Latvijas skolas soma
Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: deju izrāde “Riekstkodis”
Š. g. 11. decembrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas aktu zālē (Aveņu iela 40) norisinājās īpaša deju izrāde “Riekstkodis”, kuru baudīja 1.a, 1.b, 1.c, 2.b, 2.c, 3.a, 3.b, 3.c, 4.b, 4.c, 5.a, 5.b, 5.c, 6.a, 6.c, 7.b un 8.b klases skolēni ar skolotājiem. Pasākuma mērķis ir iepazīt dejas mākslu Latvijā.
Deju izrāde ir veidota pēc E.T.A. Hofmaņa pasakas “Riekstkodis un Peļu ķēniņš” motīviem. Tas ir klasiskais Ziemassvētku stāsts par drosmi, draudzību un pieaugšanu jaunā iestudējumā. Riekstkoža un Marijas stāstu izdejoja divas balerīnas (Kate Ikauniece un Annija Glaudāne). Izrādē tika atskaņota Pētera Čaikovska klasiskā baleta “Riekstkodis” skaņdarbi – “Cukurplūmju laumiņas deja”, “Pas de deux”, “Puķu valsis” un citi. Īpašu vizuālo burvību iestudējumam piešķīra videomākslinieces Madaras Dzintras Plušas radītās animācijas.
Skolēni, elpu aizturējuši, vēroja uz skatuves notiekošo, juta līdzi Marijai un Riekstkodim viņu piedzīvojumos, baudīja šo klasisko Ziemassvētku stāstu, kas apvienoja deju, mūziku un vizuālo mākslu.
Paldies visiem, kas piedalījās un palīdzēja radīt šo burvīgo notikumu! Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par dāvāto iespēju iegrimt mūzikas un deju pasaulē!
Informāciju sagatavoja: 4.c klases audzinātāja Kristina Loginova
Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: Rīgas Motormuzeja apmeklējums
Šī gada 29.oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 8.d, 9.d un 9.e klases skolēni kopā ar klašu audzinātājām Irinu Hiļmani, Liliju Puzāni, Allu Mihailovu un vēstures skolotāju Oksanu Staņeviču devās aizraujošā braucienā uz Rīgas Motormuzeju, kas ir lielākais un modernākais seno spēkratu muzejs Latvijā un Baltijas valstīs. Tajā skolēniem bija iespēja aplūkot gan muzeja ekspozīciju, gan piedalīties muzejpedagoģiskajā nodarbībā, lai iepazītos ar spēkratu vēsturi un tehnikas mantojumu Latvijā un pasaulē.
Muzejā skolēnus sagaidīja gids, kas aizraujoši, atraktīvi iepazīstināja viņus ar automobiļu attīstību no to izgudrošanas brīža līdz pat 21. gadsimta sākumam gan Latvijā, gan pasaulē. Skolēni uzzināja, ar kādiem autobusiem viņu vecvecāki brauca uz skolu, kā bija aprīkotas ugunsdzēsējmašīnas 20.gs.sākumā, kādas mašīnas izmantoja Otrā pasaules kara laikā. Īpaši interesanti bija fakti par “Krastin” auto, Ogrē konstruēto “OSCar”, kā arī “Cadillac”, ar kuru brauca Kārlis Ulmanis.
Pēc ekskursijas skolēni piedalījās muzejpedagoģiskajā nodarbībā, kuras mērķis bija bagātināt zināšanas par Latvijas un pasaules industriālo mantojumu, kā arī radīt interesi par zinātni, tās sasniegumiem un pielietojumu ikdienā. Skolēni iepazinās ar izcilā zinātnieka Tomasa Edisona slavenākajiem izgudrojumiem un to ietekmi uz Latvijas un pasaules industriālo attīstību. Bija iespēja uzzināt arī par latviešu inženiera un autosportista Andra Dambja elektroautomobiļu sasniegumiem. Nodarbības praktiskajā daļā skolēni izveidoja elektrisko ķēdi un pārbaudīja, vai no citroniem var ražot elektrību, kā arī atkārtoja Edisona eksperimentu un iededza paši savu spuldzīti.
Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par interesantu piedāvājumu!
Informāciju sagatavoja: vēstures skolotāja Oksana Staņeviča
Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: Daugavpils teātra apmeklējums
Šī gada 18.oktobrī, realizējot programmu “Latvijas skolas soma”, Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 3.d, 3.e un 4.d klases skolēni apmeklēja Daugavpils teātri, lai noskatītos izrādi visai ģimenei “Spreideits”, kurai 2022. gadā tika piešķirta Latgaliešu kultūras gada balva “Boņuks”.
Izrāde „Spreideits” (pēc Annas Brigaderes pasaku lugas) ir pirmā pasaulē profesionālā teātra izrāde bērniem latgaliešu valodā. Tas bija izaicinājums mūsu skolēniem, bet, pateicoties aktierspēlei, scenogrāfijai, mūzikai, laiks pagāja nemanot.
Mazais Sprīdītis, dodoties savā ceļojumā, kārtējo reizi mums atgādināja, ka katrs ir pats savas dzīves un laimes kalējs, ka nekur nav tik labi kā mājās, nekur nav tik labi kā mūsu mīļajā Latgalē.
Izrādes laikā skolēni kopā ar Sprīdīti un lugas varoņiem smējās un baidījās, pārdzīvoja visus priecīgos un skumjos brīžus. Vēl ilgi pēc izrādes viņi dalījās ar savām emocijām, kas viņiem patika un kas vairāk palika atmiņā.
Paldies Daugavpils teātra komandai par iespēju nokļūt pasakā un iejusties burvīgo lugas varoņu lomā!
Informāciju sagatavoja: klašu audzinātājas Tatjana Krūmiņa, Ņina Dubovska, Olga Bančenkova
Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: šokolādes fabrikas “Laima” apmeklējums
Š.g. 17. oktobrī 5.d un 6.d klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros devās uz Rīgu, lai apmeklētu Rīgas šokolādes fabriku “Laima”. Tā bija lieliska iespēja iepazīties ar šokolādes rašanās vēsturi, šokolādes iegūšanu, apstrādāšanu un lietošanu. Muzeja darbiniece maksimāli izsmeļoši, viegli uztverami un atmiņā paliekoši izstāstīja par pašu slavenāko Latvijas konfekšu, piemēram, „ Serenāde”, „ Vāverīte” u.c., ražošanas procesu.
Skolēniem bija iespēja piedalīties meistarklasē, kurā visi varēja izveidot savas šokolādes konfektes un nodegustēt tās. Bija liels prieks par to, ka “Laima” ir nākotnē orientēts uzņēmums. Saprotot tirgus apstākļus, saglabājot konkurētspēju un paplašinot darbību, “Laima” šobrīd ir lielākais saldumu ražotājs Baltijā.
Visiem pēc ekskursijas palika visjaukākie iespaidi!
Informāciju sagatavoja: 6.d klases audzinātāja J.Vaikule
Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Cēsu novadu
2024. gada 17. oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 8.a un 9.c klases skolēni kopā ar klases audzinātājām A. Anufrijevu, Ž.Ugarenko, skolotāju T. Puzirevsku un sociālo pedagoģi I. Ivanovu devās uz Cēsīm, lai apmeklētu viduslaiku pili un Āraišu ezerpili. Pasākuma mērķis: izzināt Latvijas vēsturi, vērtības, kultūrvēsturisko mantojumu dinamiskā un jēgpilnā darbībā, tādējādi spēcinot piederības sajūtu un valstisko identitāti.
Vispirms mēs apmeklējām Cēsu pili. Komplekss atrodas pašā pilsētas centrā, kur nelielā teritorijā izvietoti vairāki unikāli dažādu vēstures laikmetu liecinieki, tas sastāv no galvenās pils un trim priekšpilīm. Kopā ar gidu mēs apskatījām pils apkārtni un iekšējās telpas, apgaismojot sev ceļu ar sveču lukturiem. No gida stāsta skolēni uzzināja, kas un kā dzīvoja Cēsu viduslaiku pilī, piedalījās aizraujošās darbnīcās: apguva īsu apmācības kursu par likumiem Zobenbrāļu ordenī, kā sasveicināties, kā to darīja bruņinieki un sievietes viduslaikos, spēļu meistara vadībā apguva dažādas viduslaiku bērnu iecienītās veiklības, spēka un prāta spēles.
Pēc tam devāmies uz Āraišu ezerpili. Tā bija no 9. līdz 10. gadsimtam apdzīvota nocietināta latgaļu ezerpils uz Āraišu ezera salas. Arheologa Jāņa Apala vadībā tā ir daļēji rekonstruēta un ir viens no populārākajiem arheoloģiskā tūrisma objektiem Latvijā. Kvesta laikā skolēni izdarīja secinājumus par katru no Āraišu arheoloģiskā parkā esošajiem laikmetiem, arheoloģijas kā avota nozīmi aizvēstures un viduslaiku vēstures pētniecībā. Papildus tiešai vēstures procesu izziņai attīstīja prasmes orientēties vidē, izmantoja tādas praktiskas prasmes kā darbs ar mālu, graudu beršana, senā apģērba komplektēšana, trāpīšana mērķī, izmantojot trebušeta mini versiju. Praktiskās nodarbības “Putra un maize” laikā iepazina, kā senie ezerpilieši gatavoja ēst, pagaršoja putru un paši cepa maizi uz ugunskura.
Atgriežoties mājās, dalījāmies ar neaizmirstamiem iespaidiem. Ekskursijas laikā katrs skolēns atklāja sev kaut ko jaunu, ieguva jaunās zināšanas, kas noderēs arī mācību procesā: vēstures un sociālo zinību stundās un valodas stundās.
Paldies par doto iespēju programmai “Latvijas skolas soma”.
Informāciju sagatavoja: 9.c klases audzinātāja Ž. Ugarenko un 8.a klases audzinātāja A. Anufrijeva
Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Valmieru
Š. g. 16. oktobrī 10.a un 12.a klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Valmieras muzeju, kurā varēja piedalīties divās interesantās aktivitātēs.
Pirmā aktivitāte bija par kultūras mantojumu. Nodarbības laikā skolēni uzzināja, kā cilvēki dzīvoja īpašā, strukturētā telpā jeb muižā. Vairāku līdzās esošo ēku komplekss muižas iemītniekiem nodrošināja vietu, kur dzīvot, strādāt un atpūsties. Muižas kompleksā dzīvoja gan īpašnieki, gan viņu padotie. Neatņemama muižas sastāvdaļa bija telpas, kas nodrošināja saimniecisko darbību. Krāšņākās no muižām piesaistīja apkārtējo uzmanību, tādējādi pildot arī reprezentatīvās funkcijas. Skolēni uzmanīgi noklausījās lektora stāstījumu un pēc tam sacentās Kahoot spēlē, kurā atklājās Valmieras novada muižu noslēpumi. Uzvarētāji saņēma nelielas balvas. Pēc tam dalībniekiem tika dota iespēja apskatīt muzejā prezentēto muižu iedzīvotāju sadzīves priekšmetu kolekciju.
Otrā muzejpedagoģiskā nodarbība, kurā skolēni aktīvi piedalījās bija “Viduslaiku influenceri – Hanzas tirgotāji”. Hanza bija ne vien tirgotāju apvienība, kuras centrā atradās darījumi, bet arī tīklojums, kurā norisinājās ideju, gaumes, dzīves stila u. c. zināšanu pārnese. Ceļojot un atvedot jaunas preces, tirgotāji arī dalījās ar stāstiem par to, kā cilvēki dzīvo citviet. Tā kā viduslaikos vairums cilvēku nedevās garos ceļojumos, tieši tirgotāji bija sava veida influenceri, kuri zināja, kādi apģērbi, ēdieni u. c. lietas ir modē. Nodarbībā skolēni uzzināja par ideju pārnesi un preču pārvadāšanu viduslaikos. Īpaša uzmanība tika pievērsta Valmieras un citu Livonijas pilsētu tirgotājiem Hanzas darījumos. Skolēni tika aicināti reflektēt par līdzībām un atšķirībām mūsdienu globalizētajā pasaulē un viduslaikos.
Strādājot grupās, skolēni prezentēja savas pētījumus par vienu no Hanzas precēm. 12.a klases viena grupa izvēlējās un pavēstīja par garšvielām, otrā izgaismoja pārējos par sāls nozīmi viduslaikos, trešā grupa interesanti pastāstīja par Hanzas tirgoto vīnu un visbeidzot ceturtā grupa stāstīja klausītājiem par koka mēbeļu tirdzniecību. 10.a klases viena grupa stāstīja par siļķi, otra ļoti aizraujoši skaidroja par medus priekšrocībām, trešā kā 12.a klasē stāstīja par garšvielām un ceturtā par vīnu. Rezultātā tika noskaidroti un apbalvoti uzvarētāji.
Pēc tam visiem skolēniem bija pusotra stunda brīva laika, ko izmantoja, lai pastaigātos pa Valmieras centru, uzkāptu uz senās katedrāles jumta un nokāptu no Bastejkalna līdz Gaujai, kas plūst pa pilsētas centru. Diena bija saulaina, bija zelta rudens, kas vēl vairāk papildināja iespaidu.
Ekskursija bija visai izzinoša, īpaši, ja ņem vērā, ka grupa brauca cauri Gaujas nacionālajam parkam, Gaujas upei, aizsargājamai ainavai, Vecpiebalgas kultūrvēsturiskajam novadam un spēja uzkāpt Bregža kalna skatu tornī.
Atsevišķs bonuss bija iespēja apmeklēt Lazertagu un jautri pavadīt tur laiku.
Skolēni guva neaizmirstamas emocijas, kā arī kļuva gudrāki un zinošāki par Latvijas vēsturi un tās kultūrvēsturisko mantojumu.
Informāciju sagatavoja: 12.a klases audzinātāja Svetlana Rudjko un 10.a klases audzinātāja Jeļena Šilova
Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Rīgu
Šī gada 15.oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 7.a klases skolēni ar klases audzinātāju Karīnu Gomolu un skolotāju Ilonu Šestaku devās uz Rīgu, lai apmeklētu nozīmīgās pilsētas kultūrvēsturiskās vietas. Pasākuma mērķis bija attīstīt ieradumu būt zinātkāram un intelektuāli atvērtam, pētot personību veikumu nacionālās pašapziņas nostiprināšanai.
Sākumā mēs apmeklējām grezno Melngalvju namu. Tā ir viena no krāšņākajām ēkām Rīgā, kas glabā unikālu vēsturisko mantojumu par leģendāro Melngalvju brālību un Rīgas vēsturi. Nams celts tālajā 1334. gadā kā Rīgas pilsētas Rātslaukuma ansambļa sastāvdaļa. Tas atrodas pašā Vecrīgas sirdī un ir Rīgas vizītkarte un viena no nozīmīgākajām svinību vietām pilsētā. Melngalvju nams gadsimtiem kalpojis kā pilsētas centrālais reprezentācijas nams augstu viesu uzņemšanai. Staigājot pa Melngalvju nama zālēm, izjutām to varenību, bagātību un greznību.
No putna lidojuma izbaudījām greznu un burvīgu skatu uz Rīgas pilsētu, uzkāpjot skatu laukumā “Rīgas panorāma”, kas atrodas Zinātņu akadēmijas 17. stāvā.
Pēdējais piestājpunkts bija Latvijas Nacionālā bibliotēka – Gaismas pils, kur skolēniem gida pavadībā bija iespēja izstaigāt bibliotēku, tika piedāvāta radošā darbnīca ar bibliotēkas periodiku, skolēni meklēja laikrakstos nepieciešamo informāciju.
Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par šo jauko iespēju iegrimt mūsu valsts senatnē. Varam doties mācību ekskursijās klātienē un izbaudīt skaisto dabu, valsts vēsturi un jauki pavadīt laiku ar klasesbiedriem un skolotājiem.
Informāciju sagatavoja: 7.a klases audzinātāja Karīna Gomola
Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: interaktīvā ekskursija “Kas dzīvoja Cēsu viduslaiku pilī?”
2024. gada 10. oktobrī 9.a un 9.b klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros devās uz Cēsīm, lai apmeklētu viduslaiku pili. Pasākuma mērķis: paplašināt redzesloku, papildinot zināšanas par Latvijas kultūrvēsturisko mantojumu.
Cēsu pils tika celta 1218.gadā un ir lielākā viduslaiku pils Latvijā, tā sastāv no galvenās pils un trim priekšpilīm. Kopā ar gidu mēs apskatījām pils apkārtni un iekšējās telpas, apgaismojot sev ceļu ar sveču lukturiem. Mēs kāpām pa ļoti stāvām un šaurām vītņu kāpnēm no pils zemākajiem stāviem uz augstākajiem. Šīs kāpnes bija tik šauras, ka pa tām varēja iet tikai pa vienam.
Arī mēs noskatījāmies filmu par to, kā tika celta Cēsu pils un kas ar to notika daudzu gadsimtu laikā. Mūs pārsteidza, ka pils celtniecība bija ļoti nevienmērīga, tajā varēja būt vairāku gadu pārtraukumi. Daudzu gadsimtu gaitā pils tika pārbūvēta un paplašināta.
Mēs uzzinājām, ka pēc vienās no teorijām Latvija karogs, kas ir viens no senākajiem Eiropā, nāca no Cēsīm, jo pēc leģendas sarkanbaltsarkanais karogs pirmo reizi tika pamanīts pie Cēsīm.
Lielu iespaidu atstāja stāsts par Ivanu Bargo. Uzzinājām, ka, iekarojot šīs zemes, Ivans Bargais nopostīja vienu no Cēsu pils ārējām sienām, nogalinot visus, kas aiz tās slēpās. Tie bija ne tikai karavīri, bet arī mierīgie pils iedzīvotāji.
Mēs izgājām arī īsu apmācības kursu – mācījāmies sasveicināties, kā to darīja bruņinieki un sievietes viduslaikos. Uzzinājām, kā bija jāuzvedas bruņās un ar zobenu rokā.
Iesakām arī citiem apmeklēt Cēsu pili, ja vēlaties iejusties viduslaiku atmosfērā, uzzināt interesantus faktus par Cēsu un Latvijas vēsturi.
Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par brīnišķīgo iespēju tuvāk iepazīt dzimtenes kultūrvēsturisko mantojumu.
Informāciju sagatavoja: 9.a klases skolnieks D.Teļicins
Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: Daugavpils Māla mākslas centra apmeklējums
Šī gada 10.oktobrī programmas «Latvijas skolas soma» ietvaros Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 6.e klases skolēni apmeklēja izglītojošo nodarbību Daugavpils Māla mākslas centrā. Mācību ekskursijas laikā audzēkņiem bija iespēja aplūkot keramikas darbu izstādi, iepazīties ar keramiķu darba tehnoloģiju, darba iekārtām un māla īpašībām.
Māla mākslas centra darbinieki ļoti interesanti pastāstīja bērniem par centra vēsturi, iepazīstināja ar mūsdienīgām iekārtām. Skolēniem bija iespēja apskatīt dažādas vāzes, svečturus, bļodas un daudzus citus priekšmetus, kuri ir izgatavoti no māla.
Visinteresantākais bija pašiem skolēniem piedalīties radošajā darbnīcā un no māla izveidot kādu figūru. Viņi guva jaunu pieredzi – darboties ar mālu – un jau nevar sagaidīt, kad viņu darinātie māla darbi, jau apdedzināti ceplī, atgriezīsies pie saviem autoriem. Māla centrs iedvesmo skolēnus radošumam un pozitīvai noskaņai! Paldies par jaukām emocijām!
Informāciju sagatavoja: 6.e klases audzinātāja Marina Pučka
Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Cinevillu
2024. gada 9. oktobrī Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 10.d – 12.d klašu skolēni devās ekskursijā uz Cinevillu programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros. Cinevilla ir unikāls filmu parks, kurā skolēniem bija iespēja tuvāk iepazīt kino specefektu veidošanas procesu un citus kino radīšanas aizkulises.
Nodarbība «Specefekti kino. Kā tie rodas? Kas tos rada?» piedāvāja skolēniem interaktīvu iesaistīšanos un dziļāku izpratni par kinomākslu. Ekskursijas laikā skolēni piedalījās praktiskās nodarbībās profesionālā kino studijā, kur viņi guva ieskatu dažādu kino speciālistu – operatoru, režisoru un pasākumu vadītāju – darbā. Ar zaļā fona un citu specefektu tehniku palīdzību skolēni ieguva pieredzi, kā tiek radīti vizuālie un audiālie specefekti. Tika izzinātas arī dažādas tehniskās nianses, piemēram, gaismas un skaņas tehnikas lietojums filmēšanas laukumā. Viens no ekskursijas nozīmīgākajiem elementiem bija iespēja apmeklēt Cinevillas teritoriju un izpētīt statisko kadru tehniku, kā arī filmēšanas dekorācijas. Tas ļāva skolēniem radošā un interaktīvā veidā radīt savu audiovizuālo un fotomateriālu.
Šī ekskursija palīdzēja skolēniem atklāt audiovizuālās mākslas nianses un saprast, cik daudzveidīgs un radošs ir kino veidošanas process. Visi skolēni atgriezās mājās ar spilgtiem iespaidiem.
Informāciju sagatavoja: 12.d klases skolniece Samanta Deļvere
Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: muzejpedagoģiskā nodarbība “Pa seno cilvēku pēdām”
Šī gada 8.oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 7.d klases skolēni kopā ar vēstures skolotāju Oksanu Staņeviču un klases audzinātāju Gaļinu Beļavsku piedalījās muzejpedagoģiskajā nodarbībā “Pa seno cilvēku pēdām”.
Nodarbība notika Daugavpils Vēstures un mākslas muzeja pamatekspozīcijas zālē “Novada senvēsture”, kurā ir apskatāmas unikālas Latvijas vēstures arheoloģijas liecības no akmens, bronzas un dzelzs laikmeta. Pasākuma mērķis bija papildināt skolēnu vēstures stundās iegūtās zināšanas par senvēstures periodu Latvijas un Latgales teritorijā, iepazīstot daudzveidīgus arheoloģiskos priekšmetus – ieročus, darba rīkus, sadzīves priekšmetus, keramiku, bronzas rotas, apģērbu rekonstrukcijas, vairāk uzzināt par mūsu senču dzīvesveidu. Skolēni strādāja grupās, praktiski darbojās gan ar attēliem, gan ar arheoloģiskiem priekšmetiem: māla trauku fragmentiem, krama rīkiem, akmens laikmeta priekšmetiem – cirvjiem, makšķerāķiem un bultu galiem, bronzas rotām.
Paldies par lielisku iespēju pieskarties seno cilvēku dzīvei!
Informāciju sagatavoja: vēstures skolotāja Oksana Staņeviča
Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Jēkabpili
2024. gada 8. oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 5.b un 5.c klases skolēni kopā ar klases audzinātājām Valēriju Sudniku, Natašu Semjonovu un skolotāju Tatjanu Pečonku devās ekskursijā uz Jēkabpili, lai iepazītu Latvijas kultūrvēsturi un tradīcijas.
Ekskursija sākās ar viesošanos Sēļu sētā – unikālā brīvdabas muzejā, kur skolēniem tika sniegta iespēja iepazīties ar senlatviešu dzīvesveidu un lauku sadzīvi. Viņi redzēja, kā senāk tika uzturētas lauku mājas un kādi bija zemnieku ikdienas pienākumi. Skolēni ar lielu interesi vēroja un apskatīja dzīvojamo māju, graudu klēti, mazo klēti, kalvi, vējdzirnavas un pirti. Arī viņiem bija piedāvāts izspēlēt dažādas senās spēles un sacensties savā starpā.
Viens no aizraujošākajiem ekskursijas mirkļiem Sēļu sētā bija radošā muzejpedagoģiskā nodarbība “Jēkabpils cukurfabrikas stāsts”, kurā skolēni paši gatavoja cukura izstrādājumus – ledenes. Tas bija interesants process, kas ļāva audzēkniem uzzināt, kā no pavisam vienkāršām sastāvdaļām radīt ko garšīgu un skaistu, ko pēc tam varēja arī nogaršot. Radošā aktivitāte palīdzēja skolēniem labāk saprast, kā senāk tika gatavoti saldumi, un deva iespēju izbaudīt procesa prieku.
Pēc tam mēs devāmies uz Krustpils pili, kas ir viena no nozīmīgākajām kultūrvēsturiskajām vietām Latvijā. Tā bērniem atklāja aizraujošu vēsturi par Latvijas viduslaiku periodu un vietējām leģendām. Pils gida stāsti par senajiem notikumiem lika skolēniem justies kā īstajiem piedzīvojumu meklētājiem. Vēsturiskās telpas un eksponāti radīja autentisku sajūtu, ka viņi ir nokļuvuši atpakaļ viduslaikos.
Brauciena laikā mēs guvām jaunas zināšanas un neaizmirstamas sajūtas. Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par lielisku iespēju!
Informāciju sagatavoja: 5.b klases audzinātāja V. Sudnika un 5.c klases audzinātāja N. Semjonova
Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: Lūznavas muižas apmeklējums
2024. gada 9. oktobrī programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros 2.b klases skolēni kopā ar klases audzinātāju Karīnu Gomolu un skolotāju Ilonu Šestaku apmeklēja Lūznavas muižu. Pasākuma mērķis: papildināt savas zināšanas par Latvijas vēsturi un ainavu.
Ekskursija notika pa muižas ēkas un parka teritoriju gida-stāstnieka pavadībā. Bija interesanti uzzināt muižas vēsturi un jūgendstila pazīmes. Lūznavas muiža ir Latgales jūgendstila pērle, kas 20. gadsimta sākumā celta kā vieta mākslai un mūzikai, ir piedzīvojusi vēsturiskās pārmaiņas, kļūstot par skolu, kara štābu, atkal skolu, pagasta pārvaldi un bibliotēku, bet 2015. gadā atdzimusi no jauna, lai iedvesmotu un kļūtu par īsto vietu, kur mīt MŪZA. Pēc tam apmeklējām izglītojošu detektīvu nodarbību, mēs piedalījāmies aktīvā nodarbībā “Ēkas interesanto vietu challenge”.
Ekskursijas laikā katrs skolēns atklāja sev ko jaunu, kas noderēs arī mācību procesā.
Paldies par doto iespēju programmai “Latvijas skolas soma”.
Informāciju sagatavoja: 2.b klases audzinātāja Karīna Gomola
Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: Daugavpils Māla mākslas centra apmeklējums
Šī gada 26.septembrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas 1.d klases skolēni apmeklēja izglītojošo nodarbību Daugavpils Māla mākslas centrā. Nodarbības mērķis bija iepazīstināt skolēnus ar podniecības vēsturi un tās tradīcijām, pievēršot uzmanību darbam uz podnieka virpas, keramikas izstrādājumu veidošanai, žūšanai un termiskajai apstrādei, kā arī radīt priekšstatu par Latvijas kultūras mantojuma daudzveidību.
Māla mākslas centra darbinieki ļoti interesanti pastāstīja bērniem par centra dibinātājiem, kā arī par dažādiem vēsturiskiem faktiem, iepazīstināja bērnus ar mūsdienīgām iekārtām. Bērniem bija iespēja apskatīt dažādas vāzes, svečturus, bļodas un daudzus citus priekšmetus, kuri ir izgatavoti no māla. Skolēniem bija unikāla iespēja vērot meistarus darbā, kā māla gabaliņš pārtop par skaistu vāzi vai par oriģinālo šķīvi. Bērni paši apguva tradicionālā amata prasmes un iemaņas, šādi papildinot brīvā laika pavadīšanas iespējas, mēģinot izgatavot kādu māla trauku vai priekšmetu.
Paldies par jaukām emocijām!
Informāciju sagatavoja: 1.d klases audzinātāja Anastasija Baranovska
Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: izglītojošā nodarbība “Cirks kā izpausmes veids”
2024. gada 11. septembrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros mūsu skolā notika izglītojošās nodarbības “Cirks kā izpausmes veids”, kurās piedalījās 4.a, 4.b, 4.c un 6.b klases skolēni. Nodarbību mērķis – aktīvi darbojoties, iepazīt cirku kā vienu no mākslas veidiem.
Pasākuma laikā bērni tikās ar cirka māksliniekiem, ar interesi iepazina dažādus šīs profesijas noslēpumus, vēroja trikus, kā arī paši mēģināja izpildīt dažus no tiem. Skolēni bija sajūsmā, kad tie viņiem izdevās. Tas bija aktīvi un lietderīgi pavadīts laiks, piepildīts ar jaunām zināšanām, kustības prieku un pozitīvām emocijām.
Paldies programmai “Latvijas skolas soma” par piedāvāto iespēju! Pateicamies Rīgas cirka māksliniekiem par sagādāto prieku!
Informāciju sagatavoja: 4.b klases audzinātāja A. Nipāne
2023.2024.m.g.
2022.2023.m.g.