ES Erasmus+ programmas Pamatdarbības Nr.2 (KA 2) Maza mēroga partnerības projekta skolu izglītības sektora projekts “LIFT Of Democracy” (2023-1-LV01-KA210-SCH-000158037)
Erasmus+ projekta “LIFT of Democracy” ietvaros 2024. gada novembrī notika mobilitāte Itālijā, Sicīlijas pilsētiņā Čefalu (Cefalé), IISS licejā “Jacopo del Duca-Diego Bianca amato”, kurā piedalījās partneri no Francijas, Itālijas, Turcijas un Latvijas. Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas komandu pārstāvēja pedagogu un skolēnu komanda – direktora vietniece Regīna Urbanoviča, ģeogrāfijas skolotāja Svetlana Rudjko un 12.a klases skolēni Olesja Bogdane, Veronika Kazakeviča un Andrejs Ļaļins.
Pirmajā dienā mobilitātes dalībniekus uzrunāja “Jacopo del Duca Diego Bianca amato” skolas direktore, kura visiem novēlēja ražīgu darbu. Pēc tam notika 2 semināri: “Demokrātijas vērtība – problēmas un izaicinājumi demokrātijai” un “Cilvēki, kas bija likumības paraugs, ziedojot savu dzīvību”. Jaunieši aktīvi iesaistījās diskusijās, kā arī “Kahhot” spēlē apliecināja, ko ir uzzinājuši par tiesnešiem Falkonu un Borselino un tēvu Pini Pulizi. Dienas otrajā pusē notika tikšanās ar Čefalu municipalitātes mēru. Jaunieši bija pārsteigti, cik demokrātisks ir pilsētas mērs, kurš uz tikšanos ieradās ar velosipēdu un laipni aicināja savā darba kabinetā.
Otrajā dienā jaunieši apmeklēja nacionālo parku “Klints”, kur pagātne satiekas ar tagadni. Projekta dalībnieki uzkāpa pilsētas augstākajā punktā, kur apskatīja senās drupas. Pēc tam notika tikšanās ar baronu Enriko Piradžno Mandraļisku, bijušo tagadējās mājas-muzeja īpašnieku. Dienas otrajā pusē dalībnieki devās ekskursijā pa Čefalu, kuras laikā itāļu studenti pastāstīja par Spinozas pieminekli, seno katedrāli un senajām mūra veļas mazgātavām.
Trešās dienas sākumā projekta dalībnieki apmeklēja seno grieķu pilsētu Segestu, Sicīlijas ziemeļu krastā, ko, pēc nostāstiem, cēluši trojieši ķēniņam Egestam, kad uz Itāliju peldošais Enejs tika aizvests uz Sicīlijas salu. Vēlāk Segesta tika pieminēta 102. gadā p.m. ē., un tā bija saistīta ar vergu sacelšanos, kas uz 5 gadiem bija pārņēmusi Sicīliju, taču rezultātā romieši to nežēlīgi apspieda.
Pēc tam starptautiskā studentu un pedagogu grupa devās pa serpentīnu uz seno Eričes pilsētu, kas atrodas augstā kalnā, 750 metrus virs jūras līmeņa. Pilsēta – reliģiskais centrs, veltīts auglības dievietei Astartei, vēlāk Afrodītei un pēc tam Venērai. Eriče vientuļajā kalnā redzama no visas Sicīlijas austrumu piekrastes. Uz pilsētu ved ļoti gleznains autoceļa serpentīns. Šīs senās pilsētiņas pastāvīgo iedzīvotāju skaits ir 300, un arī tie gandrīz visi aizbrauc uz leju, piekrastē, tūrisma sezonai beidzoties. Eričē ir skaistas un ļoti labi saglabājušās, restaurētas ēkas, ieliņas, dievnami un skaisti skati piekrastē un apkārtnē, kā arī šī pilsētiņa pretendē uz marcipāna dzimtenes nosaukumu, sacenšoties ar Lībeku un Ungāriju.
Dienu grupa noslēdza ar ekskursiju Trapānos, kur apskatīja Garibaldi pieminekli, Chiesa del Purgatorio templi un milzīgos Riserva Naturale Saline di Trapani E Paceco sāls rezervuārus, kur atrodas sāls krājumi. Vietas ir ļoti interesantas, jo visur ir dzirnavas, bet pats galvenais, ka tās iecienījuši flamingi, kas šeit dzīvo dabiskā vidē.
Ceturtajā dienā studenti piedalījās semināros “Itālijas Satversme, CLIL pilsoniskās izglītības stunda” un “Itālijas parlaments, CLIL pilsoniskās izglītības stunda”, darbnīcā “Itālijas reģioni un vietējās varas institūcijas un pasākumi” un svešvalodas nodarbībās. Vakarā notika svinīgas vakariņas un sertifikātu izsniegšana studentiem un pedagogiem, kuri aktīvi piedalījās 3. mobilitātē.
Piektajā dienā notika kultūrizglītojošā ekskursija uz Palermo – Sicīlijas galvaspilsētu. Projekta dalībnieki apmeklēja normaņu Karaļu pili – bijušo karalisko rezidenci, tagad Sicīlijas parlamenta atrašanās vietu, kas apvieno dažādus Austrumu un Rietumu arhitektūras stilus. Tās galvenā pērle ir Palatīno kapela ar unikālām Bizantijas mozaīkām par reliģisku tēmu. Ne mazāk krāšņa ir Rožēra zāle – bagātīgi dekorētas monarhijas telpas.
Ekskursanti apmeklēja arī Sicīlijas galvaspilsētas katedrāli – galveno dievnamu, kas sevī apvieno gotikas, klasicisma un arābu stila iezīmes. Savā gadsimtiem ilgajā vēsturē vairākkārt pārbūvēta. Tā ir cara personu kronēšanas vieta. Tās iekšienē atrodas pilsētas aizbildnes Svētās Rozālijas relikvijas, kā arī dažu Sicīlijas valdnieku dārgumu krātuve un sarkofāgi.
Tika apskatīts arī Pretoria laukums un krāšņa strūklaka (XVI gs.), ko agrāk mēdza dēvēt par “Kauna strūklaku” skulptūru kailuma dēļ.
Jauniešiem bija iespēja apmeklēt arī Martoranas baznīcu, kas atrodas Bellini laukumā. Dibināta XII gadsimtā, daudzkārt pārbūvēta, bet nemainīgs palicis iekšējais rotājums. Tās galvenā vērtība ir vienas no senākajām Sicīlijā apburošas Bizantijas mozaīkas, kas rotā dievnama sienas un kupolu. Tieši šo baznīcu visbiežāk līgavaiņi izvēlas laulību ceremonijai.
Un, protams, tika apskatīts arī lielākais operteātris valstī – “Masimo”. Tā arhitektūrā ir sengrieķu tempļu elementi, ieeju rotā divi bronzas lauvas. Skatītāju zāle ar 5 ložu kārtām spēj uzņemt līdz pat 1400 skatītāju. Teātra foajē rotā izcilu komponistu skulptūras. Teātrī ir izcila akustika, kas pazīstama visā pasaulē.
Studenti trešās mobilitātes laikā ieguva prasmes vadīt diskusiju, aizstāvot savu viedokli, turpināja darbu grupās, paplašināja savas zināšanas itāļu demokrātijas jomā, padziļināja angļu valodas zināšanas, iepazinās ar Romas un Sicīlijas dabas un kultūrvēsturiskajiem objektiem, tādējādi ievērojami paplašinot savu redzesloku.
Informāciju sagatavoja: projekta koordinatore Svetlana Rudjko