DAUGAVPILS DRAUDZĪGĀ AICINĀJUMA VIDUSSKOLA

Programma “Latvijas skolas soma” DDAV: ekskursija uz Valmieru

Š. g. 16. oktobrī 10.a un 12.a klases skolēni programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros apmeklēja Valmieras muzeju, kurā varēja piedalīties divās interesantās aktivitātēs.

Pirmā aktivitāte bija par kultūras mantojumu. Nodarbības laikā skolēni uzzināja, kā cilvēki dzīvoja īpašā, strukturētā telpā jeb muižā. Vairāku līdzās esošo ēku komplekss muižas iemītniekiem nodrošināja vietu, kur dzīvot, strādāt un atpūsties. Muižas kompleksā dzīvoja gan īpašnieki, gan viņu padotie. Neatņemama muižas sastāvdaļa bija telpas, kas nodrošināja saimniecisko darbību. Krāšņākās no muižām piesaistīja apkārtējo uzmanību, tādējādi pildot arī reprezentatīvās funkcijas. Skolēni uzmanīgi noklausījās lektora stāstījumu un pēc tam sacentās Kahoot spēlē, kurā atklājās Valmieras novada muižu noslēpumi. Uzvarētāji saņēma nelielas balvas. Pēc tam dalībniekiem tika dota iespēja apskatīt muzejā prezentēto muižu iedzīvotāju sadzīves priekšmetu kolekciju.

Otrā muzejpedagoģiskā nodarbība, kurā skolēni aktīvi piedalījās bija “Viduslaiku influenceri – Hanzas tirgotāji”. Hanza bija ne vien tirgotāju apvienība, kuras centrā atradās darījumi, bet arī tīklojums, kurā norisinājās ideju, gaumes, dzīves stila u. c. zināšanu pārnese. Ceļojot un atvedot jaunas preces, tirgotāji arī dalījās ar stāstiem par to, kā cilvēki dzīvo citviet. Tā kā viduslaikos vairums cilvēku nedevās garos ceļojumos, tieši tirgotāji bija sava veida influenceri, kuri zināja, kādi apģērbi, ēdieni u. c. lietas ir modē. Nodarbībā skolēni uzzināja par ideju pārnesi un preču pārvadāšanu viduslaikos. Īpaša uzmanība tika pievērsta Valmieras un citu Livonijas pilsētu tirgotājiem Hanzas darījumos. Skolēni tika aicināti reflektēt par līdzībām un atšķirībām mūsdienu globalizētajā pasaulē un viduslaikos.

Strādājot grupās, skolēni prezentēja savas pētījumus par vienu no Hanzas precēm. 12.a klases viena grupa izvēlējās un pavēstīja par garšvielām, otrā izgaismoja pārējos par sāls nozīmi viduslaikos, trešā grupa interesanti pastāstīja par Hanzas tirgoto vīnu un visbeidzot ceturtā grupa stāstīja klausītājiem par koka mēbeļu tirdzniecību. 10.a klases viena grupa stāstīja par siļķi, otra ļoti aizraujoši skaidroja par medus priekšrocībām, trešā kā 12.a klasē stāstīja par garšvielām un ceturtā par vīnu. Rezultātā tika noskaidroti un apbalvoti uzvarētāji.

Pēc tam visiem skolēniem bija pusotra stunda brīva laika, ko izmantoja, lai pastaigātos pa Valmieras centru, uzkāptu uz senās katedrāles jumta un nokāptu no Bastejkalna līdz Gaujai, kas plūst pa pilsētas centru. Diena bija saulaina, bija zelta rudens, kas vēl vairāk papildināja iespaidu.

Ekskursija bija visai izzinoša, īpaši, ja ņem vērā, ka grupa brauca cauri Gaujas nacionālajam parkam, Gaujas upei, aizsargājamai ainavai, Vecpiebalgas kultūrvēsturiskajam novadam un spēja uzkāpt Bregža kalna skatu tornī.

Atsevišķs bonuss bija iespēja apmeklēt Lazertagu un jautri pavadīt tur laiku.

Skolēni guva neaizmirstamas emocijas, kā arī kļuva gudrāki un zinošāki par Latvijas vēsturi un tās kultūrvēsturisko mantojumu.

Informāciju sagatavoja: 12.a klases audzinātāja Svetlana Rudjko un 10.a klases audzinātāja Jeļena Šilova