DAUGAVPILS DRAUDZĪGĀ AICINĀJUMA VIDUSSKOLA

Vecāku skolas nodarbība „Lasīšanas nozīme ģimenē”

2023. gada 27.aprīlī Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolā norisinājās Vecāku skolas nodarbība „Lasīšanas nozīme ģimenē”, kuru vadīja skolas psiholoģe J.Kaļiņina, bibliotekāre G.Beļavska un 1.d klases audzinātāja Tatjana Krūmiņa.

Galvenā doma ir tāda, ka grāmata ieinteresēs bērnu, ja …

 • bērnam ir tādi paši pārdzīvojumi – emocionālā rezonanse;
 • piedzīvotās problēmas sakrīt;
 • tā ietekmē bērna intereses;
 • tā padara lasītājus laimīgākus un paaugstina pašcieņu;
 • tā liek aizdomāties;
 • tā ir humoristiska, jautra grāmata;
 • tajā ir saistošas ilustrācijas;
 • vecāki skaļi lasa bērniem.

Jāņa Rozes grāmatnīcas pārstāvji apkopojuši 10 iemeslus, kāpēc mainīt savus ikdienas rituālus un vairāk laika atvēlēt lasīšanai.

 1. Prāta stimulēšana. Prātam, gluži tāpat kā ķermenim, ir nepieciešama aktīva darbība un treniņš, lai uzturētu to formā. Angļu valodā ir ļoti labs teiciens “use it or lose it”, kas lieliski atbilst šim gadījumam. Pētnieki ir pierādījuši, ka lasīšana ir viens no veidiem, kā var sevi pasargāt no Alcheimera slimības. Līdzīgi iedarbojas arī puzles likšana un galda spēles, piemēram, šahs.
 2. Stresa mazināšana. Neatkarīgi no stresa daudzuma, ko gūstat ikdienā, darbā vai attiecībās, tas viss aizmirstas, tiklīdz jūsu rokās nonāk laba grāmata, jo labs stāsts vienmēr palīdz aizmirsties, atpūsties un novērst domas no satraukumiem un spriedzes.
 3. Zināšanas. Viss, par ko lasāt, kādreiz var noderēt. Jo vairāk zināšanu jums ir, jo lielāka iespēja, ka tiksiet galā ar jebkuru izaicinājumu, ko sastapsiet savā ceļā. Turklāt zināšanas ir tas īpašums, ko jums neviens nevar atņemt vai ieķīlāt.
 4. Vārdu krājuma papildināšana. Jo vairāk jūs lasāt, jo plašāks ir jūsu vārdu krājums. Un vārdu krājums var palīdzēt gan karjerā, gan celt pašapziņu un sniegt lielāku pārliecību par sevi. Turklāt ir pierādīts, ka tiem, kas lasa grāmatas, ir daudz vieglāk apgūt svešvalodas.
 5. Atmiņas uzlabošana. Lasot grāmatu, mums gribot negribot jāatceras varoņu vārdi, izcelsme, vietu nosaukumi utt. Tādā veidā, pašiem to nemanot, iepriecinām savu prātu un uzlabojam savu atmiņu.
 6. Analītisko spēju uzlabošanās. Jo vairāk grāmatu izlasām, jo biežāk varam paredzēt notikumus citās grāmatās, jo lasot pieslēdzam savu kritisko domāšanu un analīzes spējas. Prāts atceras detaļas, kas pēc tam noder citu grāmatu un notikumu analīzē.
 7. Uzlabotas koncentrēšanās spējas. Tehnoloģiju laikmeta ikdienā mūsu uzmanība tiek vērsta simtiem virzienos – mēs vienlaicīgi pārbaudām e-pastu, tērzējām, runājam pa telefonu un pārbaudām sociālos tīklus. Prātam tas ir ārkārtīgi liels stress. Turklāt tas pazemina arī darba produktivitāti. Taču, lasot grāmatu, prāts tiek koncentrēts tikai stāstam. Būsiet pārsteigti, ka, veltot vien 15-20 minūtes grāmatas lasīšanai pirms došanās uz biroju, jums būs daudz vieglāk koncentrēties darba lietām.
 8. Uzlabotas rakstīšanas prasmes. Rakstīšanas prasme iet roku rokā ar vārdu krājumu – jo vairāk lasīsiet, jo plašāks kļūs jūsu vārdu krājums, ko pakāpeniski pārņemsiet un varēsiet izmantot arī savos rakstu darbos.
 9. Iekšējais miers. Lasīšana ir ne tikai lieliska atpūta, bet arī veids, kā vairot iekšējo mieru. Piemēram, garīgu tekstu lasīšana var ne tikai nomierināt, bet arī pazemināt asinsspiedienu, bet pašpalīdzības grāmatas var uzlabot garastāvokli un palīdzēt tikt galā ar tā svārstībām.
 10. Izklaide. Galu galā lasīšana ir arī brīnišķīga izklaide. Turklāt mūsdienās ir pieejama visdažādāko žanru lasāmviela visu vecumu lasītājiem. Dzeja, pašpalīdzības grāmatas, biogrāfijas, reliģiski teksti, modes grāmatas, tīņu romāni utt.

Skolēnu vecāki pateicās par rekomendācijām un izteica vēlēšanos arī turpmāk sadarboties ar skolas atbalsta grupas speciālistiem.