavā, kur burvju meistari gatavojas šovam. Apskatījām pasaules slavenāko iluzionistu portretus, daudz uzzinājām par pasaules slavenajiem burvju meistariem, piemēram, Deividu Koperfīldu un Enriko Pecolli. Uzzinājām, ka burvju meistari bija pazīstami jau Senajā Grieķija un Senajā Ēģiptē. Mēs aplūkojām „Raganu zinību grāmatu” – pirmo pasaules grāmatu par burvjiem, kura tika uzrakstīta, lai viduslaikos pasargātu burvju meistarus no inkvizīcijas. Bijām arī kinomākslas istabā un uzzinājām, ka kino agrāk sauca par fantasmagoriju. Man ļoti iepatikās Hudini istaba. Hudini bija slavenais slēdzeņu atvēršanas meistars. Ļoti aizraujoši bija ceļot pa Zelta istabu, kurā ir savāktas burvju kastītes no seniem laikiem, no dažādām valstīm. Visvecākais burvju trika komplekts muzejā ir no Vācijas. Bijām mēs arī muzeja otrajā stāvā, kur atrodas Mistērijas istabas brīnumi. Ceļojuma laikā mums bija iespēja paspēlēt un iemācīties trikus.

Protams, mums bija ļoti interesanti uzzināt par burvju mākslu Latvijā.  Jānis Štrauss bija pirmais Latvijas slavenais burvju meistars, kas bija ļoti populārs Eiropā. Burvju meistars Jūlijs Krastiņš sauca sevi par profesoru San Martino de- Kasrtrocca.

Virtuālās ekskursijas beigās mums parādīja „Ziepju burbulīšu” istabu un pastāstīja par ziepju burbuļu vēsturi, kā arī parādīja komplektus burbuļu veidošanai. Arī mēs noskatījāmies nelielu epizodi no izrādes „Zemūdens burvju šovs”, kura 2018.gadā kļuva par labāko izrādi visai ģimenei. Nu gan iespaidīgi! Šo šovu es labprāt apmeklētu! Domāju, mani klasesbiedri arī.

Ekskursijas laikā  mēs paplašinājām savu redzesloku, uzzinājām, ka kļūt par iluzionistu vai burvju meistaru nemaz nav tik viegli:  ļoti labi jāzina fizika, matemātika un psiholoģija.

Gribētos pateikt paldies programmai “Latvijas skolas soma” par lielisko iespēju aizraujoši ceļot, neizejot no mājām.

Sagatavoja Gļebs Tuktarovs,7.a klases skolnieks

Programma “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: pasākuma “Senā skolā” apmeklējums

Kultūrizglītības programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 3.c klases skolēni 31.martā  apmeklēja tiešsaistes pasākumu “Senā skola”, kuru vadīja Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Izglītības un komunikācijas departamenta vadītāja Astrīda Burbicka. Pasākuma mērķis bija uzzināt, kā mācījās zemnieku bērni 19. gadsimta beigās – 20. gadsimta sākumā, iepazīt dažādus priekšmetus, kas raksturo skolu pirms 100 un vairāk gadiem, un saprast, ar ko senās skolas atšķīrās no mūsdienu skolām.

Klausoties vadītājas stāstījumu, skolēni it kā iesoļoja aizpagājušā gadsimta klasē. Tiešsaistes formātā viņi varēja aplūkot skolas solus, grāmatas, penāļus, tāfeles, grifeles, skolas lādi, spalvas, ar kurām agrāk rakstīja. Skolēni uzzināja, ka mācību gads tolaik sākās novembrī un beidzas aprīlī, jo zemnieku bērniem vajadzēja daudz strādāt mājās un palīdzēt vecākiem. Viņi mācījās tikai 3 gadus, turklāt  dažāda vecuma bērni atradās viena klases telpā. Galvenie mācību priekšmeti bija glītrakstīšana un gramatika. Katru rītu skolēni dziedāja garīgas dziesmas, jo viens no mācību priekšmetiem bija kristīgā mācība.

Skolēnu atsauksmes par nodarbību:

Darina: “Man ļoti patika skolas penālis, kurš bija paštaisīts no koka. Tas bija izturīgs, to nevarēja salauzt. Un uz penāļa uzrakstīts “1846. gads”. Es uzzināju, kas ir telūrijs. Telūriju izmantoja, lai paradītu Zemi, Mēnesi un Sauli Saules sistēmā.”

Arina: “Mani pārsteidza, ka skolēni sēdēja pa četriem pie viena sola. Vecākie bērni pieskatīja mazākos, spēlēja ar viņiem starpbrīžos, visi mācījās vienā klasē. Skolotāji galvenokārt bija vīrieši.”

Nikita un Deniss: ”Skolēniem nebija daudz ēdamā. Ēdnīcas nebija, galvenais ēdiens bija maize, ko viņi ņēma no mājām. Bērni, kuri dzīvoja tālu, palika uz nedēļu skolā un tur arī dzīvoja. Līdzi viņiem bija dažas mantas – zeķes, pastalas, maize. Uz skolu vecāki atveda bērnus ar zirgiem.”

Žans un Nikole: “Skolā bija stingri noteikumi. Bargākais sods bija stāvēt uz sakaltušiem zirņiem. Arī bērni palika sestdien pēc stundām. Dažreiz skolotāji pielietoja žagaru. Bet visi bērni centās mācīties labi un cienīja skolotājus. Pēc skolas viņi varēja iet mācīties tālāk ģimnāzijā un pēc tam dabūt labu profesiju.”

Iļja un Jaroslavs: “Man ļoti patika priekšmeti, kuri saglabājās no senām skolām – 1911.gada ābece, zosu spalvas, tāfeles, uz kurām skolēni mācījās rakstīt burtus. Pārsteidza, ka bērniem vajadzēja iemācīties lasīt pirms skolas.”

Maksims un Karolina: “Mums liekas, ka agrāk mācīties bija  grūtāk nekā tagad. Nebija daudz mācību priekšmetu, taču bija ļoti stingri noteikumi. Mums patika 1895.gada liecība. Tur ir labas atzīmes, kā arī atzīmes par uzvedību, uzmanību un centību. Skolās bija atzīmes no 1 līdz 5.”

Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par iespēju uzzināt, kā bērni mācījās senāk, salīdzināt un saprast, ar ko atšķiras senā un mūsdienu skola. Cik labi mācīties 21.gadsimta skolā!

Sagatavoja Viktorija Mikuļina,3.c klases audzinātāja

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: videolekcijas “Kino mūzikas vēsture” demonstrēšana

Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros 5.c klases skolēni apmeklēja digitālo koncertlekciju “Kino mūzikas vēsture”. To vadīja Mikus Abaroniņš un Arta Abaroniņa, aicinot doties romantiski muzikālā un krāšņā ceļojumā, kurā skanēja kino mūzikas pasaulē populārās melodijas (Valda Krūmiņa video montāža).

Pasākuma mērķis – iepazīties ar pasaules kinomākslas un kino mūzikas vēsturi un atcerēties pazīstamās pasaules un Rīgas kinostudijas filmas. Lai sasniegtu rezultātu, skolēni klausījās lekciju, noskatījās videofragmentus un veica uzdevumus darba lapā, atbildot uz jautājumiem, piemēram: Kā sauc klasisko stigu instrumentu, kuru spēlē mūziķe? Kā sauc filmas, kurās ir tikai divas krāsas?

Grūti iedomāties mūsdienu pasauli bez “kustīgo bilžu” jeb kino mākslas klātbūtnes. Un grūti iedomāties, ka kādreiz tas tika saukts par «Lielo mēmo», kaut gan klusumā neviena filma jau netika izrādīta – pianists (tapers)  bija neatņemama priekšnesuma sastāvdaļa. Mēmā kino ēras beigās filmām jau tiek sacerēta īpaša mūzika. Koncertlekcijā skanēja mūzika un dziesmas no filmām: “Neiespējamā misija”, “Titāniks”, “Aģents 007”, “Joka pēc alfabēts” un citas. Skolēni tika iepazīstināti ar izcilākajiem kinomākslas paraugiem, kas raksturo kino mūzikas vēstures attīstību, un uzzināja, ka Rīgas kinostudija ir viena no senākajām kinostudijām Ziemeļeiropā.

Pēc lekcijas, daloties iespaidos par dzirdēto un redzēto, skolēni rakstīja recenziju.

Vitalijs Morozovs: “Man šī lekcija patika, es uzzināju, ka mēmais kino ir kino bez skaņas. Bet klusuma nebija, tāpēc ka pianists (tapers) spēlēja kinoseansa laikā un varēja brīvi improvizēt. Pirmā skaņu filma tika demonstrēta Parīzē 1900. gadā.”

Mihails Buga: “Es domāju, man noderēs ideja, kā var spēlēt ar draugiem vai kopā ar ģimeni brīvajā laikā, uzminot no kādas filmas ir dziesma.”

Vladislavs Vasiļjevs: “Bija patīkami redzēt mīļākās animācijas filmas fragmentus un dzirdēt mīļākās dziesmas, dziedot kopā ar Miku Abaroniņu.”

Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: sociālo zinību  un mūzikas stundās.

Paldies iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par iespēju noskatīties koncertlekciju.

Sagatavoja Žanna Ugarenko, 5.c klases skolotāja

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: animācijas filmas “Zelta zirgs” demonstrēšana

2020.gada 18. decembrī projekta “Skolas soma” ietvaros 6. b klases skolēni noskatījas animācijas filmu “Zelta zirgs” un zoom platformā diskutēja klases stundā par tēmu: Labā un ļaunā cīņa animācijas filmā “Zelta zirgs”. Mērķis: mācīties  analizēt savas personības stiprās un vājās puses.

Kas ir labais un ļaunais? Kādas ir ļaunā un labā proporcijas reālajā pasaulē? Par šiem jautājumiem skolēni  diskutēja un izteica savu viedokli. Tika izveidota praktiski- matemātiskā  proporcija, kura atklāja pārliecību, ka labā cilvēkā ir vairāk nekā ļaunā (51% labais un 49% ļaunais).  Cilvēks visu mūžu velta savai garīgai attīstībai, kas notiek ar procentu proporciju? Skolēni pieļāva un izvirzīja hipotēzi, ka ļaunā enerģija transformējas labajā.

Secinājumi vieš optimismu un ticību labajam, ja ņemam vērā, ka liela daļa cilvēku tomēr mēģina sevi attīstīt, tad šī proporcija atrodas nepārtraukta mainīguma stāvoklī.  Interesantākais  atklājums stundā bija skolēnu pārliecība, ka labā pasaulē ir 100 reižu vairāk.

Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: sociālo zinību, literatūras un valodas stundās.

Paldies iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par iespēju noskatīties filmu “Zelta zirgs”.

Sagatavoja Tamāra Platkova, 6.b klases audzinātāja

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: animācijas filmas “Zelta zirgs” demonstrēšana

18.decembrī iniciatīvas “Latvijas skolas somas” ietvaros 2.c klases skolēni skatījās animācijas multfilmu “Zelta zirgs”. Mērķis: mācīties pieņemt lēmumus, aktīvi rīkoties, darboties, atšķirt labas un sliktas ricības.

Filma ir muzikāla – to ieskaņojuši Latvijas labākie aktieri. Sižets ir ļoti vienkāršs un bērniem labi saprotams. Stāsts ir par labo un ļauno – Melnā māte cenšas sagrābt varu pār pasauli, vairojot skumjas. Viņa ieslēdz princesi stikla zārkā stikla kalnā, no kura princesi izglābj trešais tēva dēls. Mūsdienās tas māca pieņemt lēmumus, aktīvi rīkoties, darboties.

Skolēni pēc filmas atzina, ka mūsdienu skolēnam vēl daudz jāmācās no Antiņa, jo bieži pietrūkst mērķtiecības un neatlaidības, lai sasniegtu sev izvirzītos mērķus.

Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: sociālo zinību, literatūras un vizuālās mākslas stundās.

Paldies iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par iespēju noskatīties multfilmu.

Sagatavoja Vita Vasiļjonoka, 2.c klases audzinātāja

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: filmas “Zigfrīds Anna Meierovics” demonstrēšana

Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros 11.decembrī 12. klases skolēni noskatījās dokumentālo filmu “Zigfrīds Anna Meierovics”. Mērķis: rosināt skolēnus aizdomāties par indivīda lomu valsts un nācijas liktenī.

Zigfrīda Meierovica dzīve bija īsa un spraiga, bet pāragrās nāves apstākļi kļuva par pamatu dažādām sazvērestību teorijām. Filma par Latvijas valsts pirmo ārlietu ministru Zigfrīdu Anna Meierovicu reizē ir arī stāsts par sarežģīto laiku, kurā tika iecerēts un izveidots Latvijas valstiskums – par indivīda izvēli un darbībām, kuras varēja ietekmēt visas nācijas likteni. Filma “Zigfrīds Anna Meierovics” ir īpašs darbs režisora un scenārista Tālivalža Margēviča filmogrāfijā.

Skolēniem bija interesanti iepazīties ar jauniem vēstures avotiem filmā, ieraudzīt Meierovicu kā vēsturisko personu dažādās apstākļos, saprast Latvija ārlietu ministra likteni. 12. klases skolēni iesaka noskatīties filmu par Z. Meierovicu, jo tajā tiek dota iespēja ieraudzīt Zigfrīda dzīvi ne tikai vēsturnieka acīm, bet arī ieraudzīt daļu no personiskās dzīves (cilvēciskās vērtības).

Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: vēstures un literatūras stundās.

Paldies iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par iespēju noskatīties filmu.

Sagatavoja 12.kl.audzinātāja J.Bernāne

 

Iniciatīva „Latvijas skolas soma” Daugavpils 16.vidusskolā: animācijas filmas “Meža sargi” demonstrēšana

2020.gada 18. decembrī iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros 1.b klases skolēniem klases stundā bija iespēja noskatīties  animācijas filmu “Meža sargi”. Galvenais mērķis bija atgādināt un pievērst  skolēnu uzmanību ekoloģijas problēmām un tās sekām.

Šī interesantā un pamācošā filma stāsta par Mežsargu, kurš pēc apgaitas mežā atrod kaudzi atkritumu. Mežsargs un viņa mājdzīvnieki – suns, kaķis un pele – par šādu ļaunprātību ir nepatīkami pārsteigti. Pēc tam, kad Mežsargs neveiksmīgi cīnās ar nejauko pilsētnieku, kas piemēslo mežu atkārtoti, mājas zvēri apvienojas ar meža zvēriem, lai palīdzētu un attīrītu mežu no atkritumiem. Filmiņai ir laimīgas beigas – mežs kļūst tīrs, bet nejaukais pilsētnieks saņem sodu par mēslošanu. Tas liek aizdomāties un saprast, ka jebkurai sliktai darbībai ir negatīvas sekas, par kurām ir jāatbild.

Pēc filmas noskatīšanās notika diskusija. Diskusijas gaitā bija formulētas svarīgas atziņas, kuras skolēni guva, noskatoties filmiņu: mēslot mežā ir slikti, tas ietekmē cilvēku un dzīvnieku veselību;  jāsaudzē vide sev apkārt un jādomā par savu rīcību, ja gribam, lai apkārtne būtu tīra un sakopta.

Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: dabaszinību un sociālo zinību stundās. Paldies iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par iespēju noskatīties  animācijas filmu “Meža sargi”.

 Sagatavoja Elvīra Ivanova, 1.b kl. audzinātāja

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: filmas “Mans mīļākais karš” demonstrēšana

Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros 5.c klases skolēni noskatījās dokumentālo animācijas filmu “Mans mīļākais karš”. Scenārija autore un režisore Ilze Burkovska-Jakobsena. Pasaules pirmizrāde Festival international du film d’animation d’Annecy 15.06.-30.06.2020, galvenā balva konkursā Contrechamp.

Skatīšanās mērķis – atgādināt par brīvības vērtību, stāstīt par totalitārisma režīmu bīstamību.

Filma “Mans mīļākais karš” ir animēts autobiogrāfisks dokumentālais stāsts, pilns sirsnības un godīguma, par pieaugšanu absurda pilnajā laikā no 70. gadiem līdz Latvijas neatkarības atjaunošanai. Filma satur informatīvi bagātu vēstījumu par dzīvi padomju Latvijā 70.-80. gados līdz pat Baltijas ceļam.

Filmā skolēni varēja redzēt, ka mazā Ilze grib būt laba skolniece, čakla pioniere, viņa kļūst par pulciņa vadītāju, raksta laikrakstam “Pionieris”, gatavojoties kļūt par žurnālisti, un dzīves dīvainībām rod skaidrojumu domu vīzijās (sviesta veikalos nav tāpēc, ka tas tiek krāts kara gadījumam lielā noliktavā Kremlī). Ilze aug saskaņā ar padomjzemes iesarkano īstenību, bet no šodienas viedokļa tā ir savāda un divkosīga.

Pēc filmas noskatīšanās skolēni rakstīja recenziju, daloties iespaidos, viņi apsprieda dzīves apstākļus padomju laiku Latvijā, nevarēja saprast, kā blakus var būt miera vērtība un gatavošanās trešajam pasaules karam.

Edgars Čerņavskis: “Man šī filma patika, jo tā atšķīrās no citām filmām, un mani interesē, kā cilvēki tajos laikos dzīvoja.”

Ksenija Kazakeviča: “Bija daudz nesaprotamu fragmentu par dzīvi padomju laikā.”

Vladimirs Vasiļjevs: “Man filmā šķita interesants fakts, kā visi gatavojās trešajam pasaules karam, kā skolā  apmācīja šaut. Visiem bija obligāta militārā mācība. Lai visi būtu gatavi karam.”

Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: sociālo zinību  un valodas stundās.

Paldies iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par iespēju noskatīties filmu.

Sagatavoja Žanna Ugarenko, 5.c klases skolotāja

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma”16.vidusskolā: Marka Rotko centra apmeklējums.

Šogad mūsu skola turpināt piedalīties iniciatīvā “Latvijas skolas soma”.   2020.gada 20. oktobrī iniciatīvas  ietvaros 5.a klases skolēni apmeklēja Marka Rotko centru.

Centra apmeklējuma mērķis – iepazīties  ar M. Rotko dzīvi un daiļradi, apskatīt Latgales reģiona mākslinieku  izstādi “Iekšpus – Ārpus” un kompozīciju “Melns ar baltu satikās”. Skolēni uzzināja, ka Marka Rotko īstais vārds ir Markuss Rotkovičs. Izrādās, ka šis mākslinieks ir no mūsu pilsētas – Daugavpils! Savu dzīvi viņš pavadījis Amerikā. Apskatījām arī oriģinālos Rotko mākslas darbus. Ekskursijas otrajā daļā aplūkojām mūsu pilsētas un Eiropas mākslinieku mākslas darbus, kas, izrādās, ir ļoti neparasti un interesanti izpildīti.

Iegūtās  jaunas zināšanas noderēs arī mācību procesā: literatūras, valodas, mūzikas un vizuālās mākslas stundās.

Paldies iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt Marko Rotko centru.  Iniciatīva „Latvijas skolas soma” ir lieliska dāvana skolēniem valsts simtgadē.

Sagatavoja Natālija Mickeviča, 5.a kl. audzinātāja

 

 

2019.-2020.m.g.

 

Iniciatīva „Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: izrādes “Raganiņa” apmeklējums.

Iniciatīvas «Latvijas skolas soma» ietvaros šī gada 3.martā 5.c klases skolēni un klases audzinātāja apmeklēja burvīgo izrādi «Raganiņa», kas veidota pēc latviešu tautas pasaku motīviem.

         Sākot ar skaļo raganiņas ienākšanu zālē, skoleni ar interesi vēroja aktieru spēli un juta līdzi galvenai varonei. Ceļā uz mājām raganiņa un viņas draudzene vārna Vallija sastopas ar dažādiem meža iemītniekiem, kuri runā viņai nepazīstamā mēlē, bet tas it nemaz netraucē viņiem atrast kopīgu valodu. Vēlēdamās būt laba raganiņa, viņa ar prieku izpalīdz katram nelaimē nokļuvušajam – vai tie būtu sakašķējušies runcis un kaķene, vai alā ieslodzīti bērni.  Izrāde notika latviešu un latgaliešu valodā. Tas bija aizraujoši, izzinoši un pamācoši.

Paldies iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par šo iespēju apmeklēt izrādi «Raganiņa» un baudīt valodu skaistumu. Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: latviešu valodas un literatūras stundās, vizuālās mākslas stundās.

Sagatavoja Alīna Šumilo,5.c klases audzinātāja

 

 

Iniciatīva „Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: Daugavpils Novadpētniecības muzeja apmeklējums.

Iniciatīvas “Latvijas Skolas soma” ietvaros š.g. 5. februāri 7.c klases skolēni apmeklēja radošo darbnīcu “Esmu tekstildizaineris” Daugavpils Novadpētniecības muzejā. Pasākuma mērķis bija rosināt interesi par savu pilsētu, cieņu pret cilvēkiem, kas šeit dzīvo un strādā, attīstīt radošas spējas, pilnveidot skolēnu prasmes strādāt grupā un individuāli, sadarboties.

Skolēniem bija iespēja uzzināt daudz interesanta par tekstila vēsturi, par to, kā pareizi strādāt ar šādu materiālu, kādas krāsas izmantot, kādi ir dizaina darba noteikumi. Ar interesi katrs veidoja savu tekstila izstrādājumu. Visiem bija iespēja attīstīt savas radošās spējas. Pateicamies iniciatīvai „Latvijas skolas soma”! Skolēni paplašināja zināšanas par tekstilu un darba tehnikām ar to. Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: vizuālās mākslas stundās un mājturības un tehnoloģiju stundās.

Sagatavoja  Leonarda Krukovska, 7.c klases audzinātāja

 

 

Iniciatīva „Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: “Ceļojums pa pilsētu ar tramvaju”.

Iniciatīvas “Latvijas Skolas soma” ietvaros 2.b un 2.c klases skolēni 4. un 5. februārī piedalījās pasākumā “Ceļojums pa pilsētu ar tramvaju”, kura mērķis – iepazīstināt skolēnus ar pilsētas vēsturi un tramvaja rašanās vēsturi, kas ir viens no populārākajiem pilsētas sabiedriskā transporta veidiem.

Ekskursijas dalībnieki ar interesi un aizrautību klausījās gides stāstījumu, iesaistoties tajā arī paši. Viņi uzzināja daudz interesantu faktu un izbaudīja neaizmirstamu braucienu neparastajā tramvaja vagonā – retro tramvajā. Daugavpils ir multinacionālā pilsēta, kurā tiek pārstāvētas 76 tautības. Braucot gar Latvijas unikālo vietu – Baznīcu kalnu – tika pārrunāts par dažādām konfesijām. Tuvojoties Cietoksnim, atcerējās visus pilsētas vēsturiskos nosaukumus – Dinaburgu, Dvinsku, Borisogļebsku, Daugavpili. Skolēni uzzināja, kāpēc pilsētas mikrorajoniem ir doti nosaukumi Jaunbūve un Ķīmiķu ciemats. Ar lielu interesi skolēni vēroja arī tramvaju depo.

Pateicamies iniciatīvai „Latvijas skolas soma”! Skolēni paplašināja zināšanas par Daugavpils vēsturi un nozīmīgākajām vietām pilsētā. Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: sociālo zinību stundās.

Sagatavoja T. Anufrijeva, 2.b kl.audzinātāja,  un  V.Mikuļina, 2.c kl.audzinātāja

 

 

 

No šī gada 1.oktobra 16.vidusskola sāk darboties iniciatīva ,,Latvijas skolas soma’’. Lai to realizētu, ir izstrādāts pasākumu plāns (skat. pielikumā), kurā piedalās 1.-12. kl. skolēni. Jau oktobrī 4.a un 4.c kl. skolēni apmeklēs Raiņa māju Berķenelē. 4.b klase darbosies Māla mākslas centrā. 8. klasēm ir ieplānots Daugavpils cietokšņa un ekspozīcijas “Atmiņu lāde” apmeklējums.

 

Iniciatīva „Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: planetārija apmeklējums

2019.gada 10.decembrī iniciatīvas „Latvijas skolas soma” ietvaros 5.a un 5.b klases skolēni apmeklēja planetāriju. Tas ir attīstošs un radošs pasākums, kura mērķis mācīt skolēnus paļauties savām izjūtām un emocijām, pilnveidojot telpiskās iztēles prasmes. Tas ne tikai padziļina skolēnu zināšanas, bet arī paplašina pasaules redzesloku.

Nodarbības laikā, izmantojot 3D brilles, skolēni varēja iedziļināties krāsainā pasakā par slinku zēnu. Kopā ar to skolēni pārvarēja dažādus šķēršļus, atrisināja grūtus uzdevumus, saprotot, ka centīgums ir vērtība un ka, neko nedarot, nebūs panākumu. Arī skolēni varēja izbaudīt krāšņas zvaigžņotas debesis un dažādu Zemes malu dabas ainavas.

Iegūtās zināšanas un izjustās emocijas skolēni varēs izmantot mācību procesā. Paldies iniciatīvai „Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt planetāriju.

Sagatavoja skolotājas J. Šilova, T. Platkova

 

Iniciatīva „Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: filmas “Dvēseļu putenis” apmeklējums

2019.gada 19. decembrī iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros 9.,11. un 12. klašu skolēni apmeklēja kinoteātri “Silverscreen”, kur noskatījās pēc strēlnieka Aleksandra Grīna romāna motīviem uzņemtu vēsturisku kara drāmu “Dvēseļu putenis” (režisors Dzintars Dreibergs). Tā bija lieliska iespēja tuvāk iepazīt gan daiļdarba ekranizējumu, gan mūsu valsts svarīgo vēstures posmu.

Filma ir vērienīga vēstures stunda katram Latvijas iedzīvotājam, tā apliecina latviešu nesalaužamo spītu, dzimtenes mīlestību un varonību. Filma atspoguļo latviešu tautas cīņu par neatkarību un to, ka Latvijas valsts esamība nav pašsaprotama. Tā izved cauri vēsturiskajiem notikumiem, padarot tos par personīgo pieredzi. Sešpadsmitgadīgais Artūrs Vanags dodas strēlniekos un kopā ar draugiem cīnās par brīvību. Saviļņojošais stāsts ļauj skatītājam pieaugt kopā ar Artūru un jaundibināto Latvijas valsti, vērojot dzīvi ierakumos zēna acīm, pašaizliedzīgi stājoties pretī ienaidniekam, meklējot īstu mīlestību un mācoties novērtēt brīvības cenu.

Pēc filmas noskatīšanās skolēni apsprieda to, kā vēsturiskie notikumi var ietekmēt pašu cilvēku, viņa uzskatus, dzīvi, jūtas. No vienas puses, cilvēks ir valsts daļa, kas pakļaujas likumiem un noteikumiem, bet, no otras puses, viņš pats var pieņemt lēmumus, no kuriem ir atkarīga valsts vēsture. Filma lika jauniešiem aizdomāties, ko viņiem nozīmē dzimtene, ko viņi spēj darīt savas zemes labā.

Iegūtās zināšanas un emocionālo pārdzīvojumu skolēni varēs izmantot arī mācību procesā, īpaši klases stundās, vēstures un literatūras stundās. Paldies iniciatīvai „Latvijas skolas soma” par iespēju noskatīties šo lielisko filmu.

Sagatavoja Jeļena Bernāne, 11. klases audzinātāja

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma”16.vidusskolā: izrādes “Apķērīgā mīlniece” apmeklējums

2019.gada 15.novembrī iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros 9.-12.klašu skolēni devās uz Daugavpils teātri, lai iepazītu teātra mākslu un tās īpatnības, paaugstinātu savu kultūras līmeni un paplašinātu redzesloku.

Audzēkņi noskatījās seno laiku komēdiju spāņu gaumē „Apķērīgā mīlniece”, kas veidota pēc Lope de Vegas lugas motīviem (izrādes režisori  Oļegs Šapošņikovs, Juris Jonelis, Daniels Busato (Spānija)). Izrāde bija ne tikai viegla izklaide, gandrīz vodeviļa, bet arī ceļojums telpā un laikā. Skatuves noformējums, kostīmi un aktieru spēles maniere pietuvināti tam, kā tas bija pirms 500 gadiem. Bet pats galvenais – tie ir neglābjami iemīlējušies varoņi, dueļi skaistās dāmas dēļ, intrigas un, protams, laimīgas beigas, kad, pārvarot neiedomājamas likstas, visi mīlētāji paliek kopā.

Pirms teātra apmeklējuma skolēni iepazinās ar lugas sižetu, teātri kā mākslas veidu, kā arī guva informāciju par Daugavpils teātra aktieriem. Patīkami, ka lomas spēlē arī mūsu skolas absolventi. Izrādes laikā skolēni uzmanīgi sekoja sižetam, emocionāli reaģēja uz varoņu izdarībām, ieklausījās vārdu spēlēs, baudīja dejas un dziesmas. Interesi un saviļņojumu izraisīja arī dekorācijas un gaismas efekti.

Pēc izrādes, daloties iespaidos, skolēni diskutēja par lugas reminiscencēm mūsdienu dzīvē, apsprieda aktieru spēli un dekorācijas. Katrs atrada sev tuvu jautājumu, par ko ir vērts aizdomāties. Skolēni jutās gandarīti.

Iegūtās zināšanas un emocijas noderēs arī mācību procesā: vēstures, literatūras, latviešu, krievu un angļu valodas stundās. Paldies iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt teātri, tā ir lieliska dāvana skolēniem Latvijas simtgadē.

Sagatavoja Anželika Anufrijeva, 12. kl. audzinātāja

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma”16.vidusskolā: deju izrādes “Čipolīno” apmeklējums

Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros 14. novembrī 4.c klases  skolēni apmeklēja Daugavpils teātri, kurā noskatījās deju izrādi “Čipolīno” (pēc Džani Rodari pasaku motīviem). Daudziem tas bija pirmais teātra apmeklējums dzīvē, un mēs zinām, ka pirmais iespaids ir svarīgs.

Pirms teātra apmeklējuma klases stundā skolēni iepazinās ar Džani Rodari pasakas “Čipolīno” varoņiem un sižetu, jo aktieri, tēlojot Čipolīno piedzīvojumus, izmantoja mūzikas un dejas valodu. Mēs arī atkārtojām uzvedības noteikumus teātrī un uzzinājām par teātra darbu un trupu. Skolēniem bija ļoti patīkami uzzināt, ka galveno lomu spēlē mūsu skolas absolvents Māris Boka.

Izrādes laikā skolēni ļoti emocionāli reaģēja uz pasaku varoņu izdarībām, uzzināja pazīstamu melodiju, interesi izraisīja arī dekorācijas un gaismas efekti.  Pēc izrādes skolēni sajūsmināti dalījās savos iespaidos par redzēto. “Dejotāji izpildīja dažādus akrobātiskus trikus,” stāstīja Jļja. “Foršas dekorācijas,” papildināja Viktorija. “Man ļoti patika dejotāju meistarība,” dalījās savos iespaidos Ksenija. Un tas bija iemesls vēlreiz pārrunāt, cik liela nozīme cilvēka dzīvē ir draudzībai, atsaucībai, izpalīdzībai.

Projekts “Latvijas skolas soma” ir lieliska dāvana skolēniem Latvijas simtgadē. Tas dod viņiem iespēju gūt jaunu dzīves pieredzi, zināšanas, paplašināt redzesloku. Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: klases stundā, sociālo zinību, vizuālās mākslas, mūzikas un literatūras stundās.

Sagatavoja Žanna Ugarenko, 4.c kl.audzinātāja

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: Krāslavas  apmeklējums

2019.gada 9. novembrī iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros 6.b un 7.a klases skolēni apmeklēja vienu no krāšņākajām Latgales pilsētām – Krāslavu. Mācību ekskursijas mērķis bija iepazīt pilsētas, kuru sauc par “Latgales Šveici”, vēsturi un kultūru.

Sākumā mēs apmeklējām Krāslavas pili, grāfu Plāteru rezidenci, kura ir 18.gadsimta arhitektūras piemineklis. Pili sākuši celt Konstantīna Ludviga Plātera laikos (1765.g.), tomēr tā tika uzcelta tikai 1791.gadā. Pils atrodas muižas pakalna virsotnē, tā saucamajā Teātra kalniņā, no kura paveras brīnišķīga liktenīgas upes Daugavas apkārtne. Ļoti žēl, ka pils netika atvērta apmeklētājiem. Gids mums pastāstīja, ka zem sienu apmetumu slāņiem tika atrasti unikāli 18.gadsimta gleznojumi ar Romas skatiem, kuriem nav līdzīgu visā Latvijā. Nesen pilī tika uzsākti atjaunošanas darbi. Nākotnē mēs vēlreiz gribētu apmeklēt jau restaurēto Krāslavas pili.

Pēc tam skolēni devās uz keramiķu Pauliņu darbnīcu, kur ar interesi vēroja amatnieku meistarklasi – māla vāzes tapšanas procesu. Apmeklējām arī  Leļļu muzeju, kas  atrodas Krāslavas tūrisma centra bēniņos. Meitenes bija sajūsmā. Vairāk nekā 1000 porcelāna leļļu figūriņu no dažādām pasaules valstīm demonstrē apmeklētājiem tautu kultūru un tradīciju īpatnības. Leļļu varoņu tematika ir dažāda: līgavas un līgavaiņi, pazīstamie literārie varoņi, pasaku varoņi u.c. Šo brīnišķīgo leļļu valstību mēs ilgi atcerēsimies!

Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: latviešu valodas, literatūras, sociālo zinību un vēstures stundās.

Paldies iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt  Krāslavu. Iniciatīva „Latvijas skolas soma” ir lieliska dāvana  Latvijas skolēniem.

Sagatavoja Svetlana Zarjanova, 6.b kl. audzinātāja,

un Alla Nipāne, 7.a kl. audzinātāja

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma ”16.vidusskolā: muzeju apmeklējums Rīgā

2019. gada 6. novembrī iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros 7.b un 7.c klases skolēni apmeklēja Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeju un Motormuzeju Rīgā.

Braukšanas mērķis – iepazīties ar Latvijas medicīnas attīstību un ražošanas attīstību Latvijas teritorijā (automobiļu ražošana 20.gs. sākumā). 

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja mērķis ir radīt sabiedrībā interesi par medicīnas attīstību no senajiem laikiem līdz mūsu dienām un veicināt cilvēka izpratni par vēstures un medicīnas ciešo saistību. Muzejs ir viens no trijiem lielākajiem šāda profila muzejiem pasaulē. Muzeja krājumā glabājas vairāk nekā 203 000 vienību. Katru gadu tiek rīkotas tematiskās izstādes par sabiedrībā aktuālām un interesējošām tēmām.  Skolēniem visvairāk patika apskatīt rekonstruēto viduslaiku klostera hospitāli un aptieku, apmeklēt pēc profesora Paula Stradiņa ieceres izveidoto viduslaiku pilsētu, kā arī iepazīties ar tā laika izplatītākajām slimībām un to ārstēšanas metodēm.

Rīgas Motormuzejs ar savu ekspozīciju apmeklētāju acis priecē jau kopš 1989. gada. Gan toreiz, gan tagad tas ir vienīgais šāda profila muzejs Latvijā un lielākais Baltijā. Izmantojot modernas un interaktīvas tehnoloģijas, skolēni tiek aicināti doties virtuāli patiesā ceļojumā auto būves vēsturē, kas aizsākās pirms 133 gadiem, kad patentēja pirmo auto. Rīgas Motormuzejs vienmēr palicis uzticīgs savai misijai – ieinteresēt cilvēkus un veidot pozitīvu attieksmi pret spēkratu vēsturi un tehnikas mantojumu Latvijā un pasaulē.

Skolēniem arī bija iespēja pastaigāties Vecrīgā, apskatot vēsturiskās ēkas. Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: dabaszinību, sociālo zinību un  vēstures stundās.

Paldies iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt muzejus. Iniciatīva „Latvijas skolas soma” ir lieliska dāvana Latvijas skolēniem.

Sagatavoja Oksana Gedzjuna,7.b kl.audzinātāja,

un Leonarda Krukovska,7.c kl.audzinātāja

 

 

Iniciatīva „Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: Rīgas Leļļu teātra „Tims” apmeklējums

2019.gada 29.oktobrī iniciatīvas „Latvijas skolas soma” ietvaros 1.-3.klašu skolēniem bija iespēja noskatīties Rīgas Leļļu teātra „Tims” muzikālo leļļu izrādi bērniem „Mošķu diena” (autors un režisors Juris Babris, komponists Zigurds Feils).

Izrāde stāsta par to, ka katrā no mums mīt lieli un mazi mošķi, kurus mēs paši neredzam. Pieklājībmošķis, dusmu mošķis, kaitinātājmošķis un vēl daudz un dažādi – labi un slikti mošķi. Skolēni varēja mācīties, kā būt labiem, pieklājīgiem, draudzīgiem, lai mošķi (sliktās īpašības) mūs nenomāktu. Izrādi papildināja skaistas, izzinošas un jautras dziesmas un mūzika.

Klases stundas laikā skolēni zīmēja mošķu tēlus, aktīvi apsprieda izrādi. Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: sociālo zinību stundās.

Paldies iniciatīvai „Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt Leļļu teātra izrādi.

Sagatavoja Ilona Šestaka, 1.b kl. audzinātāja

 

 

Iniciatīva „Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: baleta „Sniegbaltīte un septiņi rūķīši” apmeklējums

Š.g. 15.oktobrī iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros 8. klašu skolēni apmeklēja Latvijas Nacionālo operu un baletu, lai iepazītu baleta mākslu, paaugstinātu savu kultūras līmeni un paplašinātu redzesloku. Mēs noskatījāmies baleta izrādi “Sniegbaltīte un septiņi rūķīši” – pasakainu rokbaletu, kas veidots pēc brāļu Grimmu pazīstamās un iemīļotās pasakas motīviem kā pirmais lielais oriģinālbalets bērniem atjaunotajā Latvijā (horeogrāfe R.Kaupuža, scenogrāfe E.Bukovska, kostīmu māksliniece E.Patmalniece, gaismu mākslinieks K.Kaupužs, video mākslinieks A.Kopštāls).
Jau ieejot Latvijas Nacionālajā operā un baletā, mums aizrāvās elpa. Visapkārt tāds krāšņums! Kad zālē nodzisa gaisma, sākās … pasaka. Skatoties izrādi, mēs guvām brīnišķīgas emocijas un aizdomājāmies par tādām vērtībām kā mīlestība, uzticība, labsirdība. Mūs pārsteidza varoņu krāsaini tērpi, neparasti gaismas efekti, pārdomu pilna mūzika. Visvairāk patika Sniegbaltīte – burvīga, maiga un mīļa. Rūķi ļoti atraktīvi un jautri, un brīnišķīgākais no tiem ir mazais – septītais rūķis. Pēc izrādes mēs dalījāmies iespaidos par redzēto, dzirdēto, izjusto. Iegūtās zināšanas mums noderēs latviešu valodas, vizuālās mākslas, literatūras un mūzikas stundās.
Pateicamies iniciatīvai „Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt Latvijas Nacionālo operu un baletu un padziļināt savas zināšanas par šo brīnišķīgo mākslas veidu.

Sagatavoja 8.c klases audzinātāja Laila Romanseviča

 

 

2018.-2019.m.g.

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma”16.vidusskolā: Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta apmeklējums. Neilgs ceļš kāpās

27.maijā 7. klašu skolēniem, e-Twinning projekta un Jauno ģeogrāfu kluba dalībniekiem iniciatīvas „Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja apmeklēt Vidzemes ievērojamās vietas.

Sākumā skolēni devās uz Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātu. Tā ir vienīgā šāda veida īpaši aizsargājamā dabas teritorija Latvijā, kurā starptautiski nozīmīgas dabas un ainaviskās vērtības tiek saglabātas, nodrošinot ilgtspējīgu sociālo un ekonomisko attīstību.Biosfēras rezervāta mērķis nacionālā un starptautiskā nozīmē ir sasniegt līdzsvaru dabas daudzveidības aizsardzībā, ekonomiskās attīstības veicināšanā un kultūras vērtību saglabāšanā. Biosfēras rezervāts pārstāv starptautiski atzītas mērenajai mežu joslai raksturīgas sauszemes un Baltijas jūras piekrastes ekosistēmas. Lai nodrošinātu teritorijas ainavu, ekosistēmu, sugu un ģenētiskās daudzveidības saglabāšanu un veicinātu ilgtspējīgu ekonomisko attīstību biosfēras rezervāta teritorija ir iedalīta funkcionālajās zonās (ainavu aizsardzības zonas un neitrālās zonas).

Tālāk brauciena dalībnieki apmeklēja Ainažu jūrskolas muzeju, kur uzzināja, kā piekrastes zvejnieku ciemos būvēja un laida ūdenī senos buriniekus un kā jūrnieki ar tiem devās tālajās pasaules jūrās un okeānos, par jūrskolas izveidošanu 1864.gadā, tās darbību, burukuģu būvniecību Baltijas jūras Vidzemes piekrastē 19. gs. otrajā pusē un 20.gs. sākumā. Skolēni apskatīja Eiropā vienīgo pieminekli kartupeļiem. Apmeklējot Ainažu ugunsdzēsības muzeju, skolēni uzzināja, kāpēc ugunsdzēsības torņi nav zemāki par 27 m. Arī viņi iepazina Ainažu Brīvprātīgo Ugunsdzēsēju Biedrības darbību.

Vēlāk dalībnieki devās uz Latvijas – Igaunijas robežu, apmeklēja Iklu, pastaigājās pa bruģēto Ainažu molu, kas vijas caur randu pļavām. Mola garums ir 700 m, tas tika izveidots pirms 100 gadiem, lai nogādātu līdz jūrai uzbūvētos kuģus.

Tālāk – Salacgrīva, kur skolēni apmeklēja Veczemju klintis (apmēram 480 metrus garas un apmēram 3,5—6 metrus augstas) un  Veczemju alas. Interesants fakts, ka klinšu apkārtnē filmēja  Rīgas kinostudijas seriālu „Ilgais ceļš kāpās”.

Vēl viena pietura – Saulkrastu velosipēdu muzejs, kur atrodas vienīgā seno velosipēdu kolekcija Latvijā. Tur mēs redzējām gan vienu no pirmajiem divriteņiem – „augstratiem” Holandē 1886. gadā izgatavoto „Simplex”, gan Anglijā būvēto velosipēdu „Coventry” ar pirmajām piepūšamajām riepām, gan A. Leitnera pirmajā velosipēdu fabrikā Latvijā ražoto „Safety” tipa velosipēdu. Tālāk ekskursanti devās uz Dunti, kur apmeklēja Minhauzena muzeju, kurā piedalījās aizraujošā ekskursijā darbnīcā.

Paldies iniciatīvai „Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt ZBR .Tā ir lieliska dāvana skolēniem valsts simtgadē. Paldies skolas vadībai par brauciena organizēšanas atbalstu.

Sagatavoja Svetlana Rudjko, ģeogrāfijas skolotāja,

Jeļena Markova, bioloģijas skolotāja

 

Foto prezentācija

 

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: baleta “Apburtā princese” apmeklējums

Viens no iniciatīvas „Latvijas skolas soma” mērķiem – veikt ieguldījumu brīvas, radošas un atbildīgas sabiedrības tapšanā. Liela nozīme šīs programmas ietvaros ir sasaistei ar kultūru, kas palīdz izglītot mūsdienu skolu jaunatni, akcentējot mūsu vērtību daudzveidību.

2019.gada 11.maijā 8.a klases skolēniem bija iespēja apmeklēt Latvijas Nacionālās operas baleta izrādi „Apburtā princese”. Pirms brauciena notika klases stunda, kurā varēja iepazīties ar baleta izrādes sižetu un noskatīties nelielu fragmentu no tās, lai gūtu priekšstatu par gaidāmo pasākumu. Baleta izrādes laikā skanēja P.Čaikovska mūzika, bija skaists skatuves noformējums. Tas viss palīdzēja iejusties pasaku pasaulē, kur mīt apburošas fejas, princese Aurora un ļaunie tēli. Visām princesēm un prinčiem parasti pienākas krāšņi tērpi. Tāpat to varēja redzēt šajā baleta izrādē. Kā jau visas pasakas, arī šī beidzās laimīgi. No simtgadu miega aizmigušo princesi pamodināja skaista un drosmīga prinča skūpsts.

Paldies   iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt  Latvijas Nacionālo Operu un baletu.     Iniciatīva „Latvijas skolas soma” ir lieliska dāvana skolēniem valsts simtgadē.

Sagatavoja I. Fellaha,8.a kl. audzinātāja

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: izrādes “Hamlets” apmeklējums

3. maijā mūsu skolas 11. klases skolēniem iniciatīvas „Latvijas skola soma” ietvaros bija iespēja noskatīties izrādi „Hamlets” Daugavpils teātrī.

„Būt vai nebūt?” – frāze, ko ir dzirdējis ikviens. Pirms vairākiem gadsimtiem sarakstīta Viljama Šekspīra luga „Hamlets” vēl aizvien nav zaudējusi savu aktualitāti. Iestudējumā tiek attēlota galvenā varoņa Hamleta iekšējā cīņa starp vēlmi atriebt sava tēva nāvi un bezspēcību pret visas karaļvalsts samaitātību.Hamlets mēģina rast atbildes arī uz vairākiem mūžīgajiem jautājumiem: Kas notiek ar cilvēka garu pēc nāves? Vai taisnīga atriebība attaisno noziegumu? Vai ir jēga cīnīties ar likteni, vai vienkāršāk ir ar to samierināties? Vai nāve ir nāves vērta un dzīve – dzīvošanas?

„Hamletu” iestudējusi avangardiska poļu režisore Lucina Sosnovska. Darbība notiek uz Lielās zāles skatuves, uz kuras atrodas arī skatītāji. Notikumi norisinās viduslaiku Elsinorā, taču darbībā, varoņu dialogos un monologos, tērpos un dekorācijās ievītas mūsdienu dzīves reālijas.

Pēc izrādes skolēni, daloties iespaidos, apsprieda Viljama Šekspīra traģēdijas mūsdienīgu interpretāciju, aktieru spēli, dekorācijas un gaismas efektus. Iegūtās zināšanas viņiem noderēs arī mācību procesā: literatūras un valodas stundās.

Paldies iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt teātri. Iniciatīva „Latvijas skolas soma” ir lieliska dāvana skolēniem valsts simtgadē.

Sagatavoja Anželika Anufrijeva, 11. kl. audzinātāja

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma”16.vidusskolā: filmas “Bille” demonstrēšana

Aprīlī mūsu skolas 9.–12. klašu skolēniem bija iespēja noskatīties filmu “Bille” (tapusi kā Latvijas, Lietuvas un Čehijas kopražojums), kas uzņemta pēc rakstnieces un dzejnieces Vizmas Belševicas daļēji autobiogrāfiskā romāna “Bille” motīviem. Tas ir smeldzīgs un dzīvi apliecinošs, asprātīgs un cerību pilns stāsts par bērna pieaugšanu un attiecībām ar pasauli Latvijā pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu nogalē.

Galvenā varone – mazā septiņgadniece Bille – ir cīnītāja. Viņa dzīvo pasaulē, kurā bagātiem ir savas ielas un nabagiem – savas. Meitene ir iemācījusies sadzīvot ar nabadzību, viņai ik dienu sevi jāpierāda un jāapliecina, taču visvairāk Bille ilgojas pēc vecāku mīlestības un atzinības.  Par spīti grūtajai ikdienai Bille nezaudē dzīvesprieku. Kopā ar draugiem viņa dodas meklēt sapņu zemi Leiputriju, izpriecājas gadatirgū un uzsāk mācības pirmajā klasē. Meitenei ir sapnis – pierādīt sevi, izlauzties no mazvērtības žņaugiem. Billes personības ceļš pretī izaugsmei vijas cauri sarežģītam Latvijas vēstures posmam.

Šī filma ir veltījums mums šodien, kas atgādina un liek aizdomāties par īstenām vērtībām – iecietību, uzupurēšanos, nepieciešamību sevi apliecināt. Pēc noskatīšanās skolēni aktīvi apsprieda gan laikmeta atainojumu filmā, gan mazās Billes sapņus un attieksmi pret dzīvi. Tas ļāva viņiem dziļāk ieskatīties savā iekšējā pasaulē un vērīgāk palūkoties uz to, kas notiek viņiem apkārt. Iegūtās zināšanas un izjustie pārdzīvojumi noderēs arī mācību procesā: literatūras, valodas un vēstures stundās. Paldies iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par lielisku iespēju.

Sagatavoja Anželika Anufrijeva, 11.kl.audzinātāja,
 Žanna Ugarenko, 9.a kl. audzinātāja

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma”16.vidusskolā: filmas “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru” skatījums

4.aprīlī  2.a, 4.a-4.b, 5.a, 6.b un 7.klašu skolēniem,  pateicoties iniciatīvai «Latvijas skolas soma «, bija iespēja noskatīties filmu “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru».

Noskatoties mākslas filmu «Vectēvs, kas bīstamāks par datoru», 4.b klases skolēni organizēja diskusiju, kurā aktīvi apsprieda mūsdienu bērnu problēmas, kas saistītas ar pārmērīgu datora lietošanu ikdienā.Skolēni apzinās, ka ir atkarīgi no datora. Viņi saprot, ka ir jāmeklē iespēja dotorspēles aizvietot ar citu izklaides veidu, ir  jāatrod alternatīva. Daudzi izteica vēlmi vasaras brīvdienās apmeklēt vecvecākus laukos un tur pavadīt visu vasaru bez datora un telefona.

Sagatavoja Tamara Platkova, 4.b kl. audzinātāja

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: mūzikla “Džeina Eira” apmeklējums

5.aprīlī mūsu skolas 8.–11. klašu skolēniem iniciatīvas „Latvijas skolas soma” ietvaros bija iespēja noskatīties izrādi “Džeina Eira” (režisors Oļegs Šapošņikovs) Daugavpils teātrī.

Mūzikls pēc angļu rakstnieces Šarlotes Brontē 1847. gadā publicētā romāna „Džeina Eira” stāsta par garā spēcīgo Džeinu Eiru – bāreni, kas uzaugusi patversmē un kļuvusi par noslēpumaina Ročestera kunga guvernanti. Viņa ar pašcieņu pārvar iekšējo cīņu starp vēlmi ļauties mīlas jūtām un nezaudēt savu godu. Šajā izrādē lomas vienlaicīgi tiek attēlotas vairākās dimensijās: personāžaemocijas uz skatuves ataino gan dramatiskais aktieris, gan solists ar vokālo izpildījumu, gan dejotājs caur savu plastiku. Šis paņēmiens palīdzējis paspilgtināt emocijas un veidot piesātinātāku iespaidu par personāžu.

Mēs vērojām lielisku aktierspēli un dejotāju plastiku, baudījām brīnišķīgu vokālu (mūziklā piedalās solisti no Daugavpils, Rīgas un Minskas). Bija tik daudz emociju! Skatītāji ar sajūsmu kliedza: “Bravo”, apbrīnojot izrādi un pateicoties aktieriem par brīnišķīgu izpildījumu.

Pēc izrādes skolēni ieinteresējās par mūzikla žanru, Šarlotes Brontē daiļradi. Daloties iespaidos, viņi apsprieda aktieru spēli, dejas, vokālu, kā arī dekorācijas. Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: literatūras, valodas, mūzikas un vizuālās mākslas stundās.

Paldies iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt teātri. Iniciatīva „Latvijas skolas soma” ir lieliska dāvana skolēniem valsts simtgadē.

Sagatavoja Žanna Ugarenko, 9.a kl. audzinātāja,

Anželika Anufrijeva, 11.kl. audzinātaja

 


 

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: Izrādes “Čipolīno” apmeklējums

 

  Šī gada 5.martā 4.c klases skolēni iniciatīvas «Latvijas skolas soma» ietvaros apmeklēja muzikālu izrādi «Čipolīno». Tas bija aizraujošs ceļojums vienā elpas rāvienā, jo laiks paskrēja nemanot. Skolēni ar lielu labpatiku vēroja dejotāju plastiskās kustības, juta līdzi Čipolīno un viņa drauga Ķirbīša piedzīvojumiem un saprata, ka tikai draugi un draudzība var palīdzēt nelaimē iekļuvušam draugam. 

       Mēs esam ļoti pateicīgi iniciatīvai «Latvijas skolas soma», jo tiek dota iespēja apmeklēt izzinošas vietas un iestādes, kuras paplašina skolēnu redzesloku un sniedz jaunas zināšanas.

       Sagatavoja Alīna Šumilo,4.c kl. audzinātāja

 

 

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: Latvijas Nacionālās operas un baleta apmeklējums. Ciemos pie Karlsona

 

Baleta māksla – tā ir brīnummāksla, kurā cilvēku emocijas un iekšējā pasaule atklājas dejā un mūzikā. Ar prieku, sajūsmā par tikšanos ar sen pazīstamajiem, mīļajiem grāmatas varoņiem mūsu 5.b ,5.c un 6.a klases skolēni noskatījās baleta izrādi „Karlsons lido…”  Latvijas Nacionālajā operā un baletā.

Tagad, pirmo reizi Latvijā, Karlsona un viņa drauga Brālīša piedzīvojumi skatāmi arī baleta izrādē! Latvijas Nacionālā baleta iestudējums ļauj skatītājiem izdzīvot visas slavenās Brālīša un Karlsona dēkas – pastaigu pa jumtiem, zagļu ķeršanu, pūcīgās auklītes Bokas jaunkundzes izjokošanu un smalkmaizīšu čiepšanu. Dzīvespriecīgais, krāsainais uzvedums aizved skatītājus uz pasauli, kur fantāzija saplūst ar īstenību – skursteņslauķi uz pilsētas jumtiem metas jautrā dejā, TV dīvas izkāpj no ekrāna un sarīko krāšņu rēviju, un pat konfektes sāk griezties apburošā valsī… Taču būtībā balets ir par ilgām pēc īsta drauga – tātad stāsts par katru no mums…

Baleta māksla ir īpašā māksla, kuru nevar aprakstīt vārdos, tā ir jāredz, lai izjustu visu tās krāšņumu. Mēs sapratām, ka tā ir tieksme pie fiziskā un garīgā ideāla. Esam pateicīgi skolas administrācijai par jaukās ekskursijas organizēšanu iniciatīvas „Latvijas skolas soma„ ietvaros!

Sagatavoja Svetlana Zarjanova,5.b kl.audzinātāja,
 Alla Nipāne,6.a kl.audzinātāja.

 

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: izstādes „Izgaismot Latviju” apmeklējums

 

5.februārī iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros Daugavpils novada kultūras centrā „Vārpa” 11. klases skolēni apmeklēja Imanta Ziedoņa muzeja ceļojošo izstādi un filmas seansu “Izgaismot Latviju”, kas ir veltījums Latvijai un tās iedzīvotājiem, un stāsta par “1836 ceļa” izzināšanas gājieniem un cilvēkiem, kas šai idejai veltīja savu laiku un degsmi. Par to, kāda ir Latvija, kādu to ceļā ieraudzīja daudzie gājienu dalībnieki. Akcija „Izgaismo Latviju” bija lieliska iespēja labāk iepazīt Latviju, apvienot tās iedzīvotājus vienā mērķī – aplidot un apceļot Latviju. Tajā varēja ne tikai apmeklēt kultūrvēsturiskas vietas, bet arī atrast jaunus draugus, kopīgas intereses un uzlabot savu latviešu valodu.

Gan izstāde, gan filma atstāja uz mums ļoti lielu iespaidu. Mēs domājām, ka šī filma ir unikāls mantojums nākamajām paaudzēm, jo tajā stāstīts, kādi esam mēs paši – Latvijas iedzīvotāji. „1836” nav tikai simboliska nozīme, tam arī ir mērķis apvienot mūsu tautu. Gan izstāde, gan filma lika mums aizdomāties par mūsu vietu Latvijā, par mūsu devumu tai un mīlestību pret dzimteni. Mēs ik tā no jauna atklājām tēvzemes dabas, kultūrvēsturisko un garīgo bagātību. Aplidosim un apceļosim Latviju kopā!

Sagatavoja Laura Matuseviča, 11.klases skolniece

 

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā:  Zinātkāres centra ZINOO apmeklējums

 

5.februārī 6.c klases skolēni apmeklēja Daugavpils „Zinoo centru”. Mēs daudz ko uzzinājām par fizikas un ķīmijas likumiem. Mums ļoti patika nodarbības radošā darbnīcā „Arhitektūra”. Darbnīcas vadītāja pastāstīja par tiltu veidiem, par to, kā pareizi konstruēt tiltus. Mēs strādājam grupās un veidojam savus tiltus. Pēc tam notika tiltu izmēģinājums  un uzvarētāju noteikšana. Izturīgāko tiltu konstruēja grupa, kuras sastāvā bija Alise Harune, Marija Ņikolajeva, Alīna Fjodorova, Anastasija Sutāne.

Leonarda Krukovska, 6.c kl. audzinātāja

 

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā:  Jāņa Jaunsudrabiņa muzeja “Riekstiņi” apmeklējums

 

Šī gada 4.februārī iniciatīvas «Latvijas Skolas soma» ietvaros 5.c, 8. un 10. klašu skolēniem, kuri aktīvi piedalās nacionālajos un starptautiskajos e-Twinning projektos, bija lieliska iespēja apmeklēt Neretas rakstnieka, dzejnieka un mākslinieka Jāņa Jaunsudrabiņa muzeju «Riekstiņi». Braucienā piedalījās arī  skolotāji Svetlana Rudjko, Karīna Gomola un Sergejs Kiseļovs.

Bērni uzzināja, ka atmiņu tēlojuma „Baltā grāmata” un dzejas kolekcijas autors dzīvoja ilgu un interesantu dzīvi. Pirmā pasaules kara laikā devās bēgļu gaitās uz Ziemeļkaukāzu, uzturējās Azerbaidžānas galvaspilsētā Baku. Otrā pasaules kara laikā viņš bija spiests doties uz Vāciju, kur arī nomira 85 gadu vecumā. 1977. gadā tika pārbedīts Neretas kapos.

Viensēta „Riekstiņi”, kurā rakstnieks, dzejnieks un mākslinieks dzīvoja 7 gadus un iedvesmojās no apkārtnes  ainavām, atrodas tālu no apdzīvotajām vietām.  Vērojot bezgalīgus plašumus un baltu sniegu, kas aptver visu apkārt, skolēni secināja, ka iedvesmots no apkārtnes J.Jaunsudrabiņš deva atmiņu tēlojumam šādu nosaukumu – «Baltā grāmata».

Gide Ilze interesanti pastāstīja par to, kā vecos laikos audzēja rudzus un pēc tam cepa maizi. Viņa parādīja visus seno latviešu darbaspēka instrumentus, parādīja J.Jaunsudrabiņa gleznu reprodukcijas  un dāvināja katram nelielu dzejoļu grāmatu.

Skolēni bija apmierināti ar braucienu. Iegūtās zināšanas viņi varēs izmantot gan literatūras, gan vizuālās mākslas , mājturības un tehnoloģiju stundās.

Sagatavoja Karīna Gomola, 5.c klases audzinātāja

 

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā:  māla centra apmeklējums

 

Šī gada 17. janvārī 1.a klases izglītojamie kopā ar klases audzinātāju Diānu Balalaikinu un karjeras atbalsta speciālisti Anželiku Anufrijevu pateicoties iniciatīvai “Latvijas skolas soma” devās uz Daugavpils Mākslas un māla centru, kur skolēniem tika nodrošināta iespēja redzēt izstādi, iepazīties ar keramiķa profesiju, vērot paraugdemonstrējumu un izveidot pašiem savu radošo darbu no māla.

Pasākuma apmeklējums skolēnos raisīja ne tikai izbrīnu, bet arī ļoti lielu interesi. Šāda veida aktivitātes man kā pedagogam ļauj parādīt izglītojamiem plašas iespējas, ko nespētu izdarīt vienkārši atrodoties klasē.

Sagatavoja Diāna Balalaikina, 1.a kl.audzinātāja

 

 

Iniciatīvas ,,Latvijas Skolas soma” ietvaros 2. b klase apmeklēja divus objektus 

 

18.oktobrī mēs apmeklējām Daugavpils ,,ZINOO centru”, kurā pastrādājām kā arhitekti, būvējām ēkas, kuras var izturēt spēcīgas zemestrīces. Ļoti pārdzīvojām, kad mūsu ēkas pārbaudīja uz izturību. Vēl mums bija aizraujoši paspēlēt, pafantazēt un parāpot pa sienām kā alpīnistiem.

19.decembrī apmeklējām Daugavpils teātri, kurā skatījāmies brīnumainu izrādi ,,Čipolino”. Neviens aktieris neko nerunāja, bet ar kustību, mūziku, žestiem talantīgi inscenēja. Bija tik interesanti, ka visi ļoti klusi un uzmanīgi sekoja sižetam.

Paldies iniciatīvai ,,Latvijas Skolas soma” par sadarbību un iespēju saskarties ar mākslu. Tas bija ļoti izzinoši. Skolēni un skolotāji ir gandarīti.

Sagatavoja Valentīna Jegorova,2.b kl. audzinātāja

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā:  Zinātkāres centra ZINOO apmeklējums

 

Iniciatīvas “Latvijas skolas soma” ietvaros 3.b klases skolēni apmeklēja Zinātkāres centru  ZINOO. Mūsdienās, ceļot jaunas ēkas, speciālisti rūpīgi analizē to konstrukcijas, lai tās spētu izturēt dažādus laika apstākļus, ugunsgrēkus un pat dabas katastrofas. Nodarbības laikā skolēni būvēja  augstceltnes pēc dažādiem parametriem un,  simulējot zemestrīces sākšanos, pārbaudīja to izturību. Skolēniem piemīt unikāls un neatkārtojams potenciāls, kurš ir jāpalīdz atklāt, rosinot skolēna  dabisko zinātkāri par sevi, apkārtējo pasauli un tehnoloģijām. Draudzīgā un nepiespiestā veidā cenšas atraisīt lielos un mazos cilvēkos zinātkāri par pasauli, tehnoloģijām un sevi tehnoloģiju pasaulē.

 Sagatavoja V.Vasiļonoka, 3.b kl.audzinātāja

 

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: Daugavpils Skrošu rūpnīcas apmeklējums

 

Šajā mācību gadā mēs , 6. a klases skolēni,  apmeklējām Daugavpils Skrošu rūpnīcu iniciatīvas  “Skolas soma” ietvaros. Viss ,kas ir saistīts ar mūsu pilsētas vēsturi, tās uzņēmumiem  un vienkārši  interesantākām vietām, mums liekas īpaši interesants. Mēs uzzinājām, ka  Skrošu rūpnīcā ražo ieročus un munīciju, kuru pazīst ne tikai Latvijā ,bet arī citās valstīs. Rūpnīcas muzejā mums parādīja dažādus interesantus eksponātus, bet šautuvē katrs no mums pamēģināja šaut  pa mērķiem. Daudziem  no mums paveicās trāpīt tieši mērķī.

Sagatavoja 6.a klases skolēni

 

 

Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja apmeklējums apmeklējums

 

Iniciatīvas “Latvijas Skolas soma” ietvaros 6.b klases skolēni apmeklēja Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeju, kur tika iepazīstināti ar dažādām izzudušām profesijām, kuru pārstāvji kādreiz dzīvojuši mūsu pilsētā un ar profesijām, kuras laika gaitā transformējušās. Skolēni varēja uzzināt daudz interesantu faktu par mūsu pilsētas vēsturi, tās kultūras dzīvi un ekonomisko stāvokli dažādos laika posmos. Nodarbību  laikā tika demonstrēti muzeja krājuma priekšmeti, kurus izmantojuši dažādu profesiju pārstāvji.  Darba priekšmeti — svari, mucas, ormaņu rati, komutators, rakstāmmašīna, vecās fotogrāfijas – lietas, kas mūsdienās nav aktīvā lietojumā.  Nodarbība  muzejā ir viena no mācību metodēm, kas palīdz pilnveidot skolēnu prasmes un paplašināt redzesloku. Esam pateicīgi iniciatīvai ,,Skolas soma” par iespēju iepazīt daudz interesanta.

Sagatavoja Oksana Gedzjuna, 6.b kl.audzinātāja

 

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: Latgales zoodārza apmeklējums

 

Iniciatīvas ietvaros «Latvijas skolas soma» 4.c klases skolēni apmeklēja Latgales zoodārzu, kur ar lielu interesi klausījās stāstījumā par eksotiskiem dzīvniekiem, to dzīvi un brīvā laika pavadīšanu. Uzzināja, kā dzīvnieki veic savu un savas ģimenes higiēnu un rotaļnodarbības, kāda ir šo  dzīvnieku nozīme eko sistēmas veidošanā. Tas bija izzinoši un pamācoši katram skolēnam (dzīvesziņa).

Sagatavoja Alīna Šumilo, 4.c kl. audzinātāja

 

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: Daugavpils teātra apmeklējums

 

05.12.2018. 12. un 11. klases izglītojamie apmeklēja Daugavpils teātra izrādi “Džeina Eira”. Ievērojamās angļu rakstnieces Šarlotes Brontē romānu par mūziklu bija pārveidojis Kims Breitburgs. Pie libreta un āriju teksta strādājis Karens Kavalerjans. Teātra izrādes režisors- Olegs Šapošņikovs.

    Jau ienākot zālē sapratām, ka brīvu vietu nebūs. Katra “Džeinas Eiras”  izrāde ir notikums mūsu teātra dzīvē, tādēļ arī biļetes tiek izpirktas vismaz 3 mēnešus uz priekšu.

     Skatoties izrādi, centāmies neko neizlaist, jo patika viss: gan dekorācijas, gan aktieru spēle, tērpi, kā arī mūzika un dejas, kas tik ļoti papildināja tēlu atklāsmi.

 Sagatavoja 12. un 11.kl. izglītojamie

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: zinātkāres centra ZINOO apmeklējums

 

19.decembrī 8.b klases  skolēniem  tika dota iespēja interesantā veidā iepazīties ar inženierzinātnes nozari  Zinātkāres centrā  ZINOO.

     Darbojoties praktiski, skolēni iepazinās ar tiltu būvēšanas niansēm, pētīja tilta konstrukciju pamatus un sacentās ar skolasbiedriem izturīgākā tilta būvniecībā. Pēc būvniecības pabeigšanas, izmantojot speciālu slogošanas iekārtu, tika pārbaudīta tiltu slodzes izturība. Ne visi skolēnu būvētie tilti pārbaudi izturēja.

    Skolēni sapratuši, ka makaronu tiltu būvēšana ir ne tikai spēlēšanās ar makaroniem, patiesībā tas ir sarežģīts inženiertehnisks uzdevums, kurā jāstrādā radoši.

     Paldies projektam ,,Latvijas skolas soma” par iespēju paplašināt savu redzesloku un attīstīt savas radošās spējas!

Sagatavoja  T. Soldatjonoka, kl. audzinātāja

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: Latgales zoodārza apmeklējums

 

Šī gada 22. novembrī 1.a klases izglītojamie, pateicoties iniciatīvai “Latvijas skolas soma”, devās uz Latgales zoodārzu, kur skolēniem tika nodrošināta iespēja aplūkot dažādus zoodārzā mītošos dzīvniekus un uzzināt jaunu, interesantu informāciju par tiem.

     Šādas aktivitātes paver brīnišķīgu iespēju sasaistīt mācību procesu ar reālo dzīvi, jo izglītojamie ne tikai iegūst teorētiskas zināšanas par dzīvniekiem, bet spēj tos aplūkot dzīvē.

     Ļoti priecē tas, ka izglītojamie, kas viesojās pirmo reizi un arī tie, kas uz Latgales zoodārzu devās atkārtoti,  ar interesi atzina, ka tas tik un tā ir vērtīgi, aizraujoši un izglītojoši.

Sagatavoja Diāna Balalaikina, 1.a kl.audzinātāja

 

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: radošā darbnīca «ZINOO Daugavpils»

 

15.novembrī 2.c klases skolēni, pateicoties iniciatīvai ,,Latvijas skolas soma,” apmeklēja ,,ZINOO Daugavpils”. Centrā mums novadīja ekskursiju un radošo darbnīcu. “Daugavpils ZINOO“ piedāvā iespēju iepazīties ar zinātniskiem atklājumiem, dažādiem fiziskiem procesiem, sniedz priekšstatu par fizikas un ķīmijas mācību priekšmetiem. Šeit tiek organizētas nodarbības, radošās darbnīcas un arī vasarābērniem ir iespēja pavadīt laiku attīstošajā centrā. Skolēni bija ļoti priecīgi un pateicīgi par sniegto iespēju.

Sagatavoja Jeļena Osipova, 2.c kl.audzinātāja

 

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: baleta «Riekstkodis» apmeklējums

 

Ziemas svētku svinības jau nav aiz kalniem!!! Daugavpils 16. vidusskolas koris sāk gavilēt jau tagad!  16. decembrī projekta “Skolas soma” ietvaros un sabiedrībā ar skolas vadību tika rīkots mūsu talantīgā un jautrā kora brauciens uz sniegaini pasakaino Rīgu. Pateicībā par piedalīšanos daudzos dažādos pasākumos skolas un pilsētas mērogā mācību pusgada laikā koristi kopā ar mūzikas skolotāju un kora vadītāju Liliju Grakovu apmeklēja baletu “Riekstkodis” Latvijas Nacionālajā operā, kur izbaudīja neatkārtojamu Ziemassvētku garu, kas tai brīdī bija iemitinājies ikkatra korista ikkatrā elpas vilcienā.

Novēlam jums nepalaist garām un izbaudīt brīnumaini pasakainus ziemas mirkļus!

Sagatavoja   Lilija Grakova, mūzikas skolotāja

 

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeja apmeklējums

 

Katrā novadā ir vieta, kur var iepazīties ar tā vēsturi, uzzināt par ievērojamām vietām, paradumiem un agrāko dzīvi, redzēt interesantas un apbrīnojamas lietas, uzzināt par izciliem cilvēkiem, iepazīt Latvijas dabu. Š.g. 26.novembrī mēs, 3.c klases skolēni kopā ar klases audzinātāju Ilonu Šestaku apmeklējām Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzeju. Mums bija iespēja uzzināt par Dinaburgas pili un cilvēku dzīvi senatnē. Varējām paklausīties seno muzikālo lādīti. Uzzinājām, kādu transportu izmantoja mūsu pilsētā. Informācija, kas tika iegūta muzeja apmeklējuma laikā, tiks izmantota mācību procesā dabaszinību, sociālo zinību, vizuālas mākslas stundās.

Sagatavoja Ilona Šestaka, 3.c kl.audzinātāja

 

 

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: Daugavpils cietokšņa apmeklējums

 

Viens no projekta „Latvijas skolas soma” ir iespēja klātienē izzināt un iepazīt Latviju, tāpēc 8.a klases skolēni 29.11.18. devās tematiskajā ekskursijā pa Cietoksni, ar mērķi izpētīt savas dzimtās pilsētas nozīmīgākos objektus.

Ekskursija sākās Daugavpils Cietokšņa informācijas centrā, kurš pēc gida stāstītā, esot bijis ūdenstornis. No trim akām pie Daugavas ar tvaika mašīnas palīdzību tika piepildīts rezervuārs, kurā ietilpa 3000 spaiņu.

Informācijas centrā uzzinājām par Cietokšņa vēsturi. Šeit varēja apskatīt arī nelielas ekspozīcijas ar vēsturiskiem materiāliem , fotogrāfijas, maketus.

Daugavpils Cietoksnī izvietojās četri vārti, kas nosaukti imperatora vārdā . Vieni no tiem ir Nikolaja vārti, caur kuriem iebrauca ceļotāji no Eiropas.

Cietokšņa teritorijā atradās dažādas noliktavas. Vienā no tām glabājās šaujampulveris, kurš atradās speciālās mucās. Telpa bija ierīkotā tā, lai pasargātu pulveri no uguns un mitruma.

 Noliktavu telpas par dzīvesvietu ir iemīļojuši sikspārņi.

Cietoksnī atrodas arī mūsdienu vides objekts — „Cietokšņa spoks”. Baltais zirgs simbolizē spēku un lepnumu, jo būvējot Cietoksni zirgi veica vissmagākos darbus.

Ekskursijas noslēgumā bija iespēja nofotografēties pie šī mākslas objekta.

Sagatavoja Inese Fellaha, 8.a kl.audzinātāja

 

 

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma”16.vidusskolā: baleta “Riekstkodis” apmeklējums

 

1.decembrī  9.a klases skolēniem,  pateicoties iniciatīvai ,,Latvijas skolas soma”,  bija iespēja noskatīties Pētera Čaikovska  baletu “Riekstkodis” Latvijas Nacionālajā operā.

Pirms brauciena skolēni iepazinās ar Latvijas Nacionālās operas un baleta teātra vēsturi. Operas tradīciju pirmsākumi Latvijā meklējami 18. gadsimtā, kad Kurzemes hercogistē notiek pirmās muzikālās izrādes un Rīgā parādās pirmās ceļojošās operas trupas. 1782.g. tiek atklāta Pilsētas vācu teātra ēka, kur notiek gan dramatiskā teātra, gan operas un baleta izrādes. 2001.g. tiek pabeigts mūsdienīgs piebūvju komplekss, kas piedāvā jaunas telpas tehniskajam un radošajam personālam, kā arī Jauno zāli ar 300 skatītāju vietām plaša profila mākslas projektu realizēšanai.

«Riekstkoža» libreta pamatā ir vācu romantisma laikmeta rakstnieka Ernesta Teodora Amadeja Hofmaņa pasaka «Riekstkodis un peļu ķēniņš». «Riekstkodis» — Čaikovska pēdējais balets. Ar šo savu darbu Čaikovskis nebija apmierināts, taču tas visā pasaulē ir guvis ļoti lielu ievērību un atzinību.

Baleta darbība notiek Rīgā — te jūtama pilsētas senlaicīgo ielu gaisotne. Ziemassvētku vakarā Marija saņem dāvanā lelli – Riekstkodi. Rotaļlietas zem eglītes atdzīvojas, un sākas brīnumaini piedzīvojumi — istabā iebrūk peļu armija, Riekstkodis pārvēršas par princi un aizved Mariju  uz pasaku zemi. Orķestra  diriģents ir Mārtiņš Ozoliņš, Latvijas Nacionālās operas un baleta  galvenais diriģents.

Brīnišķīgā  P.Čaikovska mūzika, Ziemassvētku noskaņas dvēselē un uz skatuves, baleta trupas meistarība – tas viss nevarēja atstāt  vienaldzīgu nevienu. Pēc izrādes skolēni  aktīvi apsprieda baletdejotāju spēles un dejas mākslu, kā arī tērpus un dekorācijas, daloties iespaidos. Iegūtās zināšanas noderēs arī mācību procesā: literatūras, mūzikas un vēstures stundās. Paldies   iniciatīvai “Latvijas skolas soma” par iespēju apmeklēt  Latvijas Nacionālo operu un baletu.     Iniciatīva „Latvijas skolas soma” ir lieliska dāvana skolēniem valsts simtgadē.

Sagatavoja Žanna Ugarenko, 9.a kl.audzinātāja

 

 

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: Latvijas Nacionālās operas un baleta apmeklējums

 

Š.g. 1. novembrī iniciatīvas „Latvijas Skolas soma” ietvaros 10. un 11. kl. skolēni devās neaizmirstamā piedzīvojumā uz Latvijas Nacionālo operu un baletu. Apmeklējuma laikā skolēniem bija iespēja ne tikai baudīt baleta mākslu, bet arī tuvāk iepazīt Vecrīgas arhitektūras pieminekli. 

Latvijas Nacionālās operas un baleta ēka ir unikāls 19. gadsimta arhitektūras piemineklis ar neatkārtojamo un krāšņu interjeru. Greznais nams 1863. gadā celts kā Rīgas pilsētas teātris, taču 1919. gadā ēka nonāca Latviešu operas trupas rīcībā, un gada nogalē teātris ieguva Latvijas Nacionālās operas nosaukumu. 1922. gadā operas trupai pievienojās arī pirmais profesionālais baleta ansamblis Latvijā. Vēl joprojām Latvijas Nacionālās operas baleta trupa ir vienīgā profesionālā Latvijā. Tās repertuāru veido klasiskās baleta pērles, mūsdienu horeogrāfu klasiskās dejas izrādes, izrādes bērniem, latviešu oriģinālbaleti un dejas izrādes.

Mūsu skolēniem bija iespēja noskatīties unikālu, dramatiski spēcīgu un emocionāli saviļņojošu baleta izrādi „Romeo un Džuljeta” (S.Prokofjeva balets, kas tapis pēc V.Šekspīra traģēdijas motīviem). Skolēni baudīja horeogrāfes Valentīnas Turku iestudējumu, kas piedāvā pārdroša, jutekliska un brutāla laikmeta vīziju, kur dzīvības un nāves jautājumi bieži tiek risināti iracionālā veidā un kaislību atmosfērā. Iestudējuma vizuālajā noformējumā izmantotie renesanses glezniecības un arhitektūras elementi pastiprina arī mūsdienu cilvēkam tik būtiskās ilgas pēc mūžīgās mīlestības.

Skolēni ar sajūsmu skatījās baletu, dažiem no viņiem tas bija pirmais piedzīvojums baleta pasaulē. Pēc izrādes viņi aktīvi apsprieda iestudējumu, daloties iespaidos un novērtējot baletdejotāju spēles un dejas mākslu, kā arī tērpus un dekorācijas.

Skolēniem šis apmeklējums ir lieliska dāvana, kas dod iespēju paplašināt redzesloku, gūt pozitīvas emocijas, izjust mākslas pasauli un iekļauties tajā. Iegūtās zināšanas un pieredze noderēs arī mācību procesā, īpaši literatūras, mūzikas un vēstures stundās.

 

Sagatavoja Anželika Anufrijeva,11.kl.audzinātāja

 

 

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: Radošā darbnīca Māla mākslas centrā

 

Š.g. 1.novembrī  5.a un 5.c kl.  skolēni kopā ar savām klases audzinātājām  Alīnu Boleiko un Karīnu Gomola apmeklēja Daugavpils Māla mākslas centru, kur mums vadīja ekskursiju pa Māla mākslas centra ēku, parādīja izstādes un ļāva patstāvīgi sadarboties, izmantojot mālu. Skolēni veica jaukus darbiņus!Tā bija lieliska iespēja apskatīt Latvijas kultūras vērtības un laikmetīgās izpausmes. Mūs iepazīstināja ar podnieka darbu un parādīja karjeras iespējas šajā profesijā. Paldies   iniciatīvai “Latvijas skolas soma”  par iespēju apmeklēt Māla mākslas centru Latvijas 100. gadadienā.

Sagatavoja  Karīna Gomola, 5.c klases audzinātāja

 

 

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma”16.vidusskolā: Radošā darbnīca “Mēs kopā rakstām nākotni”

 

Pateicoties projektam ,,Latvijas skolas soma”, 5.b klases skolēniem bija iespēja apmeklēt starptautisko Marka Rorko simpoziju 2018 ,,Mēs kopā gleznojam savu nākotni’’ un piedalīties radošajās darbnīcās.

Košas krāsas, ekspresija, noslēpumaini tēli lika skolēniem uz brīdi pamirt gleznu priekšā. Pēc tam, mākslas darbu iedvesmoti, apmeklēja meistarklases, kur katrs dalībnieks varēja iepazīties ar jaunu zīmēšanas tehniku – monotipiju. Tā skolēni varēja izteikt savu noskaņojumu un parādīt savu individualitāti. Tā ir vienkārša un apbrīnojama tehnika – zīmējums rodas uz vienas virsmas, pēc tam  tiek nokopēts uz otras. Rezultātā iegūtais nospiedums vienmēr ir unikāls, jo radīt divus vienādus darbus nav iespējams. Ar sajūsmu un apbrīnu visi vēroja, kā no nelīdzenumiem, līnijām un izciļņiem veidojas kaut kas negaidīts.

Turpmāk iegūtās zināšanas un prasmes skolēni varēs pielietot vizuālās mākslas, literatūras, sociālo zinību stundās.

Paldies projektam ,,Latvijas skolas soma” par iespēju pieskarties apbrīnojamajai mākslas pasaulei un attīstīt savas radošās spējas!
  

Sagatavoja Svetlana Zarjanova, 5.b kl. audzinātāja

 

 

Latgales zoodārza apmeklējums

 

12. un 31. oktobrī 1.b un 1.c klašu skolēni  “Latvijas skolas soma” iniciatīvas ietvaros apmeklēja Latgales zoodārzu. Apmeklējuma mērķi bija: iepazīties ar vietējiem un eksotiskajiem dzīvniekiem un uzzināt par dzīvnieku uzturēšanu un barošanu zoodārzā.

Skolēni bija ļoti priecīgi, ka varēja apskatīt „Latgales Zoo” iemītniekus. Daži skolēni pirmo reizi apmeklēja zoodārzuun iepazina eksotiskos dzīvniekus. Izvērtējot redzēto un dzirdēto, skolēni saprata, cik interesanta un aizraujoša ir dzīvnieku pasaule. Informācija, kas tika iegūta zoodārza apmeklējuma laikā, tiks izmantota mācību procesā dabaszinību un vizuālās mākslas stundās.Tāpēc iniciatīva „Latvijas skolas soma” ir lieliska dāvana skolēniem valsts simtgadē.

 

Sagatavoja T.Anufrijeva, 1.b kl.audzinātāja
un V.Mikuļina, 1.c kl.audzinātāja

 

 

Iniciatīva “Latvijas skolas soma” 16.vidusskolā: Mācību ekskursija uz Berķeneli

 

Šī gada 3.oktobrī mūsu skolā tiek uzsākta iniciatīva “Latvijas skolas soma”. Projektu ietvaros 4.a un 4.c klases skolēni bija pirmie no skolas, kuri brauca ekskursijā uz Berķeneles pusmuižu iepazīties ar Raiņa bērnību, viņa ģimenes dzīvi Berķeneles pusmuižā, izjust tā laika vēsturi, mājas auru, mazā Jānīša bērnības izpriecas. Skolēniem tika piedāvāts gida stāstījums par Pliekšānu ģimenes dzīvi. Viņi uzmanīgi klausījās ekskursijas vadītājas stāstījumā, atbildēja uz jautājumiem, darbojās radošajās darbnīcās, kurās pielietoja radošo izdomu un fantāziju, iegrimstot kultūrvēsturiskajā vidē. Uzmanīgākie tika apbalvoti ar piemiņas balvām.

Skolēni bija ļoti gandarīti par piedāvāto ekskursiju šīs iniciatīvas ,,Latvijas skolas soma’’ ietvaros‘’. Izsakām lielu pateicību iniciatīvas koordinatoriem par doto iespēju apmeklēt un izzināt dzimto novadu, Raiņa personību un daiļradi.

Sagatavoja Jeļena Šilova,4.a kl. audzinātāja

 

 

Projekta „Latvijas skolas soma” atklāšanas pasākums

 

Šajā mācību gadā visas skolas iesaistās lielākajā Latvijas Valsts simtgades programmas iniciatīvā – „Latvijas skolas soma”. Tās  mērķis ir nodrošināt, lai ikviens skolēns klātienē izzinātu un saglabātu Latvijas dabas un kultūras vērtības, kā arī iepazītu zinātnes sniegumus un uzņēmējdarbības veiksmes stāstus.

Uzsākot jauno mācību gadu, ceturtdien, 6. septembrī, Rīgā tikās skolēni no visiem Latvijas novadiem, lai atklātu Latvijas Valsts simtgades iniciatīvu «Latvijas skolas soma».»Lai izjustu piederības sajūtu savai valstij, ir svarīgi to iepazīt. «Latvijas skolas soma» ar radošas līdzdalības rosināšanu pavērs iespēju katram skolas bērnam un jaunietim dziļāk iepazīt Latviju, tās valstiskuma veidošanos, kultūras vērtības, zinātnes un uzņēmējdarbības sasniegumus un dabas  bagātības,» uzsver kultūras ministre Dace Melbārde. Pasākuma atklāšanā savu uzrunu veltīja arī ministru prezidents Māris Kučinskis.

Uz «Latvijas skolas somas» atklāšanas pasākumu tika uzaicināti skolēni un viņu pedagogi no visām Latvijas pašvaldībām (119 novadiem) proporcionāli skolēnu skaitam katrā no tām. Mūsu skolu pārstāvēja 15 skolēni no 5.-9.kl.  Atklāšanas pasākumā skolēniem būs iespēja apmeklēt interaktīvās darbnīcas un iepazīties ar iniciatīvas «Latvijas skolas soma» saturu un pieeju un atklāt Latvijas daudzveidību, sasniegumus, inovācijas, kultūru, vēsturi un tradīcijas. Piemēram, leļļu filmu darbnīcā »Animācijas Brigāde» varēja uzzināt vairāk par filmu tapšanas procesa aizkulisēm, mūzikas istabā – apgūt skrečošanas pamatprasmes un piedalīties radošā eksperimentā. Skolēniem bija iespēja arī  ielūkoties pasākumu sagatavošanas aizkulisēs, video studijā dalīties iespaidos, ko viņiem nozīmē Latvija un kādu viņi to redz nākamajos simt gados, kā arī piedalīties citās aktivitātēs un ieskandināt jauno mācību gadu koncertā «100 Latvijas stāsti 100 minūtēs» kopā ar Latvijas māksliniekiem: Raimondu Paulu, Justu, »DaGamba» un daudziem citiem mūziķiem. Latviešu autoru skaņdarbos atspoguļojās Latvijas mūzikas attīstība cauri laikiem, tautas mūzikas saspēle ar šodienas muzikālajām iespējām.

Katrs no mums saņēma sporta somu ar Latvijas simtgades logo un projekta nosaukumu.

Atklāšanas pasākumā patiess prieks mijās ar savdabīgu pārsteigumu. Šis pasākums bija aizraujošs un nevienu mirkli tajā nebija garlaicīgi. Tā bija laba iespēja atrast jaunus draugus. Mēs visi lepojamies ar mūsu valsti.