Arhīvs Erasmus+
Erasmus+ projekta „Mācīties vienam no otra – veidot nākotni“ mobilitāte Grieķijā
Erasmus+ programmas pamatdarbības Nr.2 (KA2) skolu apmaiņas partnerību projekta „Mācīties vienam no otra – veidot nākotni“ (Nr. 2019-1-LV01-KA229-060348_1) ietvaros no 2022.gada 05. jūlija līdz 09.jūlijam notika dalībnieku tikšanās Grieķijā, Atēnās, kurā piedalījās skolotāji no Itālijas, Vācijas, Čehijas, Latvijas un Grieķijas. Mobilitāti organizēja Grieķijas partnerskolas 8th LYKEIO PERISTERIOU skolotāji. Daugavpils 16. vidusskolu pārstāvēja direktore Olga Dukšinska un projekta koordinatore Jeļena Sardiko.
Tā bija projekta noslēguma tikšanās, kuras laikā koordinatori un dalībnieki apkopoja, analizēja un prezentēja projekta aktivitātes, atsauksmes un rezultātus – videofilmas, projekta mājas lapu https://voneinanderlernen.wixsite.com/projekt, materiālus eTwinning platformā, – kā arī novērtēja skolu partnerību TwinSpace platformā. Projekta koordinatori veidoja atskaites ziņojumu Mobility Tool platformā.
Mobilitātes laikā dalībnieki pilnveidoja savas svešvalodu zināšanas, kā arī attīstīja starpkultūru kompetences, īstenojot projekta kultūras programmu, kuras ietvaros viņiem bija iespēja apmeklēt Maratonu un tās pludmali. Maratona ir pilsēta Grieķijā, Maratonas kaujas norises vieta 490. gadā p.m.ē., kurā atēnieši uzvarēja persiešus. No pilsētas un kaujas nosaukuma ir cēlies vieglatlētikas skriešanas distances maratona nosaukums. Lielu iespaidu uz skolotājiem atstāja arī Akropoles muzeja apmeklējums. Tas ir arheoloģijas muzejs, kurā glabājas vairāk nekā 4000 antīkās mākslas paraugu, tostarp tie, kas reiz rotāja Akropoli. Pastaiga pa seno Atēnu ielām bija neaizmirstama.
Informācija par projektu, projekta materiāli ir pieejami katram interesentam projekta mājas lapā https://voneinanderlernen.wixsite.com/projekt, kā arī eTwinnig/TwinSpace platformā projektā „Voneinander lernen – Zukunft bauen”.
Informāciju sagatavoja Daugavpils 16. vidusskolas projekta koordinatore Jeļena Sardiko
Erasmus+ projekta „Mācīties vienam no otra – veidot nākotni“ dalībnieku tikšanās Itālijā
Erasmus+ programmas pamatdarbības Nr.2 (KA2) skolu apmaiņas partnerību projekta „Mācīties vienam no otra – veidot nākotni“ (Nr. 2019-1-LV01-KA229-060348_1) ietvaros no 05. līdz 11.jūnijam notika dalībnieku tikšanās Taranto (Itālijā), profesionālajā vidusskolā IPS F.S. CABRINI. Projekta aktivitātēs piedalījās partneri no Itālijas, Vācijas, Čehijas, Latvijas. Daugavpils 16.vidusskolu pārstāvēja skolēnu un pedagogu komanda: Sofja Poļetajeva, Arina Daškeviča, Maija Kuzņecova, Aleksandrs Ziļs, Vladislavs Gaiļevskis, direktore Olga Dukšinska, direktora vietniece Regīna Urbanoviča, projekta koordinatore Jeļena Sardiko.
Taranto ir pilsēta dienvidaustrumos, Apūlijas reģionā, viena no nozīmīgākajām Itālijas flotes ostām. Visiem dalībniekiem bija iespēja iepazīt pilsētu, uzzināt tās vēsturi, apskatīt ievērojamas vietas, piedaloties ekskursijās un interaktīvajā spēlē „Actionbound pa pilsētu”. Turklāt visi projekta dalībnieki apmeklēja nelielu tipisko Itālijas pilsētu Lokorotondo, kā arī Alberobello, kura ir iekļauta UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā un ir pazīstama ar trulli – unikālām baltām ēkām ar neparastiem konusveida jumtiem.
Viens no galvenajiem projekta mērķiem ir uzņēmējdarbības prasmju attīstīšana. Mobilitātes laikā skolēniem tika piedāvātas dažādas meistarklases keramikas darbnīcā, skolas laboratorijas telpās viņi izgatavoja kosmētikas produktus – krēmu, eļļas un bumbas vannai, izveidoja grafikas un audiovideo reklāmu savam miniuzņēmumam „CAB BIO LAB”.
Noslēgumā visi projekta dalībnieki ļoti augsti novērtēja projekta aktivitātes, tikšanās organizāciju un tās nozīmi.
Informāciju sagatavoja Daugavpils 16. vidusskolas projekta komanda
Erasmus+ projekta „Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs?” dalībnieku tikšanās Latvijā
Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) skolu apmaiņas partnerību projekts “Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs? ARE WE REALLY SOCIAL WITH SOCIAL MEDIA?” Nr.2019-1-TR01-KA229-074760_3.
No 2022.gada 3. maija līdz 7. maijam Erasmus+ projekta “Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs?” (Are we really social with social media?) ietvaros notika projekta dalībnieku tikšanās Daugavpilī, kurā piedalījās partneri no Turcijas, Latvijas, Polijas, Igaunijas un Horvātijas (tiešsaistē). Mobilitātes laikā tika padziļināta izpratne par sociālo mediju pārmērīgu un nepareizu izmantošanu, uzlabotas digitālās kompetences un pētīti alternatīvi laika pavadīšanas veidi. Daugavpils 16. vidusskolu pārstāvēja 11.klases skolēnu un pedagogu komanda (V. Gaiļevskis, M.Kuzņecova, E.Vasiļjeva, V.Proško, D.Jefanovs, R.Špoģis, direktore O.Dukšinska, angļu valodas skolotājas Ž.Špoģe un N.Dzalbe, direktora vietnieces R.Urbanoviča un Z.Panfilova, latviešu valodas skolotāja A.Anufrijeva).
Mobilitātes sākumā dalībnieki apmeklēja Daugavpils pilsētas domi, kur viņus uzrunāja Domes priekšsēdētāja 1.vietnieks A.Vasiļjevs, paudot prieku par iespēju tikties klātienē un aicinot jauniešus uz turpmāko sadarbību. Demonstrējot video un prezentāciju, viesiem tika pastāstīts par pilsētu un Latviju. Pēc tam tie devās uz Daugavpils 16. vidusskolu, kur tika apspriesti visi svarīgie jautājumi, kas saistīti ar projektu, tā mērķi un turpmāko darbu.
Mobilitātes gaitā dalībnieki piedalījās daudzveidīgās aktivitātēs, kurās, iedziļinoties projekta tēmā, guva jaunas zināšanas un praktisku pieredzi. Latvijas komanda uzstājās ar prezentāciju par labiem veidiem, kā izvairīties no pārmērīgas digitālo ierīču lietošanas, notika seminārs “Veselīga dzīve digitālajā laikmetā”, pēc kuriem jaunieši aktīvi diskutēja par digitālo detoksu. Polijas komanda novadīja semināru “Pasākumi kiberiebiedēšanas pārvarēšanai”, dalībnieki veidoja arī nelielus uzvedumus. Darbojoties grupās un apgūstot videoredaktora lietojumprogrammas, katras valsts komanda veidoja videofilmu par mobilitātes norisi un aktivitātēm un prezentēja to. (Horvātijas komanda piedalījās aktivitātēs tiešsaistē, izmantojot zoom platformu.) Praktiski izzinot alternatīvos laika pavadīšanas veidus, jaunieši aktīvi iesaistījās cepumu gatavošanas darbnīcā, sporta aktivitātēs, piedalījās nodarbībā, kurā katras valsts komanda mācīja dejot savu tradicionālo deju.
Mobilitātes laikā projekta dalībnieki iepazina arī Daugavpils un Latvijas kultūrvēsturisko mantojumu un tradīcijas. Gida pavadījumā viņi veica ekskursiju pa Daugavpils cietoksni, kas ir vienīgais bez ievērojamām pārmaiņām saglabājies 19. gadsimta pirmās puses cietokšņa paraugs Austrumeiropā, klausījās stāstījumu par tā vēsturi un apskatīja vēsturiskās celtnes. Komandas apmeklēja arī Daugavpils Marka Rotko mākslas centru – multifunkcionālo laikmetīgās mākslas un kultūras centru, kas atrodas Daugavpils cietokšņa Artilērijas Arsenāla ēkā. Ikviens varēja baudīt glezniecības, fotografēšanas, grafiskās, tekstila un keramikas mākslas izstādes, kā arī vēstures un kultūras eksponātus.
Projekta dalībnieki devās arī ekskursijā uz Rīgu, kuru vadīja Latvijas komanda. Viņi pastaigājās pa Vecrīgas šaurajām ieliņām un apskatīja tās ievērojamās vietas, piemēram, Rīgas Domu, Katedrāles laukumu, Trīs Brāļus, Melngalvju namu u.c. Uzkāpa Sv. Pētera baznīcas tornī un baudīja brīnumskaisto skatu uz Rīgu no 72 metru augstuma.
Mobilitātes noslēgumā komandas iesaistījās diskusijā par projekta aktivitātēm un to izplatīšanu, visi dalībnieki saņēma sertifikātus par aktīvu piedalīšanos Erasmus+ projekta aktivitātēs. 6. mobilitāte tika veiksmīgi īstenota, visi augsti novērtēja pasākumu organizāciju un kvalitāti.
Sagatavoja Daugavpils 16. vidusskolas projekta dalībnieku komanda
Erasmus+ projekta „Mācīties vienam no otra – veidot nākotni” dalībnieku tikšanās Vācijā
Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) skolu apmaiņas partnerību projekts “Mācīties vienam no otra – veidot nākotni” (Nr. 2019-1-LV01-KA229-060348_1).
Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) skolu apmaiņas partnerību projekta “Mācīties vienam no otra – veidot nākotni” (Nr. 2019-1-LV01-KA229-060348_1) ietvaros Daugavpils 16. vidusskolas 10.-11. klašu skolēni Kirils Ivanovs, Maija Kuzņecova, Evelīna Vasiļjeva, Vladislavs Gaiļevskis, Deniels Jefanovs, projekta koordinatore Jeļena Sardiko un angļu valodas skolotāja Jeļena Abramova no 20. līdz 26.martam piedalījās projekta aktivitātēs Vācijas pilsētā Barntrupa. Kopā ar mums mobilitātē iesaistījās arī partneri no Grieķijas, Čehijas, Itālijas, Vācijas un Daugavpils 15.vidusskolas. Vācu skolēni un skolotāji piedāvāja ļoti interesantu programmu, lai attīstītu skolēnu uzņēmējdarbības, komunikācijas un svešvalodu prasmes, kā arī papildinātu zināšanas par valsti un tradīcijām.
Pirmā diena sākās ar svinīgu atklāšanu, kurā uzstājās Barntrupas mērs (Bürgermeister). Pēc tam notika iepazīšanās aktivitātes, ekskursija pa Barntrupas skolu, mēs apmeklējām pilsētas nozīmīgas vietas, vēlāk visi kopā krāsojām piemiņas Erasmus-kārbas. Pēc visām aktivitātēm devāmies baudīt skaistākās vietas apkārtnē.
Otrā diena tika veltīta mūsu uzņēmējdarbības prasmju attīstīšanai. Tā sākās ar nelielu ekskursiju pa Detmoldas centru, kurā uzzinājām interesantus faktus par šo vietu. Tāpat ekskursijas laikā apskatījām baznīcu un varējām uzkāpt gandrīz līdz pašai virsotnei, lai dzirdētu zvanu skaņu un izbaudītu Detmoldas skatus no augšas. Pēc ekskursijas mums bija dota iespēja pārbaudīt savas uzņēmējdarbības prasmes spēlē “Maini saspraudi pret kaut ko vērtīgu” ar uzdevumu iemainīt papīra saspraudi pret kādu lietu, bet pēc tam saņemto iemainītu pret vērtīgāko utt.. Spēles laikā ikviens varēja pārbaudīt un attīstīt savas spējas komunicēt ar cilvēkiem, kā arī atklāt ko jaunu uzņēmējdarbības jomā. Vakarā tika prezentēti un novērtēti spēles rezultāti, noskaidroti spēles uzvarētāji. Diena noslēdzās ar galda spēlēm ar skolēniem no dažādām valstīm.
Trešo dienu mēs pavadījām Barntrupas ģimnāzijā, attīstot komunikācijas prasmes un kreativitāti. Mēs apmeklējām brīnišķīgu aktiermeistarības nodarbību, kurā veicām dažādus uzdevumus, kas vērsti uz to, lai cilvēks būtu atbrīvotāks, nebaidītos runāt publiski un būtu drosmīgāks. Projekta dalībnieki veidoja no papīra miera balodi, rakstīja novēlējumus, zīmēja plakātus. Mēs apskatījām arī vienu no lielākajām ievērojamām vietām – Hermaņa pieminekli – vācu patriotisma simbolu. Uzkāpjot uz skatu platformas, paveras brīnišķīgs skats uz pilsētu.
Ceturtā diena Vācijā mums pagāja pilsētā Hamelna. Šīs pilsētas nosaukums ir saistīts ar žurku ķērāju, kurš 1284.gadā atbrīvoja pilsētas teritoriju no žurkām. Tā ka viņam par darbu netika pienācīgi samaksāts, viņš nolēma atriebties, aizvilinot sev līdzi 130 bērnus no visas pilsētas. Atbraucot mūs satika mūsdienu žurku ķērājs, kas stabulēja diezgan pievilcīgas melodijas. Mēs arī bijām interesantā ekskursijā pa pilsētas centru un pēc tam aizbraucām uz Hemelšenburgas pili, kur uzzinājām par pils vēsturi un visiem tās iemītniekiem.
Piektajā dienā skolas pagalmā kopā ar ģimnāzijas skolēniem mēs piedalījāmies gadatirgū un tirgojām valsts nacionālos ēdienus, kurus bija pagatavojuši skolēni no Itālijas, Čehijas, Grieķijas un Latvijas. Tas bija ļoti liels skolas un projekta pasākums ar mūziku un daudziem apmeklētājiem. Noslēgumā mēs saņēmām diplomus par aktīvu piedalīšanos Erasmus+ projekta aktivitātēs.
Piedalīšanās mobilitātē ir brīnišķīga iespēja papildināt savas zināšanas, attīstīt komunikācijas un uzņēmējdarbības prasmes.
Informāciju sagatavoja Daugavpils 16.vidusskolas projekta dalībnieku komanda
Erasmus+ projekta “Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs?” dalībnieku tikšanās Horvātijā
2022.gada martā Erasmus+ projekta “Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs? ARE WE REALLY SOCIAL WITH SOCIAL MEDIA?” ietvaros notika projekta dalībnieku tikšanās Zagrebā (Horvātijā), kurā piedalījās partneri no Turcijas, Latvijas, Polijas, Igaunijas un Horvātijas. Mobilitāte notika skolotāju digitālo kompetenču uzlabošanas kontekstā. Daugavpils 16. vidusskolu pārstāvēja angļu valodas skolotājas Ž.Špoģe, V.Mikuļina un ģeogrāfijas skolotāja S.Rudjko.
Pirmajā dienā horvātu komanda novadīja ekskursiju pa Zagrebas XI ģimnāziju, kuras laikā dalībniekiem bija iespēja apmeklēt dažādas klases un STEM laboratorijas, komunicēt ar skolotājiem un skolēniem. Turpinājumā dalībnieki noskatījās divas prezentācijas, pēc kurām aktīvi iesaistījās diskusijā par tēmu. Psiholoģijas maģistrs Mr. Josip Razum uzstājās ar tēmu “Spēļu efektu izpēte: iespējamie ceļi virzībai uz priekšu”. Savukārt 3. kursa audzēkņi pastāstīja par Horvātijā izmantotajām mācību platformām un skolvadības sistēmu e-Dnevnik. Pēc tam visas komandas apmeklēja Izirušu attiecību muzeju (Museum of Brocken Relationships), kura ekspozīcijā visi eksponāti ir lietas, kas stāsta mīlestības stāstus, un piedalījās apskates ekskursijā pa pilsētu. Jāpiemin, ka Zagrebā vēsturiski ir divas daļas – Augšpilsēta (Gornji Grad) un Lejas pilsēta (Donji Grad) –, kuras savieno funikulieris.
Turpmākajās dienās mobilitātes dalībnieki aktīvi darbojās. Viņi apmeklēja semināru par didaktisko spēļu izmantošanu mācību procesā, iedziļinoties šīs mācību metodes īstenošanas principos. Pēc teorētisko zināšanu aktualizēšanas un viedokļu apmaiņas, dalībnieki vēroja mācību stundu, kurā tika pielietota šī metode. Spēļu izmantošana mācību procesā padara to interesantāku, saistošāku skolēniem, paaugstinot viņu mācīšanās motivāciju.
Piedaloties dažādās aktivitātēs un apmeklējot kultūrvēsturiskās vietas, komandas iepazina Horvātijas kultūru un tradīcijas. Interesants un izzinošs bija Zagrebas Pilsētas muzeja apmeklējums. Muzeja ēka reiz bija nabadzīgo Klēru klosteris un pati par sevi ir vēsturisks piemineklis. Tā ekspozīcija parāda Zagrebas dzīvi dažādos aspektos: politikas, baznīcas, vēstures, ekonomikas, pilsētplānošanas un arhitektūras, mākslas un literatūras vēstures un ikdienas dzīves. Mobilitātes dalībnieki apmeklēja vēsturisko Hušnjakovo vietu, Krapinas neandertāliešu muzeju un gleznainu Trakoščanas pili. Brīnišķīgs piedzīvojums bija Ziemeļhorvātijas pērles Varaždinas apmeklējums. Tā ir senā valsts galvaspilsēta, kas ir slavena ar vēsturisko centru baroka stilā, mājīgiem laukumiem un burvīgām senām ielām.
Kopumā projekta 5. mobilitāte tika veiksmīgi īstenota. Tika padziļināta izpratne par tiešsaistes platformu lietošanas negatīvajām sekām, apgūta un lietota didaktisko spēļu metode izglītībā, iegūta informācija par projekta īstenošanas darbību un monitoringu. Dalībnieki pārrunāja plānotos pasākumus, kas tiks īstenoti pēdējās mobilitātes laikā. Darbs pie projekta turpinās, nākamā tikšanās ar projekta partneriem tiek plānota maijā Latvijā.
Sagatavoja projekta koordinatore Ž.Špoģe
Erasmus+ projekta „Mācīties vienam no otra – veidot nākotni” dalībnieku tikšanās Čehijā
Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) skolu apmaiņas partnerību projekts “Mācīties vienam no otra – veidot nākotni” (Nr. 2019-1-LV01-KA229-060348_1).
Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA2) skolu apmaiņas partnerību projekta Nr. 2019-1-LV01-KA229-
060348_1 „Mācīties vienam no otra – veidot nākotni” („Voneinander lernen – Zukunft baunen” ietvaros Daugavpils 16.vidusskolas 10.klases skolēni Daniels Maždžuls, Artjoms Jaloveckis, 12.klases skolēni Maksims Antonovs Antons Šalkovskis, Antons Lobačovs, direktores vietniece Zigrīda Panfilova un projekta koordinatore Jeļena Sardiko no 4. līdz 10.decembrim piedalījās partneru organizētajā mobilitātē Čehijas pilsētā Trutnovā. Kopā ar mums projekta aktivitātēs iesaistījās Grieķijas, Čehijas un Daugavpils 15.vidusskolas skolēni. Diemžēl vēl divas partnerskolas pandēmijas dēļ neieradās.
Pirmajā tikšanas dienā čehu skolēni novadīja ekskursiju pa Prāgu. Neaizmirstamas emocijas sagādāja Svētā Vīta katedrāle, Vecpilsētas laukums, Kārļa tilts, Venceslas laukums, Prāgas pils pārsteidzošo arhitektūru, kurā jūtams karaliskais mantojums. Vakarā devāmies uz partneru pilsētu Trutnovu.
Otrajā projekta dienā devāmies uz partneru Medicīnas un ekonomikas profesionālo vidusskolu, kur mūs laipni sagaidīja skolas direktors, skolotāji un skolēni. Viņi prezentēja savas valsts vēsturi, tradīcijas, svētkus, ievērojamas personas, kā arī savu nacionālo virtuvi. Tika organizēta arī neliela ekskursija pa skolu. Tā ir skola ar profesionālo medicīnas virzienu, tāpēc interesanti bija apmeklēt ātrās palīdzības un reanimācijas kabinetus. Tā kā tuvojas Ziemassvētki un Jaunais gads, tad Čehijas skolēni organizēja ļoti interesantu meistardarbnīcu, kurā izgatavojām eglīšu rotājumus. Tagad kopīgi izrotātā visskaistākā eglīte Čehijā visiem atgādinās par mūsu draudzību un partnerību. Pēcpusdienā skolēni un skolotāji parādīja mums skaistākās un ievērojamākās vietas Trutnovā.
Tā kā projekta mērķis ir attīstīt uzņēmējdarbības prasmes, trešo dienu uzsākām ar metālapstrādes uzņēmuma Kasper Kovo apmeklējumu. Tas ir pasaulē pazīstams Čehijas uzņēmums, kurš eksportē savu produkciju visā pasaulē. Darbiniekiem jābūt ne tikai strādīgiem un precīziem, bet arī jāpārzina jaunākās tehnoloģijas, jo process ir automatizēts. Vēl šajā dienā mums bija unikāla iespēja apmeklēt vienu no populārākajiem tūrisma objektiem – Adršpahas klintis, kas aizņem 17km2 platību un nevienu neatstāj vienaldzīgu.
Īstu Ziemassvētku brīnumu piedzīvojām ceturtajā dienā eglīšu rotājumu izgatavošanas fabrikā. Redzējām, kā darbinieki dod dzīvību rotājumiem – no stikla pūšanas līdz par iepakošanai. Pēc pusdienām apmeklējām zoodārzu. Redzējām dažādus plēsējus, ūdens dzīvniekus un rāpuļus. Bet visneaizmirstamākā bija žirafu barošana un glāstīšana.
Ceturtdiena bija pēdējā diena Trutnovā. Šajā dienā izmēģinājām sevi dzīvības glābēju lomā- mācījāmies veikt sirds masāžu. Interesanta nodarbība bija arī mēles mežģu izrunāšana čehu valodā, izrādījās, ka tā ir sarežģīta valoda. Noslēgumā – sertifikātu saņemšana, nelielas dāvanas un kopīgs foto. Čehijas partneri bija parūpējušies, lai šīs dienas būtu neaizmirstamas. Mēs ieguvām jaunu pieredzi, jaukus iespaidus un, protams, draugus.
Nākamā tikšanās reize plānota Itālijā.
Informāciju sagatavoja Daugavpils 16.vidusskolas projekta dalībnieku komanda
Erasmus+ projekta “Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs?” dalībnieku tikšanās Igaunijā
Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) skolu apmaiņas partnerību projekts “Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs? ARE WE REALLY SOCIAL WITH SOCIAL MEDIA?” Nr.2019-1-TR01-KA229-074760_3.
2021.gada novembrī Eiropas Savienības Erasmus+ projekta “Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs?” ietvaros notika projekta dalībnieku tikšanās Narvā (Igaunijā), kurā piedalījās partneri no Latvijas, Igaunijas, Polijas, Horvātijas un Turcijas. Daugavpils 16. vidusskolu pārstāvēja trīs pedagogu komanda: direktores vietniece izglītības jomā Aļona Proščenko, angļu valodas skolotāja Nadežda Dzalbe un matemātikas, informātikas skolotāja Karīna Bagijeva. Tikšanās laikā notika dažādas aktivitātes, ekskursijas, iepazīšanās ar Igaunijas kultūru.
Pirmo dienu Igaunijā projekta partneri pavadīja Tallinā, kur iepazinās ar pilsētas vēstures, kultūras pieminekļiem un ievērojamākajām vietām. Īpašas emocijas tika piedzīvotas izgudrojumu fabrikā “Proto”, kur varēja izmēģināt sevi pētnieku lomā, praktiski iesaistīties interaktīvajās spēlēs, eksperimentēt. Otrajā dienā projekta dalībniekus uzaicināja uz Narvas ģimnāziju, parādīja skaistas mācību telpas. Tur arī notika projekta iesaistīto valsts partneru konference par projekta aktivitātēm, kas iepriekš notika Polijā, Horvātijā un Turcijā. Visiem bija pozitīvas emocijas un prieks par paveikto. Ģimnāzijā bija arī iespēja vērot vēstures CLIL stundu, kurā demonstrēja platformu menti.com un kahoot.com iespējas. Pēc tam notika ekskursija uz profesionālā virziena izglītības iestādi, kur studenti mācās praktiski pielietot mūsdienīgās informācijas tehnoloģijas un aprīkojumu. Viņi paši darbojas praktiski: ieraksta un apstrādā dziesmas, izmantojot modernu aparatūru un datoraprīkojumu, mācās profesionāli uzņemt filmas. Trešajā dienā projekta komandai bija iespēja apmeklēt tikko uzbūvētu, moderni aprīkotu Johvi ģimnāziju, kas ir ļoti inovatīva. Tajā mācības notiek septiņos virzienos, mācās motivēti skolēni, kas tiek atlasīti pēc intervijas rezultātiem. Pēc tam partneri apmeklēja mazu lauku skolu, kas atrodas vecas muižas telpās. Šajā skolā visi skolēni pazīst viens otru, veidojot īpašu kopienu – ģimenes saites. Ēka gan iekšpusē, gan ārpusē ir ļoti skaista, tajā valda īpaša atmosfēra. Katrai no apmeklētajām skolām ir sava īpašā nozīme, vērtības un mērķi, kas dod iespēju skolēniem attīstīt savu potenciālu. Brīnišķīgs piedzīvojums dalībniekiem bija Narvas pils apmeklējums. Šī pils tika renovēta, ierīkots apgaismojums un siltumapgāde, telpas aprīkotas ar moderno tehniku, vairākiem projektoriem – instalācijas, maketi, interaktīvas spēles.
Projekta dalībnieki augsti novērtē iespēju piedalīties šajā projekta aktivitātē, jo viņiem bija brīnišķīga iespēja redzēt, iemācīties, komunicēt ar viesmīlīgiem, radošiem cilvēkiem no dažādām valstīm un paplašināt zināšanas par viņu kultūru un tradīcijām.
Informāciju sagatavoja Daugavpils 16. vidusskolas projekta dalībnieku komanda
Erasmus+ projekta “Mācīties vienam no otra – veidot nākotni” dalībnieku tikšanās Grieķijā
Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) skolu apmaiņas partnerību projekts “Mācīties vienam no otra – veidot nākotni” (Nr. 2019-1-LV01-KA229-060348_1).
2021.gada oktobrī Eiropas Savienības Erasmus+ projekta „Mācīties vienam no otra – veidot nākotni” ietvaros notika projekta dalībnieku tikšanās Atēnās
(Grieķija), kurā piedalījās partneri no Latvijas, Vācijas, Čehijas, Itālijas un Grieķijas. Daugavpils 16. vidusskolu pārstāvēja skolēnu un pedagogu komanda: Nikoļa
Matjuhina (12.kl.), Lana Daškeviča (12.kl.), Vitālijs Gagunovs (12.kl.), Rihards Špoģis (11.kl.), Viktorija Ivanova (10.kl.), projekta koordinatore Jeļena Sardiko un latviešu
valodas skolotāja Valentīna Ribakova. Tikšanās laikā skolēni papildināja zināšanas un pilnveidoja savas prasmes uzņēmējdarbībā.
Pirmo dienu Grieķijā mēs pavadījām 8. Peristeri skolā, notika iepazīšanās aktivitātes, ekskursija pa skolu. Katra komanda pastāstīja par savas valsts izglītības sistēmu un savu skolu. Mēs pastāstījām par mūsu valsti un pilsētu. Partneriem bija interesanti dzirdēt, kā skan latviešu valoda, tāpēc mēs viņiem iemācījām dažus latviešu vārdus. Mēs aktīvi darbojāmies jauktās, starptautiskās grupās, kurās veidojām biznesa plānu, apspriedām un plānojām konkrētus soļus. Kad plāns bija gatavs, katra grupa to prezentēja visiem dalībniekiem. Šajā dienā mēs uzlabojām savas angļu valodas prasmes, ieguvām pieredzi sazināties ar cilvēkiem no dažādām valstīm, kā arī mācījāmies uzņēmējdarbību.
Otrajā dienā mēs kopā ar partneriem apmeklējām vides un izglītības aktivitāšu parku «Antonis Tritsis», kur mums pastāstīja par bioloģisko produktu ražošanas un to turpmākās pārstrādes procesu. Šis uzņēmums specializējas ekoloģisko vīnu ražošanā. Mēs redzējām, kā aug vīnogas un kā uzņēmumā aizsargā plantācijas no kukaiņiem un putniem ekoloģiski tīrā veidā, bez pesticīdiem. Pēc tam mēs apmeklējām milzīgu karalienes torņa īpašumu un karalisko ēku. Oriģināla ēka bija bojāta zemestrīces dēļ, tāpēc varējām aplūkot ēkas rekonstrukciju. Mums bija iespēja apskatīt skaistus zirgus karalienes stallī, dārzu, kur kokos mitinās koši papagaiļi. Tad kopā ar partneriem mums piedāvāja pastrādāt sakņu dārzā, piemēram, mēs ravējām nezāles, sējām dārzeņus un laistījām dobes. Diena bija pavadīta aizraujoši, un visiem bija brīnišķīgs garastāvoklis.
Trešajā dienā mēs ar citu komandu skolēniem apmeklējām Kalīvijas olīvu un olīveļļas uzņēmumu, kur nogaršojām olīveļļu un pamēģinājām atšķirt kvalitatīvu eļļu no nekvalitatīvas. Uzņēmuma darbinieki parādīja un pastāstīja par olīvu novākšanas procesu, kā arī piedāvāja pašiem novākt olīvas, izmantojot grābekļus. Nākamais punkts mūsu plānā bija brauciens uz piejūras pilsētiņu Lavrio, kur mēs pastaigājāmies pa Egejas jūras piekrasti un vērojām brīnišķīgu ainavu. Mums bija arī iespēja redzēt Poseidona templi, baudot neparastus skatus. Braucot uz viesnīcu, mēs pa autobusa logiem vēl ilgi apbrīnojām lielisku jūras ainavu ar klintīm, kuģiem un jahtām. Vakarā mūsu grupa devās skatīties sardzes maiņu pie Grieķu Parlamenta. Ak, kas par soļiem un horeogrāfiju!
Ceturtajā dienā notika tikšanās ar pilsētas vadību par izglītības jautājumiem Atēnās. Tajā mums pastāstīja par pilsētu, mācību procesu Atēnās, uzsvēra mūsu projekta nozīmi. Katrai grupai tika pasniegtas dāvanas. Pēc tam mēs pastaigājāmies pa parku, kur varējām redzēt neparastus kokus, košus krūmus, pat bruņurupučus. Ar metro nokļuvām Akropolē, kur mums bija iespēja apskatīt Senās Grieķijas arhitektūru un iepazīties ar šīs vietas vēsturi. Ne velti skolas vēstures programmā par seno Grieķiju mācās gandrīz visu semestri – beidzot visu varējām redzēt “dzīvajā”.
Pēdējā dienā Grieķijā mūs sagaidīja lietus, bet tas nenozīmēja, ka diena bija sabojāta. Mēs tikpat jauki pavadījām laiku ar mūsu jaunajiem draugiem. Šajā dienā grieķu skolēni paši vadīja ekskursiju un stāstīja par dažādām ievērojamajām vietām Atēnās, piemēram, viena no tām bija Agora — mēs redzējām tirgus laukumu, kur agrāk pulcējās grieķi. Vakarā mums bija pēdējās kopīgas vakariņas Atēnās. Pavadītās kopā dienas mūs satuvināja, un bija emocionāli grūti domāt par to, ka rīt būs jāatvadās.
Brīnišķīgi, ka mums bija iespēja piedalīties šajā projektā, jo tikšanās Atēnās ir kā gaišu atmiņu, zināšanu un skaistas pieredzes grāmata.
Sagatavoja Daugavpils 16. vidusskolas projekta dalībnieku komanda
Erasmus+ projekta „Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs?” dalībnieku tikšanās Horvātijā
Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) skolu apmaiņas partnerību projekts “Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs? ARE WE REALLY SOCIAL WITH SOCIAL MEDIA?” Nr.2019-1-TR01-KA229-074760_3.
2021.gada septembrī Erasmus+ projekta “Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs? ARE WE REALLY SOCIAL WITH SOCIAL MEDIA?” ietvaros notika projekta dalībnieku tikšanās Zagrebā (Horvātija), kurā piedalījās partneri no Turcijas, Latvijas, Polijas, Igaunijas un Horvātijas. Daugavpils 16. vidusskolu pārstāvēja 11.klases skolēnu komanda – V. Gaiļevskis, M.Kuzņecova, E.Vasiļjeva, V.Proško, D.Jefanovs –, angļu valodas skolotāja Ž.Špoģe un latviešu valodas skolotāja A.Anufrijeva.
Pirmajā dienā dalībvalstu komandas apmeklēja Zagrebas XI ģimnāziju. Sākumā viesus uzrunāja ģimnāzijas vadītāja, uzsverot projekta tēmas aktualitāti un nozīmi. Pēc tam skolēni piedalījās nodarbībā, kurā notika iepazīšanās aktivitātes, tika rādīta prezentācija un stāstīts par Zagrebas XI ģimnāziju, mācību procesu un ārpusstundu aktivitātēm. Skolēni runāja par sociālo tīklu izmantošanas plusiem un trūkumiem, kā arī alternatīviem laika pavadīšanas veidiem. Savukārt skolotājiem bija iespēja iepazīt mācību procesa organizēšanas īpatnības pandēmijas laikā.
Turpmākajās dienās notika aktīvs darbs, izzinot un izmēģinot alternatīvus laika pavadīšanas veidus. Projekta dalībnieki piedalījās darbnīcā “Akrobātiskās zīda dejas un vertikālās dejas”, kurā
noskatījās prezentāciju un ar interesi apguva dažus šo deju elementus. Strādājot “Licitar hearts” darbnīcā, skolēni runāja par mākslu un amatniekiem, kā arī iejutās mākslinieku lomā. Dodoties ekskursijā pa Zagrebu, projekta dalībnieki iepazina pilsētas vēsturi un arhitektūru.
Piedaloties dažādās aktivitātēs un apmeklējot kultūrvēsturiskās vietas, projekta dalībnieki iepazina Horvātijas kultūru un tradīcijas. Izzinošs un aizraujošs bija pārgājiens uz Plitvices ezeru nacionālo parku, kura laikā bija iespēja izzināt un izbaudīt pirmatnējās dabas neatkārtojamo skaistumu. Kopējais maršruta garums bija ap 10 km. Projekta dalībnieki apmeklēja arī dažas Krkas salas ievērojamās vietas – Sv.Lūcijas baznīcu Jurandvorā, kurā tika atrasta senākā (9.gs.) horvātu glagoliskā raksta plāksne, un Baškas pilsētu.
Tikšanās noslēgumā dalībnieki izvērtēja iegūtās zināšanas un pieredzi, kā arī saskaņoja veicamos uzdevumus, jo darbs pie projekta turpinās. Nākamā tikšanās ar projekta partneriem tiek plānota novembrī.
Informāciju sagatavoja Daugavpils 16.vidusskolas komanda
Tikšanās ar Erasmus+ projekta “Mācīties vienam no otra – veidot nākotni” partneriem Daugavpilī
Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) skolu apmaiņas partnerību projekts “Mācīties vienam no otra – veidot nākotni” (Nr. 2019-1-LV01-KA229-060348_1).
No 9. līdz 11. septembrim Erasmus+ projekta “Mācīties vienam no otra – veidot nākotni” ietvaros mūsu pilsētā notika otrā skolotāju starptautiskā tikšanās, kuru organizēja projekta partnerskola – Daugavpils 15.vidusskola. Projekta aktivitātēs piedalījās 11 skolotāji no Vācijas, Čehijas, Itālijas, Grieķija un Latvijas. Daugavpils 16. vidusskolu pārstāvēja projekta koordinatore Jeļena Sardiko.
Pirmajā tikšanas dienā viesus sveicināja Daugavpils pilsētas domes priekšsēdētāja 1.vietnieks Aleksejs Vasiļjevs, kas augsti novērtēja pedagogu ieguldījumu jauniešu attīstīšanā, skolu partnerību un pieredzes apmaiņu starptautiskajā līmenī. Projekta dalībnieki uzzināja par uzņēmējdarbības iespējām mūsu pilsētā, par to, kā pašvaldībā atbalsta jaunos uzņēmējus un jauniešus ideju ģenerēšanā un īstenošanā.
Tikšanās laikā mūsu kolēģi rādīja prezentāciju un stāstīja par Latvijas izglītības sistēmu, skolas pamatvirzieniem, iepazīstināja ar aprīkojumu un apmācības metodiku informātikā, fizikā, dizainā un tehnoloģijās. Projekta partneriem tika organizēta latviešu valodas stunda, kurā viņi iemācījās latviešu vārdus un uzrakstīja vēstuli uz mājām latviešu valodā. Dalībnieki piedalījās arī tradicionālo pankūku cepšanas meistarklasē. Vizītes laikā viesi apmeklēja arī LCB Digitālo aktivitāšu centru, izzinot tā piedāvātās iespējas un ar lielu interesi piedaloties dažādās aktivitātēs.
Dalībniekiem bija arī iespēja iepazīt Latvijas kultūru un tradīcijas, viņi apmeklēja Daugavpils cietoksni un Marka Rotko mākslas centru, apskatīja Rīgas ievērojamās kultūrvēsturiskās vietas.
Visi dalībnieki augsti novērtēja tikšanās programmu un rīkotās aktivitātes.
Projekta turpinājumā tiek plānots dalībskolu skolēnu un skolotāju pieredzes apmaiņas brauciens uz Grieķiju. Novēlam Daugavpils 16. vidusskolas darba grupai panākumus un veiksmi.
Sagatavoja projekta koordinatore Jeļena Sardiko.
Erasmus+ kursi Itālijā
Šī gada augustā Itālijā (Romā) starptautiskā Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.1 (KA1) skolu sektora projekta “Skolas izglītības kvalitātes paaugstināšana un pedagogu labā prakse skolēnu caurviju kompetenču attīstībā” (Nr.2019-1-LV01-KA101-060312) ietvaros Daugavpils 16.vidusskolas direktore Olga Dukšinska, angļu valodas skolotājas Žanna Špoģe un Nadežda Dzalbe apmeklēja tālākizglītības kursus “Radošuma attīstīšana un priekšlaicīgu mācību pārtraukšanas novēršana: pasākumi integrācijai un starpkultūru izglītībai”. Tajos piedalījās pedagogi no Rumānijas, Slovēnijas, Spānijas, Grieķijas, Polijas un Latvijas.
Pirmajā dienā, izmantojot radošas spēles un pildot uzdevumus grupās, notika iepazīšanās ar citu valstu dalībniekiem. Kursu laikā, darbojoties jauktās grupās, dalībnieki izveidoja projekta logo, uzzināja par izglītības sistēmu Itālijā, atrada interesantas un tūristiem nezināmas vietas Romā, iegaumēja citu dalībnieku vārdus un atrada kopīgu dziesmu. Katras dalībskolas komanda uzstājās ar prezentāciju par savu valsti, pilsētu, izglītības sistēmu un savu skolu. Mēs ar interesi klausījāmies kolēģu stāstījumus par Rumānijas, Slovēnijas, Spānijas, Grieķijas, Polijas vēstures, kultūras un izglītības jautājumiem, arī skatījāmies filmas un prezentācijas par mūsdienīgu pieeju mācību un audzināšanas procesam skolā, par cilvēku attiecībām, aizspriedumiem, stereotipiem starp Eiropas nācijām un toleranci. Katram bija iespēja izteikt savu viedokli un aktīvi darboties grupās.
Pedagoģi dalījās savā pieredzē, klausījās pasakas citu dalībvalstu valodās, veidoja izrādes par dažādiem konfliktu risināšanas veidiem, piedalījās interaktīvajās spēlēs un diskusijās par skolas komandas sadarbību. Kursu dalībnieki tika aizkustināti, zīmējot kara un miera ainas, kuras tika ilgi apspriestas. Visus pielietotos metodiskos paņēmienus skolotāji varēs izmantot mācību un audzināšanas stundās. Dalībniekiem no Latvijas bija svarīgi arī uzzināt, kā citās valstīs strādā ar skolēniem, kuri grib priekšlaicīgi pārtraukt mācības skolā, jo Daugavpils 16. vidusskolas pedagogi darbojas projektā „PuMPuRS”.
Erasmus+ projekta ietvaros dalībnieki apmeklēja Vatikāna muzeju un baziliku, Kolizeju, seno Romas pilsētu, Tivoli, kur varēja apskatīt Villas d’Este pili un dārzus ar tās majestātiskajām strūklakām. Romas mandarīnu dārzā komandas prezentēja savas valsts tautas tērpus, kultūru un tradicionālos ēdienus, izmantojot spēles, mīklas, uzdevumus, kā arī apbrīnoja Romas panorāmu. Mācoties strādāt ar skolēniem neformālā vidē, mēs apmeklējām botānisko dārzu, kurā tika organizētas aktivitātes, saistītas ar iekļaušanu un starpkultūru šoku, kā arī dalībnieki novadīja interesantas mācību stundas dabā.
Šis brauciens noteikti bija ļoti vērtīgs ikvienam no mums. Kursos ir iegūta liela pieredze darbam skolā. Mūsu skolas komanda nodibināja ciešus kontaktus ar kolēģiem no Rumānijas, Slovēnijas, Spānijas, Grieķijas un Polijas.
Sagatavoja Daugavpils 16.vidusskolas pedagogu komanda
Erasmus+ projekta kursi STEM jomā Portugālē
Šī gada jūlijā Portugālē (Porto) starptautiskā Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.1 (KA1) skolu sektora projekta “Skolas izglītības kvalitātes paaugstināšana un pedagogu labā prakse skolēnu caurviju kompetenču attīstībā” (Nr.2019-1-LV01-KA101-060312) ietvaros Daugavpils 16.vidusskolas direktores vietniece, matemātikas skolotāja Regīna Urbanoviča un bioloģijas, ķīmijas skolotāja Jeļena Markova apmeklēja tālākizglītības kursus “STEM izglītības veicināšana, izmantojot skolotāju apmācību”. Tajos piedalījās skolotāji no Latvijas, Itālijas, Rumānijas un Portugāles.
Pirmajā kursa dienā notika interesanta ekskursija Porto, kuras laikā dalībnieki iepazinās ar pilsētas vēsturi un apskates vietām. Pēc ekskursijas notika prezentācija par izglītības sistēmu Portugālē.
Atklājot kursus dalībniekus uzrunāja kursu treneris Rikardo Antonio Rosa Vieira. Viņš stāstīja par to, kas ir zinātne (ķīmija, fizika, bioloģija) — zināšanu kopums laika gaitā uzkrājas kā process jaunu zināšanu radīšanai, tehnoloģija — dabas pasaules modifikācija, māksla — radošā domāšana un lietišķā māksla, matemātika — skaitļu, darbību, modeļu, attiecību valoda, inženierija — tehnoloģijas radīšana, inženiertehniskā projektēšanas process: jautāt, iedomāties, plānot, izveidot, pārbaudīt, uzlabot.
Otrajā dienā notika iepazīšanās ar visu valstu dalībniekiem. Katras valsts skolu komandas bija sagatavojušas prezentācijas un video par savu valsti, pilsētu, izglītības sistēmu un savu skolu. Katra komanda stāstīja par savas skolas STEM izglītības pieredzi.
Kursu dalībnieki apsprieda jēdzienus “kreativitāte”, „efektīva komunikācija”, „inovācijas”.
Tika piedāvāta aktivitāte — izstrādāt sarakstu ar iespējām, kā STEM izmantot skolās – individuāls un grupu darbs. Latvijas dalībnieki izstrādāja integrētu stundu bioloģijā un matemātikā „Fotosintēze un lineārā attiecība”. Daugavpils 16. vidusskola dalījās pieredzē par integrētām stundām un pasākumu organizēšanu projekta Erasmus+ ietvaros.
Tikšanās dalībnieki aktīvi diskutēja par to, kas ir STEM, kas nav STEM, kāpēc STEM? Kā to var izmantot skolā? Kāpēc jāizmanto STEM, kāpēc tas nav jāizmanto?
Trešās dienas aktivitāte: vajadzību analīze un mērķu noteikšanas kultūra. Uzdevums: veidot vislabāk piemērotu apmācības kultūru, noformēt un uzbūvēt katapultu.Ceturtajā dienā — izveidot klases kabineta sienu ar telpaugiem, gaismu un ierīci fizikas eksperimentam, logo, saukli.Interesanti darbojāmies grupās, dalījāmies savā pieredzē, komunicējām. Notika sacensības par labāko darbu. Mūsu komanda ieguva nomināciju par kreativitāti.Rezultātā tika uzlabotas zināšanas par STEM un inovācijām, padziļinātas zināšanas par dažādām STEM aktivitātēm skolēniem, uzlabota spēja atrast un izmantot dažādus mācību resursus, izstrādāt STEM mācību programmu un ieviest to praksē, strādāt pie STEM ieviešanas procesa, motivēt un iesaistīt skolēnus STEM mācīšanās, uzlabota komunikācija un sociālās prasmes, angļu valodas prasme.
Tikšanās noslēgumā dalībnieki izvērtēja iegūtās zināšanas un pieredzi.
Šis brauciens noteikti bija ļoti vērtīgs ikvienam no mums. Kursos ir iegūta liela pieredze darbam skolā.
Sagatavoja: Daugavpils 16. vidusskolas direktores vietniece,
matemātikas skolotāja R.Urbanoviča un bioloģijas, ķīmijas skolotāja J.Markova
Vācu valodas kurss “Fit in Deutsch”
Erasmus+ programmas skolu sektora projekta “Skolas izglītības kvalitātes paaugstināšana un pedagogu labā prakse skolēnu caurviju kompetenču attīstībā” (Nr. 2019-1-LV01-KA101-060312) ietvaros no 1. līdz 7.augustam skolotāja Jeļena Sardiko piedalījās starptautisko vācu valodas kursā „Fit in Deutsch” Melliehā, Maltā. Kursa organizatori bija Carob Institute — Empowering Teachers, kursa vadītāja Gertraud Lehr dzīvo Vācijā, vācu valoda ir viņas dzimtā valoda, pieredzējušā pedagoģe, jau daudzus gadus vada seminārus un mācību metodikas kursus angļu un vācu valodas skolotājiem starptautiskā līmenī.
Sakarā ar to, ka skola pievērš lielu uzmanību mācību darba organizācijas formām, kursa laikā bija iespēja koncentrēties uz kooperatīvu mācīšanu un iegūt vairāk zināšanas šajā jomā, attīstīt skolotājas metodiskas kompetences un zināšanas, sadarboties ar kolēģiem no citām Eiropas valstīm – Vācijas, Polijas, Slovēnijas, Rumānijas, Ungārijas, dalīties ar pieredzi vācu valodas pasniegšanā. Kursa ietvaros skolotājas apgūva sadarbības formas, kuras saistītas ar mūzikas aktivitātēm, spēlējot teātri un rakstot tekstus.
Vācu valodas kurss “Fit in Deutsch” veicināja un paplašināja skolotāju vācu valodas prasmes, it īpaši komunikatīvo kompetenci, kā arī piedāvāja jaunas idejas kooperatīvā mācīšanās, skolēnu motivēšanai svešvalodu apguvē un valodas barjeras pārvarēšanai. Vācu valodas skolotājas strādāja pie satura koncepcijas, iepazinās ar tādām metodēm kā Reziprokes (savstarpēja) lasīšana, ka arī ar jaunām pieejām Intervijas metodei un vācu pop-, šlageres, — klasiskas mūzikas izmantošanai, komunicēja ar vācu valodas nesējiem, pārņēma Eiropas labāko inovatīvo pieredzi. Turklāt kursa dalībniekiem bija piedāvāta ļoti interesanta kultūras programma, kas ietvēra ekskursijas uz Maltas pilsētām — Valletta, Mdina, Gozo salu.
Informāciju sagatavoja Jeļena Sardiko
Tiešsaistes tikšanās Erasmus+ projekta „Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs?” ietvaros
Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) skolu apmaiņas partnerību projekts “Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs? ARE WE REALLY SOCIAL WITH SOCIAL MEDIA?” Nr.2019-1-TR01-KA229-074760_3.
2021.gada 26.aprīlī Erasmus+ projekta “Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs? ARE WE REALLY SOCIAL WITH SOCIAL MEDIA?” ietvaros
notika projekta dalībnieku tiešsaistes tikšanās, kurā piedalījās partneri no Turcijas, Latvijas, Polijas, Igaunijas un Horvātijas. Daugavpils 16. vidusskolu pārstāvēja skolas direktore O. Dukšinska un angļu valodas skolotāja Ž.Špoģe.
Tikšanās laikā notika pieredzes apmaiņa par projektā veiktajām aktivitātēm, to norisi, nozīmi un efektivitāti.Tika runāts par šādiem jautājumiem: tiešsaistes semināri, stundas un prezentācijas par kiberbulinga pārvarēšanu; inforgrafika par projekta tēmu; jaunu materiālu sagatavošana un izplatīšana; filma par komunikācijas problēmām (veltīta Pasaules telekomunikāciju dienai); prezentācijas par pārmērīgās sociālo tīklu izmantošanas trūkumiem un sociālo mediju aktivitātēm, piemēram, sludinājumiem, valodas prasmes uzlabošanas vingrinājumiem; pasākuma “Sievietes un zinātne, skatījums uz digitālo dalījumu” organizēšana projekta dalībskolās. Tikšanās dalībnieki aktīvi diskutēja par to, kā tiek veidota digitālā kompetence, dalījās pieredzē par e-resursu izmantošanu mācību procesā.
Daugavpils 16. vidusskola dalījās pieredzē par tiešsaistes stundu un pasākumu organizēšanu projekta Erasmus+ «Awesome» ietvaros. 7. klašu skolēniem tika organizētas tiešsaistes stundas par drošību internetā, kurās tika stāstīts par kiberiebiedēšanu, draudiem internetā, kā pasargāt sevi un palīdzēt citiem, par sociālo tīklu izmantošanas drošību, kib
erhigiēnu u.c. Skolēni aktīvi iesaistījās diskusijā, uzdeva jautājumus par tēmu. 7. klašu skolēniem tika organizēts arī tiešsaistes pasākums “Sievietes z
inātnē”, kurā projekta dalībnieku komanda pastāstīja interesantus faktus par sieviešu sasniegumiem zinātnē, tika apspriesti interesanti fakti par sievietēm, kas ir d
e
vušas lielu ieguldījumu zinātnē, kā arī dzimumu lomu problēmu agrīnajos gadsimtos, kad sievietēm bija liegta formālā zinātniskā izglītība. Skolēni arī piedalījās viktorīnā “Sievietes nevar nodarboties ar zinātni”.
Tiešsaistes tikšanās noslēgumā dalībnieki izvērtēja iegūtās zināšanas un pieredzi, kā arī saskaņoja veicamos uzdevumus, jo darbs pie projekta turpinās. Nākamā tikšanās ar projekta partneriem tiek plānota maijā.
Informāciju sagatavoja projekta koordinatore Žanna Špoģe
Tiešsaistes konference Erasmus+ projekta “Mācīties vienam no otra – veidot nākotni” ietvaros
Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) skolu apmaiņas partnerību projekts “Mācīties vienam no otra – veidot nākotni” (Nr. 2019-1-LV01-KA229-060348_1).
2021.gada 15.aprīlī Erasmus+ projekta “Mācīties vienam no otra – veidot nākotni” ietvaros notika tiešsaistes konference (zoom platformā), kurā piedalījās skolēni un skolotāji no 6 partnerskolām. Konferences mērķi bija attīstīt skolotāju un skolēnu digitālās prasmes, tuvāk iepazīties citam ar citu, pastāstīt par skolas dzīvi ārkārtējās situācijas laikā, kā arī turpmākā darba un mācību perspektīvām.
Atklājot konferenci, dalībniekus uzrunāja Daugavpils 16.vidusskolas projekta koordinatore Jeļena Sardiko.Turpinājumā notika aktīvs un ražīgs darbs. Katrs skolēns pastāstīja par sevi, savām interesēm profesionālajā jomā. Katram partnerim bija iespēja iepazīstināt ar savu skolu. Daugavpils 16.vidusskolu pārstāvēja 10.klases skolēni Evelīna Vasiļjeva, Viktorija Proško un Deniels Jefanovs, kuri prezentēja mūsu skolu, piedāvātās mācību programmas, kā arī dalījās savā pieredzē, kā viņiem izdodas apgūt zināšanas Covid19 laikā. Itāļu partnerskola dalījās pieredzē par LearnLab digitālās platformas izmantošanu (https://learnlab.net). Konferences laikā skolēniem bija arī iespēja piedalīties projekta partnerskolu koordinatoru sagatavotajā digitālajā spēlē, kurā viņi atbildēja uz dažādiem jautājumiem par skolas dzīvi, sagatavošanos profesionālajai darbībai un vienu no galvenajām projekta tēmām – uzņēmējdarbību. Konferences noslēgumā katrs skolēns uzdeva jautājumu par viņu interesējošu tēmu.
Novērtējot pasākumu, dalībnieki to atzina par nozīmīgu internacionālā mērogā, interesantu daudzveidīgu formu apguvē, lietderīgu svešvalodas, digitālo un komunikācijas prasmju attīstīšanā. „Nemaz nenožēloju, ka piedalījos šajā konferencē. Es iepazinos ar jauniem cilvēkiem, uzzināju par viņu interesēm un par skolām dažādās valstīs,” pateica Evelīna.
Liels paldies angļu valodas skolotājai Jeļenai Abramovai par atbalstu.
Ar konferences materiāliem var iepazīties projekta vietnē https://voneinanderlernen.wixsite.com/projekt.
Vairāk par Erasmus+ programmu var uzzināt Valsts izglītības attīstības aģentūras mājaslapā www.viaa.gov.lv sadaļā Erasmus+.
Informāciju sagatavoja projekta koordinatore Jeļena Sardiko
Erasmus+ projekts “Mācīties vienam no otra – veidot nākotni” tiek īstenots
Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) skolu apmaiņas partnerību projekts “Mācīties vienam no otra – veidot nākotni” (Nr. 2019-1-LV01-KA229-060348_1).
2020./2021.mācību gadā Daugavpils 16.vidusskola turpina īstenot Erasmus+ projektu “Mācīties vienam no otra – veidot nākotni”. Ņemot vērā pasaulē noteiktos ierobežojumus, projekta darbība turpinās attālināti, nenotiek klātienes mobilitātes. Regulāri notiek tiešsaistes tikšanās ar projekta partneriem no Čehijas, Itālijas, Grieķijas un Latvijas, kurās koordinatori apspriež projekta vietējā līmeņa aktivitātes, kas virzītas uz projekta mērķu sasniegšanu.
Viens no projekta mērķiem ir veicināt sadarbību ar reģionālajiem uzņēmumiem un uzņēmējiem, kā arī veidot jaunatnes kontaktus ar tiem. Lai ieskatītos uzņēmējdarbības reālajā pasaulē, gūstot jaunas zināšanas un pieredzi, mūsu skolas projekta dalībnieki – 11.klases skolēni Nikoļa Matjuhina, Lana Daškeviča, Maksims Antonovs un Danila Bulis – sagatavoja jautājumus intervijām ar uzņēmējiem, sazinājās ar dažiem pilsētas uzņēmējiem un intervēja tos. Plānotas vēl vairākas intervijas ar uzņēmējiem.
Tika veikta arī mūsu skolas skolēnu digitālā aptauja – tests «Uzņēmēja personība», ko izveidoja Maksims Antonovs (https://docs.google.com/forms/d/1nV7no-UCGrNWUlBv34B9n_sxWgYhCRSitWwOf42aOsc/edit?ts=5ea83a9c&gxids=7628). Aptaujā piedalījās 85 skolēni vecumā no 15-18 gadiem. Viņiem bija iespēja novērtēt, cik lielā mērā viņiem ir attīstītas uzņēmējdarbībā nepieciešamās pamatprasmes un vai viņiem piemīt uzņēmēja īpašības (zinātkāre, radošums, patstāvība, iniciatīva, komandas gars, biznesa spēja, patstāvīgums). Testa rezultāti tika apstrādāti un publicēti projekta tīmekļa vietnē https://voneinanderlernen.wixsite.com/projekt, kā arī TwinSpice eTwinning platformā. Visi projekta materiāli, foto galerija un video ir brīvi pieejami plašai auditorijai.
Lai attīstītu starpkultūru kompetences, stiprinātu Eiropas sadarbību starp partnerskolām, veicinātu svešvalodu apguvi, 16.aprīlī tiks organizēta tiešsaistes tikšanās skolēniem un skolotājiem no 6 partnerskolām. Tās laikā jauniešiem būs iespēja tuvāk iepazīties citam ar citu, pastāstīt par skolas dzīvi ārkārtējas situācijas laikā, kā arī turpmākā darba perspektīvām. Lai precizētu pasākuma programmu, aprīļa sākumā notiks kārtēja projekta koordinatoru tiešsaistes sanāksme Skype platformā.
Novēlam projekta dalībniekiem veiksmīgu radošu darbu un interesantas iepazīšanās.
Vairāk par Erasmus+ programmu var uzzināt Valsts izglītības attīstības aģentūras mājaslapā www.viaa.gov.lv sadaļā Erasmus+.
Informāciju sagatavoja projekta koordinatore Jeļena Sardiko
Projekta „Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs?” aktivitātes
Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) skolu apmaiņas partnerību projekts “Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs? ARE WE REALLY SOCIAL WITH SOCIAL MEDIA?” Nr.2019-1-TR01-KA229-074760_3.
2020. gada 11.novembrī Erasmus+ projekta “Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs? ARE WE REALLY SOCIAL WITH SOCIAL MEDIA?” ietvaros notika projekta dalībnieku tikšanās, kurā piedalījās partneri no Turcijas, Latvijas, Polijas, Igaunijas un Horvātijas. Ņemot vērā pasaulē noteiktos ierobežojumus, tā norisinājās tiešsaistē.
Daugavpils 16.vidusskolu pārstāvēja direktore Olga Dukšinska, angļu valodas skolotājas Žanna Špoģe un Nadežda Dzalbe, informātikas skolotājs Ivans Aļohno. Tikšanās laikā notika pieredzes apmaiņa, tika runāts par šādiem jautājumiem: jauni materiāli; filmas par projekta tēmu; CLIL nodarbību paraugs; infografika par projekta tēmu; Web vietas/ eTwinning platformas atjaunināšana (kopumi partneru valodās); veselīga dzīve digitālajā laikmetā un digitālais detokss; tradicionālo tautas deju un tradicionālo spēļu piemēri; labas prakses piemēri dažādās valstīs, kā izvairīties no pārmērīgas digitālo ierīču lietošanas; darbības kiberiebiedēšanas pārvarēšanai; darbnīcas un izstādes (karikatūras un bildes) par sociālajiem medijiem un komunikāciju. Projekta dalībnieki aktīvi diskutēja par to, kā tiek veidota digitālā kompetence, dalījās pieredzē par e-resursu izmantošanu mācību procesā. Arī notika darba izvērtēšana. Dalībnieki izvērtēja iegūtās zināšanas, apsprieda jau paveikto un saskaņoja veicamos uzdevumus, lai sasniegtu projekta mērķi – veidot izpratni par sociālo mediju pārmērīgu un nepareizu izmantošanu, uzlabot digitālās kompetences, izpētīt alternatīvus laika pavadīšanas veidus.
Darbs pie projekta turpinās, dalībniekiem priekšā vēl citi veicami uzdevumi, kā arī pieredzes apmaiņa. Nākamā tikšanās ar projekta partneriem tiek plānota decembrī.
Sagatavoja projekta koordinatore Žanna Špoģe
Erasmus dienas 2020
No 15.-17.oktobrim visā Eiropā un ārpus tās notiek Erasmus dienas 2020, kuru galvenā ideja ir runāt par Eiropas vērtībām, mobilitātes ieguvumiem un Erasmus+ projektu rezultātiem.
Daugavpils 16.vidusskola piedalās Eiropas mēroga iniciatīvā „Erasmus dienas”, organizējot sādus pasākumus:
- Video-prezentācija par īstenotām Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.1 (KA1) skolu sektora projekta “Skolas izglītības kvalitātes paaugstināšana un pedagogu labā prakse skolēnu caurviju kompetenču attīstībā” un Pamatdarbības Nr.2 (KA2) skolu apmaiņas partnerību projektu “Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs?”, “Mācīties vienam no otra — veidot nākotni” aktivitātēm skolas foajē, facebook mājaslapā.
- Tiešsaistes aptauja «Uzņēmēja personība» ES Erasmus+ programmas (KA2) skolu apmaiņas partnerību projekta “Mācīties vienam no otra — veidot nākotni” 11.klases skolēniem. Tā palīdzētu identificēt īpašības, kas nepieciešamas profesionālajai dzīvei.
- Video-konference ar skolu apmaiņas partnerību projekta “Mācīties vienam no otra — veidot nākotni” koordinatoriem, lai sasveicinātos Erasmus dienā, apspriestu projekta aktivitātes vietējā līmenī.
- Publikācijas eTwinning platformā par Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA2) skolu apmaiņas partnerību projektiem.
Sagatavoja Daugavpils 16.vidusskolas projekta koordinatore Jeļena Sardiko
Erasmus+ projekta kursi “Mūsdienīgā skolvadība”
Šī gada marta sākumā Spānijā (Tenerifē) starptautiskā Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.1 (KA1) skolu sektora projekta “Skolas izglītības kvalitātes paaugstināšana un pedagogu labā prakse skolēnu caurviju kompetenču attīstībā” (Nr.2019-1-LV01-KA101-060312) ietvaros Daugavpils 16.vidusskolas direktore Olga Dukšinska, angļu valodas skolotāja Žanna Špoģe un sākumskolas skolotāja Tatjana Anufrijeva apmeklēja tālākizglītības kursus “Mūsdienīgā skolvadība”. Tajos piedalījās skolu vadība un skolotāji no Somijas, Francijas, Vācijas, Igaunijas, Lietuvas, Polijas, Horvātijas, Portugāles un citām valstīm.
Pirmajā dienā notika iepazīšanās ar visu valstu dalībniekiem. Katras valsts skolu komandas bija sagatavojušas prezentācijas par savu valsti, pilsētu, izglītības sistēmu un savu skolu. Ar interesi klausījāmies par Somijas, Francijas, Portugāles un Igaunijas pārdomāto valsts politiku un konkurētspējīgu pedagogu atalgojuma sistēmu. Somijas kolēģiem problēmu ar jauno pedagogu iesaistīšanu darbam skolā nav, jo ir ļoti liela konkurence. Visu pārējo valstu pārstāvjiem ir līdzīgas Latvijai problēmas, skolās trūkst STEM cikla priekšmetu pedagogu un jaunatne izvēlas citas profesijas.
Nedēļas laikā katru dienu uzzinājām kaut ko jaunu, piemēram, kas ir mūsdienīga skolas un personāla vadība, kā motivēt skolas darbiniekus un skolēnus, kā arī, kā rīkoties sarežģītās situācijās skolā. Notika nopietnas diskusijas par bērnu ar īpašām vajadzībām apmācības procesu. Kursos vairāk uzzinājām par paaudžu atšķirībām un to īpatnībām, kā arī izaicinājumiem darba devējiem un pedagogiem. Skolas vadībai tika sagatavotas rekomendācijas darbam ar jaunajiem speciālistiem.
Interesanti darbojāmies grupās, dalījāmies savā pieredzē, piedalījāmies interaktīvajās spēlēs par skolas komandas sadarbību.
Erasmus+ projekta ietvaros dalībnieki apmeklēja nacionālo parku un ar funikulieri pacēlās līdz vulkānam Teide, no augšas vērojot skaisto dabu un Atlantijas okeānu.
Šis brauciens noteikti bija ļoti vērtīgs ikvienam no mums. Kursos ir iegūta liela pieredze darbam skolā.
Mūsu skolas komanda nodibināja ciešus kontaktus ar kolēģiem no Somijas, Polijas, Portugāles (Porto) un Igaunijas ģimnāzijas Tallinā.
Informāciju sagatavoja Daugavpils 16.vidusskolas pedagogu komanda
Erasmus+ projekta partneru tikšanās Daugavpils 16.vidusskolā
No 01.09.2019. līdz 31.08.2021. Daugavpils 16. vidusskolā tiek īstenots Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) skolu apmaiņas partnerību projekts “Mācīties vienam no otra – veidot nākotni” (Nr. 2019-1-LV01-KA229-060348_1).
Erasmus+ projekta “Mācīties vienam no otra – veidot nākotni” ietvaros no 2020. gada 17.februāra līdz 23.februārim Daugavpils 16.vidusskolā notika otrā projekta dalībnieku tikšanās, kurā piedalījās partneri no Čehijas, Grieķijas, Itālijas, Vācijas, Daugavpils 15.vidusskolas, mūsu skolēni un skolotāji.
Projekta dalībniekus laipni sagaidīja Daugavpils pilsētas domē un pastāstīja par pilsētu, tās vēsturi, izglītības un uzņēmējdarbības iespējām jauniešiem. Skolā viesus sirsnīgi sagaidīja skolas direktore Olga Dukšinska, vokālais ansamblis un tautas deju kolektīvs. Projekta dalībnieki jautri iemācījās dažādus vārdus latviešu valodā.
Visās dienās notika aktīvs darbs. Skolēni piedalījās dažādās projekta aktivitātēs, kuru mērķis bija attīstīt jauniešu sociālās kompetences – iecietību, precizitāti, spēju strādāt komandā, atbildību, uzcītību, uzticamību, izturību, mobilitāti, elastību, komunikācijas prasmes, starpkultūru kompetences, kā arī veicināt uzņēmējdarbības izglītību.
Projekta dalībnieki tikās ar dažādiem speciālistiem, jaunajiem un esošajiem uzņēmējiem. Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas vēstniece Oļesja Soboļevska rīkoja semināru ”Biznesa pamati”. Daloties pieredzē par darbību skolēnu mācību uzņēmumā, Daugavpils Valsts ģimnāzijas skolēni Arturs Ozerskis un Alisa Meškovska profesionāli novadīja meistraklases smutiju gatavošanā un kēksu cepšanā, lai motivētu jauniešus strādāt un attīstīties. Projekta dalībniekiem bija iespēja sadarboties ar Daugavpils uzņēmējiem, kuri stāstīja par savu darbību, kā arī sniedza padomus topošajiem uzņēmējiem. Māla mākslas centrā un studijā „Latgales dizains” projekta dalībnieki piedalījās darbnīcās – izgatavoja keramikas un dizaina rokdarbu izstrādājumus. Tekstila māksliniece Inga Vasiļjeva organizēja meistarklasi rotājumu izgatavošanā. Daugavpils 16. vidusskolas vizuālās mākslas skolotāja Gaļina Želabovska un mājturības un tehnoloģiju skolotāja Jadviga Osipova novadīja meistarklases, kurās projekta dalībnieki izgatavoja dekoratīvus izstrādājumus un dāvanu maisiņus. Iegūtās teorētiskās un praktiskās zināšanas jaunieši demonstrēja turpmākajās aktivitātēs, veidojot un prezentējot savu uzņēmumu (mini firmu).
Tikšanās noslēgumā visi skolēni saņēma „Uzņēmēja pasi” un apliecību par aktīvu darbu.
Dalībniekiem bija arī iespēja iepazīt skolas vidi, Latvijas kultūru, tradīcijas, vēsturi. Viņi apmeklēja Daugavpils cietoksni, Marka Rotko mākslas centru, ievērojamākās vietas Rīgā.
Visi projekta dalībnieki augsti novērtēja tikšanās programmu un rīkotās aktivitātes. Kā pozitīvais tika minēta interesanta komunikācija citam ar citu, svešvalodu izmantošana, kreativitāte un motivācija, jaunas zināšanas uzņēmējdarbībā un pieredzes pārņemšana, kā arī cilvēku atsaucīgums Daugavpilī, vēsturisko vietu krāšņums.
Liels paldies visiem projekta darbā iesaistītajiem par atbalstu un sadarbību!
Sagatavoja Daugavpils 16. vidusskolas projekta komanda
Projekta „Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs?” aktivitātes
Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) skolu apmaiņas partnerību projekts “Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs? ARE WE REALLY SOCIAL WITH SOCIAL MEDIA?” Nr.2019-1-TR01-KA229-074760_3.
Erasmus+ programmas ietvaros 9., 11. un 12. klases skolēni kopā ar direktori Olgu Dukšinsku un angļu valodas skolotāju Žannu Špoģi projektu nedēļas laikā aktīvi darbojās pie projekta „Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs?”.
Ar radošu pieeju un kreatīvām idejām, lai veiksmīgāk piedalītos starptautiskajā projektā, tika ieplānota digitālo spēļu un elektronisko grāmatu par vispopulārākajiem sociālajiem tīkliem veidošana, intervija ar psihologu un aptauja.
Pirmdienas aktivitātes bija iepazīšanās ar darba gaitu, pienākumu sadale un aptaujas veidošana. Tika veikta aptauja par tēmu „Sociālo tīklu lietošana”, kurā piedalījās 9. klašu un vidusskolas skolēni.
Otrdien apkopojām aptaujas rezultātus un atspoguļojām tos, izmantojot PowerPoint programmu. Tā kā ikviens no projekta dalībniekiem bija ieinteresēts vairāk uzzināt par jauniešu atkarību no sociālajiem tīkliem un iespējām, kā risināt šo problēmu, tika pieņemts lēmums intervēt skolas psiholoģi Ludmilu Budreviču. Viens no svarīgākajiem uzdevumiem bija videofilmas par Latviju, Daugavpili un mūsu skolu veidošana, ko izmantos vēlāk kā prezentāciju ārzemēs.
Trešajā dienā skolēniem vajadzēja izveidot divas Kahoot! spēles, ar kuru palīdzību ikvienam projekta dalībniekam būs iespēja pārbaudīt savas zināšanas par Latviju, sociālajiem tīkliem un to vēsturi. Viens no šīs dienas mērķim bija izveidot elektronisko grāmatu par vispopulārākajiem tīkliem, ko mūsu jaunieši lieto ne tikai mācībām, bet arī brīvā laika pavadīšanai. Katra vietnei veltījām atsevišķu lappusi, kur tika apkopoti dati ne tikai par to, kāpēc skolēni lieto šos tīklus, bet arī par to vēsturi.
Ceturtdien veltījām laiku spēlēm ar sākumskolas skolēniem. Tā bija lieliska iespēja ieinteresēt bērnus un vidusskolas skolēnus, lai samazinātu laiku mobilu telefonu lietošanai. Skolēnu mērķis bija arī analizēt un sistematizēt visu iegūto informāciju. Vēlāk notika projekta koordinatoru un dalībnieku sanāksme, kurā tika apkopoti projektu nedēļas rezultāti un izvirzīti nākotnes mērķi.
Pēdējā projektu nedēļas dienā skolēni prezentēja darba rezultātus: divas Kahoot! spēles, elektronisko grāmatu, aptaujas rezultātu un videofilmas.
Paveiktais darbs palīdzēs skolēniem un skolotājiem turpināt aktīvu līdzdalību starptautiskajā Erasmus+ projektā.
Sagatavoja Valērija Pečonka, 12. klase
Erasmus+ projekta dalībnieku tikšanās Polijā
Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) skolu apmaiņas partnerību projekts «Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs? ARE WE REALLY SOCIAL WITH SOCIAL MEDIA?” Nr.2019-1-TR01-KA229-074760_3.
No 2020.gada 21.janvāra līdz 23.janvārim XX vidusskolā Poznaņā (Polijā) notika pirmā projekta «Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs?” („Are we really social with social media?”) aktivitāte, kurā piedalījās partneri no Turcijas, Latvijas, Polijas, Igaunijas un Horvātijas. Daugavpils 16.vidusskolu pārstāvēja direktore Olga Dukšinska, angļu valodas skolotāja Žanna Špoģe un latviešu valodas skolotāja Anželika Anufrijeva.
Pirmajā dienā notika iepazīšanās ar visu valstu dalībniekiem. Katra komanda pastāstīja par savu skolu, pilsētu un valsti. Tika rādītas gan prezentācijas, gan videofilmas, akcentēts projekta svarīgums gan izglītojamiem, gan pedagogiem. Notika ekskursija pa vidusskolu Poznaņā, kuras laikā mums bija iespēja iepazīt tuvāk mācību procesa organizēšanu, apgūstamos mācību priekšmetus un skolas vidi.
Turpmākajās dienās norisinājās aktīvs darbs. Vispirms projekta dalībnieki izvērtēja katras komandas izveidotos logo un no 18 izvēlējās vienu, kuru apstiprināja kā projekta logo. Tālāk mēs padziļinājām savas zināšanas par digitālo kompetenci. Polijas un Igaunijas partneri stāstīja par digitālās kompetences jēdzienu, tās līmeņiem, veidošanu un izmantošanu. Katras valsts komanda izvērtēja izglītojamo un pedagogu digitālās kompetences līmeni, nonākot pie secinājuma, ka dziļākai jautājuma izpratnei nepieciešams veikt aptauju, lai iegūtie dati būtu objektīvi. Projekta dalībnieki aktīvi diskutēja par to, kā tiek veidota digitālā kompetence, dalījās pieredzē par e-resursu izmantošanu mācību procesā. Pēc dalībnieku novērojumiem, izglītojamie un skolotāji aktīvi un lietderīgi izmanto dažādus e-resursus, toties krietni mazāks ir tādu skaits, kuri paši prot veidot programmas.
Notika arī darba izvērtēšana. Dalībnieki izvērtēja iegūtās zināšanas, apsprieda jau paveikto un saskaņoja veicamos uzdevumus, lai sasniegtu projekta mērķi – veidot izpratni par sociālo mediju pārmērīgu un nepareizu izmantošanu, uzlabot digitālās kompetences, izpētīt alternatīvus laika pavadīšanas veidus.
Projekta partneriem bija arī iespēja iepazīt Polijas un Poznaņas kultūru, tradīcijas un vēsturi. Mēs apmeklējam salu Island Tumski, interaktīvo muzeju ICHOT, Imperial Castle un citas Poznaņas ievērojamās vietas.
Nākamā tikšanās ar projekta partneriem – skolēniem un skolotājiem – tiek plānota Horvātijā.
Sagatavoja latviešu valodas skolotāja Anželika Anufrijeva
Mācību kurss “Radošuma un inovāciju ieviešana mācībās” Barselonā
Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.1 (KA1) skolu sektora projekts “Skolas izglītības kvalitātes paaugstināšana un pedagogu labā prakse skolēnu caurviju kompetenču attīstībā ” Nr.2019-1-LV01-KA101-060312
Daugavpils 16.vidusskolas ģeogrāfijas un dabaszinātņu skolotāja Svetlana Rudjko no 4. līdz 9.novembrim apmeklēja mācību kursu “Integrating Creativity and Innovation into Teaching” (“Radošuma un inovāciju ieviešana mācībās”), kas notika Barselonā (Spānijā), par ko arī ieguva sertifikātu. Šis kurss tika izveidots skolotājiem, lai sniegtu iespēju apzināties, kā pielietot jaunrades metodes un inovatīvus lēmumus savā stundā. Mācībās piedalījās skolotāji no 5 valstīm: Dienvidāfrikas, Vācijas, Rumānijas, Igaunijas un Latvijas. Mēs esam guvuši praktisku pieredzi, kā attīstīt skolēnu mīkstās iemaņas, kritisko un radošo domāšanu, kā lietderīgi izmantot IKT izglītībā.
Pirmajā dienā notika iepazīšanās un saruna par pamatzināšanām skolā un mācību stiliem. Katrs dalībnieks ir pastāstījis par sevi, savu pilsētu, skolu, kurā strādā. Kursa vadītājs Alessandro Punto savukārt pastāstīja par Barselonu, Kosta Bravu, Žeronu, Figeresu, Pubolu un citām Katalonijas pilsētām, ieteica, kādus muzejus un vietas
vēlams apmeklēt, lai gūtu pilnīgu priekšstatu par reģionu. Iemācījos lietot metro.
Turpmākajā nedēļā, aktīvi darbojoties, mēs apguvām motivāciju un nopietnu spēli, radošu domāšanu un kartēšanu. Alessandro Punto lasīja lekciju par radošās domāšanas galvenajiem posmiem, uzskaitījām tos: Jautājums – Ziņkārība – Novērošana – Pētījums – Noslēpums un Iedzīvošana. Viņš uzsvēra, ka radošuma ziņā mākslas un drāmas elementus var iekļaut jebkurā skolas priekšmetā. Ieviešot radošumu, skolotājs ir līderis, mentors un koučers, vajag vairāk optimisma un harmonijas, mazāk stresa savā stundā. Dalībnieki iepazinās ar tādām vietnēm kā canva.com, edpuzzle.com, coggle.com, animoto.com, pexels.com un wevideo.com.
Arī strādājām ar vizuāliem avotiem izglītībā. VTS. Mēs meklējām tiešsaistes vizuālos materiālus: Google, You Tube un Wordclouds. Tāpat dalībniekiem bija interesanti uzzināt, kā strādāt ar skaņu programmās: bensound.com, freesound.org. un studytracks. education. Apguvām pāra un grupas darba pārvaldību, novērtēšanas tipus, portfolio veidošanu un tiešsaistes rīkus. Alessandro lasīja lekciju par Katalonijas kultūras tradīcijām, valodu, nacionālo virtuvi, mūziku (habaneros Katalana), apģērbu (espadrilles), nacionālajām dejām (sardana un flamenko). Kursanti uzzināja, ka Ziemassvētkos pie kataloniešiem nāk nevis Santa Klauss, bet gan draiskais zēns Kagāns. Un, protams, notika kursantu darba izvērtējums, diskusija par radošajām metodēm Scamper, Life skeels, School innovation corner, Content Creation Cykle-Telling Your story, kā arī sertifikātu izsniegšana.
Noslēgumā bija plaša kultūras programma. Kursu dalībniekiem bija iespēja apskatīt Vidusjūras pērles – Barselonu ar tās gājēju ielu Raļamblu, Kolumbas laukumu, Gotisko kvartālu, Gaudijas namus, Tibido kalnu, Karalisko laukumu, Nacionālo muzeju, Parku – Goeljē muzeju, Sagrada Familja katedrāle…Var uzskaitīt bezgalīgi. Laiks pagāja nemanot. Kursi atbilda savam nosaukumam, bija radoši un noskaņoja uz pozitīvu.
Sagatavoja Svetlana Rudjko,
ģeogrāfijas un dabaszinātņu skolotāja
Projekta „Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs?” aktivitātes
Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) skolu apmaiņas partnerību projekts «Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs? ARE WE REALLY SOCIAL WITH SOCIAL MEDIA?” Nr.2019-1-TR01-KA229-074760_3.
2019.gada 1.oktobrī Daugavpils 16.vidusskola uzsākusi Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) skolu apmaiņas partnerību projektu «Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs? Are we really social with social media?” Nr.2019-1-TR01-KA229-074760_3 īstenošanu.
Projektā tiek koncentrēta sociālo mediju pārmērīga un ļaunprātīga izmantošana, akcentējot atkarības pārvarēšanu un jauniešu motivēšanu mērķtiecīgai sociālo mediju izmantošanai. Projekta mērķi ir veidot izpratni par sociālo mediju pārmērīgu un nepareizu izmantošanu, uzlabot digitālās kompetences, izpētīt alternatīvus laika pavadīšanas veidus.
Oktobrī – decembrī projekta dalībnieki, aktīvi darbojoties gan individuāli, gan grupās, veica dažādus uzdevumus. Katrs projekta dalībnieks sagatavoja prezentāciju un pastāstīja par sevi un sociālo mediju lomu viņa dzīvē. Priecē, ka mūsu jaunieši tos izmanto ne tikai izklaidei, bet arī komunikācijas veidošanai, sevis izglītošanai un attīstīšanai. Arī katrs dalībnieks izstrādāja un noformēja 3 projekta logotipus, kurus kārtēja sanāksmē apsprieda un izvērtēja, veiksmīgāko logotipu publicēja eTwinning tīklā. Nākamais solis bija projekta banera noformēšana. Darbojoties grupās, jaunieši izvirzīja savas idejas un priekšlikumus, diskutēja par tiem, veidoja skices, veiksmīgāko variantu noformēja, izmantojot datorprogrammu. Paralēli visām aktivitātēm tika veidota arī videofilma par projekta īstenošanas gaitu.
Darbs pie projekta turpinās, dalībniekiem priekšā vēl citi veicami uzdevumi, kā arī pieredzes apmaiņas braucieni.
Informāciju sagatavoja Anželika Anufrijeva
Pirmā tikšanās ar projekta partneriem Vācijā
No 01.09.2019. līdz 31.08.2021. Daugavpils 16. vidusskolā tiek īstenots Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) skolu apmaiņas partnerību projekts “Mācīties vienam no otra – veidot nākotni” (Nr. 2019-1-LV01-KA229-060348_1).
Projekta “Mācīties vienam no otra – veidot nākotni” ietvaros no 17. līdz 21.novembrim Barntrupas pilsētas ģimnāzijā notika pirmā tikšanās ar projekta partneru skolām no Latvijas, Čehijas, Grieķijas, Itālijas un Vācijas. Mūsu skolu pārstāvēja direktores vietniece izglītības jomā Aļona Proščenko, angļu valodas skolotāja Jeļena Abramova un projekta koordinatore Jeļena Sardiko.
Visās dienās notika aktīvs darbs. Projekta dalībnieki prezentēja savu skolu, iepazīstināja ar savas valsts izglītības sistēmu, vācu skolotāji dalījās pieredzē darbā ar jaunajām informācijas tehnoloģijām, tika apmeklētas atklātās stundas dažādos mācību priekšmetos – vācu valodā, mūzikā, mākslā, teātrī un latīņu valodā. Tā kā projekta mērķis ir uzņēmējdarbības kompetenču attīstīšana, projekta partneri apmeklēja vācu mašīnbūves uzņēmumu KEB, ar kuru pilsētas ģimnāzija cieši sadarbojas.
Sveicot dalībniekus un uzņemot tos Rathausā, projekta nozīmīgumu apstiprināja Barntrupas mērs. Svinīgā gaisotnē tika pacelts projekta karogs kā projektā iesaistītu skolu sadarbības un draudzības apliecinājums.
Projekta partneriem bija arī iespēja iepazīt Vācijas kultūru, tradīcijas, vēsturi, apmeklēt Barntrupas un Detmoldas ievērojamākās vietas.
Barntrupas ģimnāzijas skolotāji un skolēni ieguldīja lielu darbu, organizējot tikšanos augstākā līmenī.
Nākamā tikšanās ar projekta partneriem – skolēniem un skolotājiem – tiek plānota Latvijā, Daugavpils 16.vidusskolā, februārī.
Daugavpils 16.vidusskolas Erasmus+ programmas projektu «Mācīties vienam no otra – veidot nākotni” līdzfinansē Eiropas Savienība. Vairāk par Erasmus+ programmu var uzzināt Valsts izglītības attīstības aģentūras mājaslapā www.viaa.gov.lv, sadaļā Erasmus+.
Informāciju sagatavoja:
Daugavpils 16.vidusskolas projekta koordinatore Jeļena Sardiko,
direktores vietniece izglītības jomā Aļona Proščenko
Erasmus+ kursi Spānijā
Daugavpils 16.vidusskola uzsākusi Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.1 (KA1) skolu sektora projekta “Skolas izglītības kvalitātes paaugstināšana un pedagogu labā prakse skolēnu caurviju kompetenču attīstībā” (Nr.2019-1-LV01-KA101-060312, “Improving the quality of school education and good practice for educators in developing students’ transversal competences”) īstenošanu.
No šī gada 14.oktobra līdz 21.oktobrim Daugavpils 16.vidusskolas direktores vietniece Zigrīda Panfilova un angļu valodas skolotāja Viktorija Mikuļina veiksmīgi piedalījās pirmajā šī starptautiskā projekta aktivitātē – tālākizglītības kursos “Inclusion starts with I– learning to live together” (“Iekļaušana sākas ar mani – mācāmies dzīvot kopā”). Kursi norisinājās Spānijai piederošajā Tenerifes salā. Tajos piedalījās skolotāji no Lietuvas, Francijas, Polijas, Vācijas un Somijas.
Pirmajā dienā notika iepazīšanās ar visu valstu dalībniekiem un kursu vadītāju no Rumānijas Marilenu Cointescu. Katrs pastāstīja par savu valsti un skolu. Runājām arī par to, kas ir kultūra, kādas ir tās iezīmes, cik svarīgi ir pieņemt un cienīt citādo. Tā kā tā bija pirmā nodarbību diena, ar Carusel metodi spriedām par to, ko sagaidām no kursiem, kādas ir mūsu bažas, ko varam piedāvāt.
Turpmākajā nedēļā strādājam ļoti intensīvi, katru dienu uzzinot kaut ko jaunu.
Ar aktivitātes “Vilciens” palīdzību pārliecinājāmies, cik nepareizu iespaidu par cilvēkiem var radīt stereotipi. Vai esam toleranti, vai spējam pieņem citas kultūras pārstāvjus,
kā protam komunicēt? Rast atbildes uz šiem jautājumiem nemaz nebija tik viegli. Interesanti bija strādāt internacionālā komandā, jo katras valsts dalībnieka domas nedaudz atšķīrās. Veicām aktivitātes, lai noskaidrotu, kāds ir mūsdienīgs un radošs skolotājs, kādas metodes izmanto savā darbā. Jāpiebilst, ka arī skolotāji no citām valstīm izmanto metodes, kuras ir labi zināmas mums.
Interesantas bija lomu spēles, kas var palīdzēt risināt konfliktsituācijas starp skolēniem, vecākiem, skolotājiem. Sapratām, ka tas nav viegls process, ir vajadzīgs laiks, pacietība un pat dažādu speciālistu iesaistīšana.
Mēs, protams, visi gribam, lai skolēni būtu motivēti. Skolēnu mācīšanās motivācijas paaugstināšanā liela nozīme ir gan skolotājiem, gan vecākiem. Viņi var būt kā virzītāji un piemērs, taču svarīga ir katra skolēna iekšējā motivācija.
Nonācām pie secinājuma, ka arī pašam skolotājam jāmainās, jāvelta laiks personīgajai izaugsmei. Te var palīdzēt GROW (Goal, Reality, Options, Way) modelis, kas ļauj
izprast, ko tu vēlies, kas notiek pašlaik, kādas ir iespējas sasniegt mērķi, kāds ir ceļš uz šo mērķi. Ļoti interesanta ir arī Starbursting metode, kas ļauj izanalizēt problēmu no dažādām pusēm (kā? kāpēc? kad? kur? utt.).
Viens no kursu moto bija darbs komandā. Salīdzinājām, ar ko atšķiras grupa no komandas, dalījāmies pieredzē, kas vajadzīgs komandas izaugsmei, ar Belbin metodi izspriedām, kā sadalīt pienākumus komandā.
Kursus pabeidzām ar izvērtēšanu, idejām par to, kā dalīties ar gūto pieredzi un nelielām skumjām par šķiršanos. Pārējie kursu dalībnieki bija kļuvuši ne tikai par domu biedriem, bet īstiem draugiem.
Dalība šajos kursos ļāva sadarboties ar citu valstu pārstāvjiem, saprast, ka mēs īpaši neatšķiramies, jo visus vieno kopīgs mērķis – zinošas un lietpratīgas personības veidošana. Šajā procesā, neapšaubāmi, ļoti liela nozīme ir skolotājam.
Nobeigumā daži vārdi par vienreizējo vulkāniskās izcelsmes Tenerifes salu. Mums bija iespēja iepazīties ar šīs salas unikālo dabu, arhitektūru, vēsturi, baudīt tradicionālos ēdienus. Tenerife ir vieta, kur piepildās sapņi.
Pateicamies par iespēju gūt jaunu pieredzi skolas direktorei Olgai Dukšinskai.
Informāciju sagatavoja Daugavpils 16.vidusskolas direktores vietniece Z.Panfilova
ES Erasmus+ dienas skolā
2019.gada Daugavpils 16.vidusskolā tika uzsākti jauni Erasmus+ projekti:
- Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA2) skolu apmaiņas partnerību projekts Nr.2019-1-LV01-KA229-060348_1 “Mācīties vienam no otra – veidot nākotni”
- Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA2) skolu apmaiņas partnerību projekts Nr.2019-1-TR01-KA229-074760_3 “Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs?”
- Erasmus+ programmas pamatdarbības Nr.1 (KA1) skolu sektora projekts Nr.2019-1-LV01-KA101-060312 “Skolas izglītības kvalitātes paaugstināšana un pedagogu labā prakse skolēnu caurviju kompetenču attīstībā”
Mūsu skolā šonedēļ notiks Eiropas Savienības Erasmus+ dienām 2019. veltītie pasākumi:
- 10. oktobrī plkst. 15:00 217.kab. un 315.kab. — projektu koordinatoru prezentācijas, sarunas ar skolēniem un pedagogiem par projektu mērķiem, kā arī darāmiem darbiem;
- 11.oktobrī plkst. 11:00 7.-12.klašu skolēni piedalīsies Zibakcijā.
Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs?
Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) skolu apmaiņas partnerību projekts «Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs? ARE WE REALLY SOCIAL WITH SOCIAL MEDIA?” Nr.2019-1-TR01-KA229-074760_3
2019.gada 1.oktobrī Daugavpils 16.vidusskola uzsāks Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) skolu apmaiņas partnerību projekta «Kā saskarsme sociālajos tīklos ietekmē mūs? (Are we really social with social media?” Nr.2019-1-TR01-KA229-074760_3) īstenošanu.
Vairums cilvēku iesaistās sociālajos tīklos, neaizdomājoties, kāda ir viņu dzīves ietekme uz reģionu / valsts un Eiropas līmeni. Galvenais drauds ir sociālo mediju pārmērīga un ļaunprātīga izmantošana. Projektā tiek koncentrēta šī problēma, akcentējot atkarības pārvarēšanu un jauniešu motivēšanu mērķtiecīgai sociālo mediju izmantošanai. Projekta laikā skolēniem būs iespēja padziļināt izpratni par sociālo mediju pārmērīgas lietošanas trūkumiem, kā arī pilnveidot nepieciešamās kompetences to efektīvai izmantošanai.
Projekta mērķi ir:
- veidot izpratni par sociālo mediju pārmērīgu un nepareizu izmantošanu;
- uzlabot digitālās kompetences;
- izpētīt alternatīvus laika pavadīšanas veidus.
Projekta uzdevumi ir:
- attīstīt digitālo datu un informācijas prasmi;
- veicināt sadarbību, izmantojot digitālās tehnoloģijas;
- palīdzēt, kā tīklā piekļūt ticamai informācijai;
- pilnveidot komunikācijas prasmes;
- attīstīt inovācijas un radošumu;
- pilnveidot svešvalodu un dzimtās valodas zināšanas;
- palielināt nodarbinātības potenciālu;
- atbalstīt personīgo attīstību.
Projekta īstenošanas laikā paredzētas 3 kopīgas īstermiņa apmācības pedagoģiskajam personālam (Polijā, Horvātijā, Igaunijā) un 3 īstermiņa skolēnu grupu apmaiņas (Latvijā, Horvātijā, Turcijā).
Projektā tiks iesaistīti vadības pārstāvji, skolotāji, skolēni (14 – 18 g.) un to vecāki. Projekta kopējais finansējums ir 24433,00 EUR.
Projektu plānots īstenot līdz 2021.gada 30.septembrim.
Informāciju sagatavoja Žanna Špoģe
Mācīties vienam no otra – veidot nākotni
Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) skolu apmaiņas partnerību projekts Nr. 2019-1-LV01-KA229-060348_1 “Voneinander lernen-Zukunft bauen“/“Mācīties vienam no otra — veidot nākotni”
2019.gada septembrī Daugavpils 16.vidusskola uzsākusi Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) skolu apmaiņas partnerības projekta “Mācīties vienam no otra – veidot nākotni” (Nr.2019-1-LV01-KA229-060348_1) īstenošanu.
Projekta gaitā, sadarbojoties ar uzņēmumiem un piedaloties darba procesā, jauniešiem ir iespēja iegūt uzņēmējdarbības pieredzi, kā arī iepazīt «biznesa moduļus», izveidojot miniuzņēmumus. Piedaloties projekta aktivitātēs, t.sk. Eiropas uzņēmējdarbības dienā, kas notiks partnervalstu skolās, jaunieši tiek mudināti attīstīt galvenās uzņēmējdarbības prasmes un iezīmes (zinātkāri, pašpaļāvību, iniciatīvu, komandas garu, biznesa pārliecību, neatkarību).
Projekta mērķi ir:
- veicināt uzņēmējdarbības izglītību;
- attīstīt pamatprasmes attiecībā uz uzņēmējdarbības domāšanu un rīcību;
- veicināt sadarbību ar reģionālajiem uzņēmumiem un uzņēmējiem, kā arī jaunatnes kontaktus ar tiem, lai gūtu ieskatu uzņēmējdarbības reālajā pasaulē;
- attīstīt mediju kompetences;
- atbalstīt skolas novērst priekšlaicīgu mācību pārtraukšanu;
- veicināt sociālo iekļaušanu sabiedrībā;
- veicināt mūsdienu svešvalodu apguvi;
- attīstīt starpkultūru kompetences;
- stiprināt Eiropas sadarbību starp skolēniem un skolotājiem;
- veicināt skolas internacionalizāciju, Eiropas dimensijas attīstību, pārņemot novatoriskas koncepcijas un Eiropas skolu metodisko pieredzi.
Skolu apmaiņas partnerībā piedalās 6 Eiropas skolas: koordinējošā skola – Daugavpils 16.vidusskola un partnerskolas – Daugavpils 15.vidusskola (Latvija), Stredni zdravotnicka skola a Obchodni akademie Trutnov (Čehija), IPS F.S. CABRINI (Itālija), 8th LYKEIO PERISTERIOU (Grieķija), Städtisches Gymnasium Barntrup (Vācija). Projekta dalībnieki ir pieredzējuši dažādu priekšmetu skolotāji, kuri ir atvērti visiem jauninājumiem, skolas vadība, atbalsta personāls un 15–18 gadu veci skolēni, ieskaitot tos, kuri nāk no sociāli nelabvēlīgām ģimenēm, kuriem ir zemā motivācija vai mācīšanās grūtības, kā arī potenciālā mācību pārtraukšana. Netieši ir iekļauti skolēni un skolu klases, kā arī biznesa pārstāvji, amatnieki, speciālisti, vecāki, valdības un valsts amatpersonas, politisko un plašsaziņas līdzekļu pārstāvji.
Projekta īstenošanas laikā paredzētas 3 kopīgas īstermiņa apmācības pedagoģiskajam personālam (Latvijā, Vācijā, Grieķijā), 5 īstermiņa skolēnu grupu apmaiņas (Latvijā, Grieķijā, Itālijā, Čehijā, Vācijā), kuros ir iekļautas:
- iepazīšanās ar partnervalstu skolām un skolas izglītības sistēmām;
- profesionālā pedagogu apmācība, semināri, pieredzes apmaiņa ar Eiropas kolēģiem, stundu apmeklējumi;
- meistarklases un apmācības skolēniem;
- sadarbība ar partnervalstu reģionāliem uzņēmumiem;
- kopējās tīmekļa vietnes izveidošana ar visiem projekta materiāliem un dokumentiem;
- Eiropas uzņēmējdarbības dienas rīkošana partnervalstu skolās (vietējā līmenī);
- publikācijas par projekta gaitu.
Projektu plānots īstenot līdz 2021.gada 31.augustam. Visi projekta rezultāti tiks publicēti tam paredzētā projekta vietnē un brīvi pieejami plašai auditorijai.
Informāciju sagatavoja Daugavpils 16.vidusskolas
projekta koordinatore Jeļena Sardiko
Skolā uzsākts jauns Erasmus+ projekts
Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.1 (KA1) skolu sektora projekts «Skolas izglītības kvalitātes paaugstināšana un pedagogu labā prakse skolēnu caurviju kompetenču attīstībā » Nr.2019-1-LV01-KA101-060312
2019.gada 1.jūnijā Daugavpils 16.vidusskola uzsākusi Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.1 (KA1) skolu sektora projekta «Skolas izglītības kvalitātes paaugstināšana un pedagogu labā prakse skolēnu caurviju kompetenču attīstībā» (Nr.2019-1-LV01-KA101-060312, “Improving the quality of school education and good practice for educators in developing students’ transversal competences”) īstenošanu.
Lai nodrošinātu efektīvu un kvalitatīvu mācību procesu un sagatavotu konkurentspējīgus skolēnus mūsdienīgā Eiropas vidē, veiksmīgi realizētu skolas STEM cikla, angļu un vācu valodas programmas, pedagogiem projekta ietvaros būs iespēja piedalīties starptautiskos apmācību kursos un semināros Spānijā, Portugālē, Itālijā un Maltā, paaugstināt profesionālās kompetences, pilnveidot savas valodu prasmes un iepazīties ar Eiropas valstu kultūru un tradīcijām. Projekta laikā tiks attīstītas dalībnieku personīgās kompetences, t.sk. iegūta Eiropas apziņa, uzlabotas vācu un angļu valodas zināšanas, darbs ar skolēniem ar īpašām vajadzībām, sociālās, sadarbības, organizatoriskās un tehniskās prasmes.
Projekta mērķi ir:
- skolas vadības un skolotāju profesionālās kompetences paaugstināšanas nodrošināšana;
- mācību procesa modernizēšana atbilstoši mūsdienu izglītības vajadzībām un prasībām;
- inovatīvo metožu ieviešana;
- pedagogu svešvalodu kompetences uzlabošana;
- skolēnu atbalsta plānu, STEM un vācu valodas mācību programmu izstrādāšana un pilnveidošana;
- labākās inovatīvās Eiropas pieredzes pārņemšana.
Projektā tiek iesaistīti skolas direktors, divi direktora vietnieki izglītības jomā un 9 skolotāji, kas strādā pamatskolā un vidusskolā, aktīvi piedalās starptautisko projektu darbībā. Projekta kopējais finansējums ir 26457,00 EUR.
Projekts tiek realizēts vairākos posmos: sagatavošanās, īstenošana (mobilitātes) un labās prakses pārņemšana, rezultātu pielietošana, semināri un publicitāte. Paredzēta dalībnieku uzstāšanās pieredzes apmaiņas semināros un konferencēs, informēšana par projekta gaitu dažādos medijos.
Projektu plānots īstenot līdz 2020.gada 31.augustam.
Sagatavoja:
skolas direktore, projekta koordinatore Olga Dukšinska
pedagoģe karjeras konsultante Anželika Anufrijeva
Erasmus+ projekta dalībnieki Polijā
ES Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA2) stratēģisko skolu sadarbības partnerības projekts “Vecāku dalība bērnu izglītošanā, labāko rezultātu sasniegšanai” (Nr. 2016-1-TR01-KA219-034898_3)(ParentInvolvement in Education- To Get Sweet Results).
No šī gada 6. maija līdz 12. maijam Daugavpils 16.vidusskolas pedagogu un skolēnu grupa apmeklēja Poznaņu (Polija). Erasmus+ ietvaros uz kārtējo aktivitāti sapulcējās pedagogi un skolēni no Latvijas, Grieķijas, Spānijas, Portugāles, Turcijas un Rumānijas. Mūsu skolas pārstāvjiem bija iespēja iepazīties ar Polijas skolām un mācību-audzināšanas procesa organizēšanu valstī.
Pirmajā projekta darba dienā mēs apmeklējām Brīvības parku, kur mums izdevās kopīgi nofotografēties. Tad aizbraucām uz visskaistāko vietu — tā bija Imperatora pils, kura dibināta 1910. gadā.
Poznaņā atrodas Ādama Mickeviča universitāte, kura dibināta 1919. gadā. Tas ir viens no lielākajiem Polijas Akadēmiskajiem centriem. Studentu skaits universitātē ir ap 4,7 tūkstošiem.
Tajā pašā dienā mēs braucām uz pilsētas centru, kur bija paredzēta ekskursija pa veco pilsētu. Bija interesanti uzzināt, ka Polijas simbols ir kazas un ka rogali (kruasāni) tika izcepti tieši Polijā. Interaktīvās stundas laikā bija iespēja iemācīties gatavot rogalus ar mandelēm. Rezultātā iemācījāmies gatavot šo nacionālo ēdienu. Dienas beigās visas delegācijas satikās kopīgās vakariņās, kur varējām tuvāk iepazīties.
Otrā diena mums sākās ļoti agri, jo devāmies ekskursijā pa Poznaņu. Ceļš bija ilgs, tomēr jautrs, jo ceļā mēs sarunājāmies un dziedājām dziesmas. Apskatījām pilsētas populārākās vietas, tad devāmies kruīzā pa Odru. Vakarā mēs kopā ar citu valstu projekta dalībniekiem pastaigājāmies pa pilsētu un tās bija fantastiskas emocijas.
Trešdien mums bija iespēja apmeklēt poļu skolu. Tā bija integrētā stunda, kuras mērķis bija uzlabot komunikācijas prasmes angļu valodā, kā arī pielietot dažādus komunikācijas veidus ikdienas dzīvē. Pusdienu laikā visiem projekta dalībniekiem bija iespēja pastaigāties gar ezeru un spēlēt volejbolu. Sporta aktivitātes mūs satuvināja.
Ceturtdien skolā tika piedāvātas praktiskas nodarbības. Vēlāk mēs piedalījāmies sacensībās “Pilsētas spēle”, kur bija daudz aizraujošu uzdevumu un jautājumu. Vakarā atvadīšanās ballītē jautri pavadījām laiku – dziedājām, dejojām, kā arī saņēmām sertifikātus par piedalīšanos projektā.
Piektdien — pēdējā dienā mēs viesojāmies Koszutach muzejā, kurš dibināts 1966.gadā. Tur izstādīti eksponāti, kas ir saistīti ar dažādiem Polijas reģioniem. Vēl mēs apmeklējām Kornikas pili un Arboterum dārzu.
Esam gandarīti par iespēju darboties Erasmus+ projektā. Pateicamies mūsu direktorei Olgai Dukšinskai par šī interesantā projekta realizēšanu!
Sagatavoja
Daugavpils 16.vidusskolas 10.klases skolēni:
N.Červinska
V.Petrusevičs
J.Pitkevičs
Erasmus+ projekta dalībnieki Grieķijā
No šī gada 3. līdz 9.martam Daugavpils 16.vidusskolas pedagogu un skolēnu grupa apmeklēja Chios salu Grieķijā. Eiropas Savienības Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) stratēģisko skolu sadarbības partnerību projekta Nr.2016-1-TR01-KA219-034898_3 “PIE – Parent Involvement in Education – To Get Sweet Results” (“Vecāku dalība bērnu izglītošanā labāko rezultātu sasniegšanai”) ietvaros uz kārtējo aktivitāti sapulcējās pedagogi un skolēni no Latvijas, Polijas, Spānijas, Portugāles, Turcijas, Rumānijas. Mūsu skolas pārstāvjiem bija iespēja apmeklēt Grieķijas skolas un iepazīties ar mācību un audzināšanas procesa organizēšanu valstī.
Pirmajā projekta darba dienā mēs apmeklējām Volissos ciematu. Tas ir vislielākais ciemats ziemeļrietumu Hiosā. Protams, ka mūs interesēja skola. Tajā atrodas telpas pirmskolai, sākumskolai un vidusskolai. Skolā mācās tikai 150 skolēni.Tālāk turpinājām darbu projekta partnerskolā, kas atrodas Kardamilā. Mūs sagaidīja skolēni ar tradicionālajiem saldumiem. Tika sarīkota atklāšanas ceremonija. Ceremonijas laikā viesus uzrunāja administrācija, bet visiem projekta dalībniekiem bija iespēja dziedāt dziesmas grieķu valodā un dejot tradicionālās grieķu dejas, ko piedāvāja projekta organizatori. Skolēniem no 7 projekta dalībvalstīm bija iespēja labāk uzzināt vienam otru. Mēs izveidojām koku: līmējām zaros lapiņas ar saviem vārdiem un stāstījām par sevi, savu valsti un ģimeni.Jauki bija pastaigāties pa skolu un apmeklēt mācību klases. Šajā laikā visiem skolēniem notika stundas, tāpēc mums bija iespēja novērot mācību procesu un parunāt ar skolēniem.Jaunatnei notika aizraujoša programmēšanas nodarbība, kur iepazināmies ar daudzām programmām, kā arī bija iespēja pašiem darboties programmā un iemācīties, kā var veidot dažādus skaitļus ar spēles „Domino” figūriņām.Vēlāk devāmies pastaigāties pa Kardamila ciematu. Redzējām monumentus un uzzinājām ciemata vēsturi. Ļoti interesanti visiem bija apmeklēt un uzzināt daudz jauna par pareizticīgo baznīcu „Moni Moundan of Diefha St. John Prodormoe”. Nav zināms, kad tā tika uzcelta. Bet ir pieņemts, ka ir uzcelta Bizantijas laikos – 968.g. Un par vīna ražošanas darbnīcu „Kafelas P. Estate”. Šajā darbnīcā tiek gatavots Grieķijas tradicionālais vīns. Uzzinājām par vīna ražošanas procesu.
Viena no izzinošākajām ekskursijām bija pa pašu Hiosu. Pilsētā apmeklējām Hiosa Nacionālo bibliotēku, kur tiek glabātas vecas grāmatas. Bibliotēkā varējām redzēt dažādu ciematu nacionālo apģērbu, gleznas, kurās tika attēloti Hiosa valdnieki un darbarīkus no Bizantijas laikiem. Visi darbarīki tika atrasti ziemeļu Hiosā. Pēc tam devāmies ekskursijā uz muzeju „Mosque”. Tas ir veltīts atradumiem no Bizantijas laikiem. Muzejā glabājas trauki, darbarīki, svētbildes un arhitektūras elementi. Bija iespēja iepazīties ar Hiosa pili, kas tika uzcelta 10.gs.. Tagad tā tiek restaurēta. Mūsdienās pils ēkās atrodas bibliotēka, veikali un arhitektu organizācija. No šīs pils tika saglabātas Turku pirtis, un tās tika restaurētas. Apmeklējot Turku pirtis, uzzinājām, kā dzīvoja cilvēki senajos laikos. Devāmies uz
Kamposu, kur atrodas bijušo valdnieku vasaras māja. Šī vieta ir īpaša, jo šeit aug mandarīnu, apelsīnu un citronu koki. Kamposā apmeklējām muzeju, kur iepazināmies ar rīkiem, kuri ir pielietojami, gatavojot sulas un saldumus no šiem augļiem.
Trešdienu uzsākām ar tradicionālo grieķu deju studijas apmeklēšanu, kur iemācījāmies 4 dažādas dejas. Arī noskatījāmies filmas par iemācītajām dejām, kā arī uzzinājām, ka katrā Hiosa ciematā ir savs tradicionālais tērps, kas piemērots dejošanai.
Ceturtdienu uzsākām ar ekskursiju uz mastikas muzeju, kas tika atklāts 2016.gadā. Muzejs atrodas Pyrgi ciematā, dienvidu Hiosā. Tā ir vienīgā vieta pasaulē, kur aug mastikas koki. Uzzinājām, kā aug mastikas koki, kā iegūst un savāc mastiku, un uzzinājām produktu ražošanas procesu. Muzejā redzējām darbarīkus, ar kuru palīdzību gatavo produktus no mastikas. Mastiku lieto medicīnas, kosmētikas un produktu ražošanā. Mums bija iespēja nopirkt suvenīrus un saldumus, kā arī pastaigāties pa dārzu, kur aug mastikas koki.Vēlāk apmeklējām pašu Pyrgi ciematu. Tas ir viens no lielākajiem ciematiem Hiosā, un tas ir pazīstams kā krāsains ciemats, jo katra māja ir izkrāsota melnās un baltas krāsās, un uz mājām ir izveidotas dažāda veida figūriņas. Apmeklējām Mesta ciematu — tas ir Hiosa tradicionālais ciemats, kur cilvēku galvenā nodarbošanās ir mastikas apstrāde. Ciematā visas ieliņas ir šauras un ceļi, sanākot kopā, veido labirintu. Mestas centrā atrodas vislielākā baznīca Hiosā, kuru mums bija iespēja apmeklēt. Šajā dienā katra valsts varēja parādīt savus talantus un nodziedāt dziesmu dzimtajā valodā. Mēs nodziedājām dziesmu „Auga, auga rūžeņa”.
Devāmies ekskursijā uz Marijas māju, kura tika uzcelta 18.gs. Tā tika restaurēta, un tagad tur atrodas vislielākā kuģniecības aģentūra pasaulē. Marijas mājā iepazināmies ar kuģu vēsturi un kā attīstījās kuģniecība pasaulē. Apmeklējām Anavatos ciematu, kur atrodas vislielākais klosteris Hiosā. Uzzinājām klostera vēsturi un redzējām saglabājušās mozaīkas svētbildes. Anavatosā apmeklējām pilsdrupas. Pili uzcēla Hiosa iedzīvotāji, jo viņi baidījās un bēga prom no pirātiem. Augonimi ciematā pastaigājāmies pa ieliņām, kur redzējām vecas mājas un skaistas dabas ainavas.
Daugavpils 16.vidusskolas 10.klašu grupai bija ko pastāstīt Chios pašvaldības vadībai par mūsu skolu, Daugavpils pilsētu un dzimteni Latviju. No savas puses Chios vadība stāstīja par to, ka mūsu projekts ir svarīgs Hiosam. Bija iespēja noskatīties videofilmu par Hiosa salu. Esam ļoti pateicīgi par sadarbību. Paldies viņiem par atbalstu!
Mūsu atmiņā paliks brīnišķīgie grieķi, skaistā arhitektūra, ziedošie kalni un gaiši zilā Egejas jūra, lietderīgie kontakti ar jaunatni un pedagogiem no Polijas, Rumānijas, Portugāles, Spānijas, Grieķijas, Turcijas.
Pateicamies mūsu direktorei Olgai Dukšinskai par šī interesantā projekta realizēšanu!
Sagatavoja 10. kl. skolnieces
Valērija Pečonka, Laura Matuseviča
***
ES Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA2) stratēģisko skolu sadarbības partnerības projekts “Vecāku dalība bērnu izglītošanā, labāko rezultātu sasniegšanai” (Nr. 2016-1-TR01-KA219-034898_3) (Parent Involvement in Education- To Get Sweet Results).
Projektu nedēļas laikā 10.klases skolēni kopa ar skolotāju Ž.Špoģi veica darbu Erasmus+ projektā, kurā plānotais rezultāts bija kalendāra publicēšana, video prezentācija par Latviju, mūsu pilsētu un Daugavpils 16.vidusskolu, kā arī apkopot informāciju par tēmu „Interesanti fakti par cilvēka smadzenēm”.
Pirmdienas aktivitātes bija iepazīšanās ar darba gaitu, pienākumu sadale un kalendāra lappuses pārbaude. Pirmdienas rezultāts bija kalendāra nodošana publicēšanai.
Otrdien skolēniem bija darbs ar internetu, ka arī PowerPoint prezentācija. Internetā atrasto materiālu par tēmu » Interesanti fakti par cilvēka smadzenēm» skolēniem izdevās sistematizēt. Dienas beigās bija atskaite par darba gaitu.
Trešajā dienā skolēnu darbs bija vieglāks, jo vajadzēja izveidot prezentāciju par Latviju, mūsu pilsētu un Daugavpils 16.vidusskolu. Darbs bija izpildīts ātri, jo 10.klases skolēni jau zināja daudz informācijas par šo tēmu un viņiem bija daudz materiāla.
Ceturtdienas mērķis bija izanalizēt un sistematizēt visu atrasto informāciju. Kā arī bija darbs ar dokumentāciju.
Pēdējā projektu nedēļas dienā skolēniem būs jāprezentē darba rezultāti uz skolas skatuves. Skolēni prezentēs kalendāra lappuses, video prezentāciju par Latviju, mūsu pilsētu un Daugavpils 16.vidusskolu, kā arī tēmu » Interesanti fakti par cilvēka smadzenēm».
Projektu nedēļas laikā padarītais darbs 10.klases skolēniem un Ž.Špoģei noderēs braucienam uz Grieķiju un Poliju.
Sagatavoja: Nikole Červinska, 10.kl.
Erasmus+ projekta dalībnieku tikšanās Rumānijā
ES Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA2) stratēģisko skolu sadarbības partnerības projekts “Vecāku dalība bērnu izglītošanā, labāko rezultātu sasniegšanai” (Nr. 2016-1-TR01-KA219-034898_3) (Parent Involvement in Education- To Get Sweet Results).
Jau otro gadu mūsu skola piedalās starptautiskajā Erasmus + projektā “Parent involvement in education to get sweet results”. Novembra beigās norisinājās 5. starptautiskā tikšanās projekta ietvaros Rumānijas pilsētā Jasi.
Pirmā tikšanās diena bija ļoti intensīva un aizraujoša. Bija patīkami atkal redzēties pēc pēdējās tikšanās reizes Turcijā kopš diviem mēnešiem. Pirmajā dienā mūs laipni sagaidīja Hirlau tehnoloģiskā liceja skolēni tradicionālos kostīmos ar maizi un sāli. Pēc oficiālās uzņemšanas bija lieliska iespēja iepazīties ar skolu un apmeklēt ķīmijas, matemātikas, mākslas un reliģijas stundas.
Tad apmeklējām Rātsnamu un tikāmies ar Hirlau pilsētas mēru. Pēc draudzīgas sarunas ar pilsētas mēru, atgriezāmies skolā. Apmeklējām nodarbības, kurās bērni apguva prasmi strādāt ar koku un metālu. Meitenes parādīja šūšanas meistarklasi. Bērni iepriekš sagatavoja mums dāvanas, ko darināja savām rokām. Tas bija ļoti patīkami! Pēc vietējo tradīciju prezentācijas, devāmies uz maizes cepšanas meistarklasi un ar prieku piedalījāmies šajā procesā. Sliktu laika apstākļu dēļ mūsu ceļojums beidzās ar Svētā Georgija baznīcas apmeklējumu.
Otrā diena Rumānijā bija ļoti piesātināta. Agri no rīta mēs devāmies izbraucienā ar autobusu. Mihaela sagatavoja stāstu par valsts vēsturi, vēsturiskiem un kultūras objektiem. Apmeklējām vietējo mazo zooloģisko dārzu un baudījām brīnišķīgu skatu uz Sarkano ezeru.
Trešajā dienā mēs pamodāmies greznajā Brana miestā, 30 km attālumā no Brašovas un apmeklējām Branas pili, ko sauc arī par Drakulas pili. Leģenda vēsta, ka pilī nakšņoja slavenais karavadonis Vlads Tepešs (Cepešs), sauktais arī par Drakulu, savu pārgājienu laikā, bet Brana pils apkārtne bija viņa iecienītākā medību vieta. Tad devāmies uz skaisto Brašovas pilsētu un Melno baznīcu, kur mums bija iespēja klausīties burvīgās ērģeles melodijas.
Pēdējais dienas pārsteigums bija brauciens uz Piata Mare tirdziņu Sibiu pilsētā, kur dažādu gardumu smaržas un Ziemassvētku apgaismojums radīja burvīgu atmosfēru.
Nākamajā dienā bija ļoti saspringts darba grafiks. Mēs apspriedām projektā paveikto darbu un iepazināmies ar mūsu kopīgā kalendāra demo-versiju. Tika apspriests turpmākais darbs pie projekta un nākamo divu kopīgo sanāksmju rīkošana ar skolēniem Grieķijā un Polijā. Dienas beigās gaidīja kopīgas, svinīgas tradicionālās vakariņas ar svētku koncertu un sertifikātu pasniegšanu, ko sagatavoja skolēni un mūsu rumāņu draugi. Vakars bija ļoti piesātināts un spilgtu emociju pilns.
Tikšanās beigās kopā ar rumāņu draugiem, Hirlau tehnoloģiskā liceja skolēniem devāmies pastaigā pa Jasi pilsētu un apmeklējām grieķu-romiešu baznīcu, kur atrodas Svētās Paraskevas pīšļi. Tad apmeklējām Svētās Marijas katedrāli — ļoti neparastu un interesantu arhitektūras objektu.
Laiks pagāja ātri un nākamajā dienā vajadzēja atvadīties no Rumānijas un doties uz mūsu dzimto Latviju ar lieliem plāniem turpmākajam darbam un gatavību nākamajam kopīgam braucienam ar mūsu Daugavpils 16. vidusskolas skolēniem uz Grieķiju.
Sirsnīgs paldies mūsu skolas direktorei Olgai Dukšinskai par Erasmus+ projekta “Parent involvement in education to get sweet results’’ aktivitātēm!
Sagatavoja: Žanna Špoģe un Regīna Urbanoviča
Erasmus+ projekta aktivitātes
ES Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA2) stratēģisko skolu sadarbības partnerības projekts “Vecāku dalība bērnu izglītošanā, labāko rezultātu sasniegšanai” (Nr. 2016-1-TR01-KA219-034898_3) (Parent Involvement in Education- To Get Sweet Results).
Erasmus+ projekta ietvaros projekta dalībnieki, t.sk. Daugavpils 16.vidusskolas Eiropas klubs, izveidoja videomateriālu par Latvijas nacionālajiem ēdieniem. Skolēni, sadarbībā ar profesionāliem pavāriem, ar prieku gatavoja garšīgus ēdienus: auksto zupu, kāpostus ar kupatiem, kartupeļus, saldo ēdienu no rupjmaizes, cepa pīrādziņus un vārīja ķimeņu tēju. Šī filma tiks nosūtīta visām projekta dalībvalstīm.
Paldies vecākiem, skolēniem, pedagogiem un pavāriem par atbalstu! (video)
Sagatavoja Žanna Špoģe
Erasmus+ pieredzes apmaiņas seminārs Portugālē
Pavisam nesen pedagogiem no 6 valstīm (Polija, Turcija, Spānija, Rumānija, Latvija, Grieķija) Erasmus+ Eiropas projekta “PIE – Parent Involvement in Education – To Get Sweet Results” (“Vecāku dalība bērnu izglītošanā, labāko rezultātu sasniegšanai”) ietvaros bija iespēja apmeklēt pilsētu Funšalu Madeirā (Portugālē). No Latvijas delegāciju pārstāvēja divi Daugavpils 16.vidusskolas pedagogi.
Madeira – vulkāniskas izcelsmes salu arhipelāgs, ko veido Madeira un Portu Santu, kā arī divas nelielas neapdzīvotas saliņas, kurās apmetas gājputni. Arhipelāgs atrodas 1000 km uz DR no Lisabonas un 700 km attālumā no Āfrikas piekrastes. Smaragdzaļo salu sauc arī par “mūžīgā pavasara salu” Atlantijas okeāna vidū.
Vizīte Portugālē sākās ar sengaidītu projekta dalībnieku tikšanos Funšalas vidusskolā. Skolā mācās 1500 motivēti skolēni un strādā 142 profesionāli un radoši pedagogi. Skolēni kopā ar pasniedzējiem sagatavoja brīnišķīgu koncertu: bērni spēlēja ģitāru, uzstājās svilpotāju ansamblis, 9.klašu skolēni dziedāja dziesmas par skolu, ģimeni un draugiem. Šai skolai patīk uzņemt viesus.
Dalībnieku sapulcē projekta Erasmus+ vadītāja no Turcijas Selma Ture parādīja kompetences bloknota bukletu (skolēnu, vecāku, pedagogu personīgās dienasgrāmatas). Lietišķs bukleta dizains – tas ir milzīgs visu Eiropas projekta dalībnieku darbs un ieguldījums. Maijā katra dalībnieku valsts publicēs un izplatīs bukletu divās valodās – angļu un dzimtajā valodā. Gribētos atzīmēt, ka Daugavpils 16.vidusskolas Eiropas klubs jau sen ir sagatavojis visus materiālus projektam.
Tikšanās gaitā projekta dalībnieki iepazīstināja ar savu paveikto darbu, kas saistīts ar kopīgo kalendāru, kurš drīzumā tiks publicēts un piedāvāts visiem projekta dalībniekiem nākamajam 2017./2018. mācību gadam. Apspriešanas laikā Selma Ture un kolēģi no Portugāles, Rumānijas, Spānijas prezentēja mums nelielas filmas, speciāli sagatavotas nākamajam projekta pasākumam – konferencei, kura notiks maijā.
Nākamajā dienā notika aizraujoša stunda: portugāļu valoda kā svešvaloda, kur katrs varēja iemācīties jaunus vārdus un frāzes, iepazīties ar portugāļu kultūru un vēsturi. Nopietna skolotāja pacietīgi atbildēja uz daudziem jautājumiem, laboja nepareizi pateiktos vārdus un ar prieku mācīja sarežģīto portugāļu valodu. Stundas nobeigumā viņa iepazīstināja ar portugāļu nacionālajiem ēdieniem un interesējās par katra dalībnieka valsts tradīcijām un kultūru.
Svarīgi bija iepazīties ar Funšalas skolas vadības, metodiķu, Universitātes karjeras speciālistu darbu, apmeklēt ķīmijas, bioloģijas un robotikas nodarbības. Jāatzīmē, ka skolēni ir ļoti sabiedriski, atklāti un labi prot angļu valodu.
Mums bija liels gods apmeklēt Madeiras salas vadības pili un ar Madeiras galvu parunāt par katrai valstij svarīgiem jautājumiem: par ekonomiku, kultūru, izglītību, atalgojuma sistēmu, sportistiem un slaveniem cilvēkiem. Funšalas pilsētas iedzīvotāji lepojas ar savu tautieti, slaveno portugāļu futbolistu Cristiano Ronaldo.
Gribētos pateikties portugāļu kolēģiem par iespēju iepazīties ar izglītības sistēmu Portugālē un izklāstīto informāciju par valsts tradīcijām, kultūru, ekonomiku, kā arī par iespēju piedalīties ekskursijā pa Madeiras salu, apmeklēt botānisko dārzu, prezidenta pils parku, portugāļu laukus un izbaudīt valsts kolorītu.
Daugavpils 16.vidusskolas projekts “PIE – Parent Involvement in Education – To Get Sweet Results ” (“Vecāku dalība bērnu izglītošanā, labāko rezultātu sasniegšanai”)
(Eiropas Savienības Erasmus+ programmas pamatdarbības Nr.2 (KA2) starpskolu stratēģiskās partnerības projekta finansējuma līgums Nr.2016-1-TR01-KA219-034898_3) līdzfinansē Eiropas Savienība.
Vairāk par Erasmus+ programmu var uzzināt Valsts izglītības attīstības aģentūras mājas lapā www.viaa.gov.lv sadaļā Erasmus+
Sagatavoja: Ž.Špoģe, O.Dukšinska
* * *
No š.g. 20. līdz 24.februārim notika Erasmus+ projekta 2.mobilitāte Spānijā (Seviljā). No Daugavpils 16.vidusskolas piedalījās skolas direktore Olga Dukšinska un angļu valodas skolotāja Žanna Špoģe. Pirmajā dienā projekta dalībnieki no Latvijas, Portugāles, Polijas, Rumānijas un Grieķijas izbaudīja jauku dienu skolā I.E.S. Antonio Dominguez Ortiz.
Darbs Seviljas skolā ir ļoti nopietns un atbildīgs, jo šeit mācās imigrantu bērni ar neparastu likteni un skolotāji, strādājot ar šiem bērniem, vēlas sasniegt labākus rezultātus, iemācīt viņus būt tolerantiem, mērķtiecīgiem un tāpēc liela uzmanība tiek veltīta sadarbībai ar vecākiem un sabiedrību. Visas dienas garumā varējām dzirdēt atslēgvārdus: uzticība viens otram, interešu izglītība, atbalsts ģimenei un skolēniem.
Gribētos atzīmēt, ka pilsētas pašvaldība ļoti nopietni plāno darbu ar šiem bērniem un uz pasākumu ir ieradušies gan pilsētas galva, gan izglītības pārvaldes pārstāvji, kā arī izglītības inspektors. Bija interesanti uzklausīt viņu viedokli, dzirdēt novēlējumus projekta dalībniekiem.
Mēs apmeklējām skolas izstādi ar slavenā spāņu mākslinieka – Bartolome Esteban Murillo darbu kopijām, skolēnu izpildījumā. Noklausījāmies skolas kora dalībnieku priekšnesumu. Bērnu izpildījumā skanēja Flamenko dziesmas. Vēlāk visi projekta dalībnieki prezentēja sagatavotos savas valsts mājas darbus: kluba aktivitātes, personīgās dienasgrāmatas, logo izstrādes jautājumus, kā arī vienota kalendāra izstrādi 2017.gadam ar skolēnu, vecāku un valsts slaveno cilvēku izteicieniem.
Spāņu draugi sagatavoja ļoti interesantu programmu: bija iespēja apmeklēt Seviljas pilsētas domi, kur mūs sagaidīja pilsētas vadība un bija organizēta ekskursija. Pilsētas domes ēka uzcelta 1527.gadā skaistā spāņu renesanses stilā.
Atstāja patīkamu priekšstatu Seviljas katedrāle. Tā ir lielākā katedrāle Spānijā un trešā lielākā Eiropā. Ēka aizņem 1 ha lielu platību un iekļauta Ginesa rekordu grāmatā.
Projekta organizatori organizēja kopēju ekskursiju ar skolēniem un vecākiem, kā arī ar projekta dalībniekiem uz Kordobu.
Mūsu ekskursija sākās no Medinas Azaharas apmeklēšanas. Šī pils-cietoksnis ir dibināta 10.gadsimtā. Bija iespēja noskatīties informatīvo video un pēc tam pastaigāties pa pilsdrupām. Nākošā apmeklējuma vieta bija Kordobas katedrāle mošejā (Mezquita). Pateicoties bagātai vēsturei un daudzveidīgai ietekmei mošeja savieno sevī dažādu laikmetu arhitektūras stilus. Tā ir unikāla katedrāle, jo atrodas musulmaņu mošejas vidū un ir uzcelta 16.gadsimtā.
Nākamajā dienā Erasmus+ starptautiskā komanda atkal ir sapulcējusies I.E.S. Antonio Dominguez Ortiz skolā. Projekta dalībnieki kopā ar spāņu skolotājiem varēja izteikt savu viedokli par skolēniem un vecākiem. Katra grupa un katra valsts prezentēja savu viedokli par skolēnu vajadzībām, izglītības iespējām valstī, kādu atbalstu viņi sagaida no pedagogiem, runāja par sadarbību ar ģimenēm, par problēmām un ieguvumiem, par tālākizglītības iespējām un karjeras izvēli. Katrā valstī ir savas nianses un īpatnības. Nepārtraukti skanēja vārdi: tolerance, izglītība, vide, intereses un karjera.
Semināra noslēgumā atbildīgā par visu projektu Selma Ture no Turcijas nosprauda mērķus turpmākajam darbam un kopā ar skolas direktoru un spāņu kolēģiem pasniedza sertifikātus.
Daugavpils 16.vidusskolas projekts “PIE – Parent Involvement in Education – To Get Sweet Results ” (“Vecāku dalība bērnu izglītošanā, labāko rezultātu sasniegšanai”)
(Eiropas Savienības Erasmus+ programmas pamatdarbības Nr.2 (KA2) starpskolu stratēģiskās partnerības projekta finansējuma līgums Nr.2016-1-TR01-KA219-034898_3) līdzfinansē Eiropas Savienība.
Vairāk par Erasmus+ programmu var uzzināt Valsts izglītības attīstības aģentūras mājas lapā www.viaa.gov.lv sadaļā Erasmus+
Sagatavoja: Ž.Špoģe, O.Dukšinska
* * *
14.martā divu e-twinning (Erasmus+) projektu ietvaros skolā notika online tikšanās ar ukraiņu partneriem, pie tiem strādā 8.A klases skolēni un viņu skolotājas Regīna Urbanoviča un Svetlana Rudjko. Sākumā audzēkņi sarunājās ar matemātikas projekta komandu, pēc tam – ar ģeogrāfijas.
Partneri veselu stundu stāstīja par sevi, savu vaļasprieku, skolu, ģimeni, pilsētu, nākotnes plāniem, mīļākajām grāmatām, filmām, televīzijas pārraidēm, mūziķiem. Izrādījās, ka mūsu un Ukrainas skolēniem ir daudz kopīga.
Skolēni apsprieda daudzas tēmas un norunāja tikties vēlreiz. Jāatzīmē, ka sarunas ar partneriem noritēja angļu valodā, tā ir lieliska iespēja skolēniem pilnveidot svešvalodas zināšanas.
Informāciju sagatavoja Svetlana Rudjko
* * *
Daugavpils 16.vidusskolas projekts “PIE – Parent Involvement in Education – To Get Sweet Results ” (“Vecāku dalība bērnu izglītošanā, labāko rezultātu sasniegšanai”)
(Eiropas Savienības Erasmus+ programmas pamatdarbības Nr.2 (KA2) starpskolu stratēģiskās partnerības projekta finansējuma līgums Nr.2016-1-TR01-KA219-034898_3)
Cilvēks ir bagāts tad, kad viņam ir mīloša ģimene un labi draugi. Atrast jaunus draugus, iepazīties ar Eiropas valstu kultūru ,tradīcijām, uzzināt par inovācijām izglītībā – šo iespēju deva projekts Erasmus+, kurā piedalās mūsu skola.
Iespējams, ka ne visi vēl zina, kas slēpjas aiz vārda „ERASMUS”. Tas mūs noved 16. gs. ziemeļu renesanses laikmetā pie tā laika „domu pavēlnieka”- nīderlandiešu humānista Roterdamas Erasma. Viņu var nosaukt par pirmo globālistu cilvēces vēsturē; filozofs apbraukāja visu Eiropu, pasniedza un mācījās daudzās tā laika Eiropas universitātēs, gūstot jaunas zināšanas un pārņemot citu valstu kultūras pieredzi.
No 2016. gada 21. līdz 25.novembrim mūsu skola uzņēma viesus no Eiropas valstīm: Spānijas, Turcijas, Portugāles, Rumānijas, Polijas un Grieķijas. Atklātie, smaidošie, draudzīgie viesi ar interesi iepazinās ar mūsu skolēniem, skolotājiem un vecākiem; apmeklēja stundas un ārpusklases nodarbības. Viņiem tika sagatavota interesanta kultūras programma.
Pirmdien pēc iepazīšanās ar skolu mūsu viesi devās uz Daugavpils Māla mākslas centru. Podniecība ir sena un tradicionāla Latgales nodarbe, spilgta kultūras dzīves pazīme. Tāpēc tik interesanti bija iepazīties ar brīnišķīgajiem podnieku meistarības paraugiem un arī pašiem pamēģināt izveidot savu šedevru. Katrs veidoja kaut ko citu, atklājot savas dvēseles noslēpumu. Ir tik patīkamai, ka šodien dažādos lielās Eiropas nostūrīšos stāv māla figūriņas, kas atgādina par mūsu Latviju.
Otrdien delegāciju svinīgi uzņēma Daugavpils pilsētas domē, tas vēlreiz apliecina šī projekta nozīmīgumu.
Trešdienu ilgi atcerēsies ne tikai viesi, bet arī daudzi 8. – 9. klases skolēni, jo šajā dienā mēs visi kopā devāmies ekskursijā pa Latgali. Aglona — mūsu novada pērle, tā garīgais centrs un pasaules mēroga svētvieta — mūs sagaidīja ar pelēkām debesīm. Taču pēc dievnama apmeklējuma sirdī kļuva gaiši.
Pēc tam mūs sagaidīja Andrupenes lauku sēta – etnogrāfisks muzejs, kur zem klajas debess var aplūkot XX gs. celtnes, instrumentus, sadzīves priekšmetus. Interesantais stāsts par latgaliešu ikdienu, garšīgās pusdienas, latgaliešu dziesmas un izklaides nevienu neatstāja vienaldzīgu. Priecājās visi.
Ceturtdien viesi apmeklēja muzeju, kurš ir mūsu pilsētas lepnums un vizītkarte. Marka Rotko mākslas centrs – vienīgā vieta Austrumeiropā, kur var iepazīties ar visā pasaulē pazīstamā mākslinieka, abstraktā impresionista, oriģināldarbiem. Apskatījām arī pazīstamu Latvijas un ārzemju mākslinieku darbu izstādes. Te bija gan gleznas, gan grafika, gan tekstils, keramika un fotogrāfijas. Palaimējās redzēt arī izstādi no Aleksandra Vasiļjeva tērpu kolekcijas. Šajā dienā mēs atvadījāmies, apmainījāmies ar adresēm, telefoniem, dāvanām. Bet pats galvenais – ar sirds siltumu. Mēs esam tik dažādi, mums ir dažāda ādas krāsa, valoda, taču mēs kļuvām tuvāki cits citam, jo galvenā valoda uz zemes ir mīlestības valoda.
Projekts deva mums iespēju saprast, ka Eiropa esam mēs! Eiropa – tās ir mūžīgās vērtības: ģimene, tolerance, brīvība, kultūra. Un vēl – jauni draugi un iespējas.
Mūsu projekts ceļā ir jau trīs mēnešus. Priekšā daudz jauna darāmā un veicamā. Kurš ar mums? Pievienojieties, mēs jūs gaidām! Garlaicīgi nebūs!
Informāciju sagatavoja Svetlana Zarjanova un skolas avīze AGU