Raipoles iela 8
2024./2025.m.g.
Gaidām Lieldienas
Svētku gaidīšanas sajūta un gatavošanās tiem ir tikpat svarīga kā to svinēšana, tādēļ jau no aprīļa sākuma Daugavpils Draudzīga aicinājuma vidusskolas pirmskolā (Raipoles ielā 8) sākās iekštelpu un teritorijas rotāšana Lieldienām.
Šogad par galveno tēlu noformējumā kļuva Lieldienu zaķis, kas ir auglības un bagātības simbols. Visā pasaulē tas ir iemīļots tēls un kļuvis par neatņemamu Lieldienu svinību sastāvdaļu. Tieši Lieldienu zaķis ir tas, kas Lieldienu rītā bērniem paslēpj olas un konfektes, lai viņi tās atrastu.
Gatavojoties svētkiem, iesaistījās visi – bērni, vecāki un darbinieki. Bērni zīmēja, mammas un vecmāmiņas šuva, tēti un vectētiņi izzāģēja zaķus. Pateicoties kopīgajam darbam tapa brīnišķīga izstāde “Lieldienu zaķu saime”, kura izvietota ne tikai pirmsskolas tradicionālajā izstāžu vietā, bet arī mūsu galerijā . Ārā zaķi “sakāpa” krūmos un dobēs. Svētkiem esam gatavi!
Paldies visiem vecākiem un darbiniekiem par atsaucību un ieguldīto darbu ! Tagad gaidīsim Lieldienas, lai meklētu zaķa paslēptās olas un augstu šūpotos!
Informāciju sagatavoja: pirmsskolas izglītības pedagogi
Pasaules fizisko aktivitāšu diena
Šī gada 7.aprīlī Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolā (Raipoles ielā 8) pirmsskolas grupu “Vālodzīte” un “Dzeguzīte” bērni atzīmēja Pasaules fizisko aktivitāšu dienu. Ar bērniem pārrunājām par fizisko aktivitāšu nozīmi ikdienā, zīmējām un veidojām plakātus. Popularizējot veselīgu dzīvesveidu, iesaistījām bērnus sportiskās aktivitātēs, pastaigas laikā organizējot vingrošanu svaigā gaisā. Veselīgās aktivitātes izraisīja daudz pozitīvu emociju. Bērni jutās iedvesmoti gan no vingrošanas, gan no pašu izveidotiem plakātiem un zīmējumiem. Abu grupu bērni guva daudz pozitīvu emociju, parādīja sadarbības prasmes un izbaudīja kopības sajūtu.
Informāciju sagatavoja: pirmsskolas izglītības skolotājas I.Gorčika un I.Boldavenko
Joku diena
1. aprīlis tiek atzīmēts kā joku – smieklu diena, kad ar asprātīgiem jokiem cilvēki izjoko cits citu. Arī Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas (Raipoles iela 8) grupas “Vālodzīte” bērni atzīmēja šo jautro aprīļa dienu, kura bija priecīga un neparasta.
Audzēkņi no paša rīta centās izjokot viens otru, arī skolotāja pārsteidza ar neparasto uzvedību, jo teica, ka grupā šodien būs jāpārvietojas atmuguriski! Lielu pārsteigumu bērniem sagādāja klauns “Jautrītis” un viņa palīgs “Mazulīte”, kas stāstīja par dažādiem piedzīvojumiem Burvju valstī, bet bērniem tie likās jocīgi un neticami. Viņi jautri smējās un atbildēja noraidoši uz dažādiem apgalvojumiem. Tā taču nenotiek – ziloņi pa gaisu nelido! Tad klauns bērnus aicināja uz jautrām stafetēm, jo gribēja noskaidrot, kura komanda atmuguriski ātrāk pārvietos balonu? Bet vislielāko jautrību bērniem sagādāja spilvenu mešana tālumā. Tas bija aizraujoši! Pasākuma beigās katram bērnam bija iespēja izvēlēties kādu neparastu maskas atribūtu un nofotografēties kopīgā bildē. Bija arī “Smaidiņu” rāmītis, kurā varēja draiski pašķobīties, veidojot dažādas sejas izteiksmes un grimases.
Arī pirmsskolas citās grupās šajā dienā notika jautrība un tapa brīnišķīgi bērnu darbiņi “Jautrie klauni”. Visa diena tika pavadīta labā noskaņojumā!
Informāciju sagatavoja: pirmsskolas izglītības skolotāja I.Boldavenko
Leļļu rokopera “Trīs ruksīši”
Piektdien, 21. martā, Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas (Raipoles ielā 8) bērniem bija iespēja noskatīties leļļu rokoperu pēc klasiskās pasakas “Trīs ruksīši” motīviem. Tā ir muzikāla izrāde, pasaka par trim sivēntiņiem, trim brāļiem, kurus ļoti vēlējās apmānīt uz apēst ļaunais vilks. Kā viņiem izdevās pārmācīt izsalkušo vilku? Pateicoties vecākā brāļa čaklumam, kas uzcēla akmens namiņu, kaut gan arī to vilks gribēja aizpūst, bet viņam neizdevās.
Mazie skatītāji piedalījās izrādē – tie palīdzēja ruksīšiem iziet no bīstamajām situācijām, dziedāja un pat uzdejoja ar izrādes pasakas RIKKO leļļu varoņiem. Pirmsskolas bērni baudīja izrādi ar prieku, tā bija vienreizēja kopā būšanas iespēja.
Pēc izrādes grupā vēlreiz pārrunājām par draudzību, slinkumu un noskaidrojām atbildes uz jautājumiem par izrādē redzēto. Vai mānīties ir labi? Ar ko var beigties slinkums? Vai visi, kuri laipni, ir draugi? Vai drīkst ņemt no svešinieka konfektīti? Zīmējām un krāsojām attēlus ar pasakas sižetiem. Tas bija ļoti emocionāli piepildīts rīts.
Informāciju sagatavoja: pirmsskolas izglītības skolotāja I.Boldavenko
Mūsu sīpolu dārzs
Kaut gan lielie pavasara stādīšanas un sēšanas darbi visiem ir vēl priekšā, grupas “Balodītis” (Raipoles ielā 8) bērni jau novāc savu pirmo sīpolloku ražu.
Sīpolu stādīšana pirmsskolas vecuma bērniem ir lielisks veids, kā, praktiski darbojoties, apgūt augu stādīšanas un kopšanas prasmes, veicināt viņu interesi par dārzkopību.
Pirmkārt, lai ieinteresētu bērnus, tika pastāstīts par sīpoliem, to augšanu un nozīmi cilvēka uzturā. Parādīti dažādi sīpolu veidi un pastāstīts par to, kādos veidos tie tiek izmantoti ēdienos. Tad sagatavojām visu nepieciešamo stādīšanai – sīpolus, podiņus, zemi un laistīšanas kannu ar ūdeni. Varējām sākt! Bērni patstāvīgi piepildīja trauciņus ar melnzemi, ievietoja savu sīpolu augsnē un, protams, aplaistīja to ar ūdeni. Mūsu 4-5 gadīgie bērni darbojās ļoti precīzi, akurāti un guva prieku no šī procesa.
Pēc stādīšanas darbiem sākām gaidīt pirmos, mazos, zaļos lociņus, kuri parādījās jau 2.-3. dienā. Bērni regulāri, pēc nepieciešamības, laistīja katrs savu sīpolu un vēroja tā augšanas procesu. Beidzot pienāca tā diena, kad izaugušie sīpolloki tika rūpīgi izmērīti un lielākie nogriezti. Savu izaudzēto ražu mēs nolēmām aiznest uz lielo iestādes virtuvi un atdot mūsu pavārītēm. Viņas gan zinās, kur pielikt klāt šos zaļos, sulīgos, bērnu rokām izaudzētos vitamīnus. Varbūt zupai ? Varbūt salātiem? Lai tik visiem bērniem garšo!
Informāciju sagatavoja: pirmsskolas izglītības skolotāja E.Kubecka
“Zaļā domāšana” jau no pirmsskolas
Šodien laikam nav neviena cilvēka, kuram nebūtu saprotama resursu atjaunošanas vērtība. Mūsu pirmsskola (Raipoles iela 8) jau 12 gadu aktīvi piedalās pārstrādājamo materiālu vākšanas konkursā un vides izglītības aktivitāšu projektā “Tīrai Latvijai”, ko organizē “Zaļā josta”
“Zaļās jostas” konkursos katram bērnam un viņa ģimenei dota iespēja sniegt savu ieguldījumu dabas saudzēšanas kopīgā darbā. Šogad, kā parasti, visas pirmsskolas grupas aktīvi vāca makulatūru – “Papīra līga” un izlietotās baterijas – “Bateriju līga”. Konkursu mērķis ir rosināt bērnus un jauniešus ikdienā šķirot atkritumus. Ļoti drīz abi konkursi noslēgsies, un mēs jau šodien varam atzīmēt visaktīvākos dalībniekus. Pēc kontroles svēršanas mūsu rezultāts ir ļoti iespaidīgs, mums izdevās savākt 73 kg izlietoto bateriju! Ceram, ka ar mūsu pūlēm būs saglabāta dzīvība ne vienam vien meža iemītniekam!
Darbība “Papīra līgā” arī dod mums iemeslu lepoties. Šoreiz konkursa rīkotāji nodrošināja mums divus ietilpīgus konteinerus makulatūrai, kas nozīmīgi atvieglo pašu vākšanas procesu. Katrā grupā ir savs neliels konteineris papīra un kartona vākšanai, jo radošas darbības laikā, protams, izveidojas papīra atkritumi, kurus bērni rūpīgi savāc. Ļoti svarīgi ieviest “zaļo domāšanu” ģimenēs, un mūsu vecāki ļoti labi to atbalsta. Visaktīvākie makulatūras vācēji šogad ir 3., 10. un 11.grupu audzēkņu vecāki. Sevišķi gribam pateikties 11. grupas makulatūras vācējiem – Viktora Bojaruna (257 kg.), Jegora Vasiļjeva (80 kg.), Evas Borovkovas (35 kg.), Viktorijas Simeces (24 kg.) un Olivijas Kovaļenko (4 kg) vecākiem. 11. grupas kopīgais rezultāts – 418,50 kg. Mūsu kopīgais rezultāts jau tuvojas 1400 kg. Tas nozīmē, ka mēs kopā izglābām vairāk nekā 25 lielus kokus. Tas ir lieliski, un dos mums vēl lielāku motivāciju turpināt savu darbību.
“Domāsim zaļi”, palīdzēsim Latvijai!
Informāciju sagatavoja: 11. grupas pirmsskolas izglītības skolotāja, projektu un konkursu koordinatore Marina Pavlova
Starptautiskajā dzimtās valodas dienā iepazīstam valodu daudzveidību
Kopš 1999. gada visā pasaulē tiek atzīmēta Starptautiskā dzimtās valodas diena. Dzimtā valoda ir katra cilvēka un ikvienas kultūras pamats. Sagatavošanas grupas “Zvirbulis” (Raipoles iela 8) bērniem šajā dienā skolotāja stāstīja ne tikai par dzimto valodu, bet arī par valodu daudzveidību. Uz mūsu planētas ir daudz valstu, kurās dzīvo dažādu tautību cilvēki, kuri runā katrs savā valodā.
Bērniem tika piedāvāts noskatīties video par to, kā cilvēki sasveicinās dažādās valodās. Vēl viņi pievērsa uzmanību tam, ka filmiņā redzētie cilvēki bija ģērbušies dažādi. Mēs kopā ar bērniem diskutējām par to, ka dažādās valstīs tautai ir sava kultūra un tradīcijas. Interesanti bija vērot, kā audzēkņi mēģināja izlasīt vārdu “sveiki” dažādās valodās. Tāpat viņiem tika piedāvāts izlasīt vārdu “paldies” dažādās valodās. Sagatavošanas grupas bērni zina, ka katrai valstij ir savs karogs, un viņu uzdevums bija noteikt valsts nosaukumu pēc karoga.
Noslēgumā mēs visi kopā izveidojām plakātu, kurā “izaudzis valodu koks”, attēloti dažādu tautību cilvēki, vārdi “sveiki” un “paldies” dažādās valodās, kā arī dažādu valstu karogi un nosaukumi.
Pateicoties šai nodarbībai, bērni uzzināja daudz jauna, nostiprināja savas zināšanas, draudzīgi strādāja un iepazinās ar valodu daudzveidību.
Informāciju sagatavoja: pirmsskolas izglītības skolotāja Irina Soļina
Gribam zināt visu par putniem
3.posma grupās “Zvirbulis”, “Vālodzīte” un “Balodītis” (Raipoles iela 8) janvārī tika daudz runāts par putniem, kuri mīt Latvijā. To izskatu, vajadzībām, uzvedību un ienaidniekiem.
Bērni šajā vecumā jau ļoti daudz zina par putniem: to ķermeņa uzbūvi, kā tiem palīdzēt ziemā un atpazīst apkārtnē biežāk sastopamos putnus nometniekus (zvirbuļus, vārnas, zīlītes, baložus) pēc to raksturīgākajām pazīmēm. Protams, viņi vēlas arī vēl daudz, daudz ko uzzināt! Piemēram: Kur putni slēpjas no sala? Kur tie iegūst ziemā barību? Vai ziemā putni perē mazuļus? Kā atšķirt ūpi no pūces? Kā pēc kāju izskata saprast, vai tas ir plēsējs vai ūdensputns? Eksperimentējot bērni noteica, kādas putna ķermeni klājošās spalvas ir nepieciešamas lidošanai – lidspalvas, un kādas palīdz saglabāt nemainīgu ķermeņa temperatūru – dūnspalvas.
Lai putniem sniegtu palīdzību aukstajā gadalaikā, tika noskaidrots, kādas barotavas putniem ir vispiemērotākās un kādu barību putniem nedrīkst dot. Arī radošajos darbiņos bērni attēloja un izgatavoja putnus un putnu barotavas. Tēmas noslēgumā tapa izstāde “Putni”. Pirmsskolas bērnu un viņu ģimeņu radošie darbi dažādās tehnikās sapulcējās kopā: gan pūces, gan zīlītes, sarkankrūtīši, vārnas, žagatas un zvirbuļi.
Pateicamies atsaucīgajām ģimenēm par dalību izstādē! Savukārt bērni turpinās palīdzēt putniem, sagādājot tiem kādu gardumu, jo ziema turpinās!
Informāciju sagatavoja: 3.posma pedagogi
Gatavojamies Ziemassvētkiem
Pirms Ziemassvētkiem visur viss pušķojas un rotājas svētku sajūtas radīšanai. Pirmsskolai Raipoles ielā 8 ir sava ilggadējā tradīcija – pirms Ziemassvētkiem pie bērniem atnāk rūķi, lai izrotātu teritorijā esošās egles. Arī šogad pieci rūķi neaizmirsa apciemot mūs un čakli pastrādāt. Lielākie bērni tos sagaidīja ārā un arī paši iesaistījās rotāšanas procesā, bet jaunākie visu vēroja pa logiem. Bērniem bija liels prieks un sajūsma draudzīgi darboties. Noslēgumā visi sapulcējās ap rotāto egli un nodziedāja dziesmu. Atvadoties no bērniem rūķi pasniedza bērniem sagatavoto cienastu – gardas un kraukšķīgas piparkūkas.
Paldies jums, rūķi! Gaidīsim jūs nākošajā gadā!
Informāciju sagatavoja: Žanna Stašāne
Nodarbība “Mazo būvnieku skoliņa”
Novembra nogalē Latgales industriālā tehnikuma skolotāja Dana Valtere apciemoja Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas pirmsskolas (Raipoles iela 8) 3. posma bērnus, grupas “Vālodzīte”, “Dzeguzīte” un “Zvirbulis”. Tā novadīja nodarbību “Mazo būvnieku skoliņa”, kura bērniem bija ļoti izglītojoša un praktiska. Tās laikā bērni iepazinās ar būvniecības pasauli, pildot radošus un praktiskus uzdevumus. Bērni varēja darboties un izpausties, sadarbojoties komandā, atceroties par precizitāti, būvējot dažādus objektus un konstrukcijas. Šī tēma bērnus ļoti ieinteresēja un mudināja tajos vēlmi būvēt savu māju, ielu un pilsētu. Pateicamies skolotājai Danai par nodarbību un ceram uz turpmāko sadarbību!
Karjeras nedēļa pirmsskolā
Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas (Raipoles iela 8) bērni ļoti aktīvi iesaistījās skolas karjeras nedēļā „Izglītība un karjera ikvienam”. 3.posma grupās karjeras pasākumi un aktivitātes notika no 7. līdz 11.oktobrim. Šo skaisto rudenīgo laiku bērni un skolotāji izmantoja mācību ekskursijām un izzinošajiem pasākumiem.
Grupa “Dzeguzēni” apmeklēja iestādes virtuvi, kur bērniem bija iespēja iepazīties ar pavāra profesiju. Tie stāstīja par savu ikdienas darbu, un audzēkņi bija sajūsmā, ieraugot lielos virtuves traukus, kur gatavojās pusdienas. Ekskursijas laikā bērniem radās priekšstats, kā noliktavā glabājas pārtikas produkti. Vēlāk viņi papildināja zināšanas par darbarīkiem un aprīkojumu virtuvē, to pielietojumu un spēlēja sižetisko rotaļu „Pavāri”. Turpinājumā centās apgūt pavārmākslu: gatavoja salātus no tomātiem un gurķiem, bet noslēgumā nogaršoja veselīgos salātus un iesaistījās kustību rotaļā „Jautrais pavārs”.
Grupā “Vālodzīte” tika runāts par dažādām profesijām. Vispirms bērni devās ekskursijā uz Jaunforštadtes VUGD, lai iepazītu drosmīgo ugunsdzēsēja glābēja profesiju. Viņi uzzināja, kā rīkoties bīstamās situācijās. Aizraujoši bija iejusties glābēju lomā – pielaikot formu, ierāpties glābšanas mašīnā, turēt ūdens šļūteni, piedalīties stafetē ātruma treniņam. Noslēgumā drosmīgais Lūsis atnesa bērniem diplomus un saldās dāvanas. Nākamajā dienā bērni izzināja ārsta profesiju, pētīja pirmās palīdzības aptieciņu, praktiski “sniedzot” viens otram palīdzību. Tik interesanti bija ietīties folijas segā, uzlikt uz „brūces” marles un elastīgo saiti, fiksēt ar lakatu roku pēc „traumas”. Visklusākais moments bija, kad bērni ar stetoskopu mēģināja sadzirdēt draugu sirdspukstus.
Nedēļa pagāja izzinoši, aizraujoši un garšīgi!
Informāciju sagatavoja: pirmsskolas izglītības skolotājas Rita Petrova un
Ināra Boldavenko
Mēs gatavojam un ēdam veselīgi!
Tēmas “Es ēdu veselīgi” ietvaros sagatavošanas grupas ”Zvirbulis” (Raipoles ielā 8) bērni, pateicoties vecāku sagādātajiem produktiem, izbaudīja veselīga ēdiena gatavošanas procesu.
Vinegreta gatavošanas laikā bērni paši lasīja ēdienkarti un iepazinās ar gatavošanas gaitu, tīrīja dārzeņus un tos grieza kubiņos, ievērojot higiēnas un drošības noteikumus. Paralēli viņi uzzināja par dārzeņu vērtīgumu un noderīgumu mūsu veselībai. Bērni arī izmēģināja galda klāšanas mākslu – locīja salvetes, lika šķīvī salātus un izvēlējās ēdienu, kuru grib apēst. Sagatavotie salāti bija īpaši garšīgi, jo bija gatavoti savām rociņām, izprotot to vērtību.
Informāciju sagatavoja: pirmsskolas izglītības skolotāja E.Strupiša