2024. gada 17. oktobrī programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros 8.a un 9.c klases skolēni kopā ar klases audzinātājām A. Anufrijevu, Ž.Ugarenko, skolotāju T. Puzirevsku un sociālo pedagoģi I. Ivanovu devās uz Cēsīm, lai apmeklētu viduslaiku pili un Āraišu ezerpili. Pasākuma mērķis: izzināt Latvijas vēsturi, vērtības, kultūrvēsturisko mantojumu dinamiskā un jēgpilnā darbībā, tādējādi spēcinot piederības sajūtu un valstisko identitāti.
Vispirms mēs apmeklējām Cēsu pili. Komplekss atrodas pašā pilsētas centrā, kur nelielā teritorijā izvietoti vairāki unikāli dažādu vēstures laikmetu liecinieki, tas sastāv no galvenās pils un trim priekšpilīm. Kopā ar gidu mēs apskatījām pils apkārtni un iekšējās telpas, apgaismojot sev ceļu ar sveču lukturiem. No gida stāsta skolēni uzzināja, kas un kā dzīvoja Cēsu viduslaiku pilī, piedalījās aizraujošās darbnīcās: apguva īsu apmācības kursu par likumiem Zobenbrāļu ordenī, kā sasveicināties, kā to darīja bruņinieki un sievietes viduslaikos, spēļu meistara vadībā apguva dažādas viduslaiku bērnu iecienītās veiklības, spēka un prāta spēles.
Pēc tam devāmies uz Āraišu ezerpili. Tā bija no 9. līdz 10. gadsimtam apdzīvota nocietināta latgaļu ezerpils uz Āraišu ezera salas. Arheologa Jāņa Apala vadībā tā ir daļēji rekonstruēta un ir viens no populārākajiem arheoloģiskā tūrisma objektiem Latvijā. Kvesta laikā skolēni izdarīja secinājumus par katru no Āraišu arheoloģiskā parkā esošajiem laikmetiem, arheoloģijas kā avota nozīmi aizvēstures un viduslaiku vēstures pētniecībā. Papildus tiešai vēstures procesu izziņai attīstīja prasmes orientēties vidē, izmantoja tādas praktiskas prasmes kā darbs ar mālu, graudu beršana, senā apģērba komplektēšana, trāpīšana mērķī, izmantojot trebušeta mini versiju. Praktiskās nodarbības “Putra un maize” laikā iepazina, kā senie ezerpilieši gatavoja ēst, pagaršoja putru un paši cepa maizi uz ugunskura.
Atgriežoties mājās, dalījāmies ar neaizmirstamiem iespaidiem. Ekskursijas laikā katrs skolēns atklāja sev kaut ko jaunu, ieguva jaunās zināšanas, kas noderēs arī mācību procesā: vēstures un sociālo zinību stundās un valodas stundās.
Paldies par doto iespēju programmai “Latvijas skolas soma”.
Informāciju sagatavoja: 9.c klases audzinātāja Ž. Ugarenko un 8.a klases audzinātāja A. Anufrijeva