DAUGAVPILS DRAUDZĪGĀ AICINĀJUMA VIDUSSKOLA

Karjeras attīstības atbalsts 2020.-2021.m.g.

Tikšanās ar Nacionālo bruņoto spēku pārstāvi

Izzinot karavīra profesiju, Daugavpils 16. vidusskolas 10.-12. klašu skolēni 2021.gada 6. maijā tikās ar Latvijas Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku mehanizētās kājnieku brigādes pārstāvi.

Tiešsaistes prezentācijas laikā virsleitnants, 2.mehanizētā kājnieku bataljona kapelāns Valters Vārpsalietis pastāstīja jauniešiem, kā uzsākt un veidot karavīra profesiju. Sākumā tika runāts par ieguvumiem, dienējot militārajos spēkos, tika akcentētas personības pašpilnveides iespējas un  likumdošanā noteiktās sociālās garantijas. Īpaša uzmanība tika pievērsta prasmei darboties komandā, patriotiskumam, kā arī izglītības ieguves nepieciešamībai. Virsleitnants iepazīstināja skolēnus ar pamatprasībām, pieteikšanās un atlases kārtību, skaidroja un raksturoja katru atlases posmu (medicīnisko pārbaude, fiziskās sagatavotības pārbaude, psiholoģiskā izpēte, kandidātu izvērtēšana, līguma noslēgšana). Viņš arī pastāstīja par dažādām karavīra profesijām, kas pieejamas tieši Sauszemes spēku mehanizētajā kājnieku brigādē, par 2. mehanizētā kājnieku bataljona vēsturi, rotām un to specifiku, simboliku, tradīcijām un karavīru ikdienas pienākumiem.

Pasākums bija izzinošs, īpaši noderīgs jauniešiem, kas nolēmuši dienēt militārajos spēkos.

Sagatavoja pedagoģe karjeras konsultante Anželika Anufrijeva

 


 

Skolēnu mācību uzņēmumu CITS BAZĀRS pavasarī

 

2021.gada 22.-26.aprīlī tiešsaistē norisinās ikgadējais Latvijas skolēnu mācību uzņēmumu (SMU) pasākums CITS BAZĀRS, kas ir ne tikai valsts mēroga SMU tirgus platforma, bet arī konkurss, kurā tiek vērtētas skolēnu uzņēmējspējas.

Piecu dienu garumā izglītības organizācijas “Junior Achievement Latvia” un Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras veidotajā e-katalogā internetā vienuviet būs pieejamas 270 Latvijas skolēnu mācību uzņēmumu radītās preces un pakalpojumi. Vietnē   http://www.jalatvia.lv/katalogs apmeklētāji var aplūkot SMU piedāvājumu un iegādāties to ražojumus. Pasākuma laikā skolēnu komandas piedalīsies intervijās, kurās jaunos uzņēmējus vērtēs pieredzējusi profesionāļu, uzņēmēju un akadēmisko spēku komanda. Pēc 3 interviju dienām, tirgošanās elektroniskajā katalogā tiks noskaidroti JA Latvia sadarbības partneru simpātiju balvu ieguvēji un uzvarētāji 9 nominācijās.

Pasākumā piedalās arī Daugavpils 16. vidusskolas skolēnu mācību uzņēmumu komandas:

  • SMU Stickers.lv. Dibinātāji ir 10. klases skolēni Vladislavs Gaiļevskis un Maija Kuzņecova. Izgatavo dažāda izmēra vinila un papīra uzlīmes, kā arī maisiņus ar printu. Ar piedāvājumu var iepazīties https://jalatvia.lv/katalogs/stickerslv.
  • SMU Bathsy. Dibinātāji ir 12. klases skolēni Darja Vasile un Dmitrijs Vavilovs. Ražo ķermeņa kopšanas līdzekļus (aromātiskās ziepes, ķermeņa skrubi, vannas bumbas) no dabīgām izejvielām. Ar piedāvājumu var iepazīties https://jalatvia.lv/katalogs/bathsy.

Novēlam mūsu skolēnu komandām veiksmi!

Sagatavoja SMU konsultante Anželika Anufrijeva

 


 

Prezentācija par RTU

2021.gada 22.aprīlī Daugavpils 16. vidusskolas 10.-12. klašu skolēni tikās ar RTU pārstāvi. Tiešsaistes nodarbības laikā tika rādīta prezentācija un stāstīts par profesijām, kuras var apgūt RTU.

Sākumā tika runāts par inženiera profesiju, tās specifiku, nepieciešamajām zināšanām un prasmēm,  uzsverot šīs profesijas speciālistu pieprasījumu darba tirgū tagad un nākotnē. Pēc tam skolēniem tika sniegta informācija par RTU, iestāšanās prasībām, studiju iespējām RTU un Daugavpils studiju un zinātnes centrā, kā arī dažādām ārpus studiju aktivitātēm. Lektors detalizēti pastāstīja par fakultātēm un tajās apgūstamajām specialitātēm, skaidroja, kurās iestādēs un uzņēmumos var strādāt universitātes absolventi.

Nodarbības laikā iegūtā informācija palīdzēs skolēniem pieņemt atbildīgu karjeras lēmumu, izvēloties savas profesionālās darbības jomu.

Sagatavoja SMU konsultante Anželika Anufrijeva


 

Nodarbība “Būvē savu karjeru pats!”

 2021.gada 8. aprīlī Daugavpils 16. vidusskolas 7. klašu skolēni piedalījās tiešsaistes nodarbībā “Būvē savu karjeru pats!”, ko vadīja DBT Komunikācijas un karjeras centra speciālists. Nodarbības laikā skolēni tika iepazīstināti ar būvniecības nozares profesijām, karjeras un tālākizglītības iespējām.

Pasākuma sākumā skolēni aktīvi iesaistījās sarunā par profesijām, kopā ar vadītāju izrunāja jautājumus par to, kas jāzina un jādara, lai izvēlētos sev piemēroto profesiju. Pēc tam vadītāja rādīja prezentāciju un stāstīja par dažādām būvniecības nozares profesijām, to specifiku, darba veidiem un pienākumiem. Nodarbības noslēgumā skolēni piedalījās digitālajā spēlē par tās tēmu, viņi izvērtēja, cik labi prata ieklausīties stāstījumā.

Nodarbība skolēniem bija lietderīga, jo viņi uzzināja, kādas ir būvniecības profesijas. Viņi saprata, ka ir jāmeklē un jāsalīdzina informācija par dažādām profesijām, lai izvēlētos sev piemēroto.

Sagatavoja SMU konsultante Anželika Anufrijeva

 

 


 

Izglītība un karjera

Starptautiskais mācību centrs KALBA organizē tiešsaites izstādi IZGLĪTĪBA un KARJERA, kas notiks 25. martā.

Šī izstāde ne tikai informēs par dažādām studiju iespējām, bet arī skaidros ar ko ikdienā nodarbojas specifisku profesiju pārstāvji, piemēram, arhitekts, dizainers, bioķīmiķis, u.c.

Izstādē arī tiks apspriestas Latvijas jauniešiem aktuālas tēmas, ieskaitot:

  • influenceru un podkāsteru darbs
  • Cancel Culture
  • Motivācija – kur to meklēt?

 

Izstādes apraksts:

Aicinām piedalīties Latvijas lielākajā tiešsaistes pasākumā par studiju izvēli. Reģistrējieties pasākumam un iegūstiet vērtīgu informāciju par dažādām studiju programmām. Tiešraides laikā varēsi uzdot jautājumus un uzzināt, ko darīsi ikdienā pēc ekonomikas, filoloģijas, žurnālistikas, bioķīmijas vai citas studiju programmu absolvēšanas. Reģistrējieties šeit: www.kalba.lv

 


 

Nodarbība “Veiksmīgas biznesa idejas attīstība”

2021.gada 3. martā 10.-12. klašu interesenti piedalījās tiešsaistes nodarbībā “Veiksmīgas biznesa idejas attīstība”, kuru vadīja Daugavpils biznesa inkubatora vecāko projektu vadītāja Santa Dzalbe-Sologuba.

Pasākuma pirmajā daļā skolēniem tika stāstīts par to, kā virzīt un veiksmīgi attīstīt savu biznesa ideju. Skolēniem tika rādīta prezentācija un stāstīts par vairākiem jautājumiem: produkta vai pakalpojuma pieprasījums un piedāvājums, kas ir mērķauditorija, kā pētīt tās intereses un vajadzības, kā koriģēt ideju, balstoties un patērētāju vēlmēm, kā un kur var reklamēt savu piedāvājumu, kā tiek veikts uzņēmuma darbības monitorings. Tika runāts arī par starptautiskā biznesa iespējām. Nodarbības otrajā daļā skolas SMU dalībnieki stāstīja par savu mācību uzņēmumu darbību. Notika diskusija par to, ka var virzīt uz priekšu un uzlabot savu ideju, produktu vai pakalpojumu. Skolēni aktīvi iesaistījās sarunā, gūstot sev lietderīgas, zinātniski pamatotas atziņas.

Pasākuma laikā gūtās zināšanas un atziņas skolēni turpmāk varēs izmantot, gan pilnveidojot sava mācību uzņēmuma darbību, gan veidojot jaunus SMU.

Sagatavoja  Anželika Anufrijeva

 


 

Darbs vasarā

Šogad Daugavpils jauniešiem atkal būs iespēja piedalīties vasaras nodarbinātības programmā, ko organizē Daugavpils pilsētas domes Jaunatnes nodaļa. Pieteikšanās darbam vasaras periodā norisināsies vairākos posmos un sāksies 6. februārī. Prioritāte būs jauniešiem no daudzbērnu ģimenēm, kā arī tiem, kuriem ir maznodrošinātas, trūcīgas ģimenes statuss. Reģistrācija uz nodarbinātības programmu notiks elektroniski Jaunatnes nodaļas mājaslapā www.jaunatne.daugavpils.lv sadaļā “Nodarbinātība”.

Jauniešiem vecumā no 15 līdz 19 gadiem, kuri ir no daudzbērnu ģimenēm, reģistrācija sāksies 6.februārī plkst. 11.00 un turpināsies līdz 12.februārim (ieskaitot).

Jauniešiem vecumā no 15 līdz 19 gadiem, kuriem ir maznodrošinātas, trūcīgas ģimenes statuss, reģistrācija sāksies 13.februārī plkst. 11.00 un turpināsies līdz 19.februārim (ieskaitot).

Pārējiem jauniešiem vecumā no 15 līdz 19 gadiem reģistrācija sāksies 20.februārī plkst. 11.00 un turpināsies līdz 26.februārim (ieskaitot).

Visiem jauniešiem vecumā no 13 līdz 14 gadiem reģistrācija sāksies 13.martā plkst.11.00 un turpināsies līdz 17.martam (ieskaitot). Šī vecuma jauniešiem, kuri ir no daudzbērnu ģimenēm vai ir maznodrošinātas, trūcīgas ģimenes statuss, tiks sniegta prioritāte.

Sīkākā informācija:

https://jaunatne.daugavpils.lv/lv/jaunumi/5511-vasaras-nodarbinatibas-programma-prioritate-jauniesiem-no-maznodrosinatam-trucigajam-un-daudzbernu-gimenem

Sagatavoja sociālā pedagoģe L.Voicehovska

 


ĒNU DIENA 2021 tiek atcelta

Ņemot vērā valstī pastāvošos pulcēšanās ierobežojumus un neprognozējamu epidemioloģisko situāciju tuvākajos mēnešos, ĒNU DIENA 10. februārī tiek atcelta.

Situācija, kad daudzi uzņēmumi šobrīd nevar paredzēt iespēju uzņemt ēnotājus īsi pēc ārkārtas situācijas noslēguma datuma, liedz iespēju pilnvērtīgi organizēt šo skolēnu karjeras pasākumu. Vienlaikus daudzas no ĒNU DIENAS dalībnieku ik gadu pieprasītākajām vakancēm šobrīd nevar tikt pārstāvētas ĒNU DIENAS ietvaros.

“Junior Achievement Latvia” seko līdzi epidemioloģiskajai situācijai un ar to saistītajiem pasākumu norises ierobežojumiem un, ja tas būs iespējams, ĒNU DIENA tiks pārcelta uz vēlāku norises laiku 2021.gadā.

 


Karjeras nedēļa 2020 “Klau! Sadzirdi un liec aiz auss!” Daugavpils 16. vidusskolā

26.-30.oktobrī norisinājās Karjeras nedēļa 2020, kuras sauklis bija “Klau! Sadzirdi savas iespējas”.  Tā šogad bija veltīta karjeras lēmuma pieņemšanas procesam, izmantojot profesijas izvēlei pieejamos resursus, ieklausoties skolotāju, karjeras konsultantu, ģimenes locekļu, darba devēju, draugu un sabiedrībā zināmu jauniešu pieredzē. Ņemot vērā ierobežošanas pasākumus valstī 7. -12. klašu skolēniem Karjeras nedēļa notika attālināti.

Mūsu skolas skolēni, vecāki un pedagogi arī izmantoja iespēju piedalīties dažādās Karjeras nedēļas aktivitātēs. Meklējot atbildes uz saviem jautājumiem, katrs individuāli izvēlējās sev interesējošu pasākumu. Pētot dažādas profesijas, aizdomājoties par karjeras veidošanas jautājumiem, 7.-12. klašu skolēni piedalījās tiešsaistes diskusijā “Uzklausi, padomā un izlem pats!”, apmeklēja literatūras izstādi “Izpēti darba pasauli, atrodi sevi”, ko rīkoja Latgales centrālā bibliotēka, pētīja videomateriālus “Sadzirdi un liec aiz auss!” Skolēni iesaistījās aktivitātē “Satiec profesionāli digitālajā vidē!”, diskusijā „Kā sadzirdēt sevi caur sevis izzināšanu un izvēlēties karjeras ceļu?”, kā arī DBT rīkotajā virtuālajā tūrē un viktorīnā «Liec aiz auss!». Par karjeras izglītības jautājumiem aktivitātes “Klau! Sadzirdi savas iespējas!” ietvaros tika runāts gan mācību, gan audzināšanas stundās. 11.–12. klašu skolēni piedalījās diskusijā “Rītdiena pienāca vakar”, atzīmējot, ka šodien veiktās aktivitātes, attieksme pret mācībām un darbu kā tādu ietekmē nākotnes dzīvi un karjeru. Savukārt 8.–9. klašu skolēni aktivitātes “Mana skolotāja stāsts!” ietvaros intervēja skolotājus par viņu ceļu uz profesiju. Vizuālās mākslas stundās skolēni radīja zīmējumus par profesijām. Jaunāko klašu skolēni savās klasēs veidoja zīmējumu izstādes “Skanošās profesijas!”, pievēršot uzmanību profesijām, kuras ir svarīgas skaņas un dzirde. 6.-12. klašu skolēnu labākos darbus var aplūkot virtuālajā izstādē  “Sadzirdi sevī profesionāli!”. Sociālo zinību un klases stundās 1.-3. klašu skolēni strādāja ar materiāliem “Iepazīsti profesiju!”, 4.-6. klašu skolēni piedalījās saspēlē “DBT profesiju parāde”. 6.c klases skolēni piedalījās digitālās spēles “Kā kļūt par profesionāli” aprobācijā. Savukārt vecāki piedalījās tiešsaistes diskusijā “Karjeras lēmums. Kā virzīt? Kā runāt? Kā atbalstīt?” un noskatījās videomateriālus par to, kā atbalstīt bērnus profesijas izvēlē un karjeras veidošanā.

Dalība Karjeras nedēļas aktivitātēs – tā ir iespēja iepazīt profesijas, saprast, kur meklēt atbalstu karjeras jautājumos, apzināties savas karjeras veidošanas iespējas.

 

Virtuālā izstāde «Sadzirdi sevī profesionāli»:   https://ej.uz/izstade16vsk
Virtuālā izstāde «Skanošās profesijas»:  https://ej.uz/izstade16vsk_skan

Sagatavoja PKK Anželika Anufrijeva

 

 

Skolas Karjeras nedēļas programma 


 

Karjeras nedēļa 2020

Lai popularizētu karjeras atbalsta iespējas izglītojamajiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs, jau astoto gadu pēc kārtas Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) sadarbībā ar Latvijas pilsētām un novadiem organizē Karjeras nedēļu.  Tā ir viena no VIAA īstenotā projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” aktivitātēm, ko finansē Eiropas Sociālais fonds un valsts.

Ņemot vērā Covid-19 vīrusa izplatības ierobežošanas pasākumus valstī, Karjeras nedēļas pasākumi un diskusijas 2020. gadā galvenokārt notiek attālināti un tiešsaistē. Karjeras nedēļa šogad ir veltīta karjeras lēmuma pieņemšanas procesam, izmantojot profesijas izvēlei pieejamos resursus, ieklausoties skolotāju, karjeras konsultantu, ģimenes locekļu, darba devēju, draugu un sabiedrībā zināmu jauniešu pieredzē.

2020. gada Karjeras nedēļas sauklis ir “Klau! Sadzirdi savas iespējas”, lai mudinātu jauniešus ieklausīties gan sevī, gan citos un izmantot viņiem plaši pieejamo karjeras atbalstu no skolotājiem, karjeras konsultantiem un vecākiem, kā arī pieņemt izsvērtu lēmumu par savu karjeru.

Pasākuma aktualitātēm un programmai var sekot līdzi vietnē viaa.gov.lv/karjerasnedela un sociālajos tīklos facebook.com/TavaiKarjeraitwitter/TavaiKarjerai.

 

 

Aicinām skolēnus, vecākus un pedagogus piedalīties VIAA rīkotajās tiešsaistes diskusijās

27.10.2020. plkst. 19.00 — Tiešsaistes diskusija vecākiem , pedagogiem, karjeras konsultantiem “Karjeras lēmums. Kā virzīt? Kā runāt? Kā atbalstīt?”.

28.10.2020. plkst.10.00 — Tiešsaistes diskusija skolēniem “Uzklausi, padomā un izlem pats!”

      

 

 

 

Sagatavoja pedagoģe karjeras konsultante A.Anufrijeva

 


Tikšanās ar jaunsargiem

 Vēl joprojām nezini, ar ko nodarboties brīvajā laikā? Meklē veidus, kā attīstīt sevi? Vēlies iepazīt militārās profesijas?

10.septembrī  skolas aktu zālē 8.-9.klašu skolēniem notika tikšanās ar jaunsargu instruktoru Jāni Mežuli, kurš aicināja  tos pievienoties Jaunsargu pulciņam. Iestāšanās jaunsardzē ir brīvprātīga. Par jaunsargu var kļūt ikviens Latvijas iedzīvotājs vecumā no 10 līdz 21 gadiem, viņam ir jāprot Latvijas Republikas valsts valoda.  Instruktors pastāstīja, ka  pulciņā skolēniem ir piedāvāta iespēja brīvprātīgi kalpot savai valstij,  iesaistīties savas valsts aizsardzībā, apgūt militārās pamatiemaņas,  prasmi sniegt pirmo medicīnisko palīdzību, pilnveidot  sevi, apgūt   un uzlabot fizisko formu, aktīvi un saturīgi pavadīt brīvo laiku, kā arī iegūt jaunus draugus. Dažiem tā ir iespēja aizdomāties par profesionālo darbību valsts drošības un aizsardzības jomā.

Tev ir lieliska iespēja  gūt aizraujošus piedzīvojumus un dzīvē noderīgas lietas!

Sagatavoja 9.c klases audzinātāja Laila Romanseviča